cover seven
b1
خانه » ۱۰ مورد از اسرار عدد هفت!

۱۰ مورد از اسرار عدد هفت!

b3

هفت از ترکیب دو عدد ۳ و ۴ ایجاد شده‌است که بنابر حکمت فیثاغورثی و زمانی بسیار دورتر از آن، اعدادی خوش یمن شناخته می‌شدند.

به عقیده بابلیان، مصریان و تمدن‌های باستانی دیگر، به وجود ۷ سیاره مقدس اعتقاد داشتند. در زبان عبری لغت قسم خوردن، به طور تحت‌اللفظی به معنای قرار گرفتن تحت نیروی ۷ چیز است که برگرفته از هفت میشی است که در پیمان میان ابراهیم نبی و ابی ملک در بیرشیبا به آن اشاره شده‌است.

هرودت نیز به یک قسم عربی اشاره کرده که در آن هفت سنگ به خون آغشته می‌شوند. آفرینش جهان در هفت روز انجام شده، هفته ۷ روز دارد، ۷ حسن خداداد، ۷ گناه کبیره، ۷ مرحله در زندگی انسان، ۷ طبقه بهشت و جهنم و مثال‌های بی‌شمار دیگری در میان ادیان، ملل و اعصار مختلف از جمله مصادیق حضور جادویی عدد ۷ در زندگی و مرگ انسان‌هاست.

هفت

تعدادی از مشهورترین ۷ های جهان عبارتند از:

10- هفت طبقه بهشت

بر اساس آیات قرآن و مفسران احادیث، بالاترین درجه سعادت معنوی، ورود به طبقه هفتم بهشت است. مسلمانان به وجود هفت طبقه یا مرحله آمرزش و بهشتی شدن اعتقاد دارند. این طبقات هفتگانه همان‌هایی هستند که طی شده‌است.

9- هفت گناه کبیره

هفت گناه کبیره گناهانی هستند که در زمان تاریخ بسیار قدیم رهبانیت مسیحی مشخص شده و در قرن ششم میلادی توسط پاپ گرگوری اول یا گرگوری کبیر در یک دسته قرار گرفته‌اند. این گناهان عبارتند از: تکبر، طمع‌کاری، شهوت در معنای تمایل بیش از حد یا نامشروع جنسی، حسادت، شکم‌پرستی که معمولاً مستی نیز در آن منظور می‌شود و تنبلی.

هفت گناه کبیره از موضوعات مورد علاقه در وعظ و خطابه‌ها، نمایشنامه‌های اخلاقی و هنر اروپای قرون‌وسطی بوده است.

8- هفت کلمه آخر

هفت کلمه آخر، به آخرین جمله حضرت عیسی بر صلیب اشاره دارد. این کلمات از این قرارند:

خدای من، چرا مرا به خود واگذاشتی؟

7- هفت علم انسانی (علوم سبعه)

طبقه‌بندی آزاد موضوعاتی که از قرن پنجم میلادی به بعد، دربرگیرنده برنامه آموزشی غرب در قرون‌وسطی بود. به نظر می‌رسد که نام «علوم انسانی» برگرفته از رساله «سیاست» ارسطو باشد که در آن از «شاخه‌هایی از دانش که شایسته انسان آزاد است» ، یعنی دانش اولیه‌ای که برای یک شهروند با تحصیلات مناسب لازم است، سخن گفته است. این علوم عبارتند از علوم سه گانه: دستور زبان (ادبیات)، علم بیان و دیالکتیک (مباحثه و مکالمه) و علوم چهارگانه که پیشرفته‌تر بوده و از این قرارند: حساب، هندسه، موسیقی و نجوم.

6- عجایب هفتگانه طبیعی

کوه اورست در مرز نپال و چین، آبشار ویکتوریا در آفریقا، گرند کنیون Grand Canyon آمریکا، ساحل مرجان بزرگ استرالیا، سپیده دم شمالی قطب شمال، آتشفشان و پاریکوتین Paricutin در مکزیک و بندر ریو دوژانیرو برزیل.

5- هفت مرد فرزانه

نامی که در سنت یونانی به هفت تن از سیاست‌مداران، قانون‌گذاران و فیلسوفان قرن ۷ و ۶ قبل از میلاد داده شد. این فرزانگان عبارتند از: «سولون» قانون‌گذار یونانی، «تالس» فیلسوف اهل میلتوس، «پیتاکوس» فرمانده نظامی اهل میتیلن، «کلئوبولوس» فیلسوف اهل رودس، «شیلون اسپارتی» از ناظران شاه، «به یاس» فرزانه‌ترین هفت فرزانه، اهل پری ین و «پریاندر» حاکم مستبد کورنتی.

4- هفت دریا

شامل دریاهای قطب شمال و قطب جنوب، اقیانوس آرام شمالی و جنوبی، اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی و اقیانوس هند.

3- هفت حس

بر اساس تعلیمات باستانی، روح انسان یا «بدن مقدس درون» او مرکب از هفت خاصیت است که هر یک تحت تأثیر یکی از سیارات هفتگانه‌اند.

«آتش» موجب زندگی، «خام» به وجود آورنده توانایی احساس کردن، «آب» موجب قدرت بیان، «هوا» حس چشایی، «مه» موجد حس بینایی، «گل‌ها» به وجود آورنده حس شنوایی و «باد جنوب» به وجود آورنده حس بویایی.

2- هفتمین پسر از هفتمین پسر

همان‌طور که گفتیم هفت جادویی‌ترین اعداد است و در معرفت قومی، هفتمین فرزند پسر از هفتمین پسر یک خانواده با نیروهای قدرتمند جادویی و شفادهندگی متولد می‌شود. او پیشگو است و از قدرت‌های عجیبی برخوردار است.

1- عجایب هفتگانه قرون‌وسطی

آمفی تئاتر روم، کاتاکومب‌های (سرداب) اسکندریه مصر، دیوار بزرگ چین، استون هنج در ویلتشایر انگلستان، برج کج پیزا، برج چینی (از جنس چینی) نانکینگ، مسجد ایاصوفیه در استانبول.

منبع فارسیعصر ایران

منبع خارجیWikipedia

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
15 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
شاهپور1354
شاهپور1354
۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۵۸

7شماره علی اقا پروین بوده واسه قرمزا مقدسه

فرزاد
فرزاد
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۲۲:۰۹

یک شماره هفت داریم اونم کسی نیست جز cr7 کویرررررررر
باقیش همه جزو چرندیاته

تابان
تابان
۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۲۲:۲۱

عدد هفت از ترکیبات بیشماری از اعداد صحیح قابل استخراج می باشد، اما ساده ترین و نزدیک ترین ترکیبات عبارتند از : صفر و هفت ؛ یک و شش؛ دو و پنج و سه و چهار. ۱- ترکیب ۰ و ۷ این راز را در بر دارد که غیر از هفت عالم تا بینهایت هیچ چیز دیگری وجود ندارد. ۲- ترکیب ۱ و ۶ این راز را در ذهن تداعی میکند که عالم اول شش عالم دیگر را به صورت امکانات بالقوه در بطن و باطن خود حمل میکند که هنوز وقت زایش آنها نرسیده است. ۳- ترکیب ۲ و… بیشتر بخوانید »

پرستو
پرستو
۴ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۵۴
Reply to  تابان

عااااللی بود ممنووون واقعا …میشه اگه پیجی اینستا دارید به من بگید ؟؟

قندی
قندی
۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۲۰:۰۴

آخرین راز عدد هفت به شهر زیر می باشد : هر فرد انسانی دارای هفت زندگی میباشد. هرکدام از این زندگی ها در یک عالم مستقل ایجاد و سپری می شوند. این هفت عالم بطور همزمان و به صورت طبقه طبقه و محیط و محاط وجود ندارند بلکه پشت سر هم از طریق انقباض و انبساط کیهانی به ظهور خواهند رسید. هفت سین به معنای هفت چیز نیست که حرف اول آنها با سین آغاز شود، بلکه سین حرف اول کلمه سامان می باشد و در زبان فارسی به معنای نظم می باشد. کیهانی که در آن زندگی میکنیم دارای… بیشتر بخوانید »

نازنین
نازنین
۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۵۰

والا تو دینی ما گفته بهشت هشت در داره uneasy

حسن
حسن
۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۴۶
Reply to  نازنین

lol

b1