cover mysterious sound
b1
خانه » ۱۰ صدای عجیب ناشناخته!

۱۰ صدای عجیب ناشناخته!

b3

شما هر روز هزاران و شاید میلیون‌ها صدا می‌شنوید. مغز انسان با توانایی خارق‌العاده خود در فیلتر کردن صداها و توجه به یک صدا در بین چندین صدای مختلف، باعث می‌شود که شما متوجه شنیدن خیلی از صداها نشوید. ولی اگر خوب گوش‌هایتان را تیز کنید، ممکن است صداهای عجیب زیادی در اطرافتان بشنوید که قبلاً به آن‌ها توجه نمی‌کردید. این مطلب در مورد ده صدای عجیب است که هنوز معلوم نیست از کجا آمده‌اند. فقط می دانیم مردم زیادی آن‌ها را شنیده‌اند یا از وجودشان با خبر هستند.

10- پیام فرازمینی!

10

وقتی جری امن این دنباله کد را دید دور آن خط کشید و نوشت «wow!» و سیگنال، نام خود را از این‌جا به دست آورد.

در سال ۱۹۷۷، تنها چند ماه قبل از این‌که فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» استیون اسپیلبرگ اکران شود، دانشمندان چیزی را کشف کردند که حداقل در ابتدا از نظر آن‌ها پیامی رادیویی از ماورای زمین بود.

در رصدخانه رادیو تلسکوپ بیگ آر (Big Ear) دانشگاه اوهایو که حالا دیگر از آن استفاده نمی‌شود و در آن زمان به دنبال چنین سیگنال‌هایی می‌گشت، داوطلبی به نام جری امن متوجه سیگنالی شد که به شدت قدرتمند بود (۳۰ برابر بلندتر از دیگر صداهایی که از عمق فضا گرفته می‌شد) و فرکانس آن نزدیک ۱۴۲۰ مگاهرتز بود، فرکانس هیدروژن. (این با U در نسخه چاپ شده فرکانس‌های الکترومغناطیس تلسکوپ نمایش داده شده‌است.) او این نسخه‌های چاپی را هر روز مطالعه می‌کرد. این سیگنال تنها ۷۲ ثانیه طول کشید و بیش از ۱۰۰ تحقیق متعاقب آن در آن منطقه، موفق به کشف چیزی غیر عادی نشدند. آیا سیگنال wow از سوی یک تمدن فرازمینی با یک فرستنده فوق‌العاده قوی فرستاده شده بود؟ یا تنها یک بی‌ترتیبی طبیعی بود؟ بعد از دهه‌ها هنوز این موضوع مشخص نیست.

9- اعماق دریا

9

در سال ۱۹۹۶، آزمایشگاه، هدفون‌های قابل حملی برای تقویت تجهیزات شنود مستقر در اقیانوس تولید کرد. این وسایل برای مکان‌یابی مرجع صداهای زیر دریا استفاده می‌شوند.

اقیانوس‌ها پر از صداهای عجیب‌وغریب است که توسط منابع مختلفی به وجود آمده‌اند، از لرزش‌های آتشفشانی گرفته تا کشتی‌ها و پستانداران آب‌زی مانند وال‌های کوهان‌دار. دانشمندانی از نهاد ملی جو و اقیانوس برای سال‌ها در حال بررسی این صداها بودند و برای این کار از شبکه شنود زیر آبی کمک می‌گرفتند. در این شبکه از هدفون‌هایی استفاده می‌شد که با گرفتن صدا از هر جهتی سیگنال‌های ولتاژی در یک محدوده فرکانس تولید می‌کرد.

یک صدای مرموز که توضیحی درباره آن وجود ندارد Upsweep است. مجموعه‌ای از صداها که به صورت کمتر به بیشتر مرتب شده‌اند و هر کدام ثانیه‌های طولانی ادامه دارند و در سال ۱۹۹۱ توسط دانشمندان کشف شده‌اند. به نظر می‌آید Upsweep فصلی و زمان اوج آن در بهار و پاییز است، درحالی‌که دلیل این موضوع مشخص نیست. سطح صدا آن قدر بالا است که می‌تواند از سراسر اقیانوس آرام ضبط شود.

8- ترومپت اشباح

8

در سال ۲۰۱۳، صدایی شبیه به نوای ترومپت ضبط کرد که او و چند نفر دیگر از ساکنین تراس در بریتیش کلمبیا شنیده بودند. بعضی‌ها تصور می‌کنند ممکن است این صدا نتیجه یک شوخی باشد درحالی‌که بعضی دیگر آن را حاصل موج‌های الکترومغناطیس می‌دانند.

در تابستان ۲۰۱۳، زنی در بریتیش کلمبیا شروع به شنیدن صدایی بلند و شبیه به نوای ترومپت کرد و یک روز صبح آن را با دوربین فیلم برداری خود ضبط کرد و در یوتیوب به اشتراک گذاشت. درحالی‌که بعضی‌ها از صحت این ماجرا مطمئن نبودند، گزارش‌هایی از صداهایی مشابه در مناطقی از تگزاس گرفته تا نروژ داده شد.

چند تنوع وجود داشت: گاهی صدا بیشتر شبیه ناله یک حیوان بود درحالی‌که دیگر ادعاها حاکی از شباهت آن به صدایی بلند با دامنه‌ای کوتاه، ناله یا ضربه بود. هنوز کسی نمی‌داند این صدا چه بود، اما استاد فیزیک دانشگاه ساسکاتاچوان، ژان پیر سنت موریس (Jean Pierre St. Maurice)، این نظریه را دارد که صداها ممکن است حاصل موج‌هایی الکترومغناطیسی از سوی اورورا (aurora) باشند. اورورا نوری طبیعی است که بیشتر در آسمان قطب شمال یا جنوب دیده می‌شود.

7- شکارچی لینکلن شایر

7

این رادیوی موج کوتاه به جاسوس شوروی رادولف آبل (Rudolf Abel) تعلق داست. او از این رادیو برای دریافت صداهای یک طرفه رمزی انتقالی از مسکو استفاده می‌کرد. کارشناسان باور دارند که «شکارچی لینکلن شایر» سیگنال مشابهی با جاسوس‌های انگلیس داشته است.

در طول جنگ سرد از ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰، مشتاقان رادیوی موج کوتاه در سراسر جهان متوجه پخش صداهای عجیبی شدند که معمولاً با یک موسیقی یا چند صدای بوق شروع می‌شد و با چیزهای عجیب‌تری ادامه پیدا می‌کرد، مثلاً صدای زنی که به زبان آلمانی می‌شمرد یا صدای کودکی که حروفی از الفبای انگلیسی را می‌خواند. شنوندگان به این صداها نام‌های جالبی داده بودند، مانند نانسی آدام سوزان، قطعه حماسی سوئدی یا ایستگاه ناقوس. آن‌ها تصور می‌کردند این صداها سیگنال‌هایی برای پیام‌های رمزی جاسوسان است.

یکی از عجیب‌ترین صداها «شکارچی لینکلن شایر» (The Lincolnshire Poacher) بود، که از تکه‌های یک آهنگ سنتی انگلیسی به این نام در آن استفاده می‌شد. بعد از ۱۰ دقیقه موسیقی، یک صدای زنانه با لهجه انگلیسی چیزی را می‌خواند که به نظر یک پیام رمزگذاری شده بود. بر اساس آن چه مورخ رمز هلندی، درک ریمننتس (Dirk Rijmenants) می‌گوید، شکارچی لینکلن شایر در سال‌های ۱۹۷۰ پدیدار گشت و تا سال ۲۰۰۸ که به طور مرموزی قطع شد، هر روز پخش می‌شد. باور عمومی این است که این صداهای مخابراتی بین جاسوس‌ها و ماموران انگلیسی بوده است اما هیچ تأیید رسمی برای این ادعا وجود ندارد، پس این صدا هم هم‌چنان ناشناخته می‌ماند.

6- جاسوس‌های روس؟

6

در طول جشن‌های ظهور ارتودوکس روسیه در مسکو، مردم جمع می‌شوند تا خود را در یک سوراخ یخی نزدیک برج تلویزیونی استانکینو غسل دهند. برج رادیویی مشابهی در شمال مسکو بوق‌های عجیبی در طول سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مخابره کرد.

برج رادیویی مشابه برج تصویر در شمال مسکو بوق‌های عجیبی در طول سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مخابره کرد. اگر فکر کردید شکارچی لینکلن شایر عجیب بود، داستان UVB-76 عجیب‌تر هم هست. بر اساس گفته‌های خبرنگاری به نام پیتر ساودنیک (Peter Savodnik)، با شروع در سال‌های ۱۹۸۰، برج رادیویی مرموزی در شمال روسیه توالی عجیبی از بوق‌ها مخابره می‌کرد و سپس در سال ۱۹۹۲ این بوق‌ها تبدیل به صداهایی شد که هر کدام حدود ۱ ثانیه طول می‌کشید و بین ۲۱ تا ۳۴ بار در دقیقه اتفاق می‌افتاد. هر چند هفته یک بار این روال به صورت کوتاه با صدای مردی که دنباله‌های کوتاهی از اعداد و کلمات را می‌خواند قطع می‌شد. کلمات معمولاً نام‌های روسی مانند آنا و نیکولای بودند. تون‌ها، دامنه و قله هر صدا جابه‌جا می‌شد و فواصل بین آن‌ها نیز تغییر می‌کرد. اما هر ساعت، رأس ساعت، دو بار این صدا می‌آمد.

عجیب‌تر این که بعد از سال‌ها پخش روزانه، ایستگاه رادیویی در ماه جون سال ۲۰۱۰ ارسال سیگنال‌ها را متوقف کرد و سپس در آگوست آن سال دوباره سیگنال‌ها شروع شد. در نزدیکی‌های پایان ماه، ناگهان UVB-76 دست‌خوش یک دگرگونی عجیب شد و صداهایی متوالی و به‌هم‌ریخته وارد سیگنال‌ها شد. انقطاع‌هایی با موسیقی قوی دریاچه (Swan Lake) چایکوفسکی و خواندن گاه‌به‌گاه پیام‌های موموزی مانند “04 979 D-R-E-N-D-O-U-T” که با سری‌های طولانی اعداد دنبال می‌شد. این بار هم حدس افراد این بود که برج پیام‌هایی برای ماموران مخفی می‌فرستاده است.

5- روح خواننده

5

پل مک کارتنی در یک استودیوی ضبط در سال ۱۹۷۳. قبل‌تر در اواخر دهه ۶۰، هوادارن تصور می‌کردند او مرده و جای او مخفیانه با کسی مشابه عوض شده‌است. آن‌ها برای اثبات این حرف به آهنگ‌های بیتلز به صورت وارونه گوش می‌دادند.

برای دهه‌ها، کسانی که به نیروهای غیر طبیعی ایمان داشتند، صداهای سرگردانی را در آهنگ‌های ضبط شده روی نوار تشخیص می‌دادند و بعضی‌ها تصور می‌کردند این صداها متعلق به مرده‌ها یا موجودات فرازمینی است. پدیده برداشت صدای بالاالکترونیکی یا EVP مستلزم این است که فرد به صدای ضبط شده با هدفون گوش بدهد و تلاش زیادی برای تشخیص صداهای پس‌زمینه بکند. گاهی هم لازم است نوار به صورت برعکس پخش شود تا پیام مخفی مشخص شود.

روش مشابهی توسط افرادی که در اواخر دهه ۶۰ درباره گروه بیتلز نظریه می‌ساختند استفاده می‌شد. وقتی آن‌ها آهنگ مزرعه‌های توت فرنگی برای همیشه (Strawberry Fields Forever) را به صورت برعکس پخش می‌کردند تا صدایی پیدا کنند که برای مثال بگوید: «من پل را دفن کردم.»

البته همه فکر نمی‌کنند که EVP غیر طبیعی است. برای مثال لغتنامه شک‌گراها (The Skeptic’s Dictionary) اثراتی مانند تداخل یک عملگر CB یا اختلالات الکترونیکی مختلف و طبیعی را یک توضیح محتمل می‌داند.

4- مرد ماسک‌دار

4

در سال ۱۹۸۹، یک هکر ناشناس در فرستنده‌های دو ایستگاه تلویزیونی شیکاگو اختلال ایجاد کرد و حرف‌های نامفهوم و مرموزی پخش کرد.

این مورد به این دلیل ناشناخته است که معلوم نیست چه کسی و چطور این کار را انجام داد. در ۲۲ نوامبر ۱۹۸۹، یک هکر موفق شد تا فرکانس‌های دو ایستگاه تلویزیونی شیکاگو را در دست بگیرد. اولین بار، در طی پخش اخبار CBS، تکنسین‌ها برنامه را برای ۳۰ ثانیه قطع کردند. اما حمله دوم به یک شبکه تلویزیونی عمومی بیشتر از ۱ دقیقه طول کشید. سریال PBS قطع شد و یک مرد در ماسک ظاهر شد. این فرد پیام صوتی نامفهمومی با جملاتی مانند «”عشق تو در حال زوال است”» و قطعه‌ای از آهنگ یک کارتون را پخش کرد. یک بازرس کمیته فدرال مخابرات اعلام کرد که هر کس این کار را کرده از ابزاری ساده استفاده کرده است اما دانش کافی درباره تکنولوژی پخش را داشته است.

3- دریاچه ناآرام

3

دریاچه سنکا آرام به نظر می‌رسد، اما این جا محل شنیده شدن چند صدای غیر قابل توضیح است.

در سال ۱۸۵۰، جیمز فنیمور کوپر (James Fenimore Cooper) داستانی کوتاه به نام دریاچگان (The Lake Gun) نوشت که جریان شنیده شدن صدایی بلند، غیر قابل توضیح و انفجارمانند در جنگل‌های اطراف دریاچه سنکا در نیویورک را بازگو می‌کرد. کوپر صدا را به این صورت توصیف کرد:

صدایی که مانند انفجار قسمتی بزرگ از یک توپخانه است و توسط هیچ‌کدام از قوانین طبیعت قابل توضیح نیست. صدا عمیق، توخالی، دور و باابهت است.

از زمان کوپر، مردم در مناطق مختلف ایالات متحده صداهای انفجار مشابهی را شنیده‌اند، اگرچه وقتی آن‌ها بر شوک خود غالب می‌شوند، می‌فهمند که چیزی منفجر نشده یا هیچ هواپیمای مافوق صوتی در اطراف پرواز نمی‌کرده است. برای مثال در سال ۲۰۱۲، ساکنین آلاباما، جورجیا و ویسکانسین لرزشی را تجربه کردند که با صداهای بلند انفجار همراه بود. دانشمندان احتمال دادند که صداها به دلیل زمین لرزه‌های کم عمقی بوده که برای گزارش شدن خیلی کوچک بوده‌اند اما آن قدر بزرگ بوده‌اند که توسط مردم اطراف احساس شوند. احتمال دیگر انفجارهای صوتی هواپیماهایی بوده است که با سرعتی مافوق صوت پرواز می‌کرده‌اند. هیچ‌کس از صحت این ادعاها مطمئن نیست.

2- صداهای عجیب از ساکنین زحل!

2

فضاپیمای کسینی در سال ۲۰۰۹ از قطب‌های شمال و جنوب زحل سیگنال‌های جدا از همِ شبح‌واری دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۹، فضاپیمای کسینی (Cassini) تشعشعات کیلومتری زحل را دریافت کرد، سیگنال‌های رادیویی طبیعی که از زحل ارسال می‌شود. چیزی که عجیب بود الگوی صداها بود که قابل توضیح نبود. در واقع دو سیگنال بود، یکی از قطب شمالی و دیگری از قطب جنوبی سیاره و در حالتی ناهماهنگ.

درحالی‌که این صداها معمولاً برای گوش انسان قابل شنیدن نیست، دانشمندان آن‌ها را تغییر داده‌اند تا صداهایی شبح‌وار ساخته شود. (صداها کمی شبیه به آژیر حمله هوایی است.) آن طور که دانشمند دانشگاه لووا دون گرنت (Don Gurnett)، کسی که سرپرست تیم تجهیزات کسینی بود، می‌گوید: «این اطلاعات نشان می‌دهد زحل چقدر عجیب است.»

1- زمزمه‌های کلیسا

1

کلیسای سنت ژروم (St. Jerome Church) در تائوس پوئبلو، نیو مکزیکو. تائوس محل صداهای عجیب است که به نام زمزمه تائوس شناخته می‌شود.

تائوس در نیو مکزیکو تنها جایی نیست که زمزمه‌های عجیبی در آن شنیده می‌شود، اما احتمالاً مشهورترین نقطه در این رابطه است، به حدی که در کتاب راهنمای گردشگران نیز این موضوع نوشته شده‌است. شنیدن زمزمه تائوس توسط ۲ درصد افراد محلی گزارش و به عنوان صدایی شبیه به غرش کم صدای موتور یک تراکتور توصیف شده‌است.

کسانی که متوجه این صدا می‌شوند ممکن است آزرده شوند. بعضی‌ها آن را به صورت کمی احساس رنجش تجربه می‌کنند درحالی‌که بقیه اختلالات خواب، سرگیجه و خون‌ریزی بینی گزارش می‌کنند. نظریه‌پردازان توطئه ادعا می‌کنند که صدا حاصل سیستم‌های مخابرات نظامی مخفیانه برای ارتباط با زیردریایی‌ها یا برنامه آزمایش اسلحه‌های مخفی است.

بااین‌حال، دانشمندان تصور می‌کنند که صدا حاصل موج‌های فرکانس کوتاهی است که از لرزه‌هایی در عمق زمین یا جو نشات می‌گیرند. نظریه سومی هم هست که می‌گوید بعضی مردم به شدت به فرکانس‌های الکترومغناطیس خاصی حساس هستند و این زمزمه توسط وسایلی همچون تلفن همراه ایجاد می‌شود. اما باز هم هیچ‌کس از این دلایل مطمئن نیست.

منبع فارسیساختنی

منبع خارجیHow Stuff Works

فاطمه قمی

فاطمه قمی

متولد 87، دانشجوی رشته زبان دانشگاه فرهنگیان تهران. علاقه مند به شگفتی های ایران و جهان:)

b2
9 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
حسین
۲۱ دی ۱۳۹۶ ۱۸:۲۸

توی اهنگ مزرعه توت فرنگی وقتی برعکس شد دقیقا صدای جان لنون گفت که من پل را دفن کردم که بعدش جان لنون گفت که منظورش اسم یک سس هست ولی من موندم که چرا اسم یک سس رو به صورت پیام مخفی گذاشت؟

مهدي
مهدي
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۳۹

در مورد صداي سفيد هم جستجو كنيد!

مهدي
مهدي
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۳۷

وزوز تائوس را از قبل زلزله بم ميشنوم.ديوانه كننده است .از 4 صبح شروع وتا 6 ويا كم وبيش ادامه دارد .همه جا اين صدا هست.در شهرهاي مختلف .گاهي در روز يا اوايل شب.بسته به تعداد روزهايي كه صدا شنيده ميشود و طول ساعاتي كه صدا هست و شدت صدا ،زلزله يا سونامي اتفاق مي افتد.كه كم وزياد است.هيچكس مرا باور نكرد.ولي براي ضبط ان صدا راهي پيدا كردم.

حسا
حسا
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۰۵
Reply to  مهدي

بيماري تينيتوس (Tinnitus)

یونیتی
یونیتی
۳ مهر ۱۳۹۶ ۲۲:۴۰

ممنونم از مطالب خوبو مفیدتون.موفق باشید

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۶:۳۶

wow=fequji

b1