عکس کاور پرندگان
b1
خانه » حرکت دسته‌جمعی و شگفت‌انگیز پرندگان!

حرکت دسته‌جمعی و شگفت‌انگیز پرندگان!

b3

حرکت شگفت‌انگیزی از پرندگان که سالهاست دانشمندان رو به فکر فرو برده و هنوز علت اصلی این گونه پرواز کردن را کشف نکرده‌اند. هر پرنده تنها دو چشم برای یافتن غذا و آگاهی از بروز خطر دارد اما با پیوستن به یک دسته از پرنده‌ها هر پرنده‌ای می‌تواند او را به سمت غذایی راهنمایی یا از وجود خطری آگاه کند. در مسیر کوچ نیز حرکت دسته جمعی به نفع پرنده‌هاست زیرا که بدین طریق پرنده‌ها می‌توانند اطلاعات خود را از جهت یابی و تعیین مسیر به هم منتقل کنند.

مثلاً سارها در طول روز متفرق می‌شوند و جدا جدا دنبال غذا می‌گردند به این ترتیب آنهایی که به منبع غذایی پر و پیمانی دست پیدا کرده باشند، روز بعد دسته سارها را با خود به آنجا خواهند برد. هر پرنده باید این سه قانون را رعایت کند.

  • باید مراقب باشد که با بغل دستی خود برخورد نکند.
  • مسیر کلی دسته را در نظر داشته باشد.
  • همراستا با موقعیت بغل دستی‌ها پرواز کند.

پرندگان (6)

مطالعات نشان داده است که هر پرنده در هنگام حرکت دسته جمعی، می‌تواند حرکات هفت پرنده دیگر در اطراف خود را تحت نظر داشته باشد. حال اگر برای هر پرنده از میان دسته انبوهی از پرندگان، چنین وضعیتی را در نظر بگیرید، می‌توانید تصور کنید که چه شبکه پیچیده‌ای از نظارت در میان پرندگان یک دسته برقرار خواهد بود.

پرندگان (1)

+- تغییر مسیر هماهنگ دسته پرندگان چگونه رخ می‌دهد؟

تغییر مسیر دسته پرنده‌ها، از پرنده‌هایی که در حاشیه دسته پرواز می‌کنند آغاز می‌شود و به مرکز دسته انتشار پیدا می‌کند. این حرکت منظم شبیه موجی، انتشار می‌یابد که شبیه به حرکت موج مانند تماشاچیان فوتبال در ورزشگاه‌ها است. تحقیقات نشان داده است که تغییر مسیر دسته را لزوماً سر دسته رقم نمی‌زند، بلکه هر پرنده‌ای در حاشیه دسته می‌تواند آغازگر حرکت موجی دسته باشد.

پرندگان (3)

+- الگوریتم پرواز

در حرکت دسته جمعی پرندگان، هیچ گونه مرکزی برای رهبری پرواز وجود ندارد. بلکه هر پرنده به طور مستقل تصمیم می‌گیرد. به عبارت دیگر هر پرنده برای خودش پرواز می‌کند.

این حرکت عجیب آن‌ها از معادلات و الگوریتمهای بسیار پیچیده ریاضی پیروی می‌کند.

پرندگان (5) پرندگان (4) پرندگان (7)

منبع فارسیشکارچی

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
10 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بيژن بيژن
۲۷ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۱۶

خيلي خوب بود،ادامه بده دوست عزيز! :bigsmile:

مرتضی
مرتضی
۲۰ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۱۴

سلام دوست عزیز و بسیار گرامی. اولا متشکر بابت وقت گذاشتن در رابطه با مطالب عالی و علمی. فقط در صورت امکان تلاش کن تا رفرنس علمی مطالب رو یافته و حتی الامکان بگذارید تا باور مطالب تسریع و جالبتر بشن . مخلص شما و ممنون

کرامت پروین
کرامت پروین
۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۶:۳۹

سلام من تصادفا موضوع قانونمند بودن پرواز دسته جمعی پرندگان را از شبکه منوتو تماشا کردم و بلافاصله برای یادداشت قوانین حرکت دسته جمعی پرندگان به اینترنت مراجعه کردم واسفاده بردم خیلی خوب بود موفق باشید

بمانی6
بمانی6
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۱۱

سلام و درود بر شما.. آیا این پرندگان فقط سارها هستند؟؟

melika
melika
۲۵ فروردین ۱۳۹۶ ۱۴:۱۸

وقت بخیر
در خصوص الگوریتم فروشنده دوره گرد در حرکت دسته جمعی پرندگان مطلبی دارید که من را راهنمایی کنید .
سپاسگزارم

b1