عکس-کاور-کورش-بزرگ
b1
خانه » ۱۰ فرمانده‌ بزرگ و موفق تاریخ!

۱۰ فرمانده‌ بزرگ و موفق تاریخ!

b3

در طول تاریخ مردان زیادی با علم و بینش نظامی خود به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده‌اند اما تنها برخی از آن‌ها لایق صفت برترین فرماندهان نظامی هستند. در زیر لیست ۱۰ فرمانده برتر نظامی در تاریخ جهان را می‌بینید.

10- جورجی ژوکوف

جورجی-ژوکوف-یک

جورجی ژوکوف، فرمانده ارتش سرخ بود که در جریان جنگ جهانی دوم باعث پیروزی اتحاد جماهیر شوروی، پیشروی در بیشتر قسمت‌های اروپای شرقی و محاصره‌ی برلین شد. او یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان روسیه و همچنین شوروی سابق است. بعد از سقوط آلمان، او فرمانده منطقه‌ی اشغالی شوروی در آلمان بود.

9- آتیلا هون

آتیلا-هون

آتیلا هون فرمانده امپراطوری هونیک بود که از آسیای مرکزی تا آلمان کنونی کشیده شده بود. وی یکی از خونخوارترین دشمنان امپراطوری روم شرقی و غربی بود. آتیلا به خاطر ستمگری، مشهور بوده. او دو بار به بالکان و فراسه امروزی لشکر کشی کرد.

8- ویلیام فاتح

ویلیام-فاتح

ویلیام فاتح، رهبری هجوم لشکر نورماندی به انگلستان را بر عهده داشت. این آخرین باری بود که کشور انگلستان توسط یک ارتش بیگانه فتح شد. ارتش او در جنگ هیستینگز، ارتش انگلستان را به عقب راند و تا شهر لندن پیشروی کرد. مقاومت ارتش انگلستان بی ثمر بود و ویلیام حکومت انگلستان را به دست گرفت. او در فرهنگ سنتی آنگلو – ساکسون انگلستان تغییرات زیادی ایجاد کرد و فرهنگ جدید آنگلو – نورمن را به وجود آورد.

7- آدولف هیتلر

آدولف-هیتلر

هیتلر رهبری آلمان نازی و ارتش متحدین را در اکثر قاره‌ی اروپا و بخشی از قسمت‌های آسیا و آفریقا بر عهده داشت. او در جنگ جهانی دوم بر ارتش فرانسه غلبه کرد و در عین حال آمریکا، انگلستان و روسیه را نیز به عقب راند. ارتش او با تکیه بر تاکنیک های حمله‌ی نظامی به پیروزی‌های بسیاری دست یافتند. هیتلر در نهایت در جنگ شکست خورد و خودکشی کرد.

6- چنگیز خان

چنگیز-خان

چنگیز خان پایه گذار امپراطوری مغول، بزرگ‌ترین امپراطوری به هم پیوسته در جهان بود. امپراطوری مغول بخش وسیعی از آسیای مرکزی را اشغال کرد. او این کار را از طریق متحد کردن قبایل چادر نشین و پیمان بستن در شمال شرقی آسیا انجام داد، به تدریج بیشتر چین را به تصرف خود در آورد و در آسیا پیش روی کرد. امپراطوری مغول تا جایی پیش رفت که بیشتر منطقه‌ی اوراسیا و بخش‌های قابل توجهی از اروپای شرقی، آسیای مرکزی و خاورمیانه را تحت سلطه‌ی خود در آورد. او این پیشرفت‌ها را مدیون هوش بالا و تاکتیک‌های نظامی فوق العاده اش بود.

5- هانیبال بارکا

هانیبال-بارکا

هانیبال از طریق کوه های آلپ به امپراطوری قدرتمند روم حمله کرد و رومی‌ها را در طی چندین جنگ شکست داد. او شخصاً در هیچ مبارزه ای شکست نخورد و بعد از پیروزی بر رومی‌ها به مدت ۱۰ سال ارتش خود را در ایتالیا مستقر کرد. او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین متخصصین تدابیر جنگی در طول تاریخ می‌شناسند به طوری که برخی از دشمنانش از تدابیر و روش‌های او در جنگ آوری استفاده می‌کردند.

4- ناپلئون بناپارت

ناپلئون-بناپارت

ناپلئون در جریان انقلاب فرانسه یک ژنرال بود و بعدها کنترل کامل جمهوری فرانسه را به دست گرفت و به امپراطور فرانسه تبدیل شد. او پاشاه ایتالیا، میانجی کنفدراسیون سوئیس و محافظ کنفدراسیون راین بود. زمانی که به جزیره‌ی البا تبعید شد، روش حکومت و اقتصاد این جزیره را هم تغییر داد.

3- ژولیوس سزار

ژولیوس-سزار

ژولیوس سزار کنترل کامل جمهوری روم و ارتش‌های وابسته به آن را در دست داشت. او در جنگ داخلی دشمنان را شکست داد و در جنگ‌های خارجی نیز علیه چندین متحد پیروز شد. او در نهایت توسط بروتوس (یکی از نزدیکانش) به قتل رسید.

2- اسکندر مقدونی

اسکندر-مقدونی

اسکندر مقدونی، بیشتر جهانی را که در آن زمان شناخته شده بود تا قبل از ۳۰ سالگی درنوردید. او امپراطوری باشکوه ایران را از بین برد، ارتشی بسیار بزرگ‌تر از داریوش سوم ایجاد کرد و باعث رخنه کردن فرهنگ هلنی در تمام سرزمین تحت تسلط خود شد.

1- کورش بزرگ

کورش-بزرگ

کورش بزرگ، بنیان گذار امپراطوری هخامنشی در امپراطوری های ماد، لیدیا و نئو – بابلی بود. امپراطوری او در سه قاره گسترده شده بود. برخلاف بسیاری از سایر رهبران نظامی، به خاطر زیر ساخت‌های سیاسی‌ای که ایجاد کرد، امپراطوری او تا مدت‌ها بعد از مرگش استوار ماند. بسیاری عقیده دارند که او در دستاوردهایش از اسکندر مقدونی هم موفق‌تر بوده است.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
25 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
هیتلر بوکانی
هیتلر بوکانی
۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۲:۴۱

ما عرب نبودیم و اینو هم بدونید که نیمی از خاک خاورمیانه ماله ایران هست که در جنگ نابرابر از ایران گرفته شد و تصرف شد و اینو هم بدونید کورش و هیتلر از نظر من بهترین رهبرهای جهان و جنگجوهای تاریخ هستند

DANGER
DANGER
۲۹ دی ۱۳۹۸ ۱۹:۴۲

به افتخار کوروش 👏

نادر
نادر
۲۸ دی ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱

خنده داره و جای تاسف که حرفی از نادرشاه نگفتی.

علی
علی
۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۲۳:۴۹

یعنی شماها از علامه طباطبایی بیشتر میدونین که گفته کوروش بزرگ همون ذوالقرنین هستش علاوه بر اون تعداد زیاد دیگه هم از روحانی ها این رو قبول دارن اینا یه دشمنی با کوروش بزرگ دارن نمیتونن افتخار ایرانی رو ببینن آتیلا هم که معلومه ترکی همون مغول هستین دیگه وحشیا شمارو چه به تمدن و عدالت کوروش بزرگ با دهن کثیفت اسم کوروش بزرگ رو نیار.

علی
علی
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۲۵

به آتیلا
ببینین یه ایرانی داره راجب کوروش چی میگه شماها ایرانی نیستین عربین واقعا آدم … هستی

b1