980x
b1
خانه » ۱۰ نمونه از ارزشمندترین گنجینه های گمشده تاریخ!

۱۰ نمونه از ارزشمندترین گنجینه های گمشده تاریخ!

b3

همیشه برای انسان‌ها، سر در آوردن از رازهای مرموز باستانی و یافتن اشیای گمشده در تاریخ یک امر بسیار هیجان‌انگیز و گاهی اوقات حاوی اطلاعات مفید تاریخی به شمار می‌رود. برخی از این گنجینه ها، چه از نظر مالی و چه معنوی ارزش بسیار بالایی دارند؛ اما به دلایل مختلفی هنوز کشف نشده باقی‌مانده‌اند. در ادامه همراه عجیب‌ترین باشید تا با بزرگ‌ترین و مرموزترین گنجینه‌های گمشده تاریخ آشنا شوید.

10- گنجینه دریاچه تاپلیتز (گنج هیتلر)

گنجینه دریاچه تاپلیتز (گنج هیتلر)

پس از جنگ جهانی دوم، گنجینه‌ای باورنکردنی از شمش‌های طلا، جواهرات و پول‌های رایج کشورهای دیگر که درمجموع ارزش آن‌ها به چهار میلیارد دلار می‌رسید و همگی این ثروت متعلق به هیتلر بود، از بانک رایش آلمان‌ها ناپدید شد. گفته می‌شود اشیای قیمتی از این گنجینه در کشورهایی مانند پرتغال، سوئیس، ترکیه، اسپانیا و سوئد یافت شده‌است اما مقدار آنها اصلاً قابل مقایسه با گنج گمشده هیلتر نیست. هنوز هم با وجود گذشت سال‌ها از جنگ جهانی دوم، بسیاری به دنبال به دست آوردن این گنجینه با ارزش هستند و این در حالی است که محل وجود این ثروت عظیم به صورت یک راز باقی‌مانده‌است. درباره محل گنجینه هیتلر، نظریات گوناگونی وجود دارد؛ بر اساس یکی از مشهورترین نظریه‌ها، همه طلا و جواهرات در جایی مخفی همراه با جسد هیتلر در آلمان به خاک سپرده شده‌اند. بعضی از محققان معتقدند که این گنجینه در زیر دریاچه «تاپلیتز» اتریش پنهان شده‌است و عده‌ای دیگر می‌گویند که همه پول‌ها به همراه شمش‌های طلا و جواهرات در بانک‌های مختلف جهان سپرده شده‌اند. از آنجا که محل دقیق گنج هیتلر مشخص نیست، این ثروت چهار میلیارد دلاری به صورت یک راز اسرارآمیز باقی‌مانده‌است.

9- اتاق کهربا

اتاق کهربا

کسانی که اتاق کهربا را دیده بودند، می‌گفتند باید آن را هشتمین پدیده عجیب دنیا دانست. شاید بتوان گفت این منحصربه‌فردترین گنج گمشده تاریخ باشد؛ اتاقی که تمام دیوارهایش با کهربا و انواع جواهرات قیمتی و آینه‌های طلاکاری شده و چهار نوع موزائیک‌کاری فلورانسی تزئین شده بود. این اتاق که ۱۱ مترمربع بزرگی‌اش بود، سال ۱۷۱۶ میلادی برای «فردریک اول» پادشاه پروس در نزدیکی کاخ «کاترین» در سن‌پترزبورگ روسیه ساخته شد. اگر این اتاق امروز وجود داشت، ارزش آن بیش از ۱۴۲ میلیون دلار بود. آوازه دلربایی این اتاق به گوش آدولف هیتلر هم رسیده بود و هنگامی که او با ارتش نازی به روسیه حمله کرد، کوشید این اتاق را همراه خودش به آلمان ببرد. اما با اولین تکان‌ها چندین کیلو از جواهرات و تزئینات اتاق شروع به خرد شدن کردند. هرچند او تلاش کرد با چسباندن کاغذ دیواری مانع از فرو ریختن آن شود، اما این اقدام هم بی‌فایده بود. سال ۱۹۴۱ نازی‌ها بخش‌های زیادی از شهر را فتح کردند و سال ۱۹۴۵ بار دیگر روسیه آن را پس گرفت. اما از آن روز دیگر کسی از این اتاق اطلاعی ندارد. البته ساختار این اتاق را در کاخ کاترین برای نمایش بازسازی کرده‌اند که عکس بالا مربوط به همان مکان بازسازی شده‌است.

8- گنج ریش سیاه

گنج ریش سیاه گنج ریش سیاه1

«ریش سیاه» (با نام اصلی «اِدوارد تیچ») را می‌توان مشهورترین دزد دریایی تاریخ دانست. او تنها در طول دو سال (۱۷۱۶ تا ۱۷۱۸) ثروت بزرگی برای خودش دست‌وپا کرد. آن دوران، دوره چپاول طلا و نقره بود و هر کشوری طلای بیشتری داشت، قدرتمندتر بود. اسپانیایی‌ها در این مورد سرآمد دیگران بودند و با استخراج معادن در مکزیک و آمریکای جنوبی این جواهرات را در کشتی‌های بزرگ به اسپانیا منتقل می‌کردند و این بهترین فرصت برای ریش سیاه و دوستانش بود. آن‌ها سر فرصت روی آب‌های اطراف اسپانیا گشت می‌زدند تا سر و کله کشتی‌های اسپانیایی پیدا شود و آن وقت به غارت کشتی می‌پرداختند؛ بعد از غارت هم شخصاً تمام جواهرات را در جایی دفن می‌کرد.

ریش سیاه که دیگر حسابی برای خودش در شرارت نامی دست‌وپا کرده بود، طولی نکشید که بالاخره در ۱۷۱۸ دستگیر و اعدام شد؛ اما هیچ‌کس نفهمید که او آن همه گنج و ثروت را کجا مخفی کرده بود. تا مدت‌ها افراد زیادی دنبال این گنج افسانه‌ای رفتند، حتی در سال ۱۹۹۸ کشتی غرق شده او را از زیر آب بیرون آوردند، اما حتی یک نشانه هم از گنج به دست نیامد. محققان حدس می‌زنند که این گنج در جزایر «کارائیب» یا خلیج «ویرجینیا» و شاید هم غارهای جزیره «کایمان» دفن شده باشد.

7- مقبره فراعنه

مقبره فراعنه

وقتی که «هاوارد کارتر» در سال ۱۹۲۲ توانست مقبره «توت آنخ آمون» را در «دره پادشاهان» پیدا کند، از دیدن زرق‌وبرق جواهراتی که این پادشاه جوان با خود به دنیای دیگر برده بود (در حقیقت جواهراتی که با این پادشاه دفن شده بود) زبانش به لکنت افتاد. در کنار اتاقی که این فرعون جوان در آن به خاک سپرده شده بود، خزانه‌ای وجود داشت که در آن جواهرات زیادی انباشته شده بود. جست‌وجو در این اتاق حدود ۱۰ سال وقت کارتر را گرفت تا بتواند فهرستی از تمام جواهرات و وسایل درون آن تهیه کند. این در حالی است که وقتی مقبره‌های فرعون‌های دیگر در اواخر قرن ۱۹ کشف می‌شد، تمامی خزانه‌هایشان خالی بود. این موضوع نشان‌دهنده این قضیه است که دزدان مقبره در طی قرن‌های گذشته تمامی گنجینه‌های این مقبره‌ها را خالی کرده‌اند. اما مسئله‌ای که ذهن تمام کاوشگران مقبره فرعون‌ها را به خود مشغول کرده این است که خارج کردن تمام گنج‌های مقبره فراعنه نیاز به وسایل و مهارت خاصی دارد که ممکن است از عهده دزدان مقبره‌ها خارج باشد؛ پس چه اتفاقی برای سایر گنجینه‌های مدفون در کنار فراعنه مصر افتاده است؟ هیچ اطلاعی در دسترس نیست.

6- گنج پرو

گنج پرو

در سال ۱۸۲۰ میلادی شهر «لیما» از کشور پرو در معرض یک شورش عظیم و عمومی قرار گرفت. به همین منظور حکام پرویی تصمیمی گرفتند که جواهرات موجود در شهر را برای دور ماندن از سرقت به مکزیک منتقل کنند. گنج‌ها شامل مقادیر زیادی جواهرات به‌صورت سنگ، شمعدان‌های طلا، مجسمه حضرت مریم از طلا و ظروف قیمتی دیگر بود. این گنج یازده کشتی را به‌طور کامل پر کرد. «ویلیام تامپسون» مسئول کشتی و حمل این گنج عظیم به مکزیک بود. اما غافل از آنکه در میان همراهان و کارگران کشتی، دزدان دریایی رخنه کرده‌اند. پس از سرقت، دزدان تصمیم گرفتند که جواهرات را به جزیره «کوکاس» در اقیانوس هند برده و در آن محل نگه‌دارند تا آب‌ها از آسیاب بیافتد. تامپسون که خود هم با دزدان همدست شده بود، به‌اتفاق سارقان به جزیره می‌رود. اما ارتش مکزیک در تعقیب آن‌ها وارد جزیره می‌شود. به همین جهت دزدان به‌سوی جنگل‌های انبوه گریختند. از آن زمان تاکنون دیگر هیچ اطلاعی از این گنج نیست. تاکنون نیز ۳۰۰ گروه به جست‌وجوی این گنج رفته‌اند اما به موفقیتی دست پیدا نکرده‌اند. به همین جهت برخی مدعی هستند که دزدان دریایی گنج را در جزیره دیگری دفن کرده و سپس به این محل آمده‌اند تا مکان اصلی آن لو نرود.

5- گنجینه مونتزوما

گنجینه مونتزوما

در زمان هجوم اسپانیایی‌ها به امپراتوری «آزتک» در مکزیک در سال ۱۵۲۰، پادشاه «مونتزوما» به‌شدت مجروح شد و «هرناندو کورتس» فرمانده اسپانیایی به همراه افرادش تحت محاصره جنگجویان آزتک در پایتخت قرار گرفت. پس از روزها درگیری خونین، کورتس به افرادش دستور داد که گنجینه‌های عظیم مونتزوما را بسته بندی کرده و شبانه از آنجا فرار کنند، اما هنوز مسیر زیادی را طی نکرده بودند که دوباره تحت محاصره قرار گرفتند. این درگیری و کشتار عظیم، دریاچه «تزوکو» را مملو از اجساد اسپانیایی‌ها و گنجینه به سرقت رفته کرد. ارتش وحشت‌زده اسپانیا در تلاش برای نجات جانشان، از بردن غنایم و گنجینه صرف‌نظر کرد. این گنجینه حاوی سکه‌های طلا و نقره بی‌شمار و جواهرات قیمتی بود. ‌

کورتس و افرادش یک سال بعد دوباره به آنجا برگشتند. ساکنان پایتخت با آگاهی از هجوم دوباره اسپانیایی‌ها، بقایای گنجینه‌های شهر را در اطراف و درون دریاچه «تزوکو» دفن کردند. این گنجینه عظیم در زیر انبوه گل‌ولای به قدمت ۵ قرن در حاشیه مکزیکوسیتی (مظهر مدرن پایتخت آزتک‌ها) مدفون شده‌است. نسل‌های متعدد جویندگان گنج تلاش‌های ناموفقی برای یافتن این گنجینه عظیم انجام دادند و حتی یکی از رؤسای جمهور سابق مکزیک دستور داد بستر دریاچه را لایروبی کنند؛ اما هیچ اثری از گنجینه یافت نشد.

4- کشتی فلور دِلامار

کشتی فلور دِلامار

«فلور دِلامار» یک کشتی ۴۰۰ تنی پرتغالی بوده که طبق اسناد موجود در سال‌های ۱۵۰۰ میلادی که عصر «کشتی‌ها و اکتشافات» نامیده می‌شود، در دریاها حکمرانی می‌کرد و به آن لقب «گل اقیانوس» را داده بودند. این کشتی ۳ دکل بزرگ و ۶ بادبان داشت. فلور دلامار در زمان وجودش، هزاران کیلومتر از اقیانوس‌ها را درنوردید و صدها شهر گوناگون را کشف و البته گنجینه‌های زیادی را هم غارت کرد. علی‌رغم تمام قدرت و صلابتی که این کشتی در دریاها داشت و گویی شکست‌ناپذیر بود، به‌طور غیرمنتظره‌ای در خلیج «سوماترا» گرفتار طوفان می‌شود و همراه با تمام خدمه‌اش غرق می‌شود. گفته می‌شود بار این کشتی در آن موقع مقدار بسیار زیادی طلا، جواهر، عطرهای گران‌بها و صندوقچه‌هایی مملو از سنگ‌های قیمتی از سراسر دنیا بوده است.

هنوز بعد از سالیان دراز، مکان اصلی غرق شدن این کشتی مشخص نشده‌است و با اینکه تعداد زیادی از محققان و کاوشگران، ادعا کردند که این مکان را پیدا کرده‌اند ولی مدرکی برای اثبات ادعای خود نداشته‌اند و هم‌چنان این غول افسانه‌ای همراه با یاران و سرمایه عظیم خود، در ته اقیانوس‌ها آرام گرفته است.

3- مقبره کین شی هوانگ

مقبره کین شی هوانگ مقبره کین شی هوانگ1 مقبره کین شی هوانگ2

مقبره «کین شی هوانگ» اولین امپراتور چین که در ۲۱۰ سال قبل از میلاد بر این سرزمین حکومت می‌کرد، واقع در مرکز کشور چین و مدفون در خندقی عمیق است. با اینکه مکان حدودی قبر آرامگاه وی مشخص شده‌است اما به دلیل محدودیت‌های وضع شده از طرف دولت چین و همچنین محدودیت‌هایی که تکنولوژی فعلی برای انسان رقم زده است، هنوز کسی نتوانسته به قسمت اصلی این مکان اسرارآمیز پا بگذارد. البته محیط بیرونی این مقبره که سربازان سفالی در آن قرار دارند، کشف و مورد بازدید قرار گرفته است ولی قبر اصلی که در مرکز قرار دارد و طبق افسانه‌های گفته شده، همراه با ۸۰۰۰ سرباز سفالی دیگر و مقدار زیادی فلزات گران‌بها مدفون شده، هنوز دست‌نخورده و مانند یک راز بزرگ مانده‌است.

بسیاری از این محدودیت‌ها که به وسیله دولت چین برای اکتشاف این مکان وضع شده، به دلیل اشتباهاتی است که کاوشگران هنگام تجسس مقبره «پادشاه تات» مرتکب شدند و دولت چین نمی‌خواهد همان اتفاق دوباره در این مکان تکرار شود و اطلاعات مهم و حیاتی از دست برود. دست‌نوشته‌های باستانی می‌گویند که پادشاه هوانگ خود را همراه با چند هزار سرباز سفالی دفن کرده تا در دوران پسا مرگش او را در برابر اهریمنان حفظ و حراست کنند. همچنین در آن‌ها اذعان شده که محیط مقبره با بخار جیوه و رودهایی پر شده از مایع آن محافظت می‌شود. به همین دلیل باستان‌شناسان از کاوش بیشتر دست نگه داشته‌اند تا روزی که علم و تکنولوژی بتواند سلامت آن‌ها را تضمین کند. آن زمان کی می‌رسد؟ درحال‌حاضر کسی نمی‌داند!

2- کشتی سن‌خوزه

کشتی سن‌خوزه کشتی سن‌خوزه1 کشتی سن‌خوزه2

کشتی بادبانی سن خوزه (San Jose)، کشتی افسانه‌ای اسپانیایی و مملو از جواهراتی از مستعمرات آمریکایی بوده که بیش از ۳۰۰ سال قبل و در جریان جنگ با انگلیسی‌ها غرق شده‌است. ارتش کلمبیا، به همراه گروهی علمی متشکل از تاریخ‌شناسان و مهندسان، موقعیت کشتی را در ۱۶ مایلی «کارتائنا» (Cartagena) شهری ساحلی در شمال کلمبیا، شناسایی کردند. گفته می‌شود این کشتی حامل میلیون‌ها سکهٔ طلا و جواهرات مختلف است که ارزش آن‌ها مجموعاً ۱۴ میلیارد دلار برآورد شده‌است. آسوشیتدپرس اعلام کرد که شاید این «بزرگ‌ترین گنجینهٔ غرق‌شده در دنیا باشد».

کشتی سن خوزه در تابستان ۱۷۰۸ غرق شد. این کشتی در تلاش بوده تا از کشتی‌های جنگی انگلیسی پیشی بگیرد که قصد داشتند سن خوزه را اسیر و یا مسیر آن را مسدود کنند. سن خوزه یک کشتی مهم، با سه عرشه و ۶۰۰ نفر روی آن بوده است. محمولهٔ آن شامل طلا، نقره، زمرد، مروارید، الماس و یاقوت بنفش به‌عنوان سرمایه برای جنگ اسپانیا علیه انگلستان و متفقین در نظر گرفته شده بود که بر سر جانشینی تاج‌وتخت اسپانیایی جنگیدند.

از گنجینهٔ موجود در سن خوزه از زمان غرق شدن آن تاکنون به‌عنوان گنجینه‌ای افسانه‌ای یاد می‌شد. اکنون که این گنجینه کشف شده‌است، جنگ تازه‌ای بر سر اینکه چه کسی آن را تصاحب می‌کند، ایجاد شده‌است. قطعاً کلمبیا خواهان این گنج است. اما شرکت منجی آمریکایی که در دههٔ ۱۹۸۰ موقعیتی مکانی برای کشتی مشخص کرده بود، مدعی سهم بزرگی از این گنجینه است (این ادعا سال‌ها در دادگاه مورد بحث قرار گرفته است.) اسپانیا نیز در تلاش است تا بخشی از این گنجینه را از آن خود کند. با تمام حرف‌های گفته شده، هنوز برخی از کارشناسان معتقدند که بخش عظیمی از این گنجینه در ته دریا جا خوش کرده و کشف نشده باقی‌مانده‌است.

1- گنجینه شوالیه‌های معبد

902 05 1857370

شوالیه‌های معبد (تِمپلارها) یکی از مرموزترین محفل‌های شناخته‌شده در تاریخ بشریت هستند. این گروه نظامی-سیاسی در قرون‌وسطی قدرت و نفوذ بسیاری داشت. تمپلارها به دلیل داشتن اعتقادات مذهبی خاص خود، برای سال‌های متوالی از حمایت اشراف‌زادگان و سیاسیون قدرتمند برخوردار بودند و در عوض آن، قول محافظت از آن‌ها را می‌دادند. این گروه بعد از سالیان دراز در قدرت ماندن، با شکست خوردن‌های متوالی مسیحیون از مسلمانان، این محفل هم کم کم از آن صلابت همیشگی افتاد. با از هم پاشیدن این گروه، ثروت هنگفتی اعم از جواهرات، طلا و دست‌نوشته‌های مهم مذهبی که در اختیار داشتند، ناپدید شد. بعد از قرن‌ها مکان این گنجینه عظیم مادی و معنوی، به‌صورت یک راز باقی‌مانده‌است و هیچ‌کس حتی از محتویات اصلی این گنجینه و ارزش واقعی آن اطلاع دقیقی ندارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سینا
سینا
۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۰۳

جای بزرگترین گنجینه گمشده تاریخ جهان یعنی گنجینه داریوش سوم در این مطلب خالی بود!

b1