عکس-کاور-ارتش-سفالین-تراکوتا
b1
خانه » ۱۰ تا از مهم‌ترین کشفیات تاریخی!

۱۰ تا از مهم‌ترین کشفیات تاریخی!

b3

در طول تاریخ بشریت تمدن‌های بزرگی پا به عرصه حیات گذاشتند. هر کدام از این تمدن‌ها آثاری را از خود بر جای گذاشتند که امروزه شکل دهنده تاریخ بشریت و وسیله‌ای برای آشنایی ما با ساکنین قدیمی این سیاره است. بعضی از این آثار تمدنی، در طول دوران حفظ شده و نسل‌های مختلفی از انسان‌ها توانستند از آن بهره ببرند. اما بخش دیگری از این آثار و نشانه‌ها در طول زمان و به دلایل مختلفی از دسترس بشر به دور بوده است. در این متن قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین کشفیات تاریخی آشنا کنیم.

10- ارتش سفالین کینشی هوانگ

ارتش-سفالین-تراکوتا

یک کشاورز در منطقه زیان چین به نام یانگ در سال ۱۹۴۷ و در حالی که مشغول کندن زمین برای یافتن آب بود ارتش سفالین را کشف کرد. این ارتش سفالی به وسیله ۷۰۰ هزار برده در مقابل مقبره کینشی هوانگ به منظور حفاظت از او در زندگی پس از مرگ قرار داده شدند. کین شین اولین امپراتوری بود که توانست کشور چین را متحد کند. در ساخت این مجسمه‌ها از زره و تسلیحات واقعی بهره گرفته شده است. نکته مهم در ساخت این مجسمه‌ها این است که چهره هر کدام از مجسمه‌ها متفاوت از یکدیگر است. این کشف موجب شد تا مورخین بتوانند تا به درک بهتری از تشکیلات نظامی و سلاح‌ها در آن دوران برسند.

9- طومارهای دریای مرده

طومار-دریای-مرده

بین سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۶ چیزی بین ۸۲۵ تا ۸۷۰ عدد طومار در ۱۱ غار مختلف در کشور اردن و در سواحل دریای مرده یافت شد. بعضی از این نوشته‌ها مربوط به زمان حضرت داوود (ع) بوده و از قدمت و ارزش فوق العاده بالایی برخوردار بودند. بنا بر نظر کارشناسان این نوشته‌ها مربوط به دوران اولین شورش یهودیان در سالهای ۶۶ و ۶۷ پس از میلاد مسیح است. این نوشته‌ها از نظر بسیاری از مورخین بزرگ‌ترین دست نوشته کشف شده در تاریخ کاوشهای تاریخی است که اطلاعات خوبی را به ما در زمینه زندگی یهودیان در آن دوران می‌دهد.

8- کتابخانه سلطنتی آشوریان

کتابخانه-سلطنتی-آشوریان

در میانه های قرن ۱۹ میلادی در عراق امروزی ۲۵ هزار عدد لوح نوشته شده مربوط به امپراتوری آشور کشف شد. این امپراتوری بنیانگذار اولین کتابخانه مدرن در منطقه بین‌النهرین بوده است. در زمان جنگ‌ها و فتوحات مختلف پادشاهان آشوری علاقه خاصی به جمع آوری لوح نوشته‌ها داشتند و در میان این لوح‌ها می‌توان به نوشته‌هایی مثل نامه های حکومتی و یا نوشته های مذهبی و علمی نیز برخورد. کشف این مجموعه بی نظیر به کارشناسان کمک کرد تا به اطلاعات ذی قیمتی در مورد تمدن بین‌النهرین دست پیدا کنند.

7- مقبره توت عنخ آمون

مقبره-توت-عنخ-آمون

در نوامبر ۱۹۲۲ میلادی، متخصص کشور مصر از اهالی انگلستان«هووارد کارتر» توانست یکی از بکرترین مقبره های فراعنه مصر را در «دره پادشاهان» کشف کند. بر اساس نظر کارشناسان معبد توت عنخ آمون در ابتدا برای شخص دیگری ساخته شده بوده است ولی به دلیل مرگ زودهنگام توت عنخ آمون در سنین جوانی این هرم به وی تعلق گرفته است. این مقبره دست نخورده ترین هرم کشف شده در دره پادشان در مصر است که کمک فراوانی را به مورخین برای فهم بهتر تمدن مصر کرد.

6- پمپی

پمپی

پمپی شهری در امپراطوری روم باستان بود که قدمت اولیه آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این شهر در طول دوران به حیات خود ادامه داد تا اینکه در سال ۶۳ پس از میلاد مسیح با یک زلزله شدید آسیب دید و نهایتا در ۲۴ آگوست سال ۷۹ پس از میلاد با انفجار کوه آتشفشانی در نزدیک خود در زیر خاکستر مدفون شد. این شهر در طی دو مرحله در سال‌های ۱۵۹۹ و ۱۷۴۸ کشف شده است. کشف این شهر به دانشمندان و مورخان این اجازه را داد تا در مورد زندگی مردم روم باستان اطلاعات فراوانی بدست بیاورند.

5- غار لاسکوکس

غار-لاسکوکس

مجموعه غارهای لاسکوکس در جنوب غربی کشور فرانسه امروزی قرار دارد. شهرت این غارها مربوط به نقاشی‌هایی است در سال ۱۹۴۰ میلادی که در آن کشف شده است. در بسیاری از این نقش‌ها تصاویری از مناظر شکار و جدال انسان و حیوانات وجود دارد. این نقاشی‌ها از جمله اولین نقاشی‌های کشیده شده توسط انسان‌های نخستین است و در آن به دقت و ظرافت بخش‌های مهمی از زندگی این انسان‌ها به تصویر کشیده شده است. یکی از مهم‌ترین ارزش‌های این غار کمک به فهم نوع جانورانی است که در آن دروان زندگی می‌کرده‌اند.

4- جمجمه مرد چینی

جمجمه-مرد-چینی

جمجه انسان اولیه یا مرد پکنی در سال ۱۹۲۷ در غاری در منطقه زوهوکودیان کشف شده است. بین سالهای ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۷ تعداد دیگری جمجمه و استخوانهای سایر اعضای بدن در این غار کشف شد. بر اساس نظر دانشمندان این غار محل زندگی ۴۵ انسان بوده است. در محل ابزار آلات زندگی کشف شده و مشخص شده که برای اولین بار در آن دوران انسان با روشن کردن آتش آشنا شده است. در سالهای بعد جمجمه‌ها و وسایل بیشتری در این غار پیدا شده و به دانشمندان کمک کرد تا هر چه بیشتر به رازهای تکامل بشر پی ببرند.

3- سنگ نوشته روزتا

سنگ-نوشته-روزتا-یک

این سنگ نوشته قدیمی در مصر باستان و در سال ۱۹۶ قبل از میلاد مسیح نوشته شده است. این کتیبه سنگی در زمان نبردهای ناپلئون بناپارت در مصر به سال ۱۷۹۹ توسط سربازان فرانسوی کشف شد. این اثر به فرانسه منتقل شده و به کمک مصرشناسان به زبان‌های امروزی ترجمه شده است. این لوح به کارشناسان کمک کرد تا بتوانند به رازهای زیادی در مورد تمدن مصر باستان دست پیدا کنند.

2- صخره بیستون

صخره-بیستون

در سال ۱۵۹۸ میلادی سنگ نوشته بیستون در استان کرمانشاه ایران توسط رابرت شرلی انگلیسی کشف شد. این سنگ نوشته به دستور داریوش کبیر، پادشاه هخامنشی در آن منطقه بر بدنه سنگ تراشیده شده است و در آن، او داستان زندگی و جنگ‌های خود را بیان کرده است. این نوشته به سه زبان فارسی باستان، بابلی و ایلامی نوشته شده است.

نکته‌های اصلی کتیبه بیستون از این قرار است: معرفی داریوش از زبان خود او، دودمان هخامنشی، چگونگی اعاده پادشاهی به هخامنشیان، شیوه حکومت داریوش، مرگ کمبوجیه، طغیان گئوماتا و کشته شدن او در پاییز ۵۲۲ ق م، شورش و طغیان در بسیاری از سرزمین‌ها و سرکوبی آن‌ها و اعاده نواحی بسیاری که از فرمانبرداری سر باز زده بودند، پیروزی‌هایی که در نوزده نبرد نصیب داریوش شده‌است و از جمله پیروزی مهم و دشوار بر سکاها، چگونگی استقرار آرامش و امنیت در امپراتوری پهناور، رد ادعاهای یاغیان ضدحکومت، هشدار نسبت به دروغگویی، دفاع از راستی و راستگویی، دعای نیک در حق کشور و مردم، سپاسگزاری داریوش از یاریهای اهورامزدا در غلبه بر معارضان و بازگشتن صلح، اندرز به شاهان آینده و کسانی که کتیبه بیستون را می‌خوانند، نام کسانی که در غلبه بر گئوماتا از داریوش پشتیبانی کردند.

1- دریاچه اودووا جورج

دریاچه-اودووا-جورج

در سال ۱۹۱۱ میلادی ویلهلم کاتوینکل حشره شناس آلمانی در حالی که مشغول تعقیب کردن یک پروانه بود به بقایای یک دریاچه در شمال کشور تانزانیا امروزی وارد شد. در این دریاچه وی بقایایی از انسان‌ها و بعضی از ابزار آلات سنگی آن‌ها را پیدا کرد. با آغاز جنگ اول جهانی این اکتشافات متوقف شده و در سال ۱۹۳۱ توسط باستانشناس انگلیسی «لویس لیکی» و همسرش ادامه پیدا کرد. آن‌ها در اکتشافات خود به فسیل‌هایی از انواع جانورانی مثل فیل و زرافه و حتی نوعی اسب سه پا که منقرض شده است دست پیدا کردند. این کشف به این نظریه که آغاز زندگی انسان در آفریقا بوده است را ادامه داد.


منبع خارجیTop Tenz

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
اناهیتا
اناهیتا
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۲۲:۴۸

آقا امیر ممنون ولی ایران درست گفته بازم از زحمتتون سپاسگذاریم

اناهیتا
اناهیتا
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۲۲:۴۷

آقا امیر عالی بود ممنون

ایران
ایران
۲۶ آذر ۱۳۹۵ ۰۰:۲۸

بیستون در کرمانشاه است نه فارس هم چنین در آخر گفتید این سنگ نبشته در مورد افکار کوروش کبیر……. در صورتی که این سنگ نبشته فقط مربوط به داریوش اول است همان طور که در ابتدای توضیحات گفته بودید

b1