cover psoriasis treatments
b1
خانه » ۱۰ روش درمانی عجیب با استفاده از حیوانات!

۱۰ روش درمانی عجیب با استفاده از حیوانات!

b3

ما انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور به عالم طبیعت به عنوان یک منبع غنی درمانی وابسته بوده‌ایم، چه با استفاده از نخ‌هایی از روده گوسفندان برای بخیه کردن زخم‌های عمیق در هزاران سال پیش و چه با کشف پنی‌سیلین در اوایل قرن بیستم. اما صرف نظر از اینکه این جور درمان‌ها چقدر عادی یا غیر معمول هستند بسیاری از آنها برای ما تعجب آورند.

برای مثال در کامبوج که گاوها حیوانات مقدسی به شمار می‌روند، مردم عقیده دارند که نوشیدن ادرار این حیوان برای سلامتی مفید است و یاتکنیک هایی که امروزه در انجام عمل پیوند قلب و ریه به کار می‌روند تا اندازه‌ای از آزمایش‌هایی که در سالهای دههٔ ۱۹۵۰ میلادی در شوروی سابق برای ایجاد سگ‌های دو سر استفاده می‌شد الهام گرفته شده است. در زیر ۱۰ نمونه از عجیب‌ترین روش‌های درمانی که در آنها از حیوانات استفاده شده را آورده‌ایم.

10- درمان پسوریازیس یا صدفک با ماهی

psoriasis treatments

ماهی درمانی که از کشور ترکیه آغاز شده است یک روش درمانی نسبتاً شایع برای رهایی از بیماری‌های پوستی از قبیل پسوریازیس است. در این روش بیمار قسمتی از بدن را که دچار بیماری شده در آب معدنی‌ای که حاوی نوعی ماهی خاص است فرو می‌برد، ماهی‌ها که به دنبال غذا هستند بخش بیمار و مردهٔ پوست را می‌خورند. این نوع ماهی که به نام دکترماهی نیز مشهور است، در زمان خوردن پوست بیمار و مرده، به پوست سالم هیچ صدمه‌ای وارد نمی‌کند. این نوع درمان به دلیل ملاحضات بهداشتی در برخی از ایالت‌های آمریکا ممنوع اعلام شده اما هنوز در انگلستان و بسیاری از سایر کشورها معمول و قانونی است.

9- درمان آرتروز با زهر زنبور عسل

bee venom arthritis treatment

نیش زنبور ممکن است دردناک باشد اما به نظر می‌رسد که می‌تواند دردهای ناشی از آرتروز را تسکین دهد. در چندین روش درمانی جایگزین مثل طب سنتی چینی نیز از نیش زنبور عسل زنده برای درمان آرتروز، بیماری زونا و اگزما استفاده می‌شود. جالب اینکه تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه سن پائولو انجام شد مشخص کرد که زهر زنبور عسل باعث تولید بیشتر هورمون‌های ضد التهاب می‌شود، به همین دلیل است که این روش درمانی در طی قرنها موثر بوده است. این تحقیقات نشان داده‌اند که زهر زنبور عسل ممکن است علاوه بر تسکین درد آرتروز مانع ایجاد این بیماری نیز بشود.

8- ماساژ با مار

snake massage

هر کسی که واقعاً به دنبال روش‌های غیر معمول ماساژ است باید سری به سالن خانم آدا باروک (در اسرائیل) بزند. در این سالن پشت مشتریان را در آن واحد با حدود ۶ مار ماساژ می‌دهند. گونه‌های مختلفی از مارها استفاده می‌شوند از جمله شاه مار کالیفرنیا و فلوریدا. در این روش از مارهای بزرگ‌تر برای درمان درد ناشی از گرفتگی‌های عمیق عضلانی و از گونه‌های کوچک‌تر برای ایجاد نوعی احساس سرخوشی استفاده می‌شود. خانم باراک می‌گوید ایدهٔ این کار را از دوستش الهام گرفته زیرا وقتی کلکسیون مارهایش را برای مدتی طولانی در دست می‌گرفته احساس آرامش و سرخوشی می‌کرده است. این نوع ماساژ ساعتی ۷۰ دلار تمام می‌شود که نسبت به برخی از سایر روش‌های درمانی این لیست ارزان هم هست.

7- درمان زخم‌های عفونی با حشره

maggot debridement therapy

در این روش درمانی لارو مگس را درون زخم قرار می‌دهند و این حشرات با ترشح مواد هضم کننده، گوشت مرده را از بین می‌برند، در حالی که گوشت سالم صدمه‌ای نمی‌بیند. در طول تاریخ فرهنگ‌های بسیاری از این روش استفاده کرده‌اند، از قبیله‌های باستانی گرفته تا جراحان دوران ناپلئون و پزشکان جنگ داخلی آمریکا. هر چند که ممکن است این روش ناخوشایند به نظر آید اما این روش به خاطر کارآمدی‌ای که در تمیز کردن زخم‌ها دارد محبوبیت گذشتهٔ خود را در میان پزشکان باز می‌یابد. تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ در فرانسه انجام شده ثابت کرده است که زخم‌های بیمارانی که به این روش تحت درمان قرار گرفته‌اند بسیار سریع‌تر از روش‌های دیگر تمیز شده و بهبود یافته‌اند و البته درد کمتری هم داشته‌اند. البته وجود قوای شفا دهنده یا ضد باکتریایی در این حشرات هنوز به اثبات نرسیده است.

6- دلفین درمانی

dolphin therapy

در بسیاری از فرهنگ‌ها دلفین مظهر وقار و آرامش است. امروزه دوست شدن با دلفین‌ها روشی است که برای درمان برخی از بیماری‌های روانی استفاده می‌شود. تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه لیسستر انجام شده نشان داده است که شنا و بازی در آب با گروهی از دلفین‌ها و تنها طی چند جلسه در یک دورهٔ ۲ هفته‌ای برای بیماران دچار افسردگی بسیار موثر بوده است. این روش درمانی همچنین برای کودکان دچار اوتیسم و آنهایی که لکنت زبان دارند نیز تأثیر مطلوبی داشته است. ارتباط با حیوانات می‌تواند الگوهای اجتماعی ناکارآمد را در افراد افسرده تغییر دهد، بنابراین اینکه وقت گذراندن با یکی از بهترین و باهوش‌ترین حیوانات جهان به انسان احساس بهتری می‌دهد مایهٔ شگفتی نیست.

5- بخیه با مورچه

ant mandible sutures

آروارهٔ مورچه‌های راننده آفریقایی مثل یک انبر طبیعی بسیار قوی است. برای صدها سال است که طب سنتی از این امکان برای بستن زخم‌های باز استفاده کرده است. برای بخیه زدن، درمانگر، لبه‌های زخم را به هم نزدیک می‌کند بعد سر مورچه را در راستای زخم قرار می‌دهد. غریزهٔ طبیعی مورچه این است که گاز بگیرد بعد درمانگر بقیهٔ بدن مورچه را از سرش جدا می‌کند و با این کار لبه‌های زخم به هم دوخته می‌شوند. این روش بسیار موثر است و هر قدر هم که ابتدایی باشد هنوز هم کاربرد دارد.

4- زالو انداختن

leeching

حجامت با زالو یک روش بسیار شایع درمانی در قرون وسطی بوده. از این روش برای رفع التهاب زخم‌ها، کم کردن تب و تقریباً تمام انواع بیماری‌های مزمن استفاده می‌شده است. در گذشته حجامت تا اندازه‌ای انجام می‌شده که بیمار بیهوش می‌شده یا کاملاً توان خود را از دست می‌داده است. این روش بیش از اینکه مفید باشد برای بیماران مضر بوده و مشکلات بیشتری برایشان ایجاد می‌کرده است. با این وجود امروزه زالو انداختن برای برخی شرایط خاص استفاده شده و کارآمد می‌باشد. برای مثال به عنوان راهی برای برداشتن خون لخته شده از انگشتی که پیوند زده شده. این روش از بسیاری از سایر روش‌های درمانی بهتر است چون زالو مواد شیمیایی ترشح می‌کند که مانع لخته شدن خون شده و از خشک شدن و بسته شدن رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند.

3- بلعیدن ماهی زنده برای درمان آسم

fish swallowing for asthma

روش درمانی دیگری که به ماهی‌ها مربوط است توسط برادران باتیتی گود در هندوستان انجام می‌شود. آن‌ها سالانه بیماری آسم عدهٔ زیادی را به این روش که البته به ثبت رسیده، درمان می‌کنند. آن‌ها یک ماهی خاص را به صورت زنده به درون شکم فرد بیمار می‌فرستند به همراه کمی مادهٔ گیاهی که یک راز خانوادگی است که بیش از ۱۶۰ سال پیش توسط یک روحانی هندو به پدربزرگ آنها داده شده است. گفته می‌شود که حرکت‌های ماهی کوچک باعث می‌شود که بلغم و خلط موجود دربینی و گلوی بیمار کم شده و گرفتگی آن رفع شود. این روش درمانی معمولاً در ۳ دوره و با فاصلهٔ ۱۵ روز انجام می‌شود. ممکن است که این روش سنتی موثر باشد ولی درک آن کمی سخت است.

2- درمان با لاکپشت

terrapin healing

همانطور که قبلاً اشاره شد حیواناتی مثل گاو در کامبوج مقدس هستند و در بسیاری از روش‌های درمانی از آنها استفاده می‌شود. استفاده از نوعی لاکپشت هم در برخی روش‌های درمانی کامبوج رواج دارد، هم به عنوان مواد مورد استفاده و هم از نظر عرفانی یا درمان عارفانه. چرا؟ چون عقیده دارند که این لاکپشت ها می‌توانند بیماری روماتیسم و یا سایر بیماریهای این چنینی را به‌وسیلهٔ لمس کردن درمان کنند. در این تصویر یک لاکپشت در مقابل دهان یک بیمار نگه داشته شده است. تخمین زده می‌شود که از بیش از یک سوم موجودات بومی کامبوج برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود و بسیاری از آنها در معرض خطر انقراض هستند. این مایهٔ تآسف است که حیوانات بسیاری برای استفاده در طب سنتی کشته می‌شوند در حالی که اثر بسیاری از آنها فقط در حد دارونما است.

1- سگ‌هایی که از حملهٔ دیابتی جلوگیری می‌کنند

diabetes attack preventing dogs

یکی از واقعیت‌هایی که درمورد سگ‌ها وجود دارد این است که برخی از قوای آنها از انسان‌ها بسیار قوی‌تر است اما آیا می‌دانستید که این بهترین دوست انسان می‌تواند علایم حملهٔ دیابتی را تشخیص دهد؟ سگ‌هایی که برای این منظور تربیت می‌شوند بالا بودن یا پایین بودن قند خون را از بوی بدن صاحبشان متوجه می‌شوند. این روش بیشتر برای کودکان مفید است زیرا اگر در طی خواب حملهٔ دیابتی به آنها دست دهد از خواب بیدار نمی‌شوند. به این ترتیب لازم نیست پدر و مادرها چندین بار در طول شب بیدار شوند و قند خون کودکشان را چک کنند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیCDS

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امید
امید
۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۷

اقا من یه ساعت تو سایتتون بودم دارم از تعجب شاخ در میارم معرکه اید??

paniz
paniz
۳ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۴۷

آخرین مطلبی که خودم واقعا چیز جالبی بود . باتشکر از شما

ابوالفضل
ابوالفضل
۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۰:۱۴

امیر جان سلام ،ممنون از مطالب جالبی که انتخاب کردی،امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشید.

b1