cover blueberry muffins
b1
خانه » ۱۰ بیماری که نامشان را از غذاها گرفته‌اند!

۱۰ بیماری که نامشان را از غذاها گرفته‌اند!

b3
+18

در آموزش پزشکی یکی از دشوارترین کارها به خاطر سپردن اصطلاحات عجیب و غریب پزشکی است. کاری که برای کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، به مراتب دشوارتر است. اگر پزشکان اصطلاحات را همراه وجه تسمیه و ریشه‌شناسی آن می‌خواندند، کارشان آسان‌تر می‌شود. اما در بیشتر اوقات اصلاً فرصتی نیست که یک پزشک، همراهِ خواندن یک اصطلاح، جستجویی در مورد تاریخچه، ریشه کلمه یا فلسفه وجودی اصطلاح انجام بدهد. از سوی دیگر پزشکان نشان داده‌اند که در نامگذاری بیماری‌ها یا نشانه‌ها و علایم بیماری‌ها بسیار خلاق بوده‌اند. در این پست، ۱۰ بیماری و نشانه پزشکی را با هم مرور می‌کنیم که احتمالاً پزشکان وضع‌کننده این اصطلاحات، علاقه خاصی به شکم خود داشته‌اند!

10- راش Blueberry Muffin

blueberry muffins بیماری پزشکی (1)

بارها وقتی مبحث سرخجه را می‌خواندم، مرتب می‌خواندم که ضایعه پوستی بچه‌های مبتلا به این بیماری راش Blueberry Muffin است. اما اعتراف می‌کنم که برای یک بار هم، از خود نپرسیدم که Blueberry Muffin چیست. فقط عکس ضایعه را در کتاب دیدم و اصطلاح را به خاطر سپردم. Blueberry Muffin، کلوچه‌ای است که ملاحظه می‌کنید، کلوچه‌ای است که ظاهراً زغال اخته درون آن می‌ریزند: خود ضایعه را هم که در دومین تصویر ملاحظه می‌فرمایید.

9- کبد جوز هندی Nutmeg Liver

nutmeg بیماری پزشکی (2)

وقتی به علت شرایطی مثل نارسایی قلب، خون در کبد جمع شود و کبد دچار احتقان شود، رفته رفته شکل کبد تغییر پیدا می‌کند. حالا که تصویر جوز و کبد جوز هندی را کنار هم می‌بینم، تازه متوجه علت نامگذاری می‌شوم.

8- معده هندوانه‌ای یا Watermelon Stomach

watermelon whole and slices بیماری پزشکی (3)

به نظر شما پزشکی که اولین بار نام هنوانه،این میوه محبوب را روی یک بیماری معده گذاشت، چگونه خلق و خویی می‌توانست داشته باشد؟! وقتی عروق آخرین قسمت معده (آنتروم) دچار اتساع شوند، چنین منظره‌ای در آندوسکوپی ایجاد می‌کنند: به این حالت در پزشکی gastric antral vascular ectasia یا به اختصار GAVE گفته می‌شود که می‌تواند باعث خون‌ریزی معده و همچنین کم‌خونی شود. خوب! منظره این عروق برجسته موازی با محور طولی معده، آدم را به یاد خطوط روی جدار هندوانه می‌اندازند.

7- گوش گل کلمی

cauliflower بیماری پزشکی (4)

وقتی گوشی به صورت مکرر دچار صدمه یا تروما قرار بگیرد، عروق خون‌رسان و ساختار غضروفی شکل‌دهنده گوشی، دچار مشکل می‌شوند و گوش بدشکل می‌شود، چیزی که به آن گوش گل کلمی می‌گویند.

6- کیسه صفرای توت‌فرنگی

strawberry بیماری پزشکی (5)

وقتی کلسترول یک شخص خیلی بالا باشد، این کلسترول در جدار کیسه صفرا تجمع پیدا می‌کند.

5- کیست شکلاتی

chocolate truffles بیماری پزشکی (6)

اگر تحت شرایطی بافت سطح داخلی رحم، به جای محل اصلی خود در محل دیگری مثلاً تخمدان‌ها باشد، بیماری‌ای به نام اندومتریوز رخ می‌دهد. در این بیماری، بافت نابجا، در هر سیکل عادت ماهانه، مثل بافت عادی، تکثیر و ریزش پیدا می‌کند، اما از آنجا که بافت در جای اصلی خود نیست، خون نمی‌تواند به فضای بیرون راه پیدا کند، پس خون تجمع پیدا می‌کند و رنگی شبیه شکلات پیدا می‌کند. این کیست‌ها درد زیادی ایجاد می‌کنند، درمان آنها هم به صورت دارویی و هم به صورت جراحی میسر می‌شود.

4- Port Wine Stain

port wine بیماری پزشکی (7) بیماری پزشکی (8)

در سنین کودکی، هر وقت گورباچف را با آن ضایعه پوستی روی سر طاسش می‌دیدم از خودم می‌پرسیدم که آخر این چطور ضایعه پوستی‌ای می‌تواند باشد! سال‌ها طول کشید تا فهمیدم، ضایعه پوستی گورباچف در پزشکی port wine stain یا naevus flammeus است. این ضایعه، مادرزادی است و از هر هزار نوزاد، ۳ تا ۵ نفر این ضایعه را دارند. از اسم ضایعه نترسید، بیماری صرفاً اتساع مویرگ‌های سطح و عمقی پوست است. البته این ضایعه پدرها و مادرها را بسیار نگران می‌کند و پزشکشان باید کلی توضیح در مورد بیماری بدهد، تا نگرانی‌شان کم شود، به عنوان یک پزشک اگر حس کردید پدر و مادر از سطح معلومات خوبی برخوردارند، می‌توانید همان مورد میخائیل گورباچف را برایشان مثال بزنید و به آنها بگویید که همان طور که این ضایعه، مانع سیاست گلاسنوست یا پرستوریکای گورباچف و نجات (و به اعتقاد بعضی‌ها زوال) روسیه نشد، کودکشان هم فرصت دارد که حسابی عمر کند و جامعه‌اش را تحت تأثیر قرار بدهد! البته این ضایعه گاهی علامتی از سندرمی است به نام Sturge-Weber یا Klippel-Trenaunay-Weber. اوه چه اسامی طولانی‌ای برای یک سندرم! چه کارش می‌شود کرد، لابد پزشکان نامگذار این سندرم کلی با هم بحث و دعوا بر سر نامگذاری داشته‌اند و دست آخر برای همه پزشکان دهه‌های آتی کلی دردسر برای حفظ کردن نام سندرم درست کرده‌اند!

3- پریکاردیت نان و کره

bread and butter بیماری پزشکی (9)

کیسه‌ای دو لایه‌ای، قلب را احاطه می‌کند که به آن پریکارد می‌گویند. عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی و همچنین حمله قلبی می‌تواند باعث التهاب این پرده و زمخت شدن آن شوند، طوری که وقتی قلب در درون این کیسه می‌زند، صدایی مخصوصی به نام friction rub از آن نشیده می‌شود، بیمار معمولاً وقتی به جلو خم می‌شود، درد بیشتری احساس می‌کند. این بیماری بیشتر اوقات با آسپرین قابل درمان است. پریکاردیت فیبرینی، منظره خاصی ایجاد می‌کند که در آن سطح قلب شبیه نان کره مالی شده، می‌شود.

2- مدفوع و خلط شبیه ژلاتین کشمش بیدانه Currant Jelly

currant jelly بیماری پزشکی (10)

باید کلی بابت سلیقه‌شان به پزشکانی که ماده خوشمزه‌ای را که بامالیدنش روی بیسکوییت و کلوچه، می‌توان کلی لذت چشایی برد را برداشته‌اند و به خلط بیماران دچار عفونت ریه ناشی از باکتری کلبسیلا یا مدفوع کودکانی که دچار در هم فرورفتگی روده شده‌اند، نسبت داده‌اند، تبریک گفت! خوشبخانه عکسی درست حسابی از خلط یا مدفوع این طوری پیدا نکردم و نظر شما را فقط به گرافی اشعه ایکس یک بیمار دچار در هم فرورفتگی یا intussusception روده جلب می‌کنم!

1- قهوه فرانسوی یا Café au Lait

cocoa بیماری پزشکی (11)

یعنی قهوه با شیر و نوعی قهوه فرانسوی است که در آن به قهوه، شیر گرم اضافه می‌شود. پزشکان اسم این نوشیدنی خوشمزه را روی نوع خاصی ضایعه پوستی گذاشته‌اند. وجه تسمیه، رنگ قهوه‌ای و سفید ضایعه است. خود این ضایعات پوستی یا Café au lait spot مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما می‌توانند علامتی از بیماری‌های دیگری مثل نوروفیبروماتوز نوع یک، توبروس اسکلروز، آنمی فانکونی، آتاکسی تلانژکتازی، سندرم چدیاگ هیگاشی، بیماری گوشه، سندرم ویسکوت آلدریچ و … باشند.

منبع فارسی۱پزشک

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
۳ اسفند ۱۳۹۶ ۰۰:۱۴

سلام.حال نکردم.باتوجه به اولین آشنایی باشماتاالان،حس کردم ازپشت بام برگشتم به زیرزمین.البته ببخشیدا،خیلی رک گفتم.ولی ناراحت نیستم.موفق باشی پهلوون

حسين
حسين
۱۸ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۳۵

پس اون شخص عزيزي كه ايده ي تعطيلي مدارس در تابستون رو داد كجاست؟اگه ديدگاهم رفت توى يك مطلب ديگه عذر ميخوام

حسين
حسين
۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۵۸

تازه نون و كره خورده بودم :blush:

b1