عکس کاور خط حافظه
b1
خانه » ۱۰ راز و رمز پنهان و عجیب ذهن!

۱۰ راز و رمز پنهان و عجیب ذهن!

b3

بیشترین چیزی که درمورد انسان نمی‌دانیم، مربوط به ذهنمان است. مغز عضوی گیج‌کننده است، درست مثل سؤالات زیادی که درمورد زندگی و مرگ، هوشیاری، خواب و خیلی چیزهای دیگر داریم. در زیر به دانسته‌ها و ندانسته‌های بشر درمورد ذهن انسان اشاره می‌کنیم.

10- هوشیاری

هوشیاری
وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است متوجه شوید که خورشید طلوع کرده است، صدای آواز چند پرنده را بشنوید و حتی وقتی نسیم تازه صبحگاهی به صورتتان می‌خورد، احساس خوشحالی کنید. به عبارت دیگر، شما هوشیارید. این موضوع پیچیده از دیرباز جامعه علمی را درگیر خود کرده است. تنها مدت کمی است که دانشمندان عصب‌شناسی هوشیاری را یک موضوع تحقیقی واقعی قلمداد کرده‌اند. بزرگ‌ترین چالش آنها توضیح این مسئله بوده است که چطور فرایندهای مغزی موجب بالا رفتن تجربیات فردی می‌شود. دانشمندان تا این لحظه فقط موفق شده‌اند فهرست بلندبالایی از سؤالات در این زمینه مطرح کنند.

9- انجماد عمیق

انجماد عمیق
زندگی جاویدان شاید یک واقعیت نباشد ولی رشته‌ای بسیار پیشگام به نام سرمازیستی توانسته است به بعضی انسان‌ها دو زندگی بدهد. مراکز سرمازیستی مثل بنیاد تمدید عمر آلکور (Alcor Life Extension Foundation) در آریزونا بدن‌هایی را پس از مرگ در خمره‌هایی پر از نیتروژن مایع در دمای منهای ۱۹۵ درجه سانتیگراد نگهداری می‌کنند.

ایده پشت این کار این است که می‌توان یخ کسی را که از یک بیماری غیرقابل‌درمان مرده است، در آینده که درمانی برای آن یافت شده باشد، باز کرد و دوباره زنده کرد. بدن اسطوره بسکتبال تد ویلیامز (Ted Williams) در یکی از فریزرهای آلکور نگهداری می‌شود. ویلیامز هم مثل بقیه بدن‌ها به صورت کله‌پا قرارگرفته است. در این حالت اگر نشتی یا سوراخی در تانکر ایجاد شود، مغز همچنان در مایع سرد خواهد ماند. هیچیک از بدن‌های سرمازیست‌شده تاکنون زنده نشده‌اند زیرا تکنولوژی آن هنوز وجود ندارد. مثلاً اگر یخ بدن دقیقاً در دمایی که باید، ذوب نشود، سلول‌های فرد تبدیل به یخ شده و خواهند شکست.

8- اسرار مرگ

اسرار مرگ
زندگی جاودانه فقط در هالیوود امکانپذیر است. ولی چرا انسان‌ها پیر می‌شوند؟ شما با بدنی مجهز به مکانیزم‌های مختلف برای مقابله با بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها به دنیا آمده‌اید، که ممکن است تصور کنید باید بتواند دربرابر سفت شدن مفاصل و سایر بیماری‌ها هم از شما محافظت کند. اما هر چه سن بالاتر می‌رود، مکانیزم بازسازی بدن از شکل خود خارج می‌شود. درواقع، حالت ارتجاعی شما دربرابر آسیب‌های فیزیکی و استرس رو به افول می‌رود.

تئوری‌های مربوط به علت پیر شدن انسان‌ها را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

۱) پیر شدن مثل سایر ویژگی‌های انسانی می‌تواند بخشی از ژنتیک انسان بوده و برای او فایده‌بخش باشد.

۲) در دیدگاهی که کمتر خوشبینانه است، پیر شدن هیچ دلیلی ندارد و از تخریب سلولی که در طول زندگی فرد ایجاد می‌شود، اتفاق می‌افتد.

با این‌حال محققان بر این باورند که علم خواهد توانست پیر شدن را حداقل تا دوبرابر شدن طول عمر انسان‌ها به تعویق بیندازد.

7- طبیعت دربرابر تربیت

طبیعت در برابر تربیت
در جنگ طولانی بر سر اینکه آیا افکار و شخصیت‌های ما توسط ژن‌هایمان کنترل می‌شوند و یا محیط زندگی‌مان، دانشمندان شواهدی متقاعدکننده جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد هر دو آنها تاثیرگذار هستند. بررسی ژن‌های فردی، خصیصه‌های مختلفی از انسان‌ها را مشخص کرده است که کنترل بسیار کمی روی آن داریم، با این‌حال در بسیاری حوزه‌ها، فشار همسالان یا تربیت خانوادگی تأثیر شگرفی بر شخصیت و رفتارهای ما داشته است.

6- بازیگوشی فکر

بازیگوشی فکر
خنده یکی از رفتارهای انسانی است که اطلاعات کمتری درمورد آن وجود دارد. دانشمندان دریافته‌اند که طی یک خندهٔ خوب، سه بخش از مغز به کار می‌افتد: بخش فکر کردن که کمک می‌کند موضوع آن مسئله خنده‌دار را درک کنید، بخش حرکت که به عضلاتتان می‌گوید حرکت کنند و بخش احساس که آن حس خوشی را ایجاد می‌کند. اما هنوز مشخص نیست که چرا یک نفر به جوک بی‌مزه برادر شما می‌خندد و یک نفر دیگر از تماشای یک فیلم ترسناک قهقهه می‌زند.

جان موریل (John Morreall) که پیشقدم در عرصه تحقیقات مربوط به طنز در کالج ویلیام و مری بوده است، دریافته است که خنده واکنشی بازیگوشانه به ناقضات است، داستان‌هایی که از انتظارات متعارف پیروی نمی‌کنند. محققان دیگر در این عرصه به خنده به‌عنوان راهی اشاره می‌کنند که به دیگران می‌فهماند این برای «شوخی» است. چیزی که مشخص است این است که: خنده حالمان را بهتر می‌کند.

5- خط حافظه

خط حافظه
فراموش کردن بعضی تجربیات بسیار سخت است، مثل اولین بوسه. ولی انسان چطور این فیلم‌های شخصی را در خود نگه می‌دارد؟ دانشمندان با استفاده از تکنیک تصویربرداری مغز در حال کشف مکانیزم مربوط به ایجاد و ذخیره خاطرات هستند. آن‌ها دریافته‌اند که هیپوکامپ که در قسمت خاکستری مغز است می‌تواند به‌عنوان یک جعبه خاطرات عمل کند. ولی این انبار چندان قابل‌تفکیک نیست. مشخص شده است که هم خاطرات درست و هم غلط یک منطقه یکسان از مغز را فعال می‌کنند. برای بیرون کشیدن خاطره واقعی، محققان از شرکت‌کننده‌ها در یک تحقیق خواستند که آن خاطره را در اتفاقات پیرامونی آن تشریح کند، چیزی که اگر آن خاطره غیرواقعی باشد سخت‌تر خواهد بود.

4- کنترل مأموریت

کنترل ماموریت
هسته سوپراکیاسماتیک که در هیپوتالاموس مغز قرار گرفته است، یا همان ساعت بیولوژیکی بدن، برای یک ریتم ۲۴ ساعته برای بدن برنامه‌ریزی می‌کند. مشخص‌ترین تأثیر ریتم شبانه‌روزی چرخه خواب-بیدار است ولی ساعت بیولوژیکی در گوارش، دمای بدن، فشارخون و تولید هورمون‌ها هم نقش دارد.

محققان دریافته‌اند که شدت نور می‌تواند با تنظیم هورمون ملاتونین، این ساعت را به جلو یا به عقب ببرد. بحث اخیر بر سر این است که آیا مکمل‌های ملاتونین می‌توانند از بروز جت‌زدگی (بیخوابی و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما بین مناطق زمانی مختلف) جلوگیری کند یا خیر.

3- حس فانتومی

حس فانتومی
برآورد می‌شود که ۸۰ درصد از کسانیکه دچار قطع‌عضو شده‌اند حس‌هایی مثل گرما، خارش، فشار و درد را از عضو از دست رفته تجربه می‌کنند. افرادیکه این پدیده را که «عضو فانتوم» خوانده می‌شود، تجربه می‌کنند، حس‌هایی دارند که انگار آن عضو هنوز بخشی از بدنشان است. یک توضیح در این رابطه می‌گوید محیط اعصاب مربوط به آن عضو، ارتباطات جدیدی با نخاع ایجاد می‌کند و به فرستادن پیام‌هایی به مغز ادامه می‌دهند، انگار عضو از دست رفته هنوز آنجا وجود دارد. یک احتمال دیگر می‌تواند این باشد که مغز طوری ساخته شده است که به صورتی عمل کند که انگار بدن بی‌نقص و کامل است. یعنی یک طرح با کلیه اعضا به صورت سالم در مغز وجود دارد.

2- خواب

خواب
پشه‌ها می‌خوابند، ببرها هم می‌خوابند. انسان‌ها هم که فکر می‌کنند هیچوقت به اندازه کافی نخوابیده‌اند! خواب آنقدر مهم است که بیش از یک چهارم از عمرمان را در آن سپری می‌کنیم. با این‌حال دلایل اصلی آن هنوز مشخص نیست.

یک چیز که دانشمندان درمورد آن مطمئنند: خواب برای بقای پستانداران الزامی است. بی‌خوابی می‌تواند منجر به بدخلقی، توهم و در موارد حاد مرگ شود. دو وضعیت خواب داریم: حرکت غیرسریع چشم (NREM) که طی آن مغز فعالیتی با متابولیسم پایین نشان می‌دهد و حرکت سریع چشم (REM) که طی آن مغز بسیار فعال است. بعضی دانشمندان عقیده دارند NREM وقفه‌ای به بدنتان می‌دهد و درمقابل انرژی ذخیره می‌کند، درست مثل خواب زمستانی. REM به منظم کردن حافظه و خاطرات کمک می‌کند. ولی این نظر هنوز اثبات نشده است و رویاهایی که در طول REM دیده می‌شود با خاطرات همخوانی ندارند.

1- رویای شیرین

رویای شیرین
اگر بخواهید از ۱۰ نفر سؤال کنید که رؤیا از چه چیز ساخته شده است، احتمالاً ۱۰ پاسخ کاملاً متفاوت دریافت خواهید کرد. دلیل آن این است که دانشمندان هنوز مشغول کشف اسرار خواب هستند.

یک احتمال: رؤیا با تحریک آمد و شد سیناپس‌ها بین سلول‌های مغزی، مغز را تمرین می‌دهد. تئوری دیگر این است که آدمها درمورد کارها و احساساتی که در طول روز فرصت پرداختن به آن را نداشته‌اند، خواب می‌بینند و این فرایند به محکم کردن افکار و خاطرات آنها کمک می‌کند. به طور کلی، دانشمندان بر این عقیده هستند که خواب دیدن در طول خواب عمیق اتفاق می‌افتد که به آن «حرکت سریع چشم» (REM) هم می‌گویند.

منبع فارسیمردمان

منبع خارجیLivescience

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
10 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ata
ata
۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۲۶

خیلی خوب بود مطالبتون برای من تازگی داشت…

آرزوی موفقیت دارم… smile smile smile

خوشبو کننده هوا
خوشبو کننده هوا
۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۴۷

اگر موضوعی را به صفحه دل بسپاریم روزگاری به شکل تجربه خود را آشکار خواهد کرد. اینم یکی از راز ها

Arash
Arash
۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۵۸

سلام.امکان داره کمی بیشتر توضیح بدید.ممنون

متین
متین
۲۱ مهر ۱۳۹۶ ۰۰:۲۷

بعضی از این شبهات و چیزی هایی که براشون مبهم مونده رو به نظرم با اعتقاد به روح میتونن رفع کنن همه چیز که نمیتون توی جسم باشه این کاملا اثبات شده

تارا
تارا
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۴:۰۴
Reply to  متین

اگر قائل به روح باشید؛ شاید ظاهرا راه حلی یافته باشید؛ اما مشکل این است که حال باید؛ چگونگی ارتباط روح و جسم و نیز البته؛ محل این پیوند را معرفی کنی.
بود فیلسوفی که غده پی نئال را محل این ارتباط معرفی کرد. اما البته نه دلیل مستندی برای این باور داشت و نه؛ در هیچ سطحی نحوه این ارتباط را توضیح داد. فیلسوفی همین اواخر اسم این مشکل را : مسئله دشوار آگاهی نام نهاد و به خاطر این نام گذاری کلی معروف است! smile انگار که مشکل ما نام این مشکل بود

امیر
امیر
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۹:۱۴

سلام بخش طبیعت در برابر تربیت جالب بود این بخش چیزیه که برای من بسیار اهمیت داره اما به نظر من طبیعت بسیار مهم تره اگر در طبیعت انسان هیچ چیز قابل ملاحظه ای نباشه تربیت برای ما هیچ کاری نمیتونه انجام بده .

MOHSEN BZ
MOHSEN BZ
۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۰۶:۴۷

مقاله خوبی بود ولی یه چیز مهم که تو این مقاله بهش اشاره نشده ضمیر ناخودآگاه انسانه که به نظرم عجیبترین ویژگی ذهن انسانه…یه هارد زیستی که از اول تا اخر زندگی هر چیزی که احساسش کردیم از قبیل دیدن و شنیدن و … درش ذخیره میشه و یه روانشناس یا روانکاو زبردست میتونه چیزایی از ذهن شما بیرون بکشه که خودتونم ازش کاملا بیخبر هستین….خواب دیدن هم برپایه همین ضمیر ناخودآگاهه بنظر من اون مسایل و مشکلات و ابهاماتی که برای انسان پیش اومده و نتونسته حلشون کنه در ضمیر ناخودآگاه بدون اینکه خودمون بدونیم پردازش میشن تا حل… بیشتر بخوانید »

sky
sky
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۰۰
Reply to  MOHSEN BZ

نظریه جالبی بود.ممنون میشم اگ اطلاعات دیگه ای راجب ضمیر ناخوداگاه دارید به این آدرس ایمیل کنیدshanaghiz@gmail.com?

تارا
تارا
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۹
Reply to  MOHSEN BZ

ضمیر ناخودآگاه یک اصطلاح برای توجیه چیزی که نمی فهمیم با چیزی است که اصلا نمی فهمیم !؟ فقط یک لحظه فکر کن و بعد از کلمه ناخودآگاه استفاده کن. وقتی تو آگاه نباشی؛ چه کسی آگاه است؟ اگر در ناخودآگاهت؛ شخصیت یا هویت دیگری است که از مسائل آگاه است و فرایند ها را دریافت و مدیریت می کند؛ پس تو چه و که هستی؟ و اساسا با وجود ناخودآگاه؛ وجود تو و آگاهی تو چه ضرورتی داشت؟

b1