517
b1
خانه » ۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی!

۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی!

b3

به‌نظر می‌رسد بعضی اوقات شکل خاصی برای لیست‌های جنجالی تاریخی ایجاد شده‌است؛ از جمله: «۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی!». لیست‌های عجیب‌وغریب همیشه محبوب هستند و تحقیق و در کنار هم قراردادن آنها لذت‌بخش هست؛ بنابراین در این مطلب شما را با ۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی آشنا می‌کنیم.

517

9- مورد نهم

رومی‌ها عادت‌داشتند از پنبهٔ‌نسوز در لباس‌هایی که هر روز می‌پوشیدند، استفاده کنند. پیشینیان پلینی (یک طبیعت‌گرای رومی) گفته: آنها به این‌دلیل لباس‌هایی با الیاف پنبهٔ‌نسوز می‌پوشیدند که آن‌ها سفیدتر از پارچه‌هایی با الیاف معمولی بودند و می‌توانستند خیلی راحت لباس‌هایشان را درون آتش پرتاب کنند. او همچنین خاطرنشان کرد که خدمتکارهایی که لباس‌هایی با الیاف معدنی می‌پوشیدند، اغلب از بیماری‌های ریوی رنج می‌بردند.

8- مورد هشتم

در مصر باستان قلب انسان را جایگاه هوش و اطلاعات می‌دانستند نه مغز. مصری‌های باستان فکر می‌کردند مغز فقط چیزی‌است که درون سر را پر می‌کند. بنابراین آنها هنگام مومیایی کردن مغز را بیرون آورده و دور می‌انداختند، درحالی‌که در مورد قلب دقت و توجه خاصی مبذول می‌داشتند!

7- مورد هفتم

زمان رواج امراض مسری در قرون‌وسطی، برخی از دکترها لباس‌ها و ماسک‌هایی با نقوش ابتدایی و باستانی می‌پوشیدند به نام «لباس بیماری یا مرض». این ماسک دارای چشمی‌های شیشه‌ای قرمزرنگ بود که آنها تصور می‌کردند شخص را در برابر شیطان غیرقابل‌نفوذ می‌سازد. قسمت بالایی ماسک با گیاهان معطر و ادویه‌جات پر می‌شد تا محافظی باشد در برابر «هوای بد» که اعتقاد داشتند مرض و بیماری را با خود حمل می‌کند.

6- مورد ششم

در طول ۳۵۰۰ سال گذشته تخمین زده می‌شود که جهان در کل، ۲۳۰ سال را بدون جنگ سپری کرده است.

5- مورد پنجم

در چرخه‌های شهرنشینی اروپای غربی و آمریکایی‌ها، بعد از اوایل قرن ۱۷ تزئین ریش از مد خارج شد؛ برای مثال در سال ۱۶۹۸ پیتر پادشاه روسیه دستور داد مردها ریش‌هایشان را به‌طور کامل بتراشند و سال ۱۷۰۵ برای کسانی که ریش داشتند، مالیات گذاشتند تا جامعه روسیه هم‌سو با معاصرانش در جوامع غربی شود.

4- مورد چهارم

پرفروش‌ترین کتاب قرن پانزدهم کتابی شهوانی به نام «داستان دو عاشق» بود که هنوز هم خوانده می‌شود! نویسنده این کتاب اگرچه پاپ پیوس دوم (که سال‌های ۱۴۶۴-۱۴۵۸ سلطنت می‌کرد) بود، اما تفاوتی با «آنیس سیلوییوس پیکولومینی» نداشت.

3- مورد سوم

در مصر باستان گربه‌ها را مقدس می‌دانستند. وقتی‌که گربهٔ خانگی یک خانواده می‌مرد، تمام اعضای آن خانواده ابروهای‌شان را می‌تراشیدند و تا موقعی که ابروها کامل رشد کند، عزادار می‌ماندند.

2- مورد دوم

مدل عمو سام در اثر معروف «تو را می‌خواهم» سال ۱۹۱۷ صورت نقاشی‌ای به نام جیمز مونتگومری فلاگ بود. برای تاثیرگذاری بیشتر او پرتره‌اش را مسن‌تر نقاشی کرد و ریش بزی هم به‌آن اضافه کرد.

1- مورد اول

۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وقتی‌که شهر اسپارتای یونان در اوج قدرت خود بود، به ازای هر شهروند، ۲۰ نفر خدمتکار وجود داشت. تصور کنید خانه‌های مردم آن‌زمان حتماً از تمیزی برق می‌زد!

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
آرمان
آرمان
۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۳۴

ممنونم آقای امیدی مقاله جالبی بود ولی برای من مورد چهارم و هشتم جالب تر از بقیه بود اینکه کسی که قراره رهبر مذهبی یک جامعه باشد چه کار هایی که در خلوت نمی کند smile

b1