Cover-pompeii13
b1
خانه » پمپی شهر باستانی‌ای که ناپدید شد!

پمپی شهر باستانی‌ای که ناپدید شد!

b3

شهر پمپی در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به‌‌‌ همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به‌‌‌ همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

این شهر به وسیله انفجارهای آتشفشانی کوه «وزوو» نابود شد. آتشفشان وزوو سمبل کشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است.

کوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده‌اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است که در تاریخ از این کوه به ثبت رسیده است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپی قرار دارد. مذاب و خاکستر ناشی از فوران آتشفشانی که دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید.

از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه‌های سنگی تبدیل شدند.

مواد مذاب کوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب کرد. جالب‌ترین جنبه این حادثه آن است که هیچ‌کس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناک وزوو بگریزد. یک خانواده در حال صرف غذا در یک لحظه تبدیل به سنگ شده‌اند. زوج‌های بسیاری پیدا شدند که در حین انجام عمل مقاربت تبدیل به سنگ شده بودند. صورت برخی از اجساد انسان‌های سنگ شده که از داخل زمین کشف شده‌اند همچنان سالم و صحیح باقی مانده است. صورت آن‌ها حالت گیج و منگ دارد.

مرگ مردم پمپی در یک لحظه رخ داد، فاجعه هرچه بود، همه چیز به‌‌‌ همان حالت اولیه و بدون تغییر باقی مانده است. در سال ۱۹۹۱ نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می‌کنند و این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است.

پمپی (11)
جمعی از کودکان و بزرگسالان، منتظر قایقی بودند که هیچوقت نیامد
پمپی (10)
اعضای خانواده‌ای که در کنار هم مردند
پمپی (8)
سگی که بیرون خانه‌ای زنجیر شده بود
Cover-pompeii13
این مرد وحشت‌زده آخرین نفس‌هایش را کشیده، شاید چشمانش را گرفته تا شاهد آخرین لحظات وحشتناک نباشد

پمپی (16) پمپی (18) پمپبی۱۲ پمپی (14) پمپی (15) پمپی (1) پمپی (2) پمپی (3) پمپی (9) پمپی (5) پمپی (6) پمپی (7)
پمپی (13) پمپی (17) پمپی (19) پمپی (20)

17 ratings4.3/5
منبع فارسینهروانیان

منبع خارجیBrevard College

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
Farimah
مهمان
Farimah

چقدر غم انگیز cry

مرضیه ف
مهمان
مرضیه ف

اطلاعات خیلی خیلی مفیدی بود، تشکر🙂🙃🌼🌿

نیل
مهمان
نیل

اینا هلاک هر چیزی هستن که به مسایل جنسی مربوطش کنن . و از توی قران یک قصه دربیارن بگن این مربوط به اونه بابا جان پای کوه آتشفشان شهر ساختن آتشفشان فعال شده زده همه چیزو از بین برده … اگه اینطوری بود که اعراب از نظر فساد از اینا بالاتر بودن و هستن حالا چون عرب هستن لابد خدا بهشون نظر داره جمع کنین بابا

گوینده
مهمان
گوینده

بابات نیستم.

دوست خوبت
مهمان
دوست خوبت

خودتو گول نزن برادر
نقاشی هایی از شهر باقی ماندند که اگر نگاه کنی فساد به قدری زیاد بوده که خودت متوجه میشوی
موفق باشی

م.ش
مهمان
م.ش

خوب بگو عزیزم برای چه گناهی این گونه شدند میترسی بگی من میگم به خاطر گناه لواط و زنا این گونه شدند و انجا پر فسادترین شهر جهان از نظر جنسی بوده است و از تمام جهان برای زنا ولواط به انجا می امدندو خداوند ان ها را اینگونه عقوبت کرده عزیزم مطالب شما تکراریست

Hesam Mollazadeh
عضو

حتی اگه همینطور که میگی باشه نباید این حرف رو بزنی تو که داری راحت زندگی می کنی حتی اگه اونا واقعا زنا کار بودن تو حق قضاوت کردن رو نداری

شیرراد
مهمان
شیرراد

آخه تو که یادت نیست پریروز چی خوردی از کجا خبر داری اینا چجور قومی بودن قران گفته یا امامات گفتن یا دیدی؟؟

بهزاد
مهمان
بهزاد

طرف اگه .گی .یا ترنس باشه مگه جرمه

b1
error: Alert: Content is protected !!