cover lost cities
b1
خانه » ۱۰ شهر گمشده که توسط گردشگران کشف شدند!

۱۰ شهر گمشده که توسط گردشگران کشف شدند!

b3

شهر های گمشده مناطقی هستند که روزگاری تمدنی بزرگ در آن وجود داشته است ولی با از بین رفتن‌شان به دلایل مختلف، تا قرن‌ها مکان جغرافیایی آن‌ها ناشناخته باقی‌مانده است. حال بعضی از این شهرها به‌طور اتفاقی توسط باستان‌شناسان یا گردشگران دوباره کشف شده‌اند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید تا برخی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

10- مِساورده

مِساورده مِساورده مِساورده

«مساورده» در شهر کنونی کلورادو قرار دارد و آمریکایی‌های بومی آن منطقه بین سال‌های ۶۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی در آن زندگی می‌کردند. زیبایی این شهر به دلیل ساختار عجیب و خانه‌های تراشیده شده آن در دل یک صخره بزرگ است. این شهر در اوایل قرن پانزدهم تخلیه شد و دوباره در سال ۱۷۷۶ میلادی توسط چند مبلغ دینی مکزیکی کشف شد. در سال ۱۹۰۶، تئودور روزولت رییس جمهور وقت آمریکا، مساورده را به عنوان یک میراث ملی حفاظت‌شده اعلام کرد تا از تخریب آن جلوگیری شود.

9- پمپی

پمپی پمپی

«پمپی» شهری در دوران سلطنت رومی‌ها و واقع در ناپل فعلی است. اکثر این منطقه در سال ۷۹ میلادی همراه شهر دیگری به نام «هرکولانیوم»، به دلیل فوران آتشفشان وسویوس کاملاً تخریب و به زیر ۶ متر خاکستر حاصل از آن مدفون شد تا اینکه در سال ۱۷۴۸ توسط یک مهندس اسپانیایی کشف و احیا شد.

8- ماچوپیچو

ماچوپیچو ماچوپیچو ماچوپیچو

«ماچوپیچو» واقع در استان کاسکوی کشور پرو است. این سازه پیچ‌درپیچ در سال ۱۴۵۰ ساخته شد ولی ۵۰ سال بعد طی حمله اسپانیایی‌ها خالی از سکنه شد. تاریخدان آمریکایی «هیرام بینگام» در سال ۱۹۱۱ توجه جهانیان را دوباره به این مکان جلب کرد.

7- پترا

پترا پترا پترا

«پترا» حدود ۲۰۰۰ سال پیش پایتخت مردمانی عجیب به نام «ناباتینو» بود. این شهر عجیب که در دل یک کوه کنده شده بود به اعتقاد بسیاری از افراد یکی از عجایب دنیا محسوب می‌شود. پترا واقع در اردن فعلی، درحال‌حاضر یک مکان گردشگری تحت حفاظت است که تا سال ۱۸۱۲ برای جامعه جهانی ناشناخته باقی‌مانده بود. این منطقه به دست «یوهان لودویگ بورخاردت» گردشگر سوییسی کشف شد.

6- سیداد پردیدا

سیداد پردیدا سیداد پردیدا سیداد پردیدا

«سیداد پردیدا» که معنای شهر گمشده می‌دهد، منطقه‌ای در کشور کلمبیا است که در سال ۸۰۰ میلادی توسط قوم «تایرونا» ساخته شد. این مکان در سال ۱۹۷۲ به دست گروهی که در جست‌وجوی گنج باستانی گمشده بودند کشف شد و در سال ۱۹۷۶ توسط باستان‌شناسان در دست تعمیر قرار گرفت.

5- تیکال

تیکال تیکال

«تیکال» واقع در جنگل‌های استوایی گواتمالا، پایتخت یکی از قدرتمندترین فرمان‌روایان قوم مایا بود. این مکان به دلیل معماری پلکانی و خاص خود آن هم چهار قرن قبل از میلاد مسیح شهرت دارد. گفته می‌شود این مکان در قرن ۱۰ به دلیل مرگ‌ومیر بسیاری از افراد این شهر، خالی از سکنه شد. هنوز هم با گذشت صدها سال و پیشرفت چشم‌گیر علم، نحوه ساخت بناهای این شهر یکی از معماهای بزرگ تاریخ‌دانان است.

4- موهنجو دارو

موهنجو دارو موهنجو دارو

«موهنجو دارو»، به معنی تپه مردگان، واقع در ایالت «سیند» پاکستان است و حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد بنا شده‌است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای متمدن زمان خود به‌شمار می‌رود که در قرن ۱۹ قبل از میلاد به دلایل نامعلوم به حال خود رها شد تا این‌که در سال ۱۹۲۴ توسط گردشگری به نام «جان مارشال» دوباره کشف شد.

3- تروی

تروی تروی

«تروی» شهری نام‌آشنا برای مردم، چه از نظر تاریخی و چه از لحاظ داستان‌های اساطیری است. تروی پایتخت پادشاهی تروآ، در شمال غرب آناتولی (ترکیه فعلی) قرار داشت. این شهر باستانی به دفعات مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد و به دلیل اهمیت بسیار بالایش، دوباره بازسازی شد. خیلی از باستان‌شناسان معتقدند که هنوز مکان اصلی این شهر کشف نشده باقی‌مانده است. اولین نفری که بعد از قرن‌ها دوباره پا به این شهر گذاشت، فرانک کالورت جهانگرد انگلیسی بود.

2- هاتوسا

هاتوسا هاتوسا هاتوسا

«هاتوسا» شهری مستقر در ترکیه فعلی، مرکز قلمرو «هیتایت» ها، حدود به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد بود. هیتایت‌ها یکی از اولین تمدن‌های بشری در «عصر برنزی» (دورانی که به استفاده از برنز در سلاح شهرت داشت) بود که بعد از چند قرن فرمانروایی مقتدرانه، به‌طور مرموزی از بین رفتند. هاتوسا توسط «ارنست چانتر» در سال ۱۸۹۳ دوباره کشف شد.

1- دولاویرا

دولاویرا دولاویرا دولاویرا

«دولاویرا» بزرگ‌ترین شهر اولین تمدن هند، قبل از فروپاشی در ۱۴۵۰ سال قبل از میلاد بود. شهرت این شهر به دلیل ساختار عجیب مخازن آبی و برج‌های دیده‌بانی آن بوده است که در سال ۱۹۶۷ توسط «جی. پی. جوشی» به جهانیان معرفی شد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
هخامنشیان
هخامنشیان
۱۲ تیر ۱۴۰۰ ۲۱:۱۰

فقط میتونم بگم هیچی حالیت نیست،واقعا هیچی حالیت نیست.

محمد حسین سنجری
محمد حسین سنجری
۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۲

فکر کنم جایگاه اول این نوشتار را باید به شهر دقیانوس (تمدنی بیش از ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد ) که در شهرستان جیرفت استان کرمان هست و هزاران سال زیر خاک مدفون بوده اختصاص می‌دادید، لطفا بازنگری کنید تا این شهر بهتر شناخته بشه بلکه افتخار ایران و ایرانی است چون تمدنی قبل از بین النهرین و سومر بوده
09363955522 سنجری از جیرفت

حسین رون کینگ تور
حسین رون کینگ تور
۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۳۱

ایشان راست میگن این چه وضعشه چرا افتخارات ایرانی را نمی نویسید عربید ایا قبل ازاینکه تحقیق در مورد خارجیا بکنید ایرانی هارا بنگریید این لیست و اصلاح کن مدیر سایت سریعع راستی این طناز خانم تو دو تا از مقاله هاش ایرانی هارا ننوشته بنویس. منظورم افتخارات است

b1