cover psychology experiments
b1
خانه » ۵ آزمایش روان‌شناسی که ممنوع شده‌اند!

۵ آزمایش روان‌شناسی که ممنوع شده‌اند!

b3

در طول قرن بیستم و با پیشرفت علم روان‌شناسی آزمایش‌های متنوعی برای درک هرچه بهتر سازوکار روان انسان انجام شد که امروزه برخی از آنها به خاطر مسائل اخلاقی ممنوع شده است.

آزمایش روان‌شناسی که ممنوع

5- آزمایش شوک الکتریکی

در دهه ۱۹۶۰، روان‌شناسی به نام استنلی میلگرام «آزمایش شوک الکتریکی» معروف خود را اجرا می‌کرد. یک «آزمایشگر» به هر شرکت‌کننده آموزش می‌داد تا به شخصی که در اتاق مجاور بود و دیده نمی‌شد، از طریق یک پنل کنترلی، شوک الکتریکی فزاینده‌ای اعمال کند. به شرکت‌کنندگان گفته شده بود که این آزمایشی است تا اثر تنبیه کردن را روی یادگیری نشان دهد. آن‌ها در پاسخ به هر بار شوک که وارد می‌کردند، صدای آشکار فریاد از روی درد را می‌شنیدند، اما واقعیت این بود که کسی از این شوک‌ها آسیب نمی‌دید.

میلگرام مجذوب این شده بود که چقدر شرکت‌کنندگان از دستورات غیرانسانی آزمایشگر پیروی می‌کنند. نتایج او نشان داد که افراد معمولی زیادی هستند که اگر شخصی به آنها اجازه و اختیار چنین کاری دهد، آماده‌اند چنین کارهای وحشتناکی را انجام دهند.

آزمایش‌های نمایشی میلگرام اثر گذار بوده و هنوز هم هستند، اما بی‌هزینه هم نبودند! شرکت‌کنندگان در آزمایش، استرس هیجانی زیادی را تجربه می‌کردند و به همین دلیل این آزمایش در زمره غیراخلاقی‌ترین آزمایش‌هایی قرار می‌گیرد که تا به حال انجام شده است. استاندارهای علمی تغییر کرده‌اند و روان‌شناسان حرفه‌ای نمی‌توانند آزمایش‌های میلگرام را تکرار کنند.

4- سه مسیح اپسیلانتی

در سال ۱۹۵۹ روان‌شناسی به نام میلتون روکیچ سه بیمار روانی را که هر کدام فکر می‌کردند مسیح هستند، گرد هم آورد تا برای دو سال با هم در بیمارستان ایالتی اپسیلاتی در میشیگان زندگی کنند. هدف روکیچ این بود که ببیند آیا این کار می‌تواند هذیان‌گویی آنها را تغییر دهد. البته نتیجه این آزمایش هم چیزی جز شکست نبود!

3- پروژه ماورای MK

سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) در این برنامه تحقیقاتی که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ جریان داشت، حالت‌های ذهنی شرکت‌کنندگان را (که اغلب بی‌اطلاع بودند) با استفاده از داروهای تغییردهنده ذهن، هیپنوتیزم و محرومیت از خواب دستکاری می‌کرد. جزئیات دقیق این پروژه را نمی‌توان به سادگی مشخص کرد، زیرا بسیاری از اسناد آن عمداً از بین رفته، اما ثابت شده که برخی از آزمایش‌های آن مهلک بوده‌اند. به طور مشخص، یکی از دانشمندان سیا به نام فرانک اوسون در رویدادی اسرارآمیز بعد از مصرف یک نوشیدنی حاوی LSD مرد.

2- آلبرت کوچولو

در آزمایش مشهور سال ۱۹۲۰ که درباره شرایط هیجانی بود، پسری ۹ ماهه به نام «آلبرت B» اولین نفری بود که در معرض محرک‌های گوناگون از جمله خرگوش و موش که از هیچ‌کدام نمی‌ترسید، قرار گرفت. زمانی که ظاهر حیوان همراه با یک صدای بنگ بلند همراه بود، خیلی سریع آلبرت در پاسخ به این تنها محرک بی‌ضرر، ترس نشان داد.

نه تنها این آزمایش به طور ذاتی بی‌رحمانه بود، بلکه به آلبرت هم کمک نشده بود تا بر ترس شرطی خود غلبه کند.

1- غار دزدان

برای آزمودن اینکه چطور رقابت بین گروه‌ها روی ارتباطات اجتماعی تأثیر می‌گذارد، روان‌شناسی به نام مظفر شریف در حد فاصل سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۴، یک سری پژوهش را در کمپ‌های تابستانی پسران واقع در پارک ایالتی غار دزدان اوکلاهاما انجام داد. او پسرانی را که باهم دوست بودند، در گروه‌های متفاوت تقسیم کرد و گذاشت که آنها بر سر منابع اندک رقابت کنند. بخشی از آزمایش شامل یک سری برخوردهای خشونت‌بار بین گروه‌ها بود (هرچند در ادامه آزمایش، اعضای گروه‌ها توانستند از بروز خشونت جلوگیری کنند).

مشکل غیر اخلاقی اصلی در اینجا این بود که پسرها از اینکه در آزمایشی شرکت کردند که در آن دنیایشان به طور عمدی دستکاری شده است، بی‌خبر بودند.

منبع فارسیخبر آنلاین

منبع خارجیNew Scientist

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
7 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امید
امید
۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۲۷

مشت اول هزار?

البرز
البرز
۲۷ آبان ۱۳۹۶ ۰۰:۲۵

اگر بخواهیم دسته بندی کنیم مطالب را شما در دسته مزخرف ترینها جای بسیار ممتازی خواهی داشت .کسی مجبورت نکرده که سایت بزنی و چرندیات چهل سال قبل از توی قوطی های گرد گفته بقالی کپی کنی و اینجا پیس و اینجوری ادای روشن فکرها در بیاری اگه خودت بجای پیس کردن اول میخوندی مطمئنا هیچوقت پیس نمیکردی مگر اینکه واقعا مشگل روانی داشته باشی

m.a
m.a
۲ بهمن ۱۳۹۶ ۲۳:۲۰
Reply to  البرز

کسی مجبورت نکرده به این سایت سر بزنی و چرندیاتتو به این نویسنده ها متحمل کنی سیرابی
بهت پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید lol

حسين
حسين
۳ بهمن ۱۳۹۶ ۲۰:۵۱
Reply to  البرز

اگر هم بخواهيم دسته بندي كنيم ديدگاه تو در دسته مزخرفترين جهان قرار ميگيره

منتظر
منتظر
۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۲۴
Reply to  البرز

خداییش بعضیاش چرنده مخصوصا فلسفه وجودی انسان چرند محضه ولی بینش هست مطالب خوبو جالب این مطلبم زیادم بد نبود ولی مطالب مربوط به موجودات فضایی واقعا مسخرس یجور نوشته انگار حقیقت محضه :uneasy:

باشگاه سکوت
باشگاه سکوت
۲۲ تیر ۱۳۹۸ ۰۰:۲۵
Reply to  منتظر

تقریبا کل دنبا باورش دارن و مدارک بسیار زیادی هم ازش درز کرده
بماند اونایی که درز نکرده

ارشیا
ارشیا
۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۴۶
Reply to  البرز

ببند دهنت رو بابا.یکی از بهترین سایتاست شاید یه چیزایش الکی باشه ولی واقعا خوب هست.یه خسته نباشید هم به تمامی کار کنان سایت که انقدر زحمت میکشن heart

b1