عکس کاور
b1
خانه » ۱۰ جمجمه جعلی و شگفت‌انگیز!

۱۰ جمجمه جعلی و شگفت‌انگیز!

b3

جمجمه‌ها یکی از جالب‌ترین قسمت‌های اسکلت هستند، چرا که ما می‌توانیم صورت صاحبانشان را تجسم نماییم. جمجمه همچنین می‌تواند اطلاعاتی از رژیم غذایی، شیوه زندگی، سلامت مغزی، و حتی سن را به ما بدهد. به‌علاوه با برسی آنها درک درستی از گذشتگانمان به دست آوریم.

اما متاسفانه افرادی هم با ساخت جمجمه‌های نامعمول و عجیب سعی در به دست آوردن سود برای خود هستند. در این لیست سعی کرده‌ایم تا ده جمجمهٔ جعلی برتر تاریخ را برای شما معرفی نماییم.

10- جمجمه فرزند ستاره‌ای

۱

این جمجمه ظاهراً در سال ۱۹۳۰ و در کشور مکزیک پیدا شده بود، اما در سال ۱۹۹۹ و توسط لورد پای به معرض عموم گذاشته شد. به نظر می‌رسید که جمجمهٔ مورد نظر متعلق به موجودی نیمه‌انسان و نیمه‌بیگانه باشد. قسمت بالای جمجمه در حدود ۴۰۰ میلی‌متر بزرگ‌تر از جمجمه‌‌های عادی بود. با آزمایشات مخصوص به عمل آمده مشخص شد که جمجمه به ۹۰۰ سال قبل باز‌می‌گردد. بااین‌حال تست دی اِن اِی، جمجمه را به بومیان آمریکا نسبت می‌دهد. این جمجمه احتمالاً متعلق به کودکی است که به بیماری هیدروسفالی یا ازدیاد آب در مغز دچار بود که یک اختلال مادرزادی است. در این بیماری مایع بیش از حد در مغز وجود دارد و افراد مبتلا به این وضعیت دچار رشد غیر عادی جمجمه خواهند شد. در طب مدرن این بیماری با خارج کردن مایع اضافی به سهولت قابل درمان و مداوا خواهد بود.

9- جمجمه کالاوراس

۲

این جمجمه توسط معدنچیان کالاوراس در ایالات متحده درسال ۱۸۶۶ پیدا شده‌است. جوسیا ویتنی با دلایل خود این جمجمه را متعلق به دو میلیون سال پیش و در زمان سن پلیسن می‌دانست. این جمجمه فرضیهٔ خلقت‌گرایان را که می‌گویند بشر در طول قرون مختلف بدون تغییر مانده‌است، کاملاً تأیید می‌کند. اما آزمایش‌های شیمیایی انجام شده بر روی آن نشان می‌دهد که جمجمه بسیار تازه است و با داستان ویتنی مطابقت ندارد. بااین‌وجود ویتنی هم‌چنان مصمم به گفته‌های خود بود. در سال ۱۹۹۲، با آزمایش مخصوص به طور قطع ثابت شد که جمجمه کالاوراس بیش از ۱۰۰۰ سال سن ندارد.

8- جمجمه‌خوانی

۳

جمجمه‌خوانی رشته‌ای شبه‌علمی بود که از اوایل قرن نوزدهم میلادی باب شد. پزشکان، افرادی که مغزشان از حالت طبیعی کمی بزرگ‌تر بود را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شباهت‌های رفتاری در این افراد شدند. به عنوان مثال افرادی که به منطقهٔ تکلمشان آسیب وارد شده باشد، قادر به صحبت نخواهند بود. این مسئله منجر به این عقیده شد که با وارد کردن ضربه و اندازه‌گیری افزایش موقتی جمجمه می‌توان قوهٔ ذهنی افراد را تعیین کرد. بعضی نیز از طریق غذا خوردن کودکان پی به شخصیت آنها در بزرگسالی می‌بردند که متاسفانه هیچ‌کدام پایه و اساس ثابت شده‌ای ندارند.

7- مردی از پیلت‌داون

۴

در سال ۱۹۱۲ و در شهر پیلت‌داون انگلستان، فردی به نام چارز داوسن ادعا کرد که جمجمه‌ای عجیب که به نظر ترکیبی از انسان و میمون می‌رسید را کشف کرده است. وی معتقد بود که این جمجمه حلقهٔ مفقوده بین نژاد انسان و میمون‌هاست. این جمجمه صورتی کشیده دارد که مختص انسان‌هاست، بااین‌وجود فک شیب‌دارش برای میمون است. در حقیقت این جمجمه ترکیبی از انسان با فک اورانگوتان و دندان‌های شامپانزه بود. همان‌طور که اسکلت‌های بیشتری از بشر کشف می‌شد، مرد پیلت‌داون نیز مورد توجه بیشتر قرار گرفت. تا اینکه در سال ۱۹۵۳ دانشمندان به طور قطع نشان دادند که این جمجمه تنها برای جلب توجه است. مرد پیلت‌داون بزرگ‌ترین الهام بحث دیرینه‌شناسی درباره تکامل بشر و یکی از جمجمه ‌های جعلی معروف جهان به‌شمار می‌آید.

6- جمجمه‌هایی با پیشانی کج

۵

در سال ۱۸۲۸ جمجمه‌ای عجیب در جزیره مارکن هلند پیدا شد. این جمجمه به دلیل پیشانی کجش مورد توجه قرار گرفت. فرضیه‌های زیادی برای توضیح دادن این مورد به وجود آمد به عنوان مثال اینکه جزیره‌نشینان جز هموساپینس‌ها (انسان‌های امروزی) نبودند بلکه انسان‌های بدوی‌ای بودند که در انزوا و تنهایی تکامل پیدا کردند. محققان پس از تحقیقات بسیار متوجه شدند که ساکنین جزیره به‌راستی پیشانی‌های کجی داشتند. سرانجام در سال ۱۹۱۲ پزشکی هلندی نشان داد که بر اساس سنتی قدیمی، سر کودکان تازه متولد شده را با پارچه‌ای محکم می‌بستند تا به صورت کج درآید. این کودکان در بزرگسالی با انسان‌های سالم در خارج از جزیره ازدواج کردند و صاحب فرزندان سالم شدند.

5- جمجمه‌های سوراخ‌شده

۶

تراپانینگ جمجمه‌ایست که حداقل در هشت هزار سال پیش عمل جراحی شده بود. حفرهٔ پیدا شده در جمجمه احتمالاً برای درمان اختلالات مغزی مثل سردرد، تشنج، یا معلولیت‌های ذهنی بوده است. در طول تاریخ جمجمه‌های بسیاری با حفره‌ای مشابه پیدا شده‌اند. نتیجهٔ این عمل‌ها همیشه به مرگ منجر نمی‌شد، همان‌طور که با بررسی تعدادی از این جمجمه‌ها می‌توان فهمید که افراد چندین هفته پس از عمل زنده مانده‌اند. بااین‌حال شایع‌ترین علت مرگ این افراد عفونی شدن زخمشان بود. امروزه نیز برخی از مردم این عمل را به دلایل مثل دور شدن ارواح شیطانی، بهبود افسردگی و از این ادعاهای بی‌اساس انجام می‌دهند.

4- جمجمه غول‌پیکر

۷

به گفتهٔ نیروهای ارتشی، منطقهٔ وسیعی درخاک آمریکا وجود دارد که فقط کارکنان دولت می‌توانند در آنجا حضور داشته باشند. این منطقه تازمانی‌که چرخ‌بال‌های جاسوسی بر فراز آن عکس‌های هوایی تهیه کردند به‌صورت سری باقی‌مانده بود. در یکی از آنها، عکس اسکلتی غول‌آسا نشان داده شد که کارگران مشغول در آوردنش از زیر خاک بودند. این عکس توسط یکی از ارتشی‌های مشهور به جهانیان نشان داده شد. البته ناگفته نماند که عکس بالا فتوشاپ بود.

3- جمجمه‌های دراز

۸

در طول زمان، جمجمه‌های بسیاری با شکل‌های غیر عادی پیدا شدند که گروهی از مردم از آنها برای سودجویی و تبلیغات خود استفاده می‌کنند. اما واقعیت این است که بسیاری از آنها توسط خود انسان‌ها کج و نافرم شده‌اند، مانند مردمان مارکن. اکثر آزمایشاتی که از این جمجمه‌ها به عمل آمده نشان از هموساپینس بودنِ این افراد دارد. اخیراً هم در بین مناطقی از آلمان، آمریکا و بومیان استرالیا مردمانی زندگی می‌کنند که به دلیل رسم‌های قدیمی خود جمجمهٔ خود را از کودکی تغییر شکل می‌دهند.

2- جمجمه‌های شاخ‌دار

۹

نظریات بی‌شماری از وجود انسان‌های شاخ‌دار وجود دارد، اگر چه تاکنون نمونه‌های فیزیکی بسیار کمی برای بررسی، قابل دسترس بودند. عده‌ای معتقدند که این شاخ‌ها، تومورهای نادر پوستی، از جنس ناخن هستند. داستان انسان‌های شاخ‌دار احتمالاً از آنجایی پیدا شد که چندین اسکلت از آنها در پنسیلوانیا کشف شد. متاسفانه قبل از اینکه متخصصان برای بررسی به محل بیایند به طرز مشکوکی از بین رفتند. مشابه انسان‌های شاخ‌دار، جمجمه‌های تاج‌دار نیز پیدا شده‌است که کاملاً واقعی می‌باشند و متعلق به نوع خاصی از بشر با آرواره‌های عظیم، برای جویدن دانه و ریشه گیاهان بوده است.

1- جمجمه‌های بلورین

10

بر طبق داستانی از اواخر قرن نوزدهم، جمجمه‌های بلوری از حدود سه هزار سال پیش توسط مایاها یا آزتک‌ها و با کمک بیگانگان فضایی ساخته‌شده‌اند. تعداد این جمجمه‌ها ۱۳ عدد است که اگر همگی در کنار هم باشند، فرد دارندهٔ آنها، قدرت مافوق بشری پیدا می‌کند. پس از بررسی های به عمل آمده، محققان به این نتیجه رسیدند که تاریخ ساخت این جمجمه‌ها به کمتر از دو قرن پیش می‌رسد. در ضمن در هیچ‌یک از افسانه‌های مایاها و آزتک‌ها نامی از این جمجمه‌ها برده نشده‌است.

منبع فارسیعجایب جهان

منبع خارجیListverse

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۱۲ دی ۱۳۹۹ ۰۲:۳۴

منابع؟

آیدا
آیدا
۴ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۳۰

عالی بود ممنون که به روشن شدن واقعیت داستان های خیالی و چرت پرت که تو گوگل پر شده کمک میکنید

_I_ _C_
I.C
۶ آذر ۱۳۹۶ ۲۳:۳۹

خیلی باحال بود
مخصوصا مورد اخری wink wink wink

b1