moai, easter island
b1
خانه » ۱۱ تا از اسرارآمیزترین مکان‌های باستانی ماقبل تاریخ!

۱۱ تا از اسرارآمیزترین مکان‌های باستانی ماقبل تاریخ!

b3

مکان‌های باستانی بسیاری از دوران ماقبل تاریخ در سراسر جهان کشف‌شده، اما برخی از آن‌ها بسیار مرموز هستند و باعث شده تا مورخان و دانشمندان سوالات بسیاری را در مورد ریشه پیدایش بشریت مطرح کنند. برای مثال، ستون هرمی‌شکل سنگی در آسوان مصر که به خاطر اندازه و فن‌آوری ابتدایی مورد استفاده در ساخت آن جالب توجه است. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید.

11- بنای تاریخی یوناگونی (Yonaguni) در ژاپن

yonaguni monument, japan

بنای تاریخی و زیرآبی یوناگونی در ژاپن بی‌شک یکی از جالب‌ترین مکان‌های باستانی ماقبل تاریخ این فهرست است. این اثر تاریخی هرم‌مانند از چند پله با زاویه قائمه و مستقیم همراه با ستون‌هایی تشکیل شده است. پژوهشگران مطمئن نیستند که این بنای تاریخی به دست بشر ساخته شده باشد؛ بشر در آن زمان بناهای خود را روی زمین می‌ساخت، نه زیر آب و این اثر تاریخی هم در ۸ تا ۱۰ هزار سال قبل و در زمان عصر یخبندان ساخته نشده است. این بنای تاریخی به دلیل قرار گرفتن زیر آب، قطعاً یکی از قدیمی‌ترین سازه‌هایی است که روی کره زمین ایجاد شده.

10- ستون هرمی شکل سنگی آسوان در مصر

the obelisk of aswan, egypt

این ستون هرمی شکل سنگی ساخته شده در مصر باستان به دلایل مختلفی به‌عنوان رازی بزرگ برای دانشمندان است. وزن تقریبی این ستون ۱۲۰۰ تن و ارتفاع آن ۱۳۷ متر، یعنی بلندتر از یک ساختمان ۱۰ طبقه، است. این ستون به دلیل چند ترک که تمامیت ساختاری آن را در معرض خطر قرار می‌داد، هرگز نصب و پا برجا نشد، اما در هر صورت ابعاد گسترده‌اش هنوز هم قابل توجه است. نکته اصلی که مردم را شیفته این ستون کرده، ابعاد بزرگ و وزن سنگین آن است. در آن زمان فن‌آوری شناخته شده‌ای برای حرکت آن وجود نداشته است.

9- هنج‌های تورنبوروگ

the thornborough henges

به نظر می‌رسد این هم‌ترازی سه‌گانه هنج، چیزی از یک فیلم علمی-تخیلی باشد، اما درواقع توسط مردمان باستان در بریتانیا ساخته شده است. تپه‌ها و خندق‌ها در یک حوزه گسترده از خاک‌برداری به‌هم‌پیوسته بودند، اما برخی بر این باورند که آن‌ها برای بازتاب ستارگان، به خصوص کمربند اریون ساخته شدند، بااین‌حال صحت این موضوع را هیچ‌کس به‌درستی نمی‌داند. اگر این موضوع صحت داشته باشد هنج‌ها جزو اولین آثار تاریخی‌ای هستند که با کمربند اریون در یک راستا قرار می‌گیرند.

8- سنگ‌های کارناک در فرانسه

carnac stones, france

سنگ‌های کارناک در روستای فرانسوی کارناک بین سال‌های ۴۵۰۰ و ۳۳۰۰ قبل از میلاد نصب شدند، اما آن‌ها هنوز هم بزرگ‌ترین مجموعه سنگ‌ها در جهان هستند. نظریات مختلفی پیرامون بحث وجودی ۳۰۰۰ سنگ این مجموعه وجود دارد؛ برخی بر این باورند که آن‌ها در جهت ستارگان قرار داده‌شده و به‌عنوان یک نوع تقویم به‌کار می‌رفته‌اند، درحالی‌که به باور دیگران آن‌ها ابزار لرزه‌نگاری بودند.

7- دلمن‌های شهر اتوکرا در اسپانیا

the dolmens of antequera, spain

سه اثر باستانی تاریخی در اسپانیا شناخته‌شده با نام دلمن‌های اتوکرا وجود دارد. این دلمن‌ها معابری برای ورود به داخل مکان‌های باستانی مدفون‌شده زیر زمین هستند. آن‌ها از صخره‌های بزرگ و بلوک‌های سنگی ساخته‌شده‌اند که وزن برخی از آن‌ها به ۱۸۰ تن می‌رسد. دانشمندان معتقدند بلوک‌های سنگی از یک مایل دورتر منتقل شدند، اما نحوه انتقال آن‌ها هنوز به‌صورت یک راز باقی‌مانده است. علاوه بر این، دیوارهای دلمن‌ها با آثار هنری پوشیده شده که نشان می‌دهد دلمن‌ها ریشه‌ها و ارزش فرهنگی فراتر از سیستم‌های تدفین داشته‌اند.

6- سر‌های اولمِک در مکزیک

the olmec heads, mexico

درمجموع ۱۷ سر سنگی اولمِک در مکزیک وجود دارد. وزن تقریبی آن‌ها بین ۶ تا ۱۵ تن بوده و قدمت‌شان به سال‌های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد. سرها با عمامه مزینی حکاکی شده و تصور می‌شود تمثال‌هایی از رهبران قدرتمند قوم اولمِک باشند. بااین‌حال برخی بر این باورند چهره‌ها شبیه مردان آفریقایی است و فکر می‌کنند این سرها توسط یک تمدن باستانی آفریقایی که از این منطقه دیدن کرده بودند، ایجاد شده است.

5- خلیج کامبای در هند

gulf of cambay, india

خلیج کامبای درواقع شهری غرق شده کاملی با کانال‌ها و ساختمان‌هایش است. این شهر به‌طور گسترده‌ای با استفاده از دستگاه سونار (ردیاب زیردریایی) مورد بررسی و کاوش قرارگرفته و پژوهشگران معتقدند هزاران ساخته دست بشر از جمله قطعاتی از سفال و دیگر وسائل خانگی در خلیج وجود دارد. قدمت این شهر زیرآبی به ۹۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد، درصورتی‌که اگر این تاریخ صحت داشته باشد، بدان معنی است که این شهر زمانی ساخته شده بود که هیچ‌کس تصور نمی‌کرد بشر قادر به ساخت چنین شهرهایی با این وسعت باشد.

4- جگانتیا (Ggantija) در مالت

ggantija, malta

موجودیت جگانتیا در مالت برای پژوهشگران بسیار متحیرکننده است، زیرا این مکان باستانی قبل از اختراع ابزار و ماشین‌آلات ساخته شده است. بااین‌حال، ساخت این معبد برای برخی اهداف مذهبی بوده است. قدمت این ساختار به حدود ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. برخی بر این باورند با تندیس‌های یافت شده می‌بایست این پرستشگاه‌ها در پیوند با یک آیین باروری از پرستندگان الهه مادر زمین بوده باشند. علاوه بر این، باستان‌شناسان کره‌های سنگی کوچکی یافته‌اند که به اعتقاد آن‌ها برای حمل‌ونقل صخره‌های بزرگ استفاده می‌شده است. بااین‌حال، همه این‌ها در حد حدس‌وگمان باقی مانده است.

3- تپه گوبکلی (Gobekli Tepe) در ترکیه

gobekli tepe, turkey

تپه گوبکلی در ترکیه یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های باستانی مذهبی در جهان است. قدمت این تپه باستانی به سال‌های ۱۰۰۰۰ و ۹۰۰۰ قبل از میلاد، حتی بسیار قبل‌تر از سایت‌های باستانی مانند استون‌هنج بازمی‌گردد. این سایت باستانی با نقوشی از حیوانات و ستون‌های سنگی بزرگ، کنده‌کاری‌شده که وزن برخی از آن‌ها بیش از ۲۰ تن است. موجودیت این سایت باستانی همچنان به‌صورت یک راز باقی مانده، زیرا در زمانی ساخته شد که مردم شکارچی بودند و واقعاً نمی‌توانستند ساختارهای بزرگی به مانند این را بسازند. بااین‌حال روشن است این سایت باستانی با دانش و ابزارهایی ساخته‌شده که هنوز کشف نشده بود.

2- موآی‌ها در جزیره ایستر

moai, easter island

جزیره ایستر یکی از دورافتاده‌ترین جزایر مسکونی در کره زمین و خانه یکی از بزرگ‌ترین رازهای بشریت است. در ابتدا تصور می‌شد این سرها تنها چند سر بزرگ و شگفت‌انگیز باشند، اما حفاری‌های عمیق‌تر مشخص کرد این سرها متصل به بدن‌هایی با نقوش برجسته‌ای از خط هیروگلیف هستند. امروزه این سوالات مطرح می‌شود که چرا این تندیس‌ها ساخته شده و چرا بسیاری از آن‌ها نیمه تمام رها شدند.

1- وود‌هنج نزدیک استون‌هنج در انگلستان

woodhenge, near stonehenge in england

در حال حاضر بحث‌های فراوانی پیرامون سایت باستانی وودهنج وجود دارد که بسیار شبیه به استون‌هنج است. باستان‌شناسان این سایت را کمی دورتر از سنگ شگفت‌انگیز و عجیب یافته‌اند. آن‌ها هنگام بازآرایی سایت، حلقه‌ای از چوب را که به سر مزار کودکی در مرکز حلقه هدایت می‌شد، کشف کردند. برخی بر این باورند که کودک به‌عنوان یک قربانی کشته شده بود. مخالفان این نظریه معتقدند، پژوهشگران بیش‌ازحد در مورد ساختار چوب هیجان‌زده شدند و ادعا می‌کنند چیزی جز یک حصار روستایی نیست.

32 ratings3.6/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

1
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
1 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
احسان
مهمان
احسان

مطالب خوبی داشتین تشکر

b1
error: Alert: Content is protected !!