عکس کاور معجزه
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب‌ترین اتفاقات پزشکی جهان!

۱۰ تا از عجیب‌ترین اتفاقات پزشکی جهان!

b3
+18

در دنیای پزشکی گاهی شاهد اتفاقاتی هستیم که ما را بیش از پیش متوجه قدرت و اراده خداوند می‌کند. در این مطلب با کسانی آشنا می‌شوید که به گونه معجزه آسایی از مرگ حتمی و یا شرایط وخیم جسمانی که در آن قرار داشتند نجات یافتند.

10- سقوط از ساختمان ۴۷ طبقه

alcides moreno

آلسیدس مورنو به همراه برادرش مشغول شست و شوی شیشه‌های یک آسمان خراش در نیویورک بودند که ناگهان داربست فرو می‌ریزد و آنها از طبقه ۴۷ به کف پیاده رو می افتند. برادر آلسیدس در جا کشته می‌شود و خود آلسیدس به قدری حالش وخیم بود که پزشکان او را به اتاق عمل منتقل نکردند و در روی تخت بخش اورژانس او را عمل کردند. آلسیدس مورنو سه هفته در کما بود و سرانجام روز عید کریسمس چشم گشود. با توجه به اینکه احتمال زنده ماندن حتی پس از سقوط از طبقه چهارم ۵۰ درصد است، مورنو واقعاً خوش شانس بوده است.

9- زندگی با ۱۱ میله آهنی در بدن

pin up model

کاترینا بورجس ۱۷ ساله، طی یک سانحهٔ رانندگی به قدری مجروح شد که پزشکان معتقد بودند دیگر هرگز نمی‌تواند روی پاهای خود بایستد. او در این حادثه دچار شکستگی گردن، ستون فقرات، لگن و پای چپ شد و هر دو ریه او نیز پاره شدند. پزشکان توانستند با ۱۱ میله آهنی و شمار زیادی پیچ و مهره، استخوان‌های او را به هم وصل کنند تا جوش بخورند. اکنون با گذشت ۵ ماه از آن حادثه استخوان‌های شکسته جوش خورده‌اند و کاترینا دیگر نیازی به مصرف داروهای مسکن ندارد.

8- ۱۱۸ روز زندگی بدون قلب

teenager heart

دژانا سیمونز پس از چند ماه انتظار، زمانی که متوجه شد یک قلب برای پیوند جای قلب بزرگ شده‌اش پیدا شده، بسیار خوشحال شد. اما شادی او مدت زیادی دوام نیافت چراکه مدتی پس از پیوند، قلب جدید او دچار مشکل شد. پزشکان مجبور بودند قلب پیوندی او را خارج کنند در حالی که دیگر قلبی برای پیوند نداشتند. تنها کاری که پزشکان تا زمان پیدا شدن قلب جدید می‌توانستند انجام دهند این بود که دو پمپ مصنوعی در بدن او کار بگذارند تا عمل خون رسانی را انجام دهند. دژانا ۴ ماه با این پمپ‌ها زندگی کرد و سرانجام در ۲۹ اکتبر سال گذشته یک قلب جدید به او پیوند زدند و این بار قلب جدید او مثل ساعت کار می‌کرد.

7- نابینایی که با یک دندان بینا شد

blind man

مارتین جونز ۴۲ ساله، ۱۰ سال پیش هنگام کار در یک کارگاه اوراقی و به دلیل پاشیدن آلومینیوم در چشمانش بینایی خود را از دست داد. اما چند ماه پیش با یک عمل جراحی واقعاً عجیب، بینایی خود را دوباره بدست آورد. او طی این حادثه دچار ۳۷ درصد سوختگی شد، چشم چپش تخلیه و چشم راستش بینایی خود را از دست داد.

متخصصان ابتدا سعی کردند با سلول‌های بنیادی نابینایی او را برطرف کنند، چون این عمل موفقیت آمیز نبود آنها روش جدیدی را به کار گرفتند. ابتدا یکی از دندان‌های مارتین را کشیدند و بعد آن را فرم دادند و تراشیدند تا بتوانند یک عدسی مصنوعی روی آن سوار کنند. پس از آن پزشکان سه ماه دندان آقای جونز را به گونه‌های وی پیوند زدند تا رگ‌های خونی و بافت زنده در آن به جریان بیفتد. سپس دندان زنده را به کره چشم وی منتقل کردند و وی ظرف دوهفته بینایی خود را بدست آورد. او توانست همسرش را که ۴ سال پیش با او ازدواج کرده بود دوباره ببیند.

6- نجات از انتخاب بین دو فرزند

twins

آقا و خانم گیمبل که بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن دخترهای دوقلوی خود بودند، با یک انتخاب بسیار تلخ و دشوار مواجه شدند. پزشکان به آنها اطلاع دادند که یکی از دختران آنها باید بمیرد، در غیر این صورت هر دو مرده به دنیا خواهند آمد.

دوقلوها دچار سندروم TTTS (Twin-To-Twin Transfusion Syndrome) بودند. شرایطی که در آن رگ‌های خونی دوقلوها مشترک است و در صورت عدم مداخله پزشکی هر دو پس از به دنیا آمدن می‌میرند، اما اگر یکی از این دوقلوها در رحم مادر بمیرد دیگری شانس زنده ماندن دارد. به همین دلیل خانم و آقای گیمبل باید بین دو دختر خود یکی را انتخاب می‌کردند. آن‌ها در حال تصمیم گیری بودند که یک پزشک سوئدی آنها را از این انتخاب تلخ نجات داد. او به همراه یک تیم پزشکی دوقلوها را در رحم مادر، عمل لیزر کرد تا آن رگهای مشترک را بسوزانند. این عمل با موفقیت انجام شد و دو ماه بعد هردو دختر زنده به دنیا آمدند.

5- زندگی پس از قطع سر

decaptation

جوردن تایلور در یک سانحه راننگی جمجمه‌اش از ستون فقراتش جدا شد که در دنیای پزشکی به آن قطع ارتوپدیک سر می‌گویند. در این مواقع مجروح یک درصد احتمال زنده ماندن دارد اما امید خانوادهٔ تایلور و دعاهایی که مردم پس از شنیدن داستان جوردن برای او می‌کردند او را زنده نگه داشت.

او بلافاصله پس از حادثه تحت یک عمل جراحی قرار گرفت که طی آن جراح با یک صفحه فلزی، چند پیچ و مهره و چند میله پلاتینی، جمجمه را به ستون مهره‌ها وصل کرد. سه ماه بعد جوردن از بیمارستان مرخص شد و حالا دوباره به مدرسه می‌رود.

4- پیوند چهره

shot wife

کانی کالپ زنی ۴۶ ساله و اهل اوهایو است که اولین دریافت کننده پیوند صورت در امریکا بود. در سال ۲۰۰۴ شوهرش با یک اسلحه به صورت او شلیک می‌کند و پس از آن یک تیر هم به خودش می زند. هر دو آنها زنده ماندند. مرد به ۷ سال زندان محکوم شد و زن تحت چندین عمل حراحی قرار گرفت. در اثر شلیک گلوله، بینی، گونه‌ها و لب‌های کالپ کاملاً متلاشی شده بودند و هیچ یک از عمل‌های جراحی نتوانست چهرهٔ وحشتناک او را ترمیم کند، تا اینکه سرانجام در آخرین عمل جراحی ۸۰ درصد صورت کالپ را با اجزای صورت یک زنی که تازه مرده بود، جایگزین کردند. این عمل چهارمین پیوند صورت در جهان به شمار می‌رفت. هر چند چهره او هنوز عجیب است ولی می‌تواند صحبت کند، لبخند بزند و دوباره طعم غذا را بچشد.

3- دستی که طعمهٔ کوسه شد

shark hand

گلن اورگیاس جوان سی و سه ساله‌ای است که هنگام موج‌سواری در ساحل سیدنی با حمله یک کوسه روبه‌رو شد و دستش از بازو جدا شد. دست او تنها از طریق یک تکه پوست ۳ سانتیمتری به ساعد وصل بود ولی به خاطر وضعیت جسمانی مطلوب گلن و سرعتی که او را به بیمارستان رساندند، یک تیم پزشکی موفق شد دست او را دوباره پیوند بزند.

2- نجات با نیش یک عنکبوت

davidblancarte

دیود بلانکارت ۲۱ سال پیش طی یک حادثه موتورسواری فلج شد و محکوم به زندگی روی صندلی چرخ دار. اما دو سال پیش در اثر نیش یک عنکبوت به طور معجزه آسایی توانست دوباره روی پاهای خود بایستد.

1- مردی که ۱۹ سال به کما رفت

c3321

در ۳ جولای ۲۰۰۳ تری والیس، پس از تقریباً ۲۰ سال، از کما به هوش آمد. پزشکان زنده شدن دوباره او را یک معجزه دانستند.

منبع فارسیعصر ایران

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
13 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
آنا
آنا
۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۲۳:۱۱

خیلی جالب بود این نشون میده که خدا هر کاری که بخواد میتونه انجام بده
خدایا بخاطر اینکه سالم هستم شکرت😍

محمد سرجویی
محمد سرجویی
۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۲۰:۰۶

⁦❤️⁩عالی بودمرسی که اطلاعات پزشکیتونودراختیارمردم قرارمیدهید⁦⁦

حمیدرضا حسینی
۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۵۷

WOW :mindblown-alt:

آدرینا
آدرینا
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۰۰

همه ی اینانشاندهنده ی عظمت وخواست خداست.این علم اندکی که خداوندبه بشربخشیده قطره ای ازاقیانوس بی نهایت علم درنزدخداومعصومین هست.ممنون ازمطالب جذابتون

بردیابارانی
بردیابارانی
۲۴ آبان ۱۳۹۸ ۰۰:۱۹

عالی مرسی بابت زحماتتون ایناشاهکارپزشکیه ای کاش توکشورمون هم …

b1