عکس کاور وستراهورن
b1
خانه » ۱۰ منظره‌ طبیعی سیاه رنگ!

۱۰ منظره‌ طبیعی سیاه رنگ!

b3

علاوه بر مناظر باشکوه و رنگارنگ، مناظری جذاب با رنگ‌بندیهای تیره و سیاه نیز وجود دارند که اغلب در مناطق آتشفشانی مانند ایسلند و هاوایی یافت می‌شوند. اما با این وجود گاهی غافلگیری‌هایی نیز وجود دارد، چیزی مانند یک منظره‌ی طبیعی سیاه رنگ!

10- حفاظت‌گاه استانی لاپایونیا (La Payunia Provincial Reserve)، آرژانتین

حفاظت‌گاه استانی لاپایونیا 1حفاظت‌گاه استانی لاپایونیا 2حفاظت‌گاه استانی لاپایونیا 3

حفاظت‌گاه طبیعی لاپایونیا به خاطر داشتن مخروط‌های آتشفشانی و محیط‌های خشک بیشماری شهرت دارد که چشم‌اندازهای فرازمینی را به وجود آورده‌اند. این ناحیه همچنین زیستگاه انواع مختلفی گونهٔ گیاهی و جانوری است که از آن جمله می‌توان به فلامینگوها، کرکس آمریکایی و مارهای زهردار اشاره کرد. این پارک تقریباً وسعتی به اندازهٔ جزیرهٔ Rhode دارد و حدود ۱۵۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. بهتر است با شرکت در تورهای راهنمایی که با پیاده‌روی و رانندگی بهترین نقاط پارک را به شما معرفی می‌کنند، از این منطقه بازدید کنید. طی این تورها، گردشگران می‌توانند از دشت‌های عجیب و غریب بازالتی، پامپا نگرا (دشتی از گدازهٔ سیاه) و پامپا روژا (صفحه‌ای از گدازهٔ قرمز) دیدن کنند.

9- رینیس‌درانگار (Reynisdrangar)، روستای ویک آی میردال (Vík í Mýrdal)، ایسلند

رینیس‌درانگا 1رینیس‌درانگا 2رینیس‌درانگا 3

رینیس‌درانگار یک پشته‌ی دریایی مرموز بازالتی است که روی ساحل جنوبی کشور ایسلند قرار دارد و روی خط ساحلی رینیسفارا (Reynisfjara) پراکنده شده است. طبق اساطیر و باورهای ایسلندی این منطقه در واقع لاشه‌ی یک کشتی ترول (غول و جن افسانه‌ای ساکن غار) است. ساحل سیاه شنی محیط‌های اطراف را تحت اختیار گرفته که خود منشا آتشفشانی دارد. در ضمن، برخی از صخره‌های بازالتی از ستون‌های شش‌ضلعی ساخته شده‌اند که البته این پدیده در ایسلند غیر معمول نیست. اگر عکاس باشید، می‌توانید در این مکان عکس‌هایی خیره‌کننده ثبت کنید.

8- وستراهورن (Vestrahorn)، استاکسنس (Stokksnes)، ایسلند

وستراهورن 1وستراهورن 2وستراهورن 3

وستراهورن، یکی از اولین سکونت‌گاه‌های ایسلند است که در این منطقه قرار دارد. این کوه ۴۵۴ متری مشرف به اقیانوس اطلس و دماغه‌ی استاکسنس است. از ویژگی‌های آن می‌توان به تل شنی گدازه‌ای خیره‌کننده‌ای اشاره کرد که توسط نیروهای طبیعی آب و باد شکل گرفته است. این ناحیه در میان عکاسان محبوبیت بالایی دارد چرا که به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. خورشید، مه، امواج و این تپه‌های سیاه‌رنگ به واقع منظره‌ای چشمگیر خلق کرده‌اند. همچنین شن شفاف و آینه‌مانند محدوده کوهستانی از این محل مکانی مرموز ساخته‌ است. بدون شک وستراهورن یکی از بهترین نقاطی است که در سفر به ایسلند باید ببینید.

7- ماونا لوا، هاوایی

ماونا لوا 1ماونا لوا 2ماونا لوا 3

ماونا لوا با ۹,۱۷۰ متر بلندی (اندازه‌گیری از پایه‌ی آن در کف اقیانوس تا دهانه‌) بزرگ‌ترین آتشفشان روی زمین است. این آتشفشان‌ها هنوز هم هاوایی را شکل می‌دهند. کیلوا فعال‌ترین آن‌ها و لویهی (Loihi) آتشفشانی است که زیر دریا قرار دارد و جریان‌های گدازه‌ای آن در اقیانوس فوران می‌کند. به طور کلی از آنجایی که هاوایی منشاء آتشفشانی دارد، می‌توان آن را بهترین مکان برای تجربه‌ی تماشای قدرت این پدیده‌ی طبیعی دانست. فوران‌های مکرر آتشفشانی، مناظر شگفت‌انگیز و پوشش گیاهی حیرت‌انگیز، از هاوایی مکانی فراتر از یک بهشت ساحلی ساخته‌اند.

6- آبشار اسکگوافوس (Skógafoss)، ایسلند

آبشار اسکگوافوس 1آبشار اسکگوافوس 2آبشار اسکگوافوس 3

آبشار اسکگوافوس را می‌توان در جنوب رودخانه‌ی اسکگو پیدا کرد. آبشار مذکور ریزشگاهی به ارتفاع ۶۰ متر و پهنای ۲۵ متر دارد و از صخره‌های شیب‌داری که پوشیده از خزه‌ی سبز است، پایین می‌ریزد. چنین شرایطی آن را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای ایسلند می‌کند. طبق افسانه‌های این کشور، یک وایکینگ، گنیجینه‌ای ارزشمند را در غار پشت آبشار مخفی کرده است. با این وجود، دلایل دیگری برای بازدید از این مکان وجود دارد. علاوه بر طبیعت زیبای این ناحیه، پخش شدن قطرات آب آبشار باعث به وجود آمدن رنگین‌کمان می‌شود که از این آبشار جاذبه‌ای منحصر به فرد می‌سازد.

5- لندمانالائوگار (Landmannalaugar)، ایسلند

لندمانالائوگار 1لندمانالائوگار 2لندمانالائوگار 3

باز هم ایسلند و باز هم جاذبه‌ای منحصر به فرد در این کشور زیبا که هر ماجراجویی را شیفته‌ی خود می‌کند. واقع در جنوبی‌ترین بخش مناطق کوهستانی ایسلند می‌توان مقصدی محبوب و شگفت‌انگیز را پیدا کرد که لندمانالائوگار نام دارد. این ناحیه به خاطر کوه‌های رنگارنگ ریولیت، دشت‌های گدازه‌ای و آتشفشان هلکا شهرت دارد. پیاده‌روی در این سرزمین وسیع با تنوعی حیرت‌انگیز از نظر زمین‌شناسی تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را رقم می‌زند که به هیچ‌وجه نباید از دست داد. به علاوه آژانس‌های گردشگری برای مسافران امکان اسب‌سواری در طول تابستان را فراهم می‌آورند که تجربه‌ای مضاعف را برایتان رقم می‌زند. تصاویر تا حدودی این مناظر خیره‌کننده‌ی دور افتاده را که توسط نیروهای طبیعت شکل گرفته‌اند، به تصویر می‌کشند.

4- ساحل پانالویو (Punaluʻu Beach)، جزیره‌ی بزرگ، هاوایی

ساحل پانالویو 1ساحل پانالویو 2ساحل پانالویو 3

پانالویو که به عنوان ساحل بلک سند (شن سیاه) هم شناخته می‌شود، یکی از مکان‌های غیر معمول در هاوایی است که به خاطر بهشت سفید شنی‌اش شهرت دارد. با این وجود، جزیره‌های اقیانوس آرام طبیعتی آتشفشانی دارند. از این رو، جریان گدازه باعث رنگ سیاه این ساحل شده است. بنابراین شن‌های این مکان طبیعتی بازالتی دارند. خوشبختانه ناحیه‌ای وجود دارد که می‌توانید برنامه‌ی تفریح و پیک نیک را بریزید و یک روز به یاد ماندنی را کنار دریا سپری کنید. جالب اینکه بیشتر اوقات می‌توانید لاک‌پشت‌های غول پیکر دریایی را ببینید که برای گرفتن حمام آفتاب به ساحل آمده‌اند. گفته می‌شود که تجربه‌ی لمس این شن‌های سیاه زیر پاهایتان بسیار منحصر به فرد است. بنابراین اگر زمانی به هاوایی سفر کردید، فرصت بازدید از این مکان را از دست ندهید.

3- کلیماتو (Kelimutu)، جزیره‌ی فلورس (Flores)، اندونزی

کلیماتو 1کلیماتو 2کلیماتو 3

کلیماتو آتش‌فشانی است که ۳ دهانه‌‌ی دریاچه‌ای شگفت‌انگیز در قله‌اش دارد. آب‌های این دریاچه‌ها به رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی خودنمایی می‌کنند. بومی‌های جزیره‌ی فلورس بر این اعتقاد هستند که این دریاچه‌ها استراحتگاه ابدی اجدادشان است. طبق سنت و اعتقاد، رنگ آب دریاچه‌ها مربوط به خلق‌ و خوی ارواح است. هیچ‌کس نمی‌تواند رنگ این آب‌ها را پیش‌بینی کند چرا که گاهی به رنگ سیاه‌ و سفید تغییر می‌کنند. علت این تغییر رنگ‌، دودی است که از آتش‌فشان و بر اثر فعالیت‌های شیمیایی ایجاد می‌شود. بدون شک این مکان، نقطه‌ای منحصر به‌ فرد روی این کره‌ی خاکی است. به‌ علاوه پارک ملی که آتش‌فشان در آن واقع شده است، ارزش بازدید بالایی دارد.

2-گذرگاه ساحلی جیانت، شهرستان آنتریم، ایرلند

گذرگاه ساحلی جیانت 1گذرگاه ساحلی جیانت 2گذرگاه ساحلی جیانت 3

گذرگاه ساحلی جیانت را می‌توان گنجینه‌ای ملی دانست. ۴۰,۰۰۰ ستون شکل گرفته‌ی بازالتی این مکان توسط یونسکو محافظت می‌شود. این جواهر طبیعی در نتیجه‌ی فوران‌های آتشفشانی شکل گرفته است، اما به مدت چند قرن تصور مردم بر این بود که غول‌هایی که به جاده نیاز داشتند، چنین سازه‌های را پدید آورده‌اند! شما می‌توانید با استفاده از قطار، اتوبوس و اتومبیل به این ناحیه سفر کنید و در طول مسیر از تماشای مناظر زیبای اطراف لذت ببرید. یک پارکینگ کنار مرکز بازدیدکنندگان، انجام سفر با اتومبیل شخصی را راحت کرده است.

1- آبشار اسوارتیفوس، پارک ملی اسکافتافل (Skaftafell)، ایسلند

آبشار اسوارتیفوس 1آبشار اسوارتیفوس 2آبشار اسوارتیفوس 3

اسوارتیفوس یا بلک فال، آبشاری منحصر به فرد در کشور ایسلند است که بخشی از شگفتی‌های طبیعی این کشور محسوب می‌شود. این آبشار به خاطر وجود ستون‌های بازالتی در اطرافش به وجود آمده است. این ستون‌ها طی دوره‌ای طولانی پس از اینکه گدازه‌ی آتشفشانی صخره‌ها را پوشاند، تحت تاثیر حرارت آهسته اما مداوم بازالتی شکل گرفت.  ظاهر فراواقعی این آبشار الهام‌بخش معماری ایسلند شده است. کلیسای Hallgrímskirkja و تئاتر ملی این کشور، مشهورترین مثال‌هایی از این دست هستند که به خوبی با مناظر زیبای ایسلندی ادغام شده‌اند. اگر از پارک ملی اسکافتافل بازدید کردید، به هیچ‌وجه تماشای این جواهر طبیعی را از دست ندهید، چرا که اغلب مسیرهای پیاده‌روی از این مکان شروع می‌شوند.

منبع فارسیکجارو


علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
sadra ebrahimi
۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۲۷

من میخوام همشونو برم facepalm facepalm sad sad

paniz
paniz
۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۷

مطالبتون واقعا عجیب وآموزندس

b1