عکس کاور ۱۱ مورد از معروف‌ترین دوقلوهای به‌هم چسبیدهٔ جهان!
b1
خانه » ۱۱ مورد از معروف‌ترین دوقلو های به‌هم چسبیده جهان!

۱۱ مورد از معروف‌ترین دوقلو های به‌هم چسبیده جهان!

b3
+18

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، از هر ۲۰۰۰۰۰ مورد دوقلوی متولد شده در جهان یک مورد آنها دوقلو های به‌هم چسبیده است، که البته ۴۰ تا ۶۰ درصد این موارد مرده به دنیا می‌آیند و ۳۵ درصد از دوقلو های به‌هم چسبیده‌ای که زنده می‌مانند تنها یک روز دوام می‌آورند.

دو قلو های به‌هم چسبیده (Conjoined Twins)، که به علت شهرت چانگ و انگ بانکر دوقلوهای به‌هم چسبیده اهل سیام گاهی دوقلوهای سیامی (Siamese Twins) نیز خوانده می‌شوند، از نظر ژنتیکی همسان هستند، از یک تخمک شکل می‌گیرند، و معمولاً دارای ارگان‌ها و اندام‌های حیاتی مشترک‌اند.

در این مطلب داستان شگفت‌انگیز ۱۱ دوقلوی به‌هم چسبیده معروف در سراسر جهان به‌طور خلاصه بیان می‌شود.

11- ابی و بریتانی هنسل

ابی و بریتانی هنسل

ابی و بریتانی هنسل در سال ۱۹۹۰ در مینسوتای آمریکا به‌دنیا آمدند. به پدر و مادر دوقلوها گفته شد فرزندان‌شان احتمالاً تا صبح زنده نمی‌مانند، اما هم‌اکنون بیست‌وچهار سال از آن روز می‌گذرد و دوقلوها دارند تحصیلات کالج خود را هم پشت‌سر می‌گذارند.

مورد ابی و بریتانی موردی بسیار نادر است؛ آن‌ها دو قلب، دو ریه کامل، و دو مغز مجزا دارند. یکی سمت راست بدن را کنترل می‌کند و دیگری سمت چپ بدن را، اما دوقلوها باهم حرکت می‌کنند، دو گواهینامه رانندگی دارند، دوچرخه‌سواری می‌کنند، و مانند هر جوان دیگری در دههٔ دوم عمر خود زندگی روزمره‌شان را سپری می‌کنند. این دوقلوهای شگفت‌انگیز از زمان تولد در مجله‌ها و برنامه‌های تلویزیونی حضور پررنگی داشته‌اند.

10- چانگ و انگ بانکر

چانگ و انگ بانکر

چانگ و انگ بانکر در سال ۱۸۱۱ در سیام (تایلند امروزی) متولد شدند. کبدهای این دوقلوها به‌هم پیوند خورده بود و با دانش پزشکی امروز به راحتی می‌شد این دو برادر را از هم جدا کرد، اما از آنجایی که عمل جراحی جداسازی در آن زمان ریسک بالاتری داشت، دوقلوهای سیامی تا پایان عمر به‌هم چسبیده باقی‌ماندند.

مانند بسیاری از دوقلوهای به‌هم چسبیده در گذشته، آن‌ها با این ویژگی خارق‌العاده خود جهان را می‌گشتند و از راه نمایش خود به عنوان شگفتی‌های پزشکی کسب درآمد می‌کردند. سرانجام، این دو با دو خواهر ازدواج کردند، در کارولینای شمالی سکونت گزیدند و روی هم‌رفته صاحب بیش از بیست فرزند شدند.

9- دیزی و وایولت هیلتون

دیزی و وایولت هیلتون

خواهران هیلتون در سال ۱۹۰۸ به‌دنیا آمدند. مادر ۱۹ ساله آن‌ها که کارگر رستوران بود، دوقلوها را به رئیسش فروخت. رئیس رستوران این دوقلوهای به‌هم چسبیده از ناحیه لگن و مفصل ران را برای منافع اقتصادی خود دور جهان می‌گرداند. دوقلوها در آلمان، آمریکا، و استرالیا به معروفیت دست یافتند و در نمایش‌های مختلف به اجرای رقص و آواز و موسیقی می‌پرداختند. آن‌ها سرانجام در سال ۱۹۳۱ توانستند از رئیس رستوران و خانواده‌اش به‌دلیل آزار و اذیت‌هایی که در طول سال‌ها متحمل شده بودند، شکایت کنند و به استقلال دست‌یابند. آن‌ها به‌طور مستقل وارد حرفه نمایش تفریحی و سرگرم‌کننده شدند و خود را خواهران هیلتون (Hilton Sisters) نامیدند.

پس از اجراهای فراوان، ازدواج، و سرانجام طلاق، خواهران هیلتون سر از یک همبرگر فروشی در فلوریدا درآوردند. به‌دنبال یک نمایش عمومی، این دوقلوها توسط مدیر برنامه‌های خود در کارولینای شمالی بدون پول به‌حال خود رها شدند و تا زمان مرگشان در سال ۱۹۶۹ در یک مغازه فروشگاه موادغذایی کار می‌کردند.

8- لوری و جورج شاپل

لوری و جورج شاپل

لوری و جورج (متولد شده با نام دوری)، دوقلوهای به‌هم چسبیده از ناحیهٔ سر که ۳۰ درصد مغزشان مشترک است، در سال ۱۹۶۱ متولد شدند. آن‌ها در یک مرکز نگهداری بیماران با اختلالات ذهنی در پنسیلوانیا بزرگ شدند اما در دهه دوم زندگیشان موفق شدند ثابت کنند دچار اختلال ذهنی نیستند. به این ترتیب لوری و جورج از این مرکز آزاد شدند و توانستند به کالج بروند.

جورج با نام هنری ربا شاپل به اجرای موسیقی کانتری در سطح بین‌المللی پرداخته است، برنده جایزه موسیقی .L.A برای بهترین هنرمند نوی کانتری شده‌است، و برای فیلم هالیوودی Stuck on You آهنگی خوانده است. لوری زندگی آرام‌تری دارد. او در بخش خشکشویی یک بیمارستان کار می‌کند و گاهی هم برنامه‌های موسیقی جورج را مدیریت می‌کند. او در سال ۲۰۰۶ نامزد کرد اما نامزدش در اثر تصادف با یک راننده مست درگذشت. در سال ۲۰۰۷، جورج (که با جنسیت زن متولد شده بود) اعلام کرد خود را مرد می‌داند و نامش را برای همیشه تغییر داد.

این دوقلوها در کمال تعجب پزشکان پنجاه‌سالگی را هم رد کرده‌اند و اکنون در آپارتمان خود در آمریکا زندگی می‌کنند.

7- دانی و رانی گالیون

دانی و رانی گالیون

دانی و رانی گالیون رکورد گینس پیرترین دوقلوهای به‌هم چسبیده زنده در جهان را از آن خود کرده‌اند. آن‌ها در سال ۱۹۵۱ در اوهایو به دنیا آمده‌اند و از قسمت کشالهٔ ران تا استخوان جناغ سینه به‌هم متصل هستند. مادر این دوقلوها آنان را رها کرد و آن دو توسط پدر و نامادری‌شان بزرگ شدند. دانی و رانی در ایالات متحده و آمریکای لاتین برنامه‌های نمایشی داشتند و در مدت بیش از ۳۰ سال به‌قدری کسب درآمد کردند که از عهدهٔ اداره مخارج خانواده برآمدند. مدارس محلی هرگز دوقلوها را نپذیرفتند و به‌همین دلیل برادران گالیون آموزش رسمی دریافت نکردند و سواد بسیار اندکی دارند. آن‌ها هنوز هم در تلویزیون حضور می‌یابند و در اوهایو زندگی می‌کنند.

6- ایلایزا و ماری چاکهرست

ایلایزا و ماری چاکهرست

خواهران چاکهرست، متولد ۱۱۰۰ انگلستان، یکی از اولین موارد ثبت‌شده دوقلوهای به‌هم چسبیده هستند. تعدادی از نقاشی‌هایی که از آن‌ها کشیده شده نشان می‌دهد که ایلایزا و ماری از ناحیه ران به هم چسبیده بودند، هرچند در برخی تصاویر، آن‌ها از ناحیه شانه نیز به‌هم متصل هستند. این دوقلوها در سال ۱۱۳۶ درگذشتند و اموال خود را برای فقرای دهکده‌شان به ارث گذاشتند.

5- میلی و کریستین مک‌کوی

میلی و کریستین مک‌کوی

میلی و کریستین مک‌کوی در سال ۱۸۵۱ در کارولینای شمالی از پدر و مادری برده متولد شدند. آن دو در کودکی به چندین مجری برنامه‌های نمایشی فروخته شدند و با نام «هزاردستان دو سر» دوره‌گردی می‌کردند. سرانجام یک مجری دیگر دوقلوها را دزدید و به بریتانیا برد. در آنجایی که برده‌داری در بریتانیا ملغی شده بود، دزد خواهران مک کوی ناچار شد آن‌ها را به یکی از مجریان قبلی برگرداند. ویلی و کریستین بعدها پیش مادرشان بازگشتند و یاد گرفتند به پنج زبان حرف بزنند، برقصند، و آواز بخوانند. آن‌ها با سیرک بارنوم کار می‌کردند و پیش از آن که بازنشسته شوند در اجتماع حضور فعالی داشتند. دوقلوهای مک کوی در سن ۶۱ سالگی درگذشتند.

4- کریستا و تاتیانا هوگان

کریستا و تاتیانا هوگان

کریستا هوگان و تاتیانا هوگان متولد ۲۰۰۶ ونکوور کانادا هستند. این دوقلوها از قسمت سر به‌هم چسبیده‌اند و دارای تالاموس مشترک هستند. ساقه مغز آن‌ها با یکدیگر پیوند دارد و به‌همین دلیل دوقلوها سیگنال‌های مغزی، عواطف و افکار مشترکی را تحربه می‌کنند. همچنین تحقیقات نشان داده است که این دو خواهر شگفت‌انگیز سیگنال‌های کورتکس بینایی مشترکی دارند که به آن دو این امکان را می‌دهد که یک قل بتواند آنچه قل دیگر می‌بیند را تجربه کند. این دوقلوهای کانادایی چند مشکل جسمی و جراحی را از سر گذرانده‌اند اما هم‌اکنون سالم هستند و مرتب در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر می‌شوند.

3- جیاکومو و جیووانی باتیستا توکی

جیاکومو و جیووانی باتیستا توکی

برادران توکی در سال ۱۸۷۷ در ایتالیا به‌دنیا آمدند. پدرشان با دیدن پسرانش دچار حمله عصبی شد و مدت یک‌ماه در مرکز نگهداری بیماران روانی بستری بود. دوقلوها از کمر به‌هم چسبیده بودند و دارای شکم، لگن، و پاهای مشترک بودند. این دوقلوها در یک‌ماهگی به آکادمی سلطنتی پزشکی در تورین تحویل داده شدند، مورد مطالعه قرار گرفتند و در آمریکا و کانادا به نمایش گذاشته شدند.

ظاهراً این دو هرگز نتوانستند حرکاتشان را با هم هماهنگ کنند (یکی پای چپ را کنترل می‌کرد و دیگری پای راست را)، و برای باقی عمر بر روی ویلچر باقی‌ماندند. آنان پس از ۲۰ سال نمایش خود را بازنشسته کردند، با دو خواهر ازدواج کردند و به یک زندگی منزوی در ایتالیا روی آوردند.

2- شیواناث و شیورام ساهو

شیواناث و شیورام ساهو

شیواناث و شیورام ساهو، دوقلوهای هندی دوازده‌ساله از قسمت کمر به‌هم چسبیده‌اند و دو پای مشترک دارند. این دوقلوهای به‌هم چسبیده برای حرکت کردن بر روی چهار دست و دو پایشان قرار می‌گیرند و همچون عنکبوتی شش پا به این سو و آن سو می‌روند. توانایی دوقلوهای هندی در انجام کارهای روزمره از جمله حمام، لباس پوشیدن، و غذاخوردن پزشکان را متحیر کرده است.

تولد شیواناث و شیورام در دهکدهٔ کوچکشان جنجال زیادی به‌پا کرد و حتی برخی از افراد محلی آن‌ها را به عنوان تجسمی از خدایان می‌پرستیدند.

دکتر کریشان چوق، سرپرست مرکز پزشکی اطفال در مرکز پژوهشی Fortis Memorial گورگان در نزدیکی دهلی می‌گوید جدا کردن دوقلوها امکان‌پذیر است اما تبعاتی جدی برای شیواناث به‌همراه خواهد داشت. شیورام می‌تواند هر دو پا را داشته باشد و به مرور زندگی نرمال‌تری داشته باشد اما شیواناث بدون پا باقی خواهد ماند و تا پایان عمر نیازمند مراقبت بیست و چهار ساعته خواهد بود.

در هر حال، این دو برادر مصمم هستند که هرگز نمی‌خواهند از هم جدا شوند و پدرشان هم با این موضوع موافق است.

1- لاله و لادن بیژنی

لاله و لادن بیژنی

لاله و لادن بیژنی در سال ۱۹۷۹ در ایران به‌دنیا آمدند اما به‌دلایلی در بیمارستان از والدین خود جدا ماندند و دکتر علیرضا صفاییان این دوقلوهای معروف ایرانی را بزرگ کرد.

لادن و لاله شخصیت‌های بسیار متفاوتی داشتند. یکی می‌خواست وکالت بخواند و دیگری روزنامه‌نگاری. یکی اجتماعی بود و دیگری خجالتی. آن‌ها از کودکی می‌خواستند از هم جدا شوند اما از آنجایی که از قسمت سر به‌هم چسبیده بودند، بسیاری از پزشکان به دلیل خطرناک‌بودن از انجام عمل جراحی جداسازی بر روی آنان امتناع می‌کردند.

در سال ۲۰۰۲، لاله و لادن با یک جراح مغز و اعصاب اهل سنگاپور دیدار کردند که پیشتر موفق شده بود دوقلوهایی که از ناحیه سر به‌هم چسبیده بودند را جدا کند. او به خواهران بیژنی هشدار داد که عمل جراحی جداسازی ریسک بالایی دارد، اما لاله و لادن اصرار داشتند. بیش از ۲۸ جراح و ۱۰۰ تن از کارکنان بیمارستان در عمل جراحی خواهران بیژنی حضور داشتند. به دنبال مشکلاتی که جراحی به‌دنبال داشت و از دست دادن مقادیر زیادی خون، لاله و لادن بیژنی متأسفانه چند ساعت پس از عمل جان باختند.

منبع فارسیشگفتی‌ها

منبع خارجیPhoenix New Times

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Miss. Rad
Miss. Rad
۱۷ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷

خیلی مطالبتون تاثیر برانگیز بود . آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه دارم. ممنون که همراه با این مسائل جسمی از توانایی ها و موفقیت هاشون هم صحبت کردید.

نجمه اسکندری
نجمه اسکندری
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۲۵

ینی تهشم ورژن ایرانی کار دست خودش داد😐

اکبر
اکبر
۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۸:۱۲

اینجور چیزارو میبینم واقعا خدا رو شکر میکنم. من خودمم دوقلوی همسان هستم 18ساله. جوری که حتی تن صدا مون هم شبیه همه. اما خدا رو شکر با اینکه در مادر و پدری پیر به دنیا اومده ایم اما اصلا مشکل خاصی نداریم.

خدا رو هزار مرتبه شکر.

رقیه
رقیه
۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۵۳

مطالب جالب بود ممنون از گردآوری???

b1