عکس کاور سنگ پوما پونکا
b1
خانه » ۱۰ عدد از برترین رموز باستان!

۱۰ عدد از برترین رموز باستان!

b3

هنگامی که صحبت از توصیف دنیای اطرافمان به میان می‌آید، صرف نظر از مشکلات اجتماعی، انسان‌های قرن ۲۱ می‌اندیشند که با ریاضیات، تکنولوژی، فیزیک و علوم دیگر، دنیا را تحت اختیار دارند. اما وجود رموز باستان زیر در دنیا، این تفکر آدمی را به سخره می‌گیرد.

10- نسخهٔ خطی وُوینیش (شمال ایتالیا)

ووینیش

در کتابخانهٔ دانشگاه Yale آمریکا یک سند خطی اسرار آمیز وجود دارد. نوشته‌های روی آن با هیچ سیستم زبانی یا نوشتاری همخوانی ندارد و هیچکس تا کنون نتوانسته آن را رمز گشایی نماید. پوستی که متن این سند روی آن نوشته شده است، تقریباً مربوط به قرن ۱۵ میلادی می‌باشد و گفته می‌شود که احتمالاً در دورهٔ رنسانس در شمال ایتالیا نوشته شده است.

این سند به نام ویلفرید ووینیش، کلکسیون دار لهستانی‌ای که در سال ۱۹۱۲ این «متن نامفهوم» را خریداری نمود، نام گذاری شده است. و سؤال اصلی این است که این سند از کجا آمده است؟ آیا اصلاً می‌توانیم اصالت و نویسندهٔ این سند را کشف نماییم؟ برخی معتقدند که خود ووینیش به قدری دانش داشته تا یک مدرک جعلی درست کند. اما هیچ کس نمی‌تواند یک سیستم نوشتاری و زبان کامل غریبه به بشریت را از خودش در بیاورد، درست است؟

9- کره‌های سنگی کاستاریکا

کره سنگی کاستاریکا

این کره‌های کامل تراش خوردهٔ طبیعی که در میراث فرهنگی یونسکو نیز ثبت شده‌اند، هم چنان تعجب مححقان را بر می‌انگیزد. مردم بومی این کره‌ها را "Las Bolas" می‌نامند و در افسانه‌ها می گویند که از آتلانتیس آمده‌اند. این کره‌ها که از گدازه‌های محلی ساخته شده‌اند در اکثر نقاط Diquís Delta وجود دارند.

این کره‌ها برای اولین بار در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی دوباره کشف شدند، و تاریخ آن‌ها به سال ۶۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ میلادی و پیش از زمان ورود اسپانیایی‌ها به کاستاریکا برمی گردد. نظریه‌هایی مبنی بر تخریب قسمت اعظم این کره‌ها توسط اسپانیایی‌ها وجود دارد. اگر این آثار از بین نمی‌رفت، امروز چه مقدار اطلاعات بیشتری می‌داشتیم؟

8- باقی مانده‌های کوکائین و تنباکو روی مومیایی‌ها

مومیایی

سال ۱۹۹۲، همه چیز از مونیخ شروع شد. یک باستان شناس مسئول آزمایش کردن مومیایی بود تا متوجه شود مصریان باستان از چه مواد مخدری استفاده می‌کرده‌اند و میزان این مصرف تا چه حد بوده است. این باستان شناس موفق به کشف اثرات کوکائین و تنباکو در مومیایی‌ها شد.

از آنجایی که نیکوتین و کوکائین گیاهانی هستند که تنها و تنها در قارهٔ آمریکا یافت می‌شود، محققان به این فرضیه رسیدند که مصری‌ها با مردم قارهٔ آمریکا ارتباطات فرهنگی داشتند. اگر این موضوع صحیح باشد، مصریان قرن‌ها پیش از اروپاییان نیمکرهٔ غربی را کشف نموده‌اند.

7- ناهمواری‌های دریای بالتیک (سوئد)

ناهمواری دریای بالتیک

باز هم داستان آدم فضایی‌ها. فسیلی که در سال ۲۰۱۱، کف دریای بالتیک کشف شد، به وضوح یک بشقاب پرنده (UFO) است که با زمین برخورد نموده است. در غیر این صورت چه می‌تواند باشد؟ شاید یک جسم شکل گرفته توسط طبیعت و بر اثر عوامل جغرافیایی؟ خیر!

مجلهٔ Live Science می‌گوید که پیتر لیندبرگ، سرپرست تیم غواصی که ادعای کشف این بشقاب پرنده را دارد، مکان دقیق این کشف را اعلام نکرده است. و شواهد ضد و نقیضی برای پشتیبانی از ادعایش ارائه نموده و اعلام کرده است که به زودی در قالب یک مستند، اطلاعات بیشتری فاش خواهد کرد. با این وجود استاد زمین شناسی دانشگاه Volker Brüchert استکهلم می‌گوید که این ناهمواری ممکن است یک تخته سنگ بازالت زیر یخچال‌ها باشد.

6- هرم امپراتور اول چین و ارتش سرخ یا تراکوتا (چین)

terracotta army

مقبرهٔ اولین امپراتور چینی کین شین هوانگ دی (Qin Shi Huang Di)، در سال ۱۹۷۴ کشف و در میراث فرهنگی یونسکو ثبت گردید. این مکان به محض کشف هزاران سرباز ساخته شده از گل رس سرخ، ارتش سرخ نام گرفت. تاکنون تنها چهار چاله در این مجموعه گسترده حفر شده است و تخمین زده می‌شود که ۸۰۰۰ عدد از این سربازها وجود داشته باشند. علی رغم کشفیات عظیم انجام شده، مقبرهٔ خود امپراتور هنوز پیدا نشده است.

5- سنگ‌های به هم پیوستهٔ پوما پونکا (بولیوی)

سنگ پوما پونکا

با این که این ساختارهای سنگی در میان عجایب جهان نیستند، اما قدیمی‌ترین مخروبه‌های روی سطح زمین هستند. این خرابه‌ها در Tiahuanaco، آمریکای جنوبی هستند و نشان دهندهٔ فتحی دست نیافتنی برای جمعیت بومی است، سرخپوستان آیمارا در زمان‌های باستان.

ساختارهای سنگی مایهٔ تحیر باستان شناسانی است که نمی‌توانند برش سنگ‌های جدا از هم با امکانات محدود آن زمان را توصیف کنند. سنگ‌های به هم پیوستهٔ پوما پونکا از گرانیت و دیوریت ساخته شده‌اند که فقط الماس از آنها سخت‌تر است؛ پس اگر مردم باستان این سنگ‌ها را خودشان ساخته‌اند، می‌بایست از ابزار الماسی استفاده کرده باشند.

یک نکتهٔ عجیب دیگر در مورد این سنگ‌ها وزن فوق العاده بالای آنهاست (هر کدام بیش از ۸۰۰ تن). این امر با توجه به فاصلهٔ ۱۶ کیلومتری نزدیک‌ترین معدن سنگ، بسیار تعجب برانگیز است. حمل چنین تخته سنگ‌هایی حتی با تکنولوژی و امکانات بالابر و حامل مدرن امروزی نیز بسیار دشوار است.

4- کفن تورین (ایتالیا)

کفن تورین

کفن تورین یکی از مشهورترین مقدسات مسیحیان دنیا است. اعتقاد بر این است که هنگام خاکسپاری مسیح، این کفن به دور بدن وی پیچیده شده بود. این کفن در سال ۱۸۹۸ که با کمک ابزارهای مخصوص چهرهٔ یک انسان روی آن کشف شد، توجهات بیشتری را به خود جلب نمود.

با این وجود، همانطور که فکر می‌کنید، این فرضیه قطعی نیست و واقعیت می‌تواند بسیار متفاوت‌تر از آنچه تصور می‌شود باشد.

3- هرم بزرگ جیزه (مصر)

هرم جیزه

هرم بزرگ جیزه یکی از ۷ عجایب دنیا، هنوز توجه بسیاری از باستان شناسان، فیزیکدانان و منجمانی که قرن‌ها است در حال تحقیق برای کشف رمز این اثر تاریخی‌اند را جلب می‌کند.

برای ساخت این هرم، کارگران نزدیک به ۵٫۶ میلیون قطعه سنگ را که هر کدام تا ۹ تن وزن داشته‌اند، جا به جا نموده‌اند و روی هم چیده‌اند. تنها وسیلهٔ کارگران برای انجام این کار طناب و چوب بود. با توجه به بررسی‌ها، قطعات سنگی به کار برده شده در ساخت این هرم از خندق محاط این معبد در سه سمت، گرفته شده است. برخی از این قطعات که بیش از ۱۰۰ تن وزن دارند، به قدری بزرگ‌اند که شامل دو یا سه دورهٔ زمین شناسی متفاوت‌اند. حتی نظریه‌هایی وجود دارند که طبق آن‌ها این اهرام توسط فرازمینی ها ساخته شده است!

2- استون هنج (انگلستان)

استون هنج

بدون شک استون هنج معروف‌ترین اثر باستان اروپا، نشان دهندهٔ ترکیب باشکوهی از سنگ‌های غول پیکر است که حیرت بینندگان را نه تنها با ظاهرش، بلکه با گذشتهٔ افسانه‌ای‌اش، بر می‌انگیزد.

باقی مانده‌های سنگی استون هنج در درهٔ سالزبری هستند. اعتقاد بر این است که این سنگ‌ها را که هر کدام تا ۴ تن وزن دارند، از ولز جنوبی آورده‌اند. اکثر سنگ‌ها با اندازهٔ برابر و جفت هستند. در بالای هر جفت سنگ یک تخته سنگ کاملاً مشابه آنان به صورت افقی قرار دارد.

اما اینکه استون هنج نماد چه چیزی است و هدف ساخت این سازه، هنوز آشکار نیست.

1- خطوط نازکا (پرو)

خطوط نازکا

خطوط نازکا نقاشی نام دارند و نشان دهندهٔ خط‌های باستانی روی زمین صحرای نازکا در پرو است. این خط‌ها و اشکال تشکیل طرح‌های پیچیده‌ای می‌دهند که برخی از آنها چندین کیلومتر طول دارند و ابعاد واقعی آنها تنها توسط هواپیما قابل تشخیص است.

متخصصان احتمال می‌دهند که تمدن باستان نازکا قابلیت پرواز داشتند، اما سوالی که باقی می‌ماند این است که این طرح‌ها چگونه و به چه هدفی کشیده شده‌اند.

این خطوط، خط‌های ساده، مثلث، مارپیچی و حتی نقاشی‌های پیچیده‌ای از عنکبوت، پرنده، لاما، میمون، ماهی و غیره را تشکیل می‌دهند. و با تراشیدن سطح سنگ‌های قرمز برای نمایان شدن خاک سفید زیرین ساخته شده‌اند.

منبع فارسیبامیلوبامیلو

منبع خارجیTop Tenz

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمد حسین
محمد حسین
۲۵ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۹

باسلام و سپاس از امیر عزیز بابت زحمت ترجمه و گردآوری مطالب ارزشمند این وب سایت
بنده علاقه زیادی به متافیزیک,علوم باستانی و پژوهش در این حوزه ها دارم و اعتقاد دارم ما در این جهان تنها نیستیم و این دوره هم پیشرفته ترین دوره فن آوری نیست
ولی گاهی نباید اجازه بدیم پاریدولیا (به انگلیسی: Pareidolia )
مسیر پژوهشهای مارو منحرف کنه این مطالب امیر جان بسیار از پاریدولیا دور هستن و این بزرگترین امتیازه
متشکرم و خسته نباشی

b1