cover old city
b1
خانه » ۱۰ تا از قدیمی‌ترین شهر های جهان که هنوز مسکونی‌اند!

۱۰ تا از قدیمی‌ترین شهر های جهان که هنوز مسکونی‌اند!

b3

با ما همراه باشید با یکی دیگر از مطالب شگفتی‌های تاریخ. در این مطلب سری می زنیم به قدیمی‌ترین شهر های جهان که هنوز مسکونی‌اند.

10- واراناسی: هند

واراناسی (1) واراناسی (2)

شهر انگلیسی زبان واراناسی که به آن بنارس هم می‌گویند، حداقل از سه هزار سال پیش به عنوان مرکز اصلی فرهنگی و مذهبی شناخته می‌شده است. براساس اساطیر این سرزمین خدای شیوا، پنج هزار سال پیش آن را بنا کرد. حدود یک میلیون نفر مسافر و زائر هندو سالانه از سراسر جهان برای شرکت کردن در مراسم مذهبی به این شهر آمده و در رود مقدس گنگ شنا می‌کنند.

وارناسی واقعاً یک «شهر زنده» است که در لیستمان آورده‌ایم و بیشتر از هر شهر دیگری زندگی در آن جریان دارد.

9- آتن: یونان

آتن (1) آتن (2)

امروزه آتن بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پنجمین پایتخت پرجمعیت اروپا به شمار می‌آید. آتن با آکروپولیس سر به فلک کشیده‌اش، با پارتنون باشکوهش سمبل روزهای طلایی یونان دوره کلاسیک و خاستگاه تمدن‌های غربی شمرده می‌شود، تقریباً از ۳۴۰۰ سال پیش زندگی در شهر آتن جریان داشته است.

این شهر همیشه از امتیازها و برتری‌ها غرق لذت نبوده، با وجود این در گذشته و تا قرن نوزدهم تقریباً به شهری دورافتاده و فراموش شده و با تعداد اندکی شهروند تبدیل شد. اما دوباره وقتی در سال ۱۸۳۴ آتن پایتخت یونان شد، اوضاع تغییر کرد.

8- صور: لبنان

صور (2) صور (1) صور (3)

مورخان شهر صور را زیربنای شکل‌گیری تمدن فنیقی‌ها در امپراتوری مدیترانه می‌نامند. به درستی که صور یکی از شگفتی‌های جهان باستان محسوب می‌شود. این شهر در جزیره‌ای دیوار کشی شده و البته با فاصله از ساحل لبنان و طوری طراحی شده بود تا هر محاصره و توطئه‌ای خنثی شود، تا موقعی که اسکندر مقدونی گذرگاهی ساخت تا سربازانش بتوانند از دیوارهای شهر بگذرند.

این گذرگاه تغییراتی در جریان آبهای دریا ایجاد کرده و سبب شد که جزیره برای همیشه به زمین‌های خشک مجاورش ملحق شود. امروزه صور چهارمین شهر بزرگ لبنان محسوب می‌شود و مردم آن باید به تاریخچه باستانی شهرشان که حدود ۶۰۰۰ سال قدمت دارد افتخار کنند.

7- اورشلیم: فلسطین

اورشلیم (1) اورشلیم (2)

شهری که از نظر مذاهب مختلف مقدس بوده است و پیش از این در طول قرن‌های زیادی آباد و مسکونی بوده است، حتی خیلی قبل از آنکه پیروان مذاهب عقاید خود را روی کاغذ، پاپیروس یا ظروف سفالی بیاورند.

طبق اطلاعاتی که از سایت ویکی پدیا جمع آوری شده مشخص شد که: در طول تاریخ اورشلیم دوبار ویران شده، ۲۳ بار محاصره شده، ۵۴ بار مورد حمله واقع شده، و ۴۴ بار تصرف و باز پس گرفته شده است.

6- پلوودیف: بلغارستان

پلوودیف

یکی از راه‌های اندازه گیری قدمت یک شهر تهیه کردن لیستی از تعداد نام‌هایش در طول تاریخ است. پلوودیف نمونه‌ای از این شهرهاست، این لیست با Eumolpias آغاز شده و سال ۳۴۲ قبل از میلاد وقتیکه توسط پدر اسکندر مقدونی فتح می‌شود، به «فیلیپوپولیس» تبدیل می‌شود. قرن‌ها می‌گذرد و «فیلیپوپولیس» به «تریمونتیوم» تغییر نام می‌دهد، دوباره تبدیل به «فیلیپوپولیس» شده و بعد از «پالدین» و «فیلیپ» بالاخره «پلوودیف» نام می‌گیرد.

«پلوودیف» دومین شهر بزرگ بلغارستان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود که اولین آثار شهرنشینی نزدیک به ۹۰۰۰ سال پیش در آن دیده شده است.

5- شوش: ایران

شوش (1) شوش (2)

تاریخ این شهر ایران تقریباً به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد، شوش بارها و بارها در زمان حکومت ایلامی‌ها، بابلیان، هخامنشیان، یونانیان، پاریتان، ساسانیان و دیگر تمدن‌های ایرانی جزو مراکز اصلی حکومت و از شهرهای مهم بوده است. این شهر در دوران اوج و افتخار خود کمتر روزهای آرام به خود دیده است.

شوش شهری است که لوح معروف حمورابی در آن کشف شد. لوح یادبود ۷ فوتی که قرن ۱۲ قبل از میلاد به شوش آورده شد و دوباره در سال ۱۹۰۱ کشف شد. این لوح اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود.

4- اریحا: فلسطین

اریحا (2) اریحا (1)

شهر باستانی اریحا قدیمی‌ترین شهر دیوار کشی شده جهان است، همراه با بقایای برج و باروهای سنگی که قدمتشان به حدود ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. حتی در برخی از کاوش‌های باستان‌شناسی نشانه‌هایی از سکونت انسانی بیشتر از ۱۱۰۰۰ سال پیش از میلاد یافت شده.

شهر اریحا نه تنها طی چند صد قرن به طور مستمر محل استقرار و زندگی بوده، بله دانشمندان چندین لایه روی یکدیگر که نشان از زیستگاه‌های مختلف بوده را کشف کرده و این نشان می‌دهد که یک ساختمان بر روی بقایای ساختمان‌های قبلی ساخته شده است.

3- لیسبون: پرتغال

لیسبون (1) لیسبون (3) لیسبون (2)

به سبب موقعیت بندرگاهی استثنائی جاییکه رودخانه Tagus به اقیانوس اطلس می‌ریزد، لیسبون همیشه موقعیت تجاری و نظامی ایده آلی به شمار می‌رفته است و ضمناً اقامتگاهی جذاب برای سربازان و تاجران بوده است. باستان‌شناسان اجسامی فینیقی متعلق به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد را در لیسبون کشف کرده‌اند که احتمالاً باقیمانده وسایل فینیقی‌هایی بوده که با کشتی مسافرت می‌کرده و به جزایر برتانیایی می‌رفته‌اند.

در سال ۱۷۵۵ زمین لرزه‌ای که جزو یکی از بزرگ‌ترین زمین لرزه‌های اروپا بود، در لیسبون رخ داد که همراه با سونامی و آتش سوزی بود. این زمین لرزه باعث خرابی شهر و کشته شدن هزاران نفر از ساکنین آن شد.

با این حال لیسبون به سرعت آباد شده و جایگاه خود به عنوان شهر تاریخی اروپا را تا به امروز حفظ کرده است.

2- Cholula: مکزیک

Cholula (1) Cholula (2)

به طور تقریبی می‌توانیم Cholula را قدیمی‌ترین شهر نیم کره غربی بنامیم که زندگی به طور مستمر در آنجا تداوم داشته. تا زمان آخرین دوره تمدن آزتک بالغ بر ۱۰۰٫۰۰۰ نفر در این شهر زندگی می‌کردند و امروزه در شهر Puebla که نزدیک این شهر است ۹۰٫۰۰۰ نفر زندگی می‌کنند. این شهر دوره افتخار و اوج خود را در قرن دوم قبل از میلاد گذارنده است.

ساختمان‌های تاریخی شهر که طی حفاری‌ها کشف شده‌اند جزو بزرگ‌ترین ساختمان‌های جهان محسوب می‌شوند و به خصوص اهرام بزرگ Cholula که یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های بشر است که تابه حال ساخته شده.

1- دمشق: سوریه

دمشق (1) دمشق (2)

دمشق پایخت کنونی کشور سوریه، تاریخچه‌ای باستانی و حدود ۱۲٫۰۰۰ سال قدمت دارد. این شهر در منطقه‌ای حاصلخیز و پرآب واقع شده که آب آن از رودخانه «برادا» تأمین می‌شود. دمشق هدف اصلی و قابل توجه بسیاری از پادشاهان و فاتحین در طول تاریخ بوده است.

امروزه هم بالغ بر ۴ میلیون نفر در مناطق شهری دمشق زندگی می‌کنند و البته شاید دلیل اصلی آن شبکه‌های آب رسانی پیشرفته به جای مانده از ۳۵۰۰ سال پیش باشد که منجر به ایجاد ساختارهای زیادی از فضای سبز و پارک‌های تفریحی شده است. دمشق از سال ۱۹۷۹ به عنوان یکی از مناطق باستانی جهان در یونسکو به ثبت رسیده است.

حال فکر می‌کنید چه چیزی یک شهر را تبدیل به شهری باستانی و زنده می‌کند؟ یک چیز مشترک را هر تاریخ دانی به شما خواهد گفت: موقعیت، موقعیت، موقعیت! خانه و املاک قدیمی و مربوط به زمانهای گذشته شاید برای مدتی جمعیتی را به خود جذب کند- عقده‌های کشورگشایی هم تنها روشی است برای نابودکردن آنچه پیشینیان ساخته‌اند- اما آنچه یک شهر را برای همیشه شهری زنده و پویا می‌سازد جایگاه و موقعیت تاریخی و جغرافیایی آن بر روی کره زمین است.

منبع فارسیسیمرغ

منبع خارجیWeb Urbanist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
کارو
کارو
۵ شهریور ۱۳۹۸ ۲۰:۰۳

شهر اربیل (هولیر) هم قدمت بسیار بالایی دارد. اگرچه سابقۀ سکونت کردها در این شهر به دوران تأسیس امپراتوری ماد و شکست آشوریان می رسد، اما قبل از مادها آشوریان در آن شهر زندگی کرده و آن را یکی از پایتخت های خود قرار داده بودند.
در ایران همچنین شهر سرپل زهاب را داریم که نزدیک به 7 هزار سال قدمت شهرنشینی دارد و روزگاری پایتخت لولوبیان بوده است.

علی
علی
۱۴ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۵۷

سلام
چرا از تاریخ درس نمی گیریم ؟
افسارمان را به دست کسانی داده ایم که می خواهند کاخ سفید را تبدیل به حسینیه کنند؟

b1