cover-deadly-plants
b1
خانه » ۱۶ تا از سمی ترین گل‌های جهان!

۱۶ تا از سمی ترین گل‌های جهان!

b3

در بیشتر گیاهان مقداری سم برای دفاع از خود وجود دارد. به هر حال آن‌ها گیاه هستند و جایی نمی‌توانند بروند. بنابراین باید به گونه‌ای از خود دفاع کنند. در طول هزاران سال هم حیوانات و هم انسان‌ها دریافته اندکه کدام گیاهان سمی و کدام گیاهان غیرسمی هستند. آنچه درپی می‌آید، انواع زیبایی از گیاهان هستند که بسیار سمی و کشنده‌اند.

برخی از این گیاهان را، همه بارها و بارها دیده‌ایم و حتی آن‌ها را برای زیبایی یا عطر خوبشان به خانه‌هایمان آورده‌ایم. مثلاً شما باور می‌کنید که نرگس زرد می‌تواند تا حد مرگ کشنده باشد؟

16- کرچک باقلا: Castor Bean

castor-plant-bean

ممکن است شما متعجب شوید که بدانید یک عنصر کرچک باقلا مرگبارترین سم گیاهی می‌باشد. در حقیقت فقط یک ذره کوچک از کرچک باقلا کافی است تا یک فرد بالغ را طی چند دقیقه بکشد. روغن کرچک به شکل امن (اما نه خوش طعم) از متحرک ترکیبی کشنده به نام ricin درست شده است.

15- نخود تسبیح: Rosary Pea

rosary-pea

نخود تسبیح ممکن است بسیار زیبا و جذاب خوانده شود اما در واقع یکی از خطرناک‌ترین گیاهان روی زمین است. دانه‌های آن حاوی یک lectin خاص به نام abrin می‌باشند، که اگر بلعیده شود مرگ بلافاصله به دنبال آن رخ خواهد داد. دانه‌های آن به راحتی توسط پوشش قرمز روشن و مشخص و یک نقطه سیاه‌شان شناسایی می‌شوند. (تقریباً بر عکس عنکبوت بیوه سیاه)

14- قاتل الذئب - تاج الملوک: Monkshood

monkshood

یکی دیگر از گیاهان سمی که اسم مستعار آن «wolfsbane» (زهر گرگ) می‌باشد. دلیل اینکه این گیاه یکی از گیاهان مورد استفاده و رایج کشاورزان است این است که یک ابزار بسیار مؤثر برای مرگ گرگ است. اسامی مستعار آن شامل زهر پلنگ و راکت آبی و کلاه شیطان است.

13- سم بوشمن: Bushman's Poison

bushmanspoison

معروف است که این سم در آفریقای جنوبی برای سمی کردن نوک پیکان‌ها استفاده می‌شود. اگرچه گیاه، گلهای خوش عطر و یک آلوی خوش طعم مانند توت تولید می‌کند شیرهٔ شیری آن می‌تواند کشنده باشد. این گیاه همچنین به نام wintersweet (زمستان شیرین) نیز معروف است.

12- شیپور فرشته: Angel's Trumpet

angels-trumpet-jimson-weed

با توجه به مصرف بیش از حد استفاده کنندگان ناآگاه موارد بسیاری بستری شدن و تعدادی بیماری به خاطر استفاده تفریحی گزارش شده است. این گیاه رایج به نام‌های دیگری مانند علف هرز جیمسون نیز مشهور است. این گیاه حاوی ۴ ماده سمی است که بر روی سیستم عصبی بدن تأثیر می‌گذارند.

11- شوکران آبی: Water Hemlock

water-hemlock

شوکران همان سمی است که سقراط بزرگ را مجبور به نوشیدنش کردند. شوکران آبی هم دقیقاً به همان اندازه کشنده است. گفته می‌شود که گیاه شوکران آبی سمی‌ترین گیاه در تمام آمریکای شمالی است. گل‌ها و ساقه‌های این گیاه سمی نیستند اما ریشه‌های این گیاه آکنده از مواد سمی است.

10- سرخدار انگلیسی: English Yew

english-yew

این گیاه یا درخت را می‌توان یکی از مهلک‌ترین گیاهان یا درختان روی زمین به حساب آورد. این گیاه ظاهری باشکوه دارد و در اغلب نقاط اروپا یافت می‌شود. سم این گیاه سریع عمل می‌کند و هیچ پادزهری ندارد.

9- گل مار: Snake Root

snakeroot

گل مار خطرناکترین نوع گیاه برای دام مانند گاو و گوسفند است. وقتی گاو شکوفه‌های سفید جذاب و پر مانند و ساقه این گیاه را مصرف کند شیر و استخوانش پر از توکسین می‌شود و در انسانی که از این حیوان آلوده مصرف می‌کند بیماریهای پیشرفته مربوط به شیر تولید می‌شود.

8- درخت استریکنین: Strychnine Tree

strychnine

مشهور است که شاهزاده کلئوپاترا خدمتکاران خود را مجبور کرد تا با خوردن دانه‌های میوه این درخت، دست به خودکشی بزنند. در دانه‌های سمی این گیاه سم استریکنین و بروسین وجود دارد. کلئوپاترا این کار را به این خاطر انجام داد تا مطمئن شود که آیا میوه‌های این درخت، برای خودکشی خودش در صورت لزوم مناسب هستند یا نه.

7- بذر ماه: Moonseed

moonseed

نامش متوجه دنیای دیگر است و گیاهی با اثرات اغلب کشنده. دانه‌های این میوهٔ آلویی (میوهٔ هسته دار) به شکل جدی برای انسان سمی هستند اگرچه پرندگان می‌توانند آن‌ها را بخورند. این گیاهان ابتدا باعث فلج شدن می‌شوند اما در اندازه زیاد کشنده است.

6- دافنه: Daphne

daphne-spurge-laurel

این گیاه، یک گیاه محبوب در اروپا است که خانم‌ها از آن‌ها برای آرایش خود استفاده می‌کنند. این گیاه همیشه بهار، برگ‌های زیبا و گل‌های خوشبو و معطر دارد که هرکسی را جذب می‌کند، البته این‌ها موجب نمی‌شود که این گیاه سمی نباشد. مصرف بر گ‌ها یا میوه‌های زرد و قرمز این گیاه در ابتدا موجب استفراغ شدید می‌شود و بعد هم خو نریزی داخلی، کما و مرگ در انتظار خواهد بود.

5- گل نرگس: Narcissus

narcissus-flowers

هر دو نوع زرد و سفید سمی است اما نوع زردرنگش بسیار سمی‌تر است. البته گل و ساقه این گیاه سمی نیست بلکه پیاز این گیاه است که بسیار زهرآگین است. سقراط این گیاه را به دلیل سمی بودن «گردنبند خدایان دوزخ» می‌نامید.

4- خرزهره: Oleander

oleander

خرزهره، مرگ آورترین گیاه روی زمین است. این گیاه همچنین به عنوان یک گیاه بسیار محبوب در تزئینات و دکوراسیون، شهرت دارد. تنها یک برگ این گیاه می‌تواند یک انسان بالغ را به کشتن دهد. حتی شکوفه‌ها و گلبرگ‌های این گیاه نیز بسیار سمی است.

3- گل صدتومانی: Rhododendron

rhododendron

این گیاه سمی همیشه بهار است و در سراسر منطقه شمال غربی اقیانوس آرام دیده می‌شود. نوع درختچه‌ای این گیاه نیز که به آزالیا معروف است بسیار سمی است. سمی که در این گیاه وجود دارد، می‌تواند موجب اسهال و استفراغ، دردهای شدید، کما و مرگ شود.

2- گیلاس وحشی: Wild Cherry

choke-cherries

این گیاه در منطقه آمریکای شمالی می‌روید. گیلاس‌های این گیاه کوچک هستند و البته به هیچ عنوان خوردنی نیستند. ساقه چوبی و برگ‌های این گیاه حاوی ماده‌ای به نام اسید هیدروسیانیک است که ماده‌ای بسیار کشنده است. این سم دستگاه تنفسی را از کار می‌اندازد و خفگی می‌آورد. شاید به همین دلیل نام دیگر این گیاه گیلاس خفه کننده است. اگر دانه‌هایشان بلعیده و یا جویده شود به سرعت وارد خون می‌شود و در مدت کوتاهی فرد را می‌کشد.

1- عن الثعلب - سایه شب: Night Shade

nightshade

این گیاه با نام گیلاس شیطان نیز معروف است. سر تا پای این گیاه سمی است. کسانی که مقدار کمی این گیاه را بجوند، پس از مدت کوتاهی لال می‌شوند، مشکلات تنفسی و تشنج نیز پس از آن به سراغشان می‌آید. این گیاه میوه‌هایی بسیار شیرین دارد و بچه‌ها را به سمت خود جذب می‌کند.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
18 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Ezraeil
Ezraeil
۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۱:۲۲

شوکران آبی چیز خوبیه

زهرا
زهرا
۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۰۴

یعنی این همه به امام زمان می گفتند گل نرگس گلی که هیچ بدی و آسیب و تیغی نداره یعنی سمی بود
خخ با این لقب هاشون
گل بی آزارشون سمی از آب در اومد

سارینا
سارینا
۲۹ اسفند ۱۴۰۰ ۲۰:۲۶
Reply to  زهرا

زهرا خانوم اگه دقت کنید خودشون زیرشون نوشتن که گل و ساقشون سمی نیست ریششون مثل پیازچه هست که اون ریششون سمی هست

zahra
zahra
۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۱۴

از کجا باید تهیه کنم؟؟؟

داریوش
داریوش
۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۳۴

بسیار عالی خیلی مفید بود

شاهین نجفی
شاهین نجفی
۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۵۹

بعضیاش درست نیست و اغراق هست.

Immortality unlimited
۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۰۴

دیگه با اسم شاهین نجفی وارد این سایت نشو! :angry:

b1