عکس کاور باغ فردوس
b1
خانه » ۱۰ باغ موزه تاریخی تهران!

۱۰ باغ موزه تاریخی تهران!

b3

تهران خیلی وقت است پوست انداخته و چهرهٔ قاجاریِ سرسبز و ییلاقی‌اش را لایه‌های بتن و دود و سیمان و غبار پوشانده. با این حال در همین تهرانِ بزرگ و شلوغ و پرترافیک، هنوز هستند فضاهایی که به محض قدم گذاشتن درشان احساس می‌کنید به شهر دیگری سفر کرده‌اید. یکهو از همهمه و آشوب وارد باغ مصفّا و سرسبزی می‌شوید که پرندگان دور بام عمارتِ اصلی‌اش آواز می‌خوانند و بازدیدکنندگانی که بی‌دغدغه و آرام از طبیعت و آرامش لذت می‌برند. همراه ما باشید تا سری بزنیم به ۱۰ باغ‌موزهٔ زیبا و تاریخی تهران.

10- کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد
این کاخ‌موزه در شمال تهران و کوهپایهٔ البرز، با ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت که بیشترش فضای سبز است، در شمال تهران و در کوهپایهٔ رشته‌کوه البرز قرار دارد. کاخ سعدآباد در ابتدا کاخ تابستانی شاهان قاجار بوده است اما در سال ۱۲۹۹ با افزایش کوشک‌ها و فضای سبز به محل اقامت تابستانی رضاشاه تبدیل شد، بعدها کاخ‌های دیگری هم برای سکونت اعضای خاندان پهلوی در آن ساخته شد که بعد از انقلاب به موزه تبدیل شدند. در میان موزه‌های این مجموعه، تماشای موزهٔ سبز و کاخ تابستانی را از دست ندهید. اگر وقت بیشتری داشتید، بعد از قدم زدن در سعدآباد و بازدید از موزه پیشنهاد می‌کنیم به دربند در نزدیکی سعدآباد بروید و خودتان را به صرف غذا یا چای مهمان کنید.

نشانی: خیابان ولی‌عصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

9- کاخ نیاوران

کاخ نیاوران
این باغ ۱۱ هکتاری که در شمال تهران قرار دارد، در ابتدا کاخ ییلاقی فتحعلی‌شاه قاجار بوده است. بعدها ناصرالدین‌شاه کاخ صاحبقرانیه را در این مجموعه ساخت. باغ این مجموعه هم زیبایی خاص خودش را دارد. در زمان پهلوی عمارتی برای سکونت خانوادهٔ محمدرضاشاه در آن ساخته شد. بیشتر عمارت‌های این مجموعه در سال ۱۳۶۵ به موزه تبدیل شدند. حتی اگر تمایل نداشتید از هیچ موزه‌ای در این مجموعه دیدن کنید، قدم زدن در باغ این کاخ‌موزه آرامش‌بخش است، اما از ما می‌شنوید، به غیر از قدم زدن در باغ، کاخ صابقرانیه و کاخ اختصاصی را حتماً ببینید.

نشانی: تهران، میدان نیاوران

8- باغ‌موزهٔ نگارستان

باغ موزه نگارستان
پیشینهٔ این باغ به دوران فتحعلی‌شاه قاجار برمی‌گردد و نزدیک میدان بهارستان است. عمارت بزرگ این باغ به دلیل نقاشی‌ها و نگاره‌های زیبایش از درباریان دوران قاجار به باغ نگارستان مشهور شده است. این باغ رخدادهای تاریخی زیادی را از سر گذرانده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قتل قائم‌مقام فراهانی اشاره کرد. در زمان ناصرالدین‌شاه بخشی از فضای این باغ به فضای آموزشی اختصاص داده شد و ملک‌الشعرای بهار، علی‌اکبر دهخدا و دکتر محمود حسابی از جمله دانش‌آموختگان آن بوده‌اند. موزه‌های متععدی هم در این باغ وجود دارند که اگر وقت نداشتید همه را ببینید، پیشنهاد می‌کنیم موزهٔ مجسمه‌های مینیاتوری جهانگیر ارجمند را ببینید.

نشانی: خیابان بهارستان، کوی دانشسرا

7- عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه
این مجموعه ۴۰۰۰ مترمربع مساحت دارد که در سال ۱۲۹۵ به دستور مسعودمیرزا ملقب به ظل‌السلطان که فرزند ناصرالدین‌شاه بوده، ساخته شده است. در ساخت این عمارت هنرهای گچ‌بری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و تزییناتی نفیس به کار رفته است. این مجموعه در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. بعد از سیاحت باغ سری به کافه‌رستوران این مجموعه بزنید که از کافه‌های معروف شهر تهران است و صبحانه‌های معروفی دارد.

نشانی: خیابان اکباتان، بالاتر از ایستگاه مترو ملت

6- باغ هنر ایرانی

باغ هنر ایرانی
این باغ در مساحتی کمتر از یک هکتار در منطقهٔ الهیهٔ تهران قرار دارد و پیشینهٔ آن به دوران پهلوی اول می‌رسد. عمارت بسیار زیبایی هم در این باغ قرار دارد که از آن برای فضای نمایشگاهی و آموزشی استفاده می‌شود. دوازده ماکت از معروف‌ترین بناهای تاریخی سراسر ایران در این باغ قرار داده شده که به دست هنرمندان ایتالیایی ساخته شده‌اند. همچنین آثار حجمی هنرمندان معروف ایرانی در این باغ به طور دائمی نمایش داده می‌شوند. در این باغ علاوه بر موزه و نگارخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی و هنری و کافی‌شاپ نیز وجود دارد.

نشانی: میدان تجریش، خیابان دربندی، خیابان دکتر حسابی، پلاک ۳۰

5- باغ ایرانی

باغ ایرانی
این باغ که در بافت قدیمی محلهٔ ده ونک قرار دارد، حدود ۳ تا ۴ هکتار مساحت دارد و بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی و ساخته شده است. در فضای سبز بی‌نظیر این باغ درختان قدیمی حفظ شده‌اند و درختان جدیدی مانند مورد، برگ نو، زرشک، شیرخشت، رز، نسترن و… نیز به بافت گیاهی آن اضافه شده‌اند. این باغ یک عمارت قدیمی بسیار زیبا دارد و در کنار بخش‌های فرهنگی و هنری، زمین بازی ویژهٔ کودکان، زمین ورزش، رستوران و چای‌خانه و نمازخانه نیز دارد.

نشانی: خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچهٔ شهید صابری

4- خانهٔ مقدم

خانه مقدم
خانهٔ تاریخی مقدم هم نزدیک میدان توپخانه قرار دارد و ۲۱۱۷ متر مربع مساحت آن است. این خانه به دلیل داشتن اشیای بسیار ارزشمندش، یکی از گران‌بهاترین خانه‌های جهان است. این خانه از اواخر دوران قاجار تا امروز پابرجا مانده است و منزل پدری استاد محسن مقدم، اولین باستان‌شناس ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بوده است. استاد مقدم و همسر فرانسوی‌اش تصمیم گرفتند اشیای تاریخی‌ای را که در آن زمان در معرض نابودی یا خروج از ایران قرار داشتند، بخرند و در این خانه نگهداری کنند. استاد مقدم در سال ۱۳۵۱ این خانه را با تمام آثار ارزشمندش وقف دانشگاه تهران کرد. در سال ۱۳۸۸ این خانه برای بازدید عموم بازگشایی شد.

نشانی: خیابان امام خمینی، بین ولیعصر و شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۴۹

3- باغ فردوس

باغ فردوس
مساحت این باغ ۲۰ هزار مترمربع است و در شمال تهران در شمیران و نزدیک میدان تجریش قرار دارد. این باغ اولین‌بار به دستور محمدشاه قاجار ساخته شد و عمارت سه‌طبقهٔ آن با زیرزمین ۱۰۰۰ متری‌اش محل اقامت اعیان بود. بعدها سپه‌سالار صاحب این باغ شد که آن را به دلیل بدهی به تجارت‌خانهٔ طومانیانس واگذار کرد و آن تجارت‌خانه هم به دلیل بدهی آن را به رضاشاه واگذار کرد. در سال ۱۳۵۰ عمارت این باغ به مرکز فرهنگی و نمایشگاهی تبدیل شد. در سال ۱۳۸۱ موزهٔ سینما به این عمارت منتقل شد که تا امروز فعال است. در این مجموعه به غیر از سالن سینما، کتاب‌فروشی، فروشگاه محصولات فرهنگی و هنری و چند کافی‌شاپ نیز به صورت فعال دایرند.

نشانی: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش

2- موزهٔ تماشاگه زمان

موزه تماشاگه زمان
مساحت این ملک ۶۷۰۰ مترمربع است و یک عمارت ۷۰۰ متری در آن قرار دارد که امروزه با نام موزهٔ زمان فعالیت می‌کند. ابزارهای زمان‌سنجی در این موزه سیر عمل زمان‌سنجی را از گذشته‌های دور تا امروز روایت می‌کنند. پیشینهٔ این باغ به دوران پادشاهان قاجاری مثل ناصرالدین‌شاه و محمدشاه قاجار می‌رسد. در موزهٔ این باغ، ساعت‌های بسیار گران‌قیمتی در معرض دید قرار دارند.

نشانی: خیابان ولیعصر، خیابان سرلشگر فلاحی، نبش چهارراه پرزین بغدادی

1- کاخ گلستان

کاخ گلستان
این باغ ۴٫۵ هکتاری در میدان ارگ تهران، از سال ۹۸۸ هجری قمری و دوران شاه‌عباس صفوی وجود داشته است. بعدها کریم‌خان زند دیوان‌خانه‌ای در آن ساخت و آن را به مرکزی حکومتی در تهران تبدیل کرد. اما رونق اصلی این کاخ به دروان آقا محمدخان قاجار بازمی‌گردد که با تأسیس سلسلهٔ قاجاریه این باغ را به ارگ سلطنتی تبدیل کرد. در زمان ناصرالدین‌شاه تغییرات اساسی در باغ ایجاد شد و از مساحت آن کم شد. بعدها پهلوی اول و دوم نیز در این کاخ تاج‌گذاری کردند. موزه‌های این کاخ تماشایی‌اند و عمارت شمس‌العماره در این باغ اولین ساختمان چندطبقه‌ای است که در تهران ساخته شده است. پیشنهاد می‌کنیم با مترو به میدان توپخانه (امام‌خمینی) بروید و از آن‌جا با ماشین‌دودی به میدان ارگ و کاخ گلستان بروید که هم فال است و هم تماشا.

نشانی: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

775 ratings4.7/5
منبع فارسیعلی‌بابا

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
امید
مهمان
امید

جالبه

مجید
مهمان
مجید

مطالب خوبی بود. ممنون از طراح smile

Immortality Unlimited
عضو

تهران خیلی زیباست. heart heart heart

پیمان
مهمان
پیمان

تعریف باغ‌موزه با موزه فرق دارد. باغ‌موزه مینیاتور، باغ‌موزه گیاه‌شناسی و باغ‌موزه قصر سه‌تا از باغ‌موزه های بسیار جذاب شهر هستند.

Immortality Unlimited
عضو

دمت گم پیمان جان…

محمود
مهمان
محمود

بچه ها شما هم ،امیر باشید uneasy

b1
error: Alert: Content is protected !!