کاور کاخ کنوسوس
b1
خانه » ۱۰ معبد قدیمی در جهان!

۱۰ معبد قدیمی در جهان!

b3

یک معبد تقریباً به عنوان یک ساختار متعلق به فعالیت‌های مذهبی یا معنوی تعریف شده است. معابد در تمام نسل‌ها ساخته شده‌اند، و بسیاری از معابد جدید هر ساله افتتاح می‌شوند. معبد آکشاردهام در سال ۲۰۰۸ در دهلی نو ساخته شد و معبد سفید در چیانگ رأی هنوز هم تحت ساخت‌وساز هست و این دو تنها دو نمونه اخیر هستند. با این حال معابد باستانی در این فهرست هزاران سال پیش توسط افرادی که مذهبی بودند ساخته شدند. این ساختمان‌ها به عنوان گواه خدایان و خدای فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

10-  کاخ کنوسوس (Palace of Knossos)

10کاخ کنوسوس

کاخ کنوسوس در ۵ کیلومتری جنوب هراکیلون (Heraklion) قرار دارد و یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مجموعه کاخ‌های مینوآن در کرت می‌باشد. این کاخ بزرگ به تدریج بین ۱۴۰۰ و ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شد و پس از اینکه تخریب شد و زمانی در آتش سوخت در دوره‌ای بازسازی گردید. این کاخ شامل فضاهای زندگی، اتاق پذیرایی، کارگاه‌های آموزشی، زیارتگاه‌ها و فروشگاه‌های ساخته شده در اطراف میدان مرکزی می‌باشد. در مورد عملکرد اصلی کاخ هنوز هم بحث‌هایی وجود دارد. این کاخ می‌تواند در درجه اول به عنوان یک مرکز اداری و مرکز مذهبی یا هر دو به شیوه‌ای مذهبی استفاده شود.

9- گوبکلی‌تپه (Gobekli Tepe)

9کوبکلی تپه

گوبکلی‌تپه، گاهی اوقات به عنوان معبد اول و یا قدیمی‌ترین معبد در نظر گرفته می‌شود، که بر روی تپه‌ای در جنوب شرقی ترکیه ساخته شده است. خانه‌ها یا معابد ساختمان‌های سنگی دایره‌واری هستند، در حالی که دیوارها از سنگ‌های خشک ساخته شده‌اند و شامل ستون‌های متعدد T شکل از سنگ آهک که تا سه متر ارتفاع دارند می‌شوند. این مکان توسط شکارچیان هزاران سال قبل از میلاد ساخته شده بود و یکی از قدیمی‌ترین محل‌های عبادت است که توسط انسان ساخته شده است. این معبد نه تنها قبل از سفال یا اختراع نوشتن و چرخ، بلکه قبل از شروع کشاورزی و دامداری ساخته شده بود.

8- معبد آمادا (Temple of Amada)

8معبد آمادا

معبد آمادا یکی از قدیمی‌ترین معبدها در نوبیا (Nubia)، مصر است و برای اولین بار توسط فرعون مصر در قرن ۱۵ قبل از میلاد ساخته شده بود. این معبد به آمون و ری هُراختی اختصاص داده شده است. تغییرات و دکوراسیون توسط فراعنه‌های بعدی انجام شد. اگرچه معبد بسیار کوچک است و از بیرون زوال یافته، اما ویژگی‌های داخلی آن، دارای برخی از مهم‌ترین برش‌های ریزِ نقش‌برجسته به همراه رنگ‌های روشن می‌باشد.

7- معابد گانتیجا (Ggantija temples)

7معابد گانتیجا

معابد گانتیجا بر روی تپه‌ای در جزیره گزو (Gozo) قرار دارند و مجموعه معابد عصر حجر ماقبل‌تاریخ می‌باشند. معابد گانتیجا در ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شدند و اولین سری از معابد سنگی در مالت  (Malta) می‌باشند و قدمت آن‌ها به بیش از هزار سال و قبل از اهرام مصر و استون‌هنج انگلستان بازمی‌گردد. این بنای تاریخی سنگی در واقع دو معبد است که در کنار هم ساخته شده‌اند و داخل یک دیوار مرزی محصور می‌باشند. اشکال و مجسمه‌های زیادی نشان می‌دهند که احتمالاً معابد در مکان‌های حاصلخیزی بوده‌اند. معابد در مالت قدیمی‌ترین معابد در اروپا می‌باشند.

6- هاگار کیم و ناجدرا (Hagar Qim and Mnajdra)

6هاگار کیم و ناجدرا

مجموعه سنگی هاگار کیم در بالای یک صخره در لبه جنوبی جزیره مالت واقع شده است. معابد ناجدرا حدود ۶۰۰ متر پایین‌تر از صخره قرار دارند. هاگار کیم متشکل از یک معبد اصلی و سه ساختار سنگی در کنار آن می‌باشد. بزرگ‌ترین معبد سنگی در هاگار کیم ۷ متر ارتفاع و حدود ۲۰ تن وزن دارد. ناجدرا شامل سه معبد متقارن اما وصل نشده به هم می‌باشد. قدیمی‌ترین معبد بین ۳۲۰۰ و ۳۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شده است. بسیاری از آثار کشف شده از درون معابد نشان می‌دهد که این معابد قدیمی برای اهداف مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

5- معبد ستی اول (Temple of Seti I)

5معبد ستی اول

معبد ستی اول، محل دفن فرعون ستی اول در ساحل غربی رود نیل در آبیدوس  است. این معبد باستانی در اواخر سلطنت ستی ساخته شد و ممکن است توسط پسرش رامسس کبیر پس از مرگ او در ۱۲۷۹ سال قبل از میلاد تکمیل شده باشد. این معبد نه تنها به ستی اول بلکه به بسیاری از خدایان اختصاص یافته است. نقش‌های برجسته در این معبد قدیمی جز بهترین و دقیق‌ترین نقش‌ها در مصر هستند. همچنین این معبد شامل لیست پادشاه آبیدوس می‌باشد. این لیست به ترتیب زمانی از سلسله فراعنه مصر است.

4- سرداب (Hypogeum)

4سرداب

سرداب در مالت تنها معبد زیرزمینی ماقبل تاریخ در جهان است. این معبد شامل سالن‌ها، اتاق‌ها و معابر حک شده از سنگ می‌باشد. تصور می‌شود که اینجا در اصل یک پناهگاه بوده است که در زمان ماقبل‌تاریخ به یک گورستان تبدیل شده است. این مجموعه در ۳ سطح گروه‌بندی می‌شود _ سطح فوقانی (۳۳۰۰-۳۶۰۰ سال قبل از میلاد) سطح متوسط (۳۰۰۰-۳۳۰۰ سال قبل میلاد) سطح پایین‌تر (۳۱۵۰-۲۵۰۰ سال قبل از میلاد). عمیق‌ترین اتاق در سطح پایین‌تر ۱٫۰۶ متر زیر زمین است. تنها تعداد محدودی از بازدیدکنندگان اجازه ورود دارند و باید ۲ تا ۳ هفته برای گرفتن بلیط صبر کنند.

3- معبد حتشپسوت (Temple of Hatshepsut)

3معبد حتشپثوت

معبد حتشپسوت یا معبد حتچپسوت که از ۱۴۷۹ سال قبل از میلاد تا زمان مرگش در ۱۴۵۸ قبل از میلاد در مصر حکومت می‌کرد، در زیر صخره‌ای در دیر آل باهاری در ساحل غربی رود نیل قرار دارد. این یک ساختار استعماری می‌باشد که طراحی و اجرای آن توسط معمار سلطنتی حتشپسوت انجام شده و برای عبادت پس از مرگ او و به افتخار آمون در نظر گرفته شده بود. این معبد به روی صخره‌ای که به شدت بالا رفته است ساخته شده و شامل سه تراس به ارتفاع ۳۰ متر می‌باشد. این تراس‌ها توسط پله‌های شیب‌دار که زمانی توسط باغ‌ها احاطه شده بودند به هم متصل هستند.

2- معبد اقصر (Luxor Temple)

2معبد اقصر

معبد اقصر در ساحل شرقی رود نیل در شهر باستانی تبس واقع شده است، و در ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد در طول پادشاهی جدید تأسیس شد. این معبد به سه تن از خدایان مصر، آمون، موت و چونز اختصاص داده شده است. این معبد قدیمی مرکز جشنواره اوپت، مهم‌ترین جشنواره تبس بود. در طول جشنواره سالیانه معبد، سه خدایان در امتداد خیابانی که دو معبد را به هم متصل می‌کرد از کارناک به معبد اقصر برده می‌شدند. این جشنواره در دوران سلسله هجدهم، ۱۸ روز طول می‌کشید اما در زمان سلطنت رامسس سوم در سلسله بیستم ۲۰ تا ۲۷ روز افزایش یافت. امروزه هیچ مکان مذهبی دیگری به اندازه اقصر برای گردشگران محبوب نمی‌باشد.

1- استون‌هنج (Stonehenge)

1استون هنج

استون‌هنج یکی از معروف‌ترین مکان‌ها در جهان است، و متشکل از سنگرهایی می‌باشد که یک محیط دایره‌ای از سنگ‌های بزرگ ایستاده را در جنوب غربی انگلستان احاطه کرده است. استون‌هنج توسط فرهنگی به وجود آمده که سابقه‌ای را ننوشته است، بنابراین بسیاری از جنبه‌های آن قابل بحث باقی مانده‌اند. مدارک و شواهد نشان می‌دهد که این بنای سنگی یادبود حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است در حالی که آخرین ساخت‌وساز شناخته‌شده در استون‌هنج در حدود ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد بوده است. سنگ غول‌پیکر ممکن است از یک معدن در حدود ۴۰ کیلومتری شمال استون‌هنج در مارلبورو داونز آمده باشد. هدف استون‌هنج به طور قطعی مشخص نیست اما بسیاری از دانشمندان بر این باورند که این بنای تاریخی به عنوان یک مرکز تشریفاتی و مرکزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه این معبد یک مقصد محبوب توریستی در انگلستان است و استون‌هنج از چند شهر انگلستان قابل دسترس می‌باشد.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1