عکس کاور پارک ملی کاریجینی
b1
خانه » ۱۰ شگفتی طبیعی در استرالیا!

۱۰ شگفتی طبیعی در استرالیا!

b3

وقتی صحبت از طبیعت باشد، استرالیا دنیایی کاملاً متفاوت است. تقریباً در همه جای این قاره می‌توان تماشایی‌ترین و منحصربه فردترین شگفتی‌های طبیعی را پیدا کرد. پارک‌های ملی مانند پورنولولو، آبشار زیبای مکنزی، صخرهٔ معلق و سواحل زیبا تنها بخشی از جاذبه‌های شگفت انگیز این بخش از دنیا محسوب می‌شوند.

10- طبیعت محافظت شدهٔ دویلز ماربلز (Devils Marbles)، قلمرو شمالی (Northern Territory)

دویلز ماربلز 1دویلز ماربلز 2دویلز ماربلز 3دویلز ماربلز 4

طبیعت محافظت شدهٔ دویلز ماربلز (مرمرهای شیاطین) که به عنوان کارلو کارلو (Karlu Karlu) هم شناخته می‌شود، یکی از خاص‌ترین شگفتی‌های طبیعی در منطقه است. این ناحیه برای بومیان اهمیت فرهنگی و معنوی زیادی دارد و یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های مذهبی جهان را تا به امروز حفظ کرده است. این تخته سنگ‌های عظیم گرانیتی، هیجان انگیزترین و جذابترین ویژگی دورافتادهٔ استرالیا هستند که به مدت چند میلیون سال به وسیلهٔ نیروهای طبیعت شکل گرفته‌اند. تخته سنگ‌های یاد شده دارای تعادلی ناپایدار هستند یا به دو نیم تقسیم شده‌اند. همچنین امکانات مختلفی از جمله یک مرکز گردشگری، یک اردوگاه و جنگل‌بان‌های خوش برخوردی که رویدادهای زنده‌ای را بین ماه‌های مِی و سپتامبر سازماندهی می‌کنند، سفر خوشی را برای مسافران تضمین خواهند کرد.

9- صخره‌های کیاما (The Rocks of Kiama)

صخره‌های کیاما 1صخره‌های کیاما 2صخره‌های کیاما 3

شهر کوچک ساحلی کیاما مقصد توریستی محبوبی است، چرا که جاذبه‌های ساحلی بیشماری دارد. خط ساحلی سنگی این منطقه ویژگی‌هایی جذابی همچون غارها، کاتدرال راکز (نوعی صخرهٔ بزرگ) و سوراخ‌های تنفسی را ارائه می‌دهد. این سواحل خیلی شلوغ نیستند، از این رو برای موج سواری مناسب به شمار می‌روند. یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز این ناحیه پلیکان‌های استرالیایی‌اند که حتی یک مجسمه هم به به مناسبت این موضوع از این پرندهٔ زیبا ساخته شده است. سوراخ تنفسی کیاما محبوب‌ترین جاذبهٔ آن محسوب می‌شود، این سوراخ می‌تواند آب را تا ۲۵ متر در هوا پرتاب کند. همچنین بومبو هدلند یا دماغهٔ بومبو (Bombo Headland) یکی از شگفتی‌های زمین شناسی است که از ویژگی‌های آن می‌توان به ستون‌های شش ضلعی و باقی مانده‌های گذرگاه Giant (غول) اشاره کرد. به علاوه در این شهر می‌توانید درون کافه‌ها و رستوران‌ها بعد از یک روز پر حادثه به استراحت کردن بپردازید.

8- جادهٔ Great Ocean

جاده گریت اوشن 1جاده گریت اوشن 2جاده گریت اوشن 3جاده گریت اوشن 4

جادهٔ گریت اوشن نقاط دید زیبای بیشماری را در اختیار شما می‌گذارد که اغلب آن‌ها به خط ساحلی چشمگیر و اقیانوس اشراف دارند. بعضی از بخش‌های این مسیر ساده‌ترند در حالی که برخی دیگر چالش بیشتری به همراه دارند، اما ماجراجویانه‌تر هستند. به عنوان مثال، برای پیاده‌روی در طول رودخانهٔ Aire باید از عرض رودخانه عبور کنید، چرا که هیچگونه پلی روی آن وجود ندارد. با این وجود، ساحل خوش منظر یوهانا (Johanna) با مناظر شگفت‌انگیزش در پایان این مسیر انتظار شما را می‌کشد! بازدیدکنندگان می‌توانند از میان برنامه‌های سفری متنوع به انتخاب خود یکی را برگزینند. همچنین می‌توان برای چند ساعت پیاده‌روی یا سفر گستردهٔ ۸ روزه ثبت نام کرد. اردوگاه‌ها به علاقمندان این امکان را می‌دهند تا شب را به خوبی استراحت کنند و سفرشان در روز بعد را ادامه دهند.

7- تاسمانی

تاسمانی 1تاسمانی 2تاسمانی 3

در تاسمانی همه چیز آرام است و مسافران می‌توانند از سواحل آرامش بخش، کشتی‌های غرق شده و طبیعت وحش غنی آن نهایت لذت را ببرند. این منطقه به عنوان ایالتی جزیره‌ای شناخته شده است. تاسمانی ۲۴۰ کیلومتر از خشکی اصلی فاصله دارد. از شگفتی‌های طبیعی این مکان می‌توان خلیج هیجان انگیز و شهرهای هیپی مانند هوبارت نام برد. بازدیدکنندگان می‌توانند در این شهر از غذاهای عالی، نوشیدنی‌های خوشمزه و شب زنده‌داری لذت ببرند. ترکیبی حیرت انگیز از طبیعت بکر، شهرهای مدرن و میراث تاریخی، دلیل خوبی برای سفر به این ناحیه است.

6- نینگالو

نینگالو 1نینگالو 2نینگالو 3نینگالو 4

ساحل نینگالو دارای ویژگی‌های اعجاب آوری است که آن را لایق بودن در فهرست میراث جهانی یونسکو کرده‌اند. این ساحل در بخش غربی استرالیا قرار دارد و همراه با دیوارهٔ بزرگ مرجانی، یکی از بهترین نقاط دنیا برای غواصی و شنا محسوب می‌شوند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به ۲۵۰ گونه مرجان و بیش از ۵۰۰ گونه ماهی اشاره کرد. غواصان در هر سطحی که باشند این منطقه را جذاب خواهند یافت. به علاوه تورهای قایق سواری، سفرهای ماهیگیری و کمپ زدن، تنوعی عالی از فعالیت‌های تفریحی را به وجود آورده‌اند که می‌توان از انجام آن‌ها لذت زیادی برد.

5- ماریا آیلند

ماریا آیلند 1ماریا آیلند 2ماریا آیلند 3

سراسر جزیرهٔ ماریا به عنوان یک پارک ملی طراحی شده است. مناظر کوهستانی، و جذابیت‌های حیات وحش غنی به همراه ویرانه‌های تاریخی از این جزیره مقصدی مناسب ساخته‌اند. از ویژگی‌های ماریا آیلند می‌توان به مسیری به همین نام اشاره کرد. این مسیر علاوه بر این که برندهٔ جایزهٔ مخصوص شده است بخش‌های متنوع و مناظری دیدنی را ارائه می‌کند. مسیر مورد اشاره در امتداد زمینی ناهموار، پر از بوته و سواحل نرم شنی کشیده شده است. محبوب‌ترین محل در این جزیره، صخره‌های نقاشی شده دارای الگوهای رنگی و صخره‌های فسیل شامل فسیل‌های متنوع هستند. اغلب جاده‌های ماریا آیلند برای دوچرخه سواری مناسب‌اند، اگرچه آوردن موتور سیکلت و وسایل نقلیهٔ سوختی مشکلات زیادی به همراه دارد.

4- آبشار مکنزی (MacKenzie Falls)

آبشار مکنزی 1آبشار مکنزی 2آبشار مکنزی 3

آبشار مکنزی در پارک ملی گرامپینز (Grampians) قرار دارد که به داشتن آبشارهای کوچک بیشمارش می‌بالد. آبشار مکنزی یکی از دوست داشتنی‌ترین جاذبه‌های این پارک محسوب می‌شود. جریان قدرتمند این آبشار، برخلاف آبشارهای دیگر پارک، در تمام طول سال از ارتفاع ۳۵ متری ساختارهای سنگی باستانی پایین می‌ریزد. آبشار مکنزی همچنین یکی از خوش عکس‌ترین مناظر ناحیه را تشکیل می‌دهد، اما علاوه بر نوازش چشمان و لنز دوربینتان، این آبشار فرصتی عالی را برای شناکردن فراهم آورده است. شگفتی طبیعی این منطقه به خاطر محیط نسبتاً خشک و قهوه‌ای آن تصویری فراموش نشدنی را در ذهن شما حک خواهد کرد. همچنین دریاچهٔ زیبای وارتوک (Wartook) و رودخانهٔ مکنزی جذابیت این ناحیه را دوچندان کرده‌اند.

3- صخرهٔ معلق

صخرهٔ معلق 1صخرهٔ معلق 2صخرهٔ معلق 3

صخرهٔ معلق که به عنوان Mount Diogenes هم شناخته می‌شود، ساختاری فوق‌العاده است که ۷۱۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. صخرهٔ معلق از فعالیت آتشفشانی در این ناحیه شکل گرفته است و حدود ۶٫۲۵ میلیون سال قدمت دارد. این صخره در فرهنگ مردم Wurundjeri به عنوان مکانی برای مرد شدن از اهمیت زیادی برخوردار بود. این مکان امروزه هم مناظری بی نظیر را ارائه و روزی عالی را برای علاقمندان رقم می‌زند. تنها حدود ۴۰ دقیقه کوهنوردی نیاز است تا به قلهٔ کوه برسید، اما پس از این مدت، در بالاترین نقطه می‌توانید از مناظر پانورامای منطقهٔ Macedon لذت ببرید. این صخره همچنین نقاطی را برای پیک‌نیک و برپا کردن بساط باربیکیو به علاوهٔ یک کافه فراهم آورده است.

2-پارک ملی کاریجینی (Karijini National Park)

پارک ملی کاریجینی 1پارک ملی کاریجینی 2پارک ملی کاریجینی 3پارک ملی کاریجینی 4

کاریجی، دومین پارک بزرگ در استرالیا محسوب می‌شود که با پنج درهٔ زیبا مزین شده است. این دره‌ها باعث به وجود آمدن حوضچه‌های آب، سوارخ‌های آبی و چندین آبشار شده‌اند. پارک مذکور همچنین میزبان گونه‌های در معرض خطر حیوانی مانند کانگورو، کانگوروی خاکستری، والارو، جوجه تیغی استرالیایی، مارمولک، بزمجه، خفاش، مار و انواع پرندگان است. طبیعت بکر و منحصر به فرد منطقه و نقاط واقعاً دیدنی آن دلیل خوبی برای بازدید از پارک ملی کاریجینی محسوب می‌شود.

1- پارک ملی پورنولولو

پارک ملی پورنولولو 1پارک ملی پورنولولو 2پارک ملی پورنولولو 3

میراث ثبت شدهٔ جهانی دیگری همچون پارک ملی پورنولولو، دلیل خوبی برای اثبات این موضوع است که باید استرالیا را سرزمین عجایب نامید. مناظر تماشایی این پارک دارای ویژگی‌هایی مانند ستون‌های شنی منحصر به فرد، ساختارهای صخره‌ای باور نکردنی، دره‌های بزرگ، دره‌های کوچک، حفره‌ها، دشت‌های بی درخت و هموار و همچنین سطح ناهموار نارنجی (به دلیل وجود باکتری در شن‌ها) است. همچنین مسیرهای پیاده‌روی بیشمار پارک پورنولولو مناظری فراموش نشدنی را در جلوی چشم مسافران می‌گشاید. در همان حال بازدیدکنندگان می‌توانند شب را در اردوگاه‌ها سپری کنند و در صبح روز بعد به ماجراجویی ادامه دهند. پارک مورد ذکر یکی از تاثیرگذارترین پارک‌های ملی در استرالیا به شمار می‌رود. گردشگران می‌توانند از میان مسیرهای مختلف اکتشافی در این ناحیه یکی را انتخاب کنند و به پیاده‌روی، کوهنوردی، رانندگی در یک وسیلهٔ نقلیهٔ چهار چرخ یا پرواز با هواپیما بپردازند. توریست‌ها همچنین می‌توانند در این پارک چادر بزنند، اما باید به خاطر داشت که هیچ گونه فروشگاه یا امکاناتی در این مکان وجود ندارد، پس بهتر است با تجهیزات کامل به ماجراجویی مشغول شوید.

منبع فارسیکجارو


علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
b1