عکس کاور معما
b1
خانه » ۱۰ معمای اسرارآمیز با دلایل علمی و منطقی!

۱۰ معمای اسرارآمیز با دلایل علمی و منطقی!

b3

همه ما معماهای رازآلود جهان را دوست‌داریم و تعداد کامنت‌هایی که برای پست‌های اسرارآمیز سایت عجیب‌ترین گذاشته می‌شود گواهی است بر این مطلب.

هم‌چنان که خواندن اسرار هیجان‌انگیز جدید جهان و تلاش برای حدس پاسخی برای آن‌ها جذاب است، مطالعه معماهایی که حل شده‌اند، یا پاسخ‌های منطقی احتمالی برایشان پیدا شده نیز می‌تواند جالب و مفید باشد. آیا مریخی‌ها مجسمه‌ای روی سطح سیاره خود بر جا گذاشته‌اند؟ آیا آزتک‌ها داستان جنگ خود با دایناسورها را روی سنگ حک کرده‌اند؟ چه بلایی سر کشتی ارواح معروف آمده؟ حقیقت مثلث برمودا چیست؟ ماجرای تقویم مایاها و پایان جهان چه بود؟

10- چهره بهرام (Mars Face)

چهره بهرام

منطقه سیدونیا بر روی کره بهرام (مریخ)، به دلیل شکل یکی از تپه‌های آن که به نظر می‌رسید به دست موجودی هوشمند درست شده، توجه زیادی به خود جلب کرد. این منطقه نخستین بار توسط مدارگرد وایکینگ ۱ (Viking 1)، که در سال ۱۹۷۵ به فضا پرتاب شد، به طور دقیق و با جزئیات تصویربرداری شد. تصاویر متعددی توسط وایکینگ گرفته شد، و یکی از آن‌ها که در سال ۱۹۷۶ گرفته شده بود، تپه‌ای در سدونیا را نشان می‌داد که شبیه صورت انسان بود. دانشمندان این این تپه صورت مانند را به این بهانه که سایه روشن باعث ایجاد خطای دید شده نادیده گرفتند، اما تصویر دیگری نیز به دست آمد که همان چهره را در زاویه دیگری از نور آفتاب نشان می‌داد. این موضوع توجه سازمان‌های علاقه‌مند به هوش فرازمینی را جلب کرد و دست اندرکاران برخی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بر آن شدند که این چهره نشانی است از تمدن‌های مریخی از بین رفته. بااین‌حال برخی از دانشمندان هنوز بر این باور بودند که چهره مشاهده شده تنها یک خطای دید است.

در سال ۲۰۰۳، پروژه مارس اکسپرس (Mars Express) که توسط سازمان فضایی اروپا راه‌اندازی شده بود، توانست داده‌های به دست آمده از دوربین سه بعدی با رزولوشن بالا را با یکدیگر ترکیب کند و نمای سه بعدی از چهره بهرام را ارائه دهد. تازه‌ترین تصویر (پایین) گویای همه چیز هست. تصویر بقایای توده سنگی را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در اثر رانش سطح مریخ و بقایای چین خوردگی اولیه ایجاد شده‌است. اما چهره‌ای در کار نیست.

9- سنگ‌های ایکا (Ica Stones)

سنگ‌های ایکا

سنگ‌های ایکا در غاری در پرو کشف شده‌اند اما محل این غاز هرگز مشخص نشده‌است. روی این سنگ‌ها حکاکی‌هایی وجود دارد از مردان آزتک که با دایناسورها می‌جنگند، از ماهی‌های منقرض شده، از عمل جراحی باز قلب و غیره که نشانگر یک تمدن پیشرفته است. کشاورزی که به دلیل فروش این سنگ‌ها به توریست‌ها بازداشت شده بود، اعتراف کرد که سنگ‌ها را خودش درست کرده است و برای این که ظاهری باستانی به آن‌ها بدهد سنگ‌ها را در مرغدانی گذاشته و بقیه کار را به مرغ‌ها سپرده است. افراد دیگری نیز به ساخت و فروش سنگ‌های ایکا دست زده‌اند. هیچ‌گونه مدرکی مبنی بر وجود تمدن در آن ناحیه وجود ندارد، نه ویرانه‌ای، نه اسکلتی و نه هیچ‌چیز دیگری.

8- کشتی ارواح، مری سلست (Mary Celeste)

کشتی ارواح، مری سلست

مری سلست کشتی بی سرنشینی بود که سرگردان در آب‌ها بر جای مانده بود. شایعات زیادی در مورد این کشتی ارواح وجود داشت، مثلاً این که غذای گرم و آماده هنوز روی میز بود، کشتی تخلیه شده بود اما هیچ‌کس وسایل شخصی‌اش را برنداشته بود، و نیز این که جای سوختگی دایره مانند در چند جای کشتی دیده می‌شد که اشاره‌ای است به ربوده شدن سرنشینان توسط فضایی‌ها. راستش حقیقت ماجرا کمی تکراری و خسته کننده است.

کشتی‌ای که مری سلست را پیدا کرده بود نشانه‌هایی مشاهده کرده بود از این که خدمه آن را با عجله ترک کرده‌اند. کشتی صداهای عجیب‌وغریبی می‌داده که شاید به همین دلیل ناخدا فکر کرده کشتی می‌خواهد غرق شود و به همین دلیل همراه خدمه آن را ترک کرده است.

7- مثلت برمودا (Bermuda Triangle)

مثلت برمودا

مثلت برمودا ناحیه‌ای مثلثی شکل در اقیانوس اطلس است که تعداد زیادی کشتی و هواپیما در آن دچار سانحه شده‌اند یا بی آن که ردی از آن‌ها به‌جامانده باشد ناپدید شده‌اند. جالب اینجاست که بسیاری از کشتی‌ها و هواپیماهایی که بر فراز مثلت برمودا ناپدید شده‌اند در حقیقت داخل مثلت نبودند. همچنین، تعداد سوانح و ناپدید شدن‌ها برای ناحیه‌ای با آن وسعت اصلاً غیرعادی نیست. داستان مثلت برمودا به خاطر ایجاد هیجان و تشنج توسط رسانه‌ها و نویسندگانی است که به دنبال معروفیت بوده‌اند.

6- تقویم مایاها (Mayan Long Count Calendar)

تقویم مایاها

تنها مسئله اسرارآمیز در اینجا خود مایاها هستند و این که چطور فکر ساخت چنین تقویمی به ذهنشان رسیده است. یک تاریخ خاص در این تقویم به این شکل نوشته می‌شود ۱۲٫۱۸٫۱۶٫۲٫۶٫ با گذشت زمان، هر روز یک شماره به عدد آخر اضافه می‌شود و وقتی به عدد خاصی رسید به صفر برمی‌گردد و به عدد کناری‌اش یک شماره اضافه می‌شود. این تقویم در سال ۲۰۱۲ تمام می‌شد و به همین دلیل مردم فکر می‌کردند جهان هم قرار است تمام شود. اما جهان به آخر نرسید. تقویم مایا را می‌شود مثل یک کیلومترشمار در نظر گرفت که وقتی اعداد به صفر می‌رسند، شمارش از اول شروع می‌شود. معمایی در کار نیست.

5- هیولای لاک نس (Loch Ness Monster)

هیولای لخ نس

می گویند هیولای لاک نس تنها نزدیک سوسماری است که از زمان دایناسورها بر جای مانده‌است. ردیاب‌هایی که ظاهراً «چیزی»کشف کرده بودند، چند تا عکس و چیزهایی از این قبیل، شواهد وجود هیولای لاک نس هستند. عقل سلیم اما چیزی غیر از این حکم می‌کند. داستان هیولای لاک نس بیش از ۱۵۰۰ سال دهان به دهان گشته است.

انگار این هیولا عمر بسیاری طولانی دارد! البته شاید هیولا بچه‌دار شده، ولی در این صورت باید یک خانواده هیولا در دریاچه زندگی کند. چطور با وجود این همه هیولا هیچ مدرک قطعی‌ای وجود ندارد؟ مثلاً یک عکس مشخص که جای بحثی در آن نباشد؟ یا لاشه هیولا؟ تنها چیزی که هست توریست‌هایی هستند که به شوق دیدن این هیولای خیالی به منطقه می‌روند.

4- پاگنده (Bigfoot)

پاگنده

پاگنده یک حیوان شبه بوزینه ماقبل تاریخی است با قد بلند، بدنی پر مو و البته پاهای بزرگ. مانند هیولای لاک نس، تنها شواهد وجود پاگنده چند عکس نامشخص و جا پاهای نامعلوم است. و درست مثل هیولای لخ نس، هیچ مدرک واقعی از این حیوان موجود نیست. نه مدفوعی، نه استخوانی، و نه اثری. فقط ادعای عده‌ای مبنی بر این که پاگنده را دیده‌اند. همین و بس. نهایتاً می‌توان گفت پاگنده ساخته و پرداخته ذهن خلاق مردم است.

3- کفن تورین (Shroud of Turin)

کفن تورین

کفن تورین پارچه‌ای است که به باور عده‌ای پس از مرگ عیسی مسیح بر روی او کشیده شده بود و چهره او به طرز معجزه آسایی بر روی این پارچه نقش بسته است. اندکی خون با گروه AB نیز بر روی این پارچه شناسایی شده. اولاً خون گروه AB روی نواری که از آن برای جدا کردن تارهای روی کفن استفاده شده بود یافت شده نه روی خود کفن. دوماً این خون ممکن است متعلق به هر کسی که با کفن سر و کار داشته است باشد. نهایتاً این که خون خشک شده قدیمی به رنگ سیاه در می‌آید اما لکه‌هایی که روی کفن هستند سرخ رنگ‌اند. برای شبیه سازی خون، بر روی مچ دست، پاها و بدن تصویر روی کفن رنگ قرمز پاشیده شده‌است. بررسی‌های انجام شده بر روی کفن حاکی از وجود ۲ رنگ دانه مشترک است که در قرن ۱۴ کاربرد داشته است.

 2- طالع بینی (Astrology)

طالع بینی

طالع بینی یعنی مطالعه ستاره‌ها برای پیش‌بینی آینده. هر فرد با توجه به ماهی که در آن زاده شده علامت برج خود را دارد، مثلاً اسد برای مردادماهی‌ها (جولای/آگوست). اما چطور ممکن است ستاره هایی با قدمت طولانی، که احتمالاً برخی مدت هاست خاموش شده اند، بتوانند آینده ما را پیش‌بینی کنند؟ فال ماه به قدری می‌تواند سربسته و نامشخص باشد که هرچیزی به آن قابل تعمیم است. مثلاً در فال ماه خود می‌خوانید «شما امروز با فرد جدیدی ملاقات خواهید کرد»، خب ما هر روز با افراد جدید در مکان های مختلف ملاقات می کنیم!

1- اجسادی که تجزیه نمی شوند (Incorruptible Corpse)

اجسادی که تجزیه نمی شوند

اجساد تجزیه‌ناپذیر اجسادی هستند که بدون این که مومیایی شده باشند یا از شیوه مصنوعی دیگری استفاده شده باشد، سالم می مانند. مشهورترین این اجساد، جسد سنت برنادت سوبیروس (تصویر بالا) است که در سال ۱۸۷۹ درگذشته است. صورت و دست های او از موم ساخته‌شده‌است. وقتی او را از خاک بیرون کشیدند صورتش از هم پاشید و به همین دلیل برای حفظ ظاهر وی از موم استفاده شد.

برخی اجساد تجزیه‌ناپذیر دیگری که کشف شده‌اند بوی خوب خاصی دارند که مشابه بوی مایع به کار رفته در مومیایی کردن است. برخی دیگر نیز به دلیل نوع به خاک‌سپاری تجزیه نشده‌اند، مثلاً مواردی که در خاک قلیایی بدون حضور اکسیژن، باکتری ها و کرم‌ها دفن گشته‌اند.


منبع خارجیListverse

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
اسماعیل حکمت
اسماعیل حکمت
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۶:۲۶

ممنون مطالب سایت شما خیلی جالبه

Lona
Lona
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ ۲۱:۰۹

این سایت واقعا عالیه مرسی از این همه اطلاعات💙❤🧡💜💚😍

dorsa
dorsa
۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۳:۲۹

شماره 2 نوشته شده اسد متعلق به تیر ماه هست این اشتباهه اسد یا همان شیر متعلق به مرداد ماه هست☺☻

امیر
ادمین
۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸
Reply to  dorsa

ممنونم، تصحیح شد smile

b1