عکس کاور اولمک
b1
خانه » ۱۰ تمدن که به طرز مرموزی ناپدید شدند!

۱۰ تمدن که به طرز مرموزی ناپدید شدند!

b3

اکثر تمدن ها به آرامی از بین رفته‌اند یا در اثر بلایای طبیعی نابود شده‌اند یا در اثر جنگ و تاراج از بین رفته‌اند. اما اجتماعات اندکی نیز وجود داشته‌اند که نابود شدنشان مردم را گیج کرده است. در اینجا لیست ۱۰ تمدنی را می‌آوریم که بدون هیچ حادثه‌ای از بین رفته‌اند.

10- اولمک

اولمک

آن‌ها یکی از اولین اجتماعات Mesoamerican بودند و در زمین‌های پایین دست جنوب و مرکز مکزیک اقامت گزیدند. المک‌ها سازندگان چیره دستی بودند با مکان‌های بزرگی مثل حیاط بزرگ مخصوص مراسم، خانه‌ها، اهرم مخروطی بزرگ و مقبره‌های سنگی با دهانه (سر) بزرگ که به خاطر آن‌ها شهرت دارند. آن‌ها را فرهنگ مادر بیشتر فرهنگ‌های دیگر Mesoamerican می‌دانند، چراکه آن‌ها یکی از اولین و پیشرفته‌ترین فرهنگ‌های Mesoamerican در زمان خودشان بودند. حدود ۴۰۰ قبل از میلاد نیمه شرقی زمین‌های المک رها شد- احتمالاً در اثر تغییرات محیطی. با این وجود تئوری مشهور دیگری وجود دارد که می‌گوید آن‌ها مورد تهاجم قرار گرفتند، اما هیچ کس نمی‌داند این متجاوزین چه کسانی بودند.

9- نبطیان

نبطیان

نبطیان حدوداً از قرن ششم قبل از میلاد بخش‌هایی از اردن، کنعان و عربستان را اشغال کردند. آن‌ها سازندگان شهر پترا بودند. پترا درون یک صخره تراشیده شد و از جواهرات خاندان سلطنتی تأمین می‌شد. به دلیل اندازه مسیر تجارت، فرهنگ نبطیان به شدت از سوی یونانی‌های هلنستیک، روم، عربستان و آشوریان مورد غضب و ضرر و زیان قرار گرفت. مدارک باستان‌شناسی ثابت می‌کند مهاجرت آن‌ها سازمان دهی شده بوده و به آرامی صورت گرفته است و این باور را به ما می‌دهد که آن‌ها به زور و اجبار پترا را به فرهنگ دیگری واگذار نکرده‌اند.

8- امپراطوری Aksumite

Aksumite

امپراطوری Aksumite در اتیوپی امروزی در قرن اول آغاز شد. به خاطر فرهنگ بازرگانی، آکسومیت جامعه بسیار ثروتمندی بود و اولین فرهنگ آفریقایی بود که سکه خودش را ضرب کرد؛ ضرب سکه در زمان باستان از اهمیت زیادی برخوردار بود. طبق افسانه‌های محلی یک ملکه یهودی به نام «یودیت» امپراطوری Aksumite را شکست داده و کلیساها و کتاب‌هایش را سوزاند. باوجود این دیگران اعتقاد دارند ملکه بت پرست جنوبی به نام Bani al-Hamwiyah باعث سقوط این تمدن گردید.

7- مایکناییان

مایکناییان

مایکناییان حدود ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد در جنوب یونان زندگی می‌کردند. مایکناییان به تعداد زیادی از شهرهای مهم مثل، مسین، تیرینوس، پیلوس، آتن، تبس، اورچومنوس، لولکوس و نوسوس تاخ و تاز کردند. مایکناییان اجناس زیادی را وارد می‌کردند و آن‌ها را تبدیل به اجناس فروختنی می‌کردند و بنابراین تبدیل به صنعت گرانی چیره دست شدند. آن‌ها مورد هجوم تمدنی از شمال مثل مردم «دوریان» یا مردم دریا قرار گرفتند.

6- امپراطوری خمر

امپراطوری خمر

امپراطوری خمر از سلسه پادشاهی «چنلا» که امروزه «کامبوج» نامیده می‌شود حدود قرن ۹ بعد از میلاد به وجود آمد. این‌ها یکی از قدرتمندترین امپراطوری‌های جنوب شرق آسیا بودند. خمرها قوی و ثروتمند بودند و چند سیستم مذهبی شامل هندوئیسم، ماهایانا بودائیسم و تراوادا بودائیسم داشتند.

5- فرهنگ Cucuteni-Trypillian

Cucuteni-Trypillian

جامعه Cucuteni-Trypillian بزرگ‌ترین زیست‌گاه دوره نوسنگی را در اروپا بنیان نهاد که ۱۵۰۰ نفر از مردم را درون خود جای می‌داد. فرهنگ Cucuteni-Trypillian سیستم مادرسالارانه داشتند و زنان رأس خانه بودند، آن‌ها کار کشاورزی را بر عهده داشتند و سفال، پارچه و منسوجات را می‌ساختند. مردها به شکار می‌رفتند، ابزار می‌ساختند و وظیفه نگهداری از حیوانات اهلیشان را نیز داشتند. یکی از تئوری‌های اصلی در مورد پایان یافتن این تمدن این است که آن‌ها مغلوب تمدن جنگجوی کورگان شدند. باستان‌شناسی امروزی‌تر بر این نکته اشاره دارد که تغییرات آب و هوایی چشمگیر که منجر به یکی از بزرگ‌ترین خشکسالی‌های تاریخ اروپا شده، می‌توانسته دلیل نابودی آن‌ها نیز باشد.

4- کلوویس

کلوویس

تاریخ تمدن کلوویس به ۱۰٫۰۰۰ قبل از میلاد برمی‌گردد. مرکز اصلی زندگی آن‌ها در دشت‌های مرکزی و جنوبی شمال آمریکا بوده که در علم باستان‌شناسی با تکه‌های سنگ چخماق که Clovis points نامیده می‌شود شناخته می‌شوند. آن‌ها اولین ساکنین بشری جهان جدید بودند و اجداد تمام فرهنگ‌های اصیل شما و جنوب آمریکا محسوب می‌شوند.

3- مینوسی‌ها

مینوسی

مینوسی‌ها ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰ قبل از میلاد در کرت امروزی منزل گزیدند. آن‌ها اولین تمدن شناخته شده اروپا بودند. تمدن مینوان یکی از سازمان‌های اجتماعی، هنر و تجارت بود. مینوسی‌های اولیه با زبانی که بر پایه زبان‌های تصویری بود صحبت می‌کردند. هیچ گونه شاهد و نشانه‌ای از فرهنگ نظامی در محل زندگی آن‌ها به چشم نمی‌خورد و در ظاهر چنین می‌نماید که قدرتشان تنها بر پایه اقتصاد بنیان نهاده شده بود. چنین حدس زده می‌شود که مینوسی‌ها به خاطر فوران آتشفشانی روی جزیره ترا که امروزه سانتورینی نامیده می‌شود از روی زمین محو شدند. همچنین گفته می‌شود آن‌ها مغلوب تمدن Myceanean شده‌اند.

2- آناسازی

آناسازی

آناسازی تمدن بومی آمریکا است که ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد در چهار گوشه ایالت متحده منزل گزیدند. آن‌ها شکارچی بودند و در خانه‌هایی در گودی‌های کم ژرف زندگی می‌کردند. بعدها آن‌ها به زراعت بلال، حبوبات و کدو نیز پرداختند. پئوبولان‌های اجدادی خانه‌های صخره‌ایشان را رها کرده و حدود سال ۱۳۰۰ قبل از میلاد از هم جدا و پراکنده شدند. بعد از یک انفجار جمعیتی، روش‌های ضعیف کشاورزی و خشکی آب و هوای منطقه تولید غذای کافی تبدیل به امری مشکل شد. درنتیجه فقدان غذا آناسازی به سمت «ریو گراند» یا Hopi mesas حرکت کرد.

1- تمدن دره سند

تمدن دره سند

تمدن دره سند یا تمدن هاراپان از ۳۳۰۰ تا ۱۳۰۰ قبل از میلاد رشد کرد و آباد بود، اگرچه این منطقه از سال ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسکونی و آباد بود. آن‌ها صدها شهر کوچک و روستا با نقشه‌های سازماندهی شده ساختند و سیستم لوله کشی پیچیده‌ای با دستشویی‌های خانگی. آن‌ها ستاره شناسانی ماهر بودند و در کشاورزی، تولید گندم، جو، صیفی جات، لوبیا، کنجد و کتان نیز مهارت داشتند. و اولین مردمی بودند که لباس کتانی را تولید کردند. برخی از مردم اعتقاد دارند که آریایی‌ها ۱۵۰۰ قبل از میلاد بر آن‌ها پیروز شدند. نظریه دیگری می‌گوید آن‌ها به دلیل تغییرات محیطی نابود شدند، مثل کاهش آب رودخانه Ghaggar Hakra یا سردتر و خشک‌تر شدن آب و هوا.

منبع فارسیسیمرغ

منبع خارجیTop Tenz

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۱۰ فروردین ۱۳۹۸ ۲۲:۴۲

درود برشما من به دنبال قوم نبطی وشهر پترا وزبان انان می گشتم که سایت شما را دیدم و اشاره ای هم به مورد من کرده بودید علت اینکه چنین سایت های خواننده کمی دارد این است که بیشتر مردم فکر می کنند مطالعه ی تاریخ ومدنیت های پیشین تاثیر چندانی در زندگی امروزشان ندارد من سالها به دنبال این سوالات بودم که چرا فردوسی معتقد است اگر مواظب نباشیم ضحاک دوباره از غرب می اید در حالیکه تازیان به عقیده ی مایلید از جنوب بیایند و سوال دیگر اینکه مکه خشک بیابانی و علف کی انجیر و زیتون و… بیشتر بخوانید »

_I_ _C_
I.C
۶ آذر ۱۳۹۶ ۲۳:۴۷

من واقعا از مطالبتون لذت بردم
خیلی مرموز و جالب هستن :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

mohammad 10
mohammad 10
۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۲۱:۲۶

الان میخوام سایتت رو تو تلگرام و… تبلیغ کنم واقعا حیفه که چنین سایتی بازدید کمی داشته باشه

mohammad 10
mohammad 10
۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۷:۵۷

واقعا سایتت عالی امیر جان نصف روزمو تو سایتت هستم

هادی
هادی
۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۱۶:۲۰

سلام خسته نباشید واقعا سایته مفید و پر و عالی ای دارید دست مریزاد

b1