Cover Pink Fairy Armadillo
b1
خانه » ۱۰ پستاندار که احتمالاً نمی‌دانستید وجود دارند!

۱۰ پستاندار که احتمالاً نمی‌دانستید وجود دارند!

b3

حتی متخصصان شناخت حیوانات نیز گاهی با دیدن برخی از حیوانات به شدت شگفت زده می‌شوند. حیات وحش هنوز هم پر از مخلوقات عجیب و غریب و شگفت آور است که خصوصیات جالبی دارند یا حتی هنوز برخی از آن نام‌ها به گوشتان نخورده است. در اینجا از چندپستاندار که ممکن است برای شما اسم‌هایی ناآشنا به شمار روند نام می‌بریم. این فهرست بدون هیچ ترتیب خاصی لیست شده است.

10- آردولف (Aardwolf)

aardwolve

این پستاندار در آفریقا زندگی می‌کند و شباهت زیادی به کفتارهای زرد و خاکستری باریک دارد، اما در حقیقت فقط از حشرات و موریانه‌ها تغذیه می‌کند. نام این حیوان به معنی گرگ خاکی است، زیرا علاقه خاصی به حفر کردن تونل در زمین دارد. رقیب سرسخت این حیوان در حفر تونل، یک آفریقایی دیگر به نام «آردوارک» است که خوک خاکی نامیده می‌شود.

9- آرگالی (Argali)

argali

آرگالی، بزرگ‌ترین گوسفند وحشی (با بیش از ۱۲۰ سانتی متر طول) و داشتن شاخ‌هایی بزرگ و منحنی شکل است. این حیوانات، بومی مناطق مرکزی آسیا (سیبری، مغولستان و تبت) هستند و به خاطر شکار بی‌رویه آن‌ها به منظور استفاده‌های پزشکی در چین به شدت در معرض انقراض قرار دارند. این حیوانات به جز در فصل جفتگیری معمولاً به صورت انفرادی زندگی می‌کنند.

8- دوروکولی (Douroucouli)

Douroucouli

این میمون‌های شب فعال، به دلیل داشتن چشمان قهوه‌ای بزرگ به نام میمون‌های جغدی نیز شناخته می‌شوند. سه گونه از این حیوانات در مناطق حاره‌ای آمریکای جنوبی و مرکزی زیست می‌کنند. این حیوانات حداقل ۸ گونه صدای مختلف ایجاد می‌کنند که به طور برجسته‌ای با یکدیگر متفاوت است. (خرخر خشن، خرخر طنین دار، جیغ، تحریر، ناله و زاری، صدای بلع، عطسه و فریاد کشیدن)

7- سوسلیک اروپایی (European souslik)

European souslik

این اسم در واقع متعلق به همان سنجاب زمینی معمولی ساکن اروپا و آسیاست. این حیوانات به همراه موش‌های صحرایی به خاطر رژیم غذاییشان از عجیب‌ترین جوندگان به شمار می‌روند زیرا به راحتی گوشت، پرندگان و حتی موش‌ها را می‌خورند.

6- فوسا (Fossa)

Fossa

فوسا، بزرگ‌ترین عضو از خانواده «سیوِت» هاست که ۱٫۵ متر طول دارد و درضمن بزرگ‌ترین گوشتخوار ماداگاسکار نیز محسوب می‌شود. این حیوان شباهت زیادی به مانگوز دارد اما خصوصیاتی شبیه به گربه سانان از خود بروز می‌دهد. پوست نارنجی – قهوه‌ای این حیوان کاملاً مشخص و قابل تشخیص است. هم اکنون تنها ۳۰۰۰ عدد از این گونه در طبیعت یافت می‌شوند و نام این حیوان در فهرست حیواناتی قرار گرفته که در معرض انقراض قرار دارند.

5- ساکی پشمالو (Hairy Saki)

hairy saki

این میمون در آمازون و معمولاً بر روی درخت‌ها یافت می‌شود. نام دیگر این حیوان میمون ساکی است که برگرفته از بالاتنه این حیوان است که کاملاً مشابه یک میمون است. مشاهده این حیوان در اسارت تقریباً غیر ممکن است و دلیل آن هم وجود خصوصیتی عجیب در این میمون‌هاست: این میمون‌ها به شدت بر اثر درگیری یا هر عامل دیگری مضطرب شده و به سرعت می‌میرند.

4- گریسون کوچک (Lesser Grison)

lesser grison

یکی از گوشتخوارانی است که کمتر شناخته شده و در مورد آن تحقیق شده است. این موجودات ساکن «پاتاگونیا» و همسایگی‌های آمریکای جنوبی هستند. این موجود حدوداً ۳۰ سانتی متر طول دارد و پوست خز مانند سایه و سفید آن، شباهت زیادی به قاقم‌ها و مارتن‌ها دارد. در کشور پرو این حیوانات را مانند فرِت‌ها دست آموز می‌کنند و برای شکار چینچیلا از آن‌ها استفاده می‌کنند.

3- موش ماه (Moonrat)

moonrat

این موجود با این ظاهر عجیب و غریب، نام دیگری نیز دارد: جوجه تیغی پشمالو. این حیوان ساکن جنوب شرق آسیاست. موی سیاه یا قهوه‌ای تیره این حیوان تضاد جالبی را با صورت عجیب و غریب و بینی کشیده آن به وجود آورده است. با ۲۵ سانتی متر طول می‌توان این حیوان را بزرگ‌ترین حیوانی نامید که فقط از حشرات تغذیه می‌کند. نکته جالب اینجاست که جنس ماده این حیوان به مراتب از جنس نر آن، قوی‌تر است.

2- کاکومیستل آمریکای شمالی (North American Cacomistle)

North American Cacomistle

این مخلوق، شباهت زیادی به راکون دارد و بومی مناطق جنوبی کشور ایالات متحده است. این حیوان اندازه کوچکی دارد و بسیار خجالتی است. نام‌های دیگر این حیوان «سنجاب گربه‌ای» و «گربه دم حلقه‌ای» است که به خاطر دم بلند و حلقه مانندش بر روی آن نهاده شده است. این اسم براساس این داستان‌ها نهاده شده که گفته می‌شود این حیوان، نیمی گربه و نیمی شیر کوهی است. این حیوان هم اکنون در لیست حیوانات در حال انقراض قرار ندارد اما توجه خاصی برای وارد نشدن این حیوان به فهرست مذکور نیاز است.

1- پیچیسیگوی کوچک (Pink Fairy Armadillo)

Pink Fairy Armadillo

این حیوان را «آرمادیلوی افسونگر» یا «آرمادیلوی صورتی» نیز می‌نامند. این مخلوق، ساکن کشورآرژانتین است و به ندرت طول آن از ۱۱۵ میلی متر تجاوز می‌کند. آن‌ها بیشتر در حفره‌های زیرزمینی خود زندگی می‌کنند و بسیار به ندرت در اسارت یافت می‌شوند. آن‌ها در فرار کردن متخصص هستند و می‌توانند با سرعت زیادی زمین را حفر کرده و پنهان شوند.

+- روباه فِنِک (Fennec Fox)

Fennec Fox

این نام به این دلیل به این فهرست اضافه شد که احتمالاً می‌توان نام بامزه‌ترین و جالب‌ترین پستاندار را به آن داد. این پستاندارِ شب فعالِ کوچک و بسیار زیبا ساکن بیابان ساهارا در قاره آفریقاست و به خاطر گوش بسیار بزرگش کاملاً قابل تشخیص است. نام این روباه نیز از یک کلمه عربی به معنای «خز» گرفته شده است. رنگ بدن روباه فنک باعث توانایی این حیوان در استتار در محیط بیابانی محل زندگی‌اش می‌شود. بزرگ‌ترین خدمتی که گوش‌های بزرگ این حیوان به او می‌کند این است که به یافتن شکار در مدت شب (زمان اصلی شکار این حیوان) کمک می‌کند. این گوش‌های بزرگ می‌توانند حتی صدای حرکت حشراتی مانند ملخ‌ها و سوسک هارا نیز بشنوند.

منبع فارسیکلوب حیوانات

منبع خارجیListverseIts Nature

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مبین ذوالفقاری
۲۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۵

بیشتر اینها اسم فارسی هم دارن

سوسن ضیاء
سوسن ضیاء
۱۸ آذر ۱۳۹۵ ۲۱:۵۴

اززحمت شماد رفراهم کردن این مطالب متتشکرم. دلگرم باشیدوموفق.

b1