cover bali rice terraces
b1
خانه » ۱۰ مکان زیبای طبیعی دنیا از نگاه یونسکو!

۱۰ مکان زیبای طبیعی دنیا از نگاه یونسکو!

b3

در سراسر دنیا مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که همه ساله میلیون‌ها نفر با هدف دیدن این اماکن بار سفر بسته و به صنعت گردشگری رونق می‌بخشند. اصلی‌ترین نهاد متولی گردشگری و آثار طبیعی باستانی در سراسر دنیا سازمان یونسکوست که این آثار را در ۲ گونه میراث جهانی طبیعی و میراث جهانی باستانی دسته‌بندی می‌کند. امروز به ۱۰ منطقه زیبای طبیعی از دید یونسکو که در سراسر جهان وجود دارد، می‌پردازیم؛ مناطقی دیدنی که حتی با دیدن تصاویر آنها می‌توان بخشی از بزرگی و شکوه و آرامش نهفته در این طبیعت دست نخورده را درک کرد.

10- بهشت طبیعت، جزایر تاسمانیا

tasmania island tasmania tasmania island national park

جزایر تاسمانیا را می‌توان جزایری در انتهای دنیا نامید. این منطقه بسیار زیبا را بهشت طبیعت نامیده‌اند. جزایر تاسمانیا در نیمکره جنوبی قرار دارد و تحت مالکیت کشور استرالیاست.

گردشگرانی که در جستجوی زیبایی و آرامش به این جزایر سفر می‌کنند می‌توانند از طریق مسیرهای هوایی یا دریایی خود را به این جزایر که در ۲۴۰ کیلومتری جنوب ایالت ویکتوریا و در دل اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد، برسانند.

جزایر تاسمانیا از سوی یونسکو به عنوان شگفت‌انگیزترین و جادویی‌ترین مقصد گردشگری طبیعی در جهان معرفی شده است. این جزایر زیبا به همراه طبیعت وحشی و دست‌نخورده، سواحل آرام و رؤیایی در کنار اقامتگاه‌های مجلل و غذاهای بی‌نظیر همواره خاطرات زیبای خود را چنان در ذهن گردشگران حک می‌کند که در سراسر عمر خود از آن به‌خوبی یاد می‌کنند.

9- مروارید سیبری دریاچه‌بایکال

baikal lake baikal baikal siberia

دریاچه بایکال در کشور روسیه و در سرزمین سیبری در جنوب کوهستان یابلونوف قرار دارد و عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان را به خود اختصاص می‌دهد. البته این دریاچه عمیق‌ترین دریاچه آب شیرین جهان نیز محسوب شده و عمیق‌ترین نقطه آن بیش از ۱۶۲۰ متر عمق دارد. گذشته از زیبایی‌های مسحورکننده و جادویی این منطقه باید اضافه کرد که دریاچه بایکال زیستگاه بسیاری از جانوران آبزی منحصر به فرد در سراسر دنیاست.

برخی از این جانوران عبارتند از: گراز دریایی سیبری و ماهی قزل‌آلای بایکال. دریاچه بایکال به عنوان مروارید سیبری نیز مشهور است و همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. یکی از زیباترین مناطق این دریاچه، جزایر اولکون است که بدون تردید اقامت در آن برای شما خاطره‌ای فراموش‌نشدنی است.

8- امضای طبیعت، پارک‌پلیتوایس

plitvice park plitvice lakes plitvice national park

قدیمی‌ترین پارک ملی در جنوب شرق اروپا، هشتمین رتبه این فهرست را به خود اختصاص می‌دهد. پارک پلیتوایس که در کشور کرواسی قرار دارد از سوی مردم این کشور به عنوان امضای طبیعت بر جاذبه‌های کرواسی نامیده شده است.

آبشار بسیار زیبای پلیتوایس در واقع بزرگ‌ترین مجموعه دریاچه‌های پلکانی است که به وسیله آبشارهایی به هم متصل می‌شوند و از قرن نوزدهم تاکنون به عنوان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری جنوب‌شرق اروپا شناخته می‌شود.

۱۶ دریاچه متصل به یکدیگر که در قلب جنگل قرار گرفته‌اند دارای چنان درجه‌ای از زیبایی و آرامش طبیعی است که سبب شده همواره نام این پارک در فهرست جاذبه‌های طبیعی دنیا قرار بگیرد.

این پارک جنگلی علاوه بر دریاچه و آبشارهای زیبایش پوشیده از جنگل‌های انبوهی متشکل از درختان راش، صنوبر و کاج است. علاوه بر این درختان، انواع درختان میوه مناطق مدیترانه‌ای و آلپ نیز در این پارک طبیعی وجود دارد.

7- میراث زیبای طبیعت جهان، رود جیوژایگو

jiuzhaigou river jiuzhaigou lake jiuzhaigou

سرزمین افسانه‌ای که به آسودگی در دل کوهستان‌های آبا در تبت واقع در شمال غربی ایالت سیچوان قرار گرفته است. دره و رود جیوژایگو هفتمین میراث زیبای طبیعی جهان از دید یونسکو شناخته می‌شود. قابل‌توجه‌ترین ویژگی این منطقه زیبا، آب شفاف و زلال رود است که با انعکاس تصاویر زیبای اطراف در آن طیف گسترده‌ای از رنگ‌های طبیعت را در برابر چشمان شما به نمایش می‌گذارد. بدون تردید مشابه این ترکیب رنگ‌های طبیعی و زیبایی‌های آن را در هیچ جای دنیا نخواهید یافت.

اگرچه می‌توان دیوار چین را بزرگ‌ترین مقصد گردشگران در چین از جنبه تاریخی دانست، اما باید اذعان داشت منطقه جیوژایگو اصلی‌ترین هدف گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی در کشور چین محسوب می‌شود. مردم چین اعتقاد دارند این منطقه یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان به شمار می‌رود. مناطق اطراف رود جیوژایگو زیستگاه بیش از ۱۴۰ پرنده، گیاه و حیوان منحصربه‌فرد است که مشهورترین این جانوران خرس معروف پانداست.

6- پارک‌ملی یلواستون (سنگ زرد)

yellowstone park upper geyser basin yellowstone canyon hayden valley mammoth hot springs norris geyser basin lamar valley tower falls lower geyser basin west thumb geyser basin

این پارک که در جنوب مونتانا قرار گرفته، بزرگ‌ترین منطقه طبیعی حفاظت شده در کشور آمریکاست که مساحتی بالغ بر ۸۹۰۰ کیلومترمربع را شامل می‌شود. بخش بزرگی از پارک ملی یلو استون در کوه‌های راکی قرار دارد و بیشتر به دلیل ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی و همچنین چشم‌اندازهای زیبای طبیعی خود مشهور است. برای معرفی این پارک طبیعی تنها کافی است به بیش از ۲۰۰ دهانه آب جوشان، ‌۱۰ هزار چشمه آب گرم و تعداد زیادی دهانه آتشفشان که از آنها بخار و خاکستر فوران می‌کند و در این منطقه قرار گرفته است، اشاره کنیم.

طبیعت پارک یلو استون بسیار گوناگون و متنوع است و همواره گردشگران بسیاری به قصد دیدن عجایب موجود در این پارک جذب این منطقه می‌شوند. اگر شما هم جزو این گروه از گردشگران هستید، به شما توصیه می‌کنیم خود را برای دیدن مناظری که هیچ گاه حتی در فیلم‌های تخیلی نیز مشاهده نکرده‌اید، آماده کنید. برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مناطق این پارک عبارتند از: آبفشان باسین، دره بزرگ سنگ زرد، دره هایدن، چشمه‌های آب گرم ماموت، دریاچه سنگ زرد، دره لامار و تاور فال (آبشار برجی‌شکل).

5- آتشفشان زیبایی، جزایر بالی در اندونزی

mount agung balibali bali rice terraces

منطقه بالی در کشور اندونزی، بخشی از جزایر سوندا محسوب شده و در فاصله حدود ۳ کیلومتری شرق جاوا در مساحتی بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع قرار گرفته است. مرتفع‌ترین نقطه جزایر بالی را می‌توان کوه‌های آگونگ با ارتفاع ۳۱۴۲ متر دانست که درواقع قاره‌ای آتشفشانی محسوب می‌شود.

این منطقه با باران‌های موسمی مشهور خود دارای ۲ بخش سواحل کوهستانی و مسطح است. جانوران وحشی زیادی در این جزایر زندگی می‌کنند که اصلی‌ترین آنها ببر و گوزن بومی منطقه محسوب می‌شود.

جزایر بالی را می‌توان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری در کشور اندونزی نامید و این جزیره گذشته از طبیعت بسیار زیبای خود به دلیل هنرها و صنایع‌دستی بومی، موسیقی محلی و فرهنگ خاص خود در بین گردشگران شهرت بسیاری دارد.

4- جادویی از طبیعت، باربادوس

barbados harrisons cave barbados waters

جاذبه گردشگری جادویی منطقه کارائیب که آلبوم زیبایی از طبیعت را در برابر چشمان شما می‌گستراند. باربادوس بزرگ‌ترین جزیره در منطقه کارائیب محسوب می‌شود و دیدن آن تجربه‌ای وصف نشدنی برای دوستداران طبیعت است.

در این جزیره تعداد بسیار زیادی غار طبیعی قرار دارد که بزرگ‌ترین آنها غار هریسون است و از مشهورترین این غارها، غار گل‌های حیوانات است که در آن سنگ‌ها و رسوبات زیبا و متنوعی بر اثر رسوبات آب ساخته شده است.

3- باغ عدن، جزایر سیشل

seychelles1 seychelles seychelles beach

شاید تاکنون نام این کشور کوچک به گوش بیشتر مردم جهان نخورده باشد، اما سومین رتبه فهرست زیبایی‌های طبیعی جهان از دید یونسکو متعلق به جمهوری سیشل است که شامل مجمع الجزایر پراکنده‌ای در شرق آفریقا و در اقیانوس هند است. سواحل زیبای جزایر سیشل برای گردشگران جذابیت‌هایی به مراتب بیشتر از سواحل شنی و آفتاب زیبایش دارد. این سواحل به اندازه‌ای زیبا هستند که از سوی یونسکو با عنوان باغ عدن نامگذاری شده است.

در حقیقت همه چیز در این جزیره بی‌نظیر و بی‌نقص است: طبیعت زیبا، حیات‌وحش، مردم بومی و اقامتگاه‌های رؤیایی. مجموع این عوامل باعث شده است که همه ساله تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیا به این منطقه سفر کنند. جزایر سیشل همواره به عنوان یکی از نقاطی است که به عنوان سفر ماه عسل برای زوج‌های جوان انتخاب می‌شود.

2- صخره‌های برفی، پریکستولن

the preikestolen cliff preikestolen fjords preikestolen cliff

سرزمین نروژ دارای شگفتی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. در بین این جاذبه‌های گردشگری شاید بتوان صخره‌های پریکستولن را معروف‌ترین آنها دانست. در این صخره شما چشم‌اندازی شگفت‌انگیز از طبیعت سرد و صخره‌ای را در پس زمینه‌ای از افق برفی می‌بینید که مشابه آن را درهیچ نقطه دیگری از دنیا نمی‌توان دید. برج صخره‌ای ارتفاعی بیش از ۶۰۴ متر داشته و محوطه قله آن ۲۵ متر مربع است. زیباترین و مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این صخره زمانی است که ماه کامل است. بیشتر گردشگران با رفتن به این محل در انتظار فرا رسیدن شب می‌مانند تا یکی از رمانتیک‌ترین مناظر در تمام دنیا را به تماشا بنشینند.

1- بهشت کوچک زمین جزیره بورابورا

bora bora bora bora island the bora bora

زیباترین نقطه در سراسر دنیا از دید یونسکو در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد و تحت حاکمیت کشور فرانسه است. البته این جزیره در نزدیکی کشور تاهیتی قرار دارد و هیچ ارتباطی با قاره اروپا نداشته و بسیار هم کوچک است. جزیره بورا بورا تنها ۶ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض دارد. آری متاسفانه زیباترین نقطه جهان خیلی‌خیلی کوچک‌تر از آن است که بسیاری از ما تصور می‌کنیم. این جزیره از سوی یونسکو با عنوان بهشت زمین انتخاب شده و پوشیده از صخره‌های سبز و مخملی، درختان زیبا، ساحلی زیبا با آبی نیلگون و لاجوردی و شن‌های سفید و کریستالی شکل است که هر بیننده‌ای را میخکوب می‌کند.

منبع فارسیجام‌جم

منبع خارجیWeirdly Odd

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
8 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
mahan
mahan
۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۲۲:۱۸

عكساي 6 تو بازي red dead هست اونجا واقعي تره

Ali
Ali
۵ فروردین ۱۳۹۹ ۱۸:۲۰

عالی

امیر
امیر
۲۴ دی ۱۳۹۸ ۱۹:۲۸

سلام وقت شما بخیر و شادی خیلی ممنون و سپاسگزارم بابت سایت مفرح جالب و زیبایی که درست کردید خدا به شما خیر و برکت بده پاینده باشید.

Fatemeh
Fatemeh
۱۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۹:۴۴

سلام واقعا مفیدو به درد بخور هستن برا منکه مفید بود خیلی
Thank you

niki
niki
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۲۰

جای خالی عکس ایران تو این همه عکس زیبا واقعا حس میشه smile

b1