عکس کاور الفانتیازیس (3)
b1
خانه » ۱۸ تا از عجیب‌ترین بیماری های جهان!

۱۸ تا از عجیب‌ترین بیماری های جهان!

b3
+18

هشدار: این مطلب حاوی عکس‌های به شدت آزار دهنده است، اگر توان نگاه کردن به آن‌ها را ندارید، از خواندن آن صرف نظر کنید. اما اگر می‌خواهید درباره عجیب‌ترین بیماری های جهان بدانید، پس با ما همراه باشید.

18- پیکا

پیکا

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند اشتهای سیری ناپذیری برای خوردن مواد غیر غذایی مانند خاک، کاغذ و یا چسب دارند. اگرچه گفته می‌شود که این بیماری با کمبود مواد معدنی مرتبط است اما متخصصین برای این بیماری هیچ دلیل و یا درمانی پیدا نکرده‌اند.

17- سندرم جسد متحرک

سندرم-جسد-متحرک

افرادی که به این عارضه مبتلا هستند مدام تصور می‌کنند که کنترل بدن خود را از دست داده‌اند یا اینکه مرده‌اند و تبدیل به یک جسد متحرک شده‌اند. در نوع پیشرفته‌ای از این بیماری روانی، فرد حتی بوی تعفن جسد خود و کرم‌هایی که بر روی آن جابه جا می‌شوند را حس می‌کند.

16- سندرم موهای شانه نشونده

سندرم موهای شانه نشونده یک

شکل کلینیکی این بیماری اولین بار توسط دوپر توضیح داده شد که با نقص واضح در ساقه مو مشخص می‌شود. از آن به بعد تعدادی مورد از این بیماری گزارش شد که تحت عنوان موی Spun-glass (شیشه تاب خورده) معروف است. یکی دیگر از نامهای آن کلمه «کانال ۳ گوشی» است که به دلیل شکل میکروسکوپی ۳ گوش آن است. این بیمای یک بیماری ژنتیکی است.

این اختلال در سن ۳ ماهگی تا ۱۲ سالگی مشخص می‌شود. موها از نظر مقدار و حجم و همچنین از نظر طول نرمال است ولی شکل بیمار گونه و وحشی آن مانع شانه زدن آن می‌شود. در بعضی موارد تلاش برای شانه کردن باعث شکستن مو می‌شود. موها غالباً به رنگ بلوند نقره‌ای به نظر می‌رسد. ابرو و مژه‌ها نرمال هستند با گذشت زمان این بیماری کمتر مشخص می‌شود.

15- طاعون رقص ۱۵۱۸

طاعون رقص 1518

طاعون رقص نوعی جنون رقص هست که در سال ۱۵۱۸ در استراسبورگِ فرانسه و قسمت‌هایی از روم اتفاق افتاد. زنی شروع به رقص کرد و دیگران هم او را همراهی کردند و سرانجام به ۴۰۰ نفر رسیدند. در این بیماری شخص آنقدر می‌رقصد که در نهایت از خستگی و یا حمله قلبی می‌میرد.

14- سندرم آلیس در سرزمین عجایب

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

میکروپسیا یا AIWS که کوتاه شده (Alice in wonderland syndrome) است، یک اختلال عصبی است که با تأثیر بر روی بینایی فرد باعث می‌شود که انسان‌ها، حیوانات و دیگر اشیاء کوچک‌تر از اندازه واقعیشان دیده شوند. وقتی این افراد در یک زمان به چند شیء نگاه می‌کنند، اشیایی که مشاهده می‌شود، دور از هم یا خیلی نزدیک به هم دیده می‌شوند. مثلاً ممکن است این افراد یک حیوان خانگی مثل سگ را به اندازه یک موش ببینند. این شرایط در حالتی از میدان بینایی اتفاق می‌افتد که چشم‌ها به درستی ایفای نقش نکنند و تفسیر مغز فقط از اطلاعاتی است که از چشم‌ها عبور می‌کنند.

13- خطوط بلاسکو

خطوط بلاسکو

یک پدیده‌ای در آناتومی انسان است که برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ توسط یک متخصص پوست آلمانی به نام آلفرد بلاسکو مطرح شدند. این خطوط الگوهای نامرئی‌ای هستند که در دی-ان-ای انسان‌ها ثبت شده‌اند. این خطوط در افرادی که دچار بیماری‌های پوستی می‌شوند نمود خارجی پیدا می‌کنند و بر روی قسمت‌هایی از ستون فقرات، سینه، شکم به صورت خطوط باریکی به شکل «V» و «S» پدیدار می‌شوند.

12- درماتوگرافی یا بیماری پوست‌های فوق العاده حساس

درماتوگرافی (1) درماتوگرافی (2)

بیماری نادر پوستی ایست که به شدت پوست را در مقابل خراشیدن حساس می‌کند. پس از خارش خفیف یا کشیدن آرام یک جسم بر روی بدن، یک واکنش پوستی پس از یک تا سه دقیقه روی می‌دهد که درماتوگرافی (پوست نگاری) نامیده می‌شود. نخست در محل تحریک، قرمزی ایجاد شده و سپس لکه‌های کهیری آشکار می‌شود. در زنان جوان این مشکل بیش از دیگر افراد دیده می‌شود. شما می‌توانید بر روی پوست این گونه افراد با انگشت جمله‌ای را نوشته وآنگاه ظاهر شدن جمله خود را ببینید.

آریانا پیج راسل
عکس‌هایی از آریانا پیج راسل

در سال ۲۰۰۸ آریانا پیج راسل تصمیم گرفت از این بیماریش به عنوان یک هنر استفاده کند و عکس‌های جالبی گرفت.

11- ویتیلیگو یا بَرَص، پیسی، لک و پیس

ویتیلیگو

ویتیلیگو یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که رنگدانه تولید می‌کنند) در قسمتهایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفید پوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به برص رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

علت بیماری برص شناخته نشده است، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کرده‌اند. یک تئوری این است که افراد پادتنهایی (آنتی‌بادی‌هایی) تولید می‌کنند که ملانوسیت‌های بدن خودشان را تخریب می‌کند. تئوری دیگر این است که ملانوسیت‌ها خود به خود تخریب می‌شوند. در نهایت بعضی افراد گزارش کرده‌اند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز برص شده است ولی مورد اخیر از نظر علمی ثابت نشده‌است.

حدود یک تا دو درصد جمعیت دنیا یا (۵۰-۴۰ میلیون نفر)، به بیماری برص مبتلا هستند. ۹۵٪ افراد قبل از ۴۰ سالگی علائم را نشان داده‌اند. بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

10- آرگیریا یا بیماری پوست آبی رنگ

آرگیریا (2)

در دههٔ ۱۹۶۰ در ایالت کنتاکی آمریکا خانواده‌ای بزرگی زندگی می‌کردند که پوست بدن آن‌ها به رنگ آبی بود و از این جهت آن‌ها را «خانوادهٔ آبی» می‌نامیدند. این ویژگی در این خانواده نسل به نسل منتقل می‌شد.

آرگیریا (1)
پل کاراسون

۱۴ سال پیش، پل کاراسون دچار درماتیت یعنی التهاب و قرمزی و خارش پوست بدن شده بود. اما او به جای مراجعه به پزشک، شروع به خوددرمانی کرد و از نقره کلوئیدی برای درمان بیماری‌اش استفاده کرد. او هم نقره کلوئیدی را می‌خورد و هم آن را به صورت موضعی بر پوست بدنش می‌مالید.

مصرف این دارو به صورت تدریجی باعث تغییر رنگ پوست آقای کاراسون شد، این تغییر رنگ آنقدر تدریجی بود که خود و اطرافیانش تا مدت‌ها متوجه آن نشده بودند. تا اینکه دوستانی که چند ماه او را ندیده بودند، متوجه تغییر رنگ شدند و از کاراسون پرسیدند که چه بر سر خود آورده است.

9- پورفیریا یا حساسیت به نور خورشید

پورفیریا

افرادی که دچار این عارضه هستند در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدن آن‌ها تاول می‌زند. در افسانه‌ها این بیماری را با ومپایرها مربوط می‌دانند، هرچند که مبتلایان به این بیماری نه در تابوت می‌خوابند و نه خون می‌نوشند!

8- پروگریا یا پیری زودرس کودکان

پروگریا یک پروگریا دو

پیری زودرس کودکان یک بیماری نادر است که تنها ۳۵ تا ۴۵ نفر در جهان به آن مبتلا هستند. کودکانی که با این اختلال به دنیا می‌آیند اغلب در سن ۱۳ سالگی می‌میرند. در این بیماری اندام‌های کودک به سرعت پیر می‌شود و نشانه‌های پیری مانند ریزش مو، چروک‌های پوستی و بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان در او بروز می‌دهد.

7- هایپرتریکوزیس یا سندرم گرگینه

سندرم گرگینه

استفان-بیبروسکی
استفان بیبروسکی ملقب به مرد شیر نما

در این بیماری فرد دچار رشد غیر طبیعی مو در قسمت‌های مختلف بدن خود می‌شود و از آنجا که این عارضه فرد بیمار را شبیه به گرگ می‌کند به آن سندرم گرگینه گفته می‌شود. در حال حاضر فقط ۵۰ نفر در کل دنیا مبتلا به این بیماری هستند.

استفان بیبرُوسکی که در سال ۱۸۹۱ در لهستان به دنیا آمد، یکی از مبتلایان به این بیماری بود. مادر او تصور می‌کرد که بیماری او ناشی از مجروح شدن شوهرش به وسیله یک شیر باشد. مادر استفان او را موجود پلیدی می‌دانست و به همین خاطر وقتی استفان ۴ ساله بود، او را به یک گروه نمایشی آلمانی داد. در سال ۱۹۰۱ او به آمریکا رفت و در آنجا هم مشغول نمایش و اجرای حرکات ژیمناستیک شد. با وجود بیماری و وضعیت محدودکننده ظاهر، از او به عنوان یک جنتلمن خوش‌پوش و کسی که قادر بود به پنج زبان مختلف صحبت کند، یاد می‌شود.

در سال ۱۹۲۰ او به آلمان رفت و سرانجام در سال ۱۹۳۲ بعد از یک سکته قلبی درگذشت.

6- ایکتیوزیس دلقکی یا نوزاد دلقکی

ایکتیوزیس دلقکی (2)

ایکتیوزیس دلقکی (1)
نوزاد پسر، لبهای برگشته، پلکهای برگشته و
اندام‌های دفرمه

ایکتیوزیسِ دلقکی بیماری ایست که موجب می‌شود تا نوزاد ظاهر عجیب و منحصر به فردی در زمان تولد داشته باشد. ظاهر پوست و ماهیت کشنده بیماری سبب شده است تا جنین دلقکی نامگذاری شود اما از آنجا که امروزه بقای برخی از مبتلایان امکان پذیر است عنوان H. I مناسب‌تر به نظر می‌رسد. شیوع بیماری ۱ در ۳۰۰۰۰۰ مورد ذکر شده.

اصطلاح دلقکی به دلیل حالت صورت این نوزادان و دهان مثلث شکل آن‌ها به کار برده می‌شود. دهان نوزاد باز و به پایین و طرفین کشیده شده و لبخند لوده را تقلید می‌کند.

5- سندرم پروتئوس

سندرم پروتئوس
جوزف مریک ملقب به مرد فیل نما

سندرم پروتئوس بیماری مادرزادی و نادری است که ساختمانهای مختلف بدن رامبتلا می‌سازد. نامگذاری آن براساس نام پروتئوس، از اساطیر یونانی است که برای فرار از دستگیری قادر به ایجاد تغییر شکل خود بود. مواردیکه در گذشته بعنوان مرد فیل نما مطرح می‌شده، همین سندرم بوده است. علت این سندرم ناشناخته مانده است.

4- الفانتیازیس یا فیلاریازیس لنفاوی

الفانتیازیس (1)الفانتیازیس (2) الفانتیازیس 3

الفانتیازیس (3)
بزرگ‌ترین دست جهان: لئو هوآ به خاطر بیماری نادرش به نام
غول پیکری موضعی (شبیه به فیلاریازیس)
بزرگ‌ترین دست جهان را داشت

بیماری ایست که توسط نوعی انگل به نام بروگیا مالایی ایجاد می‌شود و این انگل از طریق نیش پشه انتقال می‌یابد. این بیماری ۱۲۰ میلیون نفر از مردم در سرتاسر دنیا را آلوده کرده است و ۴۰ میلیون نفر از آن‌ها به سختی درگیر این بیماری هستند. زمانیکه یک پشه ماده، شخصی را نیش می‌زند ممکن است این انگلی که میکروفیلاریا نامیده می‌شود را به درون خون شخص تزریق کند. میکروفیلاریا در مدت زمان کمی به سرعت تکثیر و در تمام رگ‌های خونی بدن فرد منتشر می‌شود و حتی ممکن است چندین سال در بدن فرد آلوده زندگی کند. علایم این بیماری اغلب تا سال‌ها بعد از عفونت خود را بروز نمی‌دهند. این انگل‌ها در رگ‌های خونی جمع و روی هم انباشته می‌شوند و به این ترتیب گردش و جریان خون را مختل می‌کنند و در بافت‌های اطراف یک نوع مایع را تولید و روی هم انباشته می‌کنند. علایم قابل رویت این بیماری ورم بیش ازاندازه بازوها، پاها و سینه‌هاست.

3- بیماری همانژیوما

همانژیوما (3) همانژیوما (2)

همانژیوما (1)
خوزه بعد از عمل

حدود ۳۵ سال است که خوزه مستره مبتلا به یک بیماری به نام همانژیوما شده است، در این بیماری وریدها و مویرگ‌های بدن دچار تغیرات ساختاری می‌شوند. از هنگام تولد خوزه یک ضایعه پوستی به رنگ توت‌فرنگی روی لب بالایش داشت. اما هنگام بلوغ این ضایعه تغییرات کرد و شروع به بزرگ شدن کرد، طوری که بعد از چند سال وضعیت چهره خوزه را به کلی برهم زد.

ولی این بیمار با وجود تهاجم این بدخیمی به صورتش و بدشکلی فوق‌العاده‌ای که پیدا کرده است، به علت اعتقادات مذهبی از انجام جراحی خودداری می‌کند. او اجازه نمی‌دهد هیچگونه تزریق خونی در طی جراحی انجام شود، چیزی که جراحی را در مورد توموری با این ماهیت و یا این گستردگی زیاد، غیرممکن می‌کند. سرطان، نخست در لب او تظاهر پیدا کرد و رفته‌رفته آنقدر وسعت یافت که اکنون اندازه آن به ۴۰ سانتی‌متر و وزن آن به ۵٫ ۵ کیلوگرم می‌رسد. تومور، یک چشم او را نابینا کرده است و غذا خوردن را برای خوزه تبدیل به یک چالش دشوار روزانه کرده است. کم کم سرطان گستردگی بیشتری پیدا کرده است و اکنون پزشکان از مسدود شدن مجاری هوایی خوزه، واهمه دارند.

اما اکنون یک جراح برجسته صورت انگلیسی قصد دارد که خوزه ۵۱ ساله را با استفاده از امواج ماورای صوت که خون را قبل از شروع جراحی در عروق خونی صورت او منعقد می‌کند، مورد جراحی قرار بدهد، این کار باعث می‌شود که خونریزی طی جراحی کاهش پیدا کند و نیازی به تزریق خون پیدا نشود.

در سال ۲۰۱۰، ۴ عمل جراحی به مدت ۳ ماه بر روی او انجام و تومور به طور کامل از صورت او برداشته شد.

2- ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (1)

ویروس پاپیلومای انسانی (2)
دد بعد از عمل

مردی که در ۱۵ سالگی زانوهایش جراحی شده بود، اکنون دچار بیماری عجیبی شده است. از دستان و پاهای این مرد، مانند درختان ریشه درآمده است! این مرد ۳۵ ساله که دِدِ نام دارد به خاطر رویش ریشه از دست‌ها و پاهایش به مرد درختی مشهور شده است. متخصصان می‌گویند از هر یک میلیون نفر احتمال این بیماری تنها در یک نفر وجود دارد. علت این واقعه عجیب ویروس انسانی پاپیلوما (HPV) عنوان شده است. به خاطر رویش ریشه از دست‌ها و پاها و عدم توان کاری مرد ۳۵ ساله شغلش را از دست داد. بعد از آن نیز زنش وی را ترک کرد و با دو بچه‌اش تنها گذاشت.

دِد مجبور شد در نهایت فقر دو فرزندش را بزرگ کند. فرزندان او، حالا در سن نوجوانی هستند.

اما یک پزشک آمریکایی به نام دکتر «آنتونی گاسپاری» بعد از اینکه در شبکه تلویزیونی دیسکاوری یک برنامه مستند درباره این بیماری عجیب ساخته شد و به نوعی درگیر ساخت این فیلم مستند شد، تصمیم گرفت به آقای «دد» کمک کند. این متخصص پوست به دهکده دِد در جنوب جاکارتا رفته است و ادعا می‌کند که بیماری وی را تشخیص داده و می‌تواند درمانش کند.

بعد از آزمایش نمونه‌های ضایعات و خون آقای دِد، دکتر گاسپاری تشخیص داد که ضایعات پوستی این بیمار، ناشی از ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. عفونت با این ویروس بسیار شایع است، ویروسی که در مبتلایان، زگیل ایجاد می‌کند.

اما چرا ضایعات پوستی آقای دِد به جای زگیل‌های معمولی به این ترتیب تظاهر پیدا کردند؟ معلوم شد که این بیمار، نوعی مشکل ژنتیکی داشته که باعث اختلال در سیستم ایمنی‌اش می‌شده و در نتیجه سیستم ایمنی وی قادر به مقابله و محدود کردن HPV نبوده است.

تعداد گویچه‌های سفید خون دِد، آنقدر پایین بود که در ابتدا دکتر گاسپاری تصور کرد که وی مبتلا به ایدز است اما آزمایشات چنین چیزی را تأیید نکردند. اختلال ژنتیکی این بیمار بسیار نادر است و احتمال داشتن آن کمتر از یک در میلیون است.

1- سندرم انسان سنگی

سندرم انسان سنگی (2) سندرم انسان سنگی (1)

بیماری نادری است که حدود ۴۵۰ نفر در دنیا به آن مبتلا هستند. این بیماری بر اثر یک جهش ژنتیکی کوچک در سلول‌های ماهیچه‌ای، آن‌ها را به استخوان تبدیل می‌کند. معمولاً از اطراف گردن شروع می‌شود و به تدریج به کل بدن سرایت می‌کند و در مراحل پایانی شخص به مجسمه‌ای انسان نما تبدیل می‌شود که امکان خم شدن را ندارد و دقیقاً مانند یک مجسمه او را جابه جا می‌کنند. با نفوذ بیماری به اندام‌های داخلی به مرگ شخص منجر می‌شود. این بیماری وابسته به هیچ‌نژاد، سن و یا جنس خاصی نیست و هر شخصی ممکن است به آن مبتلا شود.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
28 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
گلی
گلی
۲۴ دی ۱۳۹۹ ۰۲:۳۲

عااالی بود

arefe
arefe
۲۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۲۰

خب من بعد این همه مدت الان فهمیدم درماتوگرافی دارم:)

MANAZ
MANAZ
۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۳۰

یا خدا ترسیدممم😑💔♂️👐🏻👀

آیناز
آیناز
۲۶ فروردین ۱۳۹۹ ۱۹:۰۶

واقعا ناراحت کنندس وقتی انسان همنوعانش رو میبینه که مجبورند گاهی حتی تمام عمر با یک بیماری نادر و عجیب دست و پنجه نرم کنند و نتونن طوری که آرزوش رو دارن از زندگی لذت ببرن….
آرزو میکنم روزی برسه که تمام انسانها در کمال سلامتی در کنار خانوادشون زندگی کنن و هیچ چیزی باعث نشه که اعضای خانوادشون اونهارو به خاطر یک مشکل هرچند بزرگ رها کنند و تنها بذارن…
با ارزوی بهترین ها:’)

Immortality unlimited
۱۲ دی ۱۳۹۸ ۱۶:۱۳

بسیار وحشتناک بود!

b1