عکس-کاور-سندرم-موئیبوس
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب‌ترین سندرم های پزشکی!

۱۰ تا از عجیب‌ترین سندرم های پزشکی!

b3

با یکی دیگر از سری مطالب «شگفتی‌های پزشکی» با شما هستیم. در این مطلب به شما ۱۰ تا از عجیب‌ترین سندرم های دنیای پزشکی را معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

10- اختلال سکسومنیا

سندرم سکسومنیا

Sexsomnia یک نوع اختلال است که در آن افراد به انجام عمل سکس در حالیکه کاملاً خواب هستند می‌پردازند. (این عمل سکس می‌تواند به تنهایی یا با شریک انجام شود). سکسومنیا یکی از ناهنجاری‌های خواب محسوب می‌شود که در زمرهٔ گروه راه رفتن در خواب یا صحبت کردن در هنگام خواب جای می‌گیرد. به نظر می‌رسد که این یک نوع سندرم جدید است که در سال ۲۰۰۳ به طور رسمی شناسایی شد و جالب اینکه سکسومنیا هم‌اکنون به عنوان یک دفاعیه در مقابل موارد اتهام‌های تجاوز جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

9- سندرم بوی ماهی

سندرم بوی ماهی

Trimethylaminuria یک اختلال متابولیک نادر است که باعث ایجاد نقص در تولید نورمال یک آنزیم خاص می‌شود. زمانیکه بدن نمی‌تواند در طول گوارش غذا تریمدلامینوریا را تجزیه کند، این ترکیب در بدن جمع شده و به صورت عرق، ادرار و تنفس از بدن فرد آزاد می‌شود و یک بوی قوی ماهی را ایجاد می‌کند.

این بو در بدن افراد مختلف متفاوت است، در یک نفر فقط یک بوی وحشتناک از بدن او ایجاد می‌کند و در اکثر افراد به صورت یک بوی تند و زننده بیرون می‌آید.

8- سندرم انفجار سر

سندرم انفجار سر

سندرم انفجار سر، یک اختلال و نابه‌هنجاری خواب است که در آن شخص از شنیدن صداهای بلند رنج می‌برد. سر و صداهایی مثل نویز و پارازیت که به نظر می‌رسد منشأ آن داخل سر خود فرد است. این سر و صداها معمولاً زمانی اتفاق می‌اُفتد که فرد تازه به خواب فرو رفته و صداها مثل خروش، صدای تفنگ، جیغ‌های بلند، آهنگ‌های نویز دار یا صداهای وزوز الکتریکی هستند.

از آنجائیکه قربانیان چنین سندرمی به طور فیزیکی آسیب نمی‌بینند، به مواردی چون تجربهٔ ترس و تشویش و اضطراب بعد از چنین حمله‌هایی گرایش دارند. هیچ نوع سبب یا معالجه‌ای برای چنین شرایطی شناخته نشده، بنابراین این سندرم به استرس و خستگی نسبت داده شده و خبر خوب اینکه اغلب بدون هیچ درمانی ناپدید می‌گردد.

7- سندرم لهجهٔ خارجی

سندرم لهجه خارجی

سندرم لهجهٔ خارجی یا FAS یک اختلال گفتار است که اغلب در اثر عارضهٔ جانبی صدمات شدید مغزی مثل سکته یا تروما ایجاد می‌شود. FAS باعث تغییر ناگهانی شکل گفتار می‌شود که در اینجا منظور لحن و شکل تلفظ است، بنابراین قربانی، ناگهان شروع به صحبت با یک لهجهٔ خارجی می‌کند. FAS به طور خاص بین یک یا دو سال پس از صدمه توسعه می‌یابد و اغلب غیر قابل درمان است.

6- سندرم خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته

سندرم خواب و بیداری

سندرم Non-24-Hour Sleep-Wake یک نابه‌هنجاری مزمن در ریتم خواب شبانه روزی فرد است که به عنوان «الگوی پایدار و مزمن شامل یک الی دو ساعت تأخیر روزانه در زمان شروع خواب و بیدار شدن از آن در زندگی شخصی که در جامعه زندگی می‌کند» تعریف شده است. این الگوی تأخیر «پیرامون ساعت» پافشاری دارد و چند هفته را در بر می‌گیرد تا یک چرخه را تکمیل کند. این قطعی ساعت بدن سبب کشمکش‌های چرخشی بی خوابی در زمان شب و خستگی مفرط در چُرت زدن در روز می‌شود.

این یک اختلال عصب شناختی خواب است و منشأ آن را در نابه‌هنجاری‌های ژنتیکی که به عوامل خاصی در مغز تأثیر می‌گذارند می‌توان جستجو کرد. این سندرم به تناسب، بیشتر روی افرادیکه نابینا هستند تا افراد بینا تأثیر می‌گذارد.

5- سندرم تو رفتن اندام‌های تناسلی

سندرم تو رفتن اندامهای تناسلی

افرادیکه از سندورم تو رفتن اندام‌های تناسلی (GRS) رنج می‌برند کم کم مغلوب ترسی می‌شوند که به آن‌ها می‌گوید اندام‌های تناسلی ایشان (سینهٔ خانم‌ها هم همچنین) دارد تحلیل می‌رود تا کم کم به کُلی مَحو شوند.

GRS یک بیماری روانی رایج است که اکثراً در میان تمدن‌هایی وجود دارد که مردم آن بدون منابع کافی پزشکی زندگی می‌کنند و به خرافات و جادوگری عقیده دارند. نمونه‌های شایع این سندرم در آسیا و آفریقا دیده شده که به "Penis Panics" مشهور است.

4- سندرم شکم پرستی

سندرم شکم پرستی

سندرم شکم پرستی یک شرایط نادر است که گاهی اوقات در افرادی اتفاق می‌اُفتد که صدماتی در قسمت جلویی مغزشان ایجاد شده. این افراد یک اشتیاق و علاقهٔ شدید نسبت به خوراک غذایی پیدا می‌کنند. جراحت‌های ناشی از آسیب دیدگی در این قسمت خاص از مغز سبب ایجاد یک شوق قوی نسبت به غذا و اولویت برای خوب خوردن می‌شود.

این شرایط بی خطر و غیر مضر خوانده شده، اما به نظر می‌رسد که برای کیف پول این افراد بسیار دردناک خواهد بود!

3- سندرم جسد راه رونده

سندرم جسد راه رونده

افرادیکه از سندرم جسد راه رونده رنج می‌برند یک باور وهمی دارند که فکر می‌کنند مرده‌اند، وجود ندارند، متعفن شده‌اند یا خون و ارگان‌های داخلی خود را از دست داده‌اند. همچنین ممکن است یک توهم حسی برای ایشان وجود داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است فرد مورد نظر فکر کند که بوی گوشت گندیده می‌دهد. این سندرم ممکن است به‌طور متناوب رُخ دهد تا اینکه مزمن باشد. همچنین ممکن است یک خصیصهٔ اختلال وضع روانی، اسکیزوفرنی یا اختلالات عضوی باشد.

2- سندرم زندگی پُر مشغله

سندرم زندگی پرمشغله

از آنجائیکه بخش عمدهٔ نشانه‌های این سندرم مربوط به مسائل زندگی مثل فراموشی و فقدان تمرکز است، ما کاملاً مطمئن هستیم که همه‌مان دچار این سندرم هستیم! بنابه گفتهٔ محققان، فراموشی یک بخش ساده از روند پیر شدن است اما در این دوره از زمان به خاطر اینکه مردم بسیار پُر مشغله هستند و زندگی شلوغی دارند مسئلهٔ فراموشی دارد زودتر رُخ می‌دهد و افراد قبل از اینکه به پیری برسند به آن دچار می‌شوند. همچنین دکتر آلن وید می‌گوید: اکثر کانال‌های تلویزیونی از این مسئله به عنوان «ازدیاد بار اطلاعات» (Information Overload) یاد می‌کنند.

راه درمان پیشنهادی برای این مشکل یک دارو به نام ممانتین است که از این دارو همچنین به عنوان درمان آلزایمر استفاده می‌گردد.

1- سندرم موئبیوس

سندرم-موئیبوس

سندرم موئبیوس یک اختلال عصب شناختی نادر است که در هنگام تولد رُخ می‌دهد. افرادی که چنین شرایطی دارند نمی‌توانند صورت خود را حرکت دهند (نمی‌توانند بخندند، اخم کنند، شکلک در بیاورند یا اینکه چشمک بزنند) و قادر نیستند که چشمان خود را از طرفی به طرف دیگر حرکت دهند. همچنین ممکن است مشکلات اسکلتی برای این افراد وجود داشته باشد که سبب غیر متعارف شدن دست یا پا، از قبیل کجی پا می‌شود. مشکلات تنفسی، گفتار و اختلالات بلعیدن، اختلالات بصری، اختلالات پردازش حسی، اختلالات خواب، و قدرت ضعیف قسمت فوقانی بدن نیز ممکن است برای این افراد پیش آید. تقریباً ۳۰% بچه‌هایی که به سندرم میئبیوس دچار می‌شوند مبتلا به اوتیسم هستند.

منبع فارسیدنیای سبز

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Asena
Asena
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹

اهان ممنون ….. از اون سندرم خبر دارم اما توی یک سریال فرد دچار یک سندرمی به اسم سندرم سیندرلا بود که راس ساعت 12 شب خاطرات رو قبلشو فراموش میکرد میخواستم ببینم همچین سندرمی وجو داره یا نه

ززب
ززب
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۷:۳۱
Reply to  Asena

ی چیزی بود ک اختلال مغزی بود و باعث میشد ک توی ی ساعا خاصی خاطراتشو فراموش کنه

Asena
Asena
۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۵۵

سلام ببخشید میخواستم بدونم سندرومی به اسم سندروم فراموشی سیندرلا داریم؟؟

اف دی
اف دی
۲ خرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۲۴

اون هشتمی و دومی منم O.o

ززب
ززب
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲
Reply to  اف دی

ع واقا جیغ میکشی

زهرا
زهرا
۲۹ مهر ۱۳۹۵ ۰۰:۱۴

محشره،عالی بود پسر،توپ،

b1