cover glaciers
b1
خانه » ۹ یخچال طبیعی زیبای جهان!

۹ یخچال طبیعی زیبای جهان!

b3

بین ۶۰۰ هزار تا ۱۰ هزار سال پیش، زمین، دوره‌هایی از هوای سرد را طی کرده است که عصر یخبندان نامیده می‌شوند. در هر یک از این دوره‌ها، یخچال‌های طبیعی در آمریکای شمالی، آسیا و اروپا به وجود آمدند. امروزه در حدود ۱۰ درصد از سطح زمین (حدود ۱۶ میلیون کیلومتر مربع) توسط یخچال‌ها اشغال شده‌اند. اما گرم شدن کرهٔ زمین، حیات یخچال‌های طبیعی را تهدید می‌کند که این موجب نگرانی دانشمندان شده‌است. یخچال‌ها جلوه‌های زیبا و باشکوهی از طبیعت بکر اطراف ما هستند. در این مقاله با چند یخچال طبیعی زیبا در جهان آشنا می‌شویم. با عجیب‌ترین همراه باشید.

9- یخچال Biafo، پاکستان

biafo glacier 1 biafo glacier 2

به دلیل قرار گرفتن در مکانی دنج در قلب کوه‌های شمال پاکستان، این یخچال، بکر باقی مانده و گردشگران کمتر به آن دسترسی دارند. با وجود این که سفر به حاشیهٔ این دریاچهٔ برفی، چندین روز طول خواهد کشید اما قطعاً سفر کسل‌کننده‌ای نخواهد بود. چرا که پوشش گیاهی و جانوری شگفت‌انگیزی در اطراف یخچال وجود دارد. گرچه افراد غیرحرفه‌ای نیز می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند اما بهتر است در صورتی که در شرایط بدنی مناسبی قرار دارید، این سفر را آغاز کنید. چرا که ممکن است به جای لذت بردن از مناظر طبیعی اطرافتان، با مشکلات تنفسی مواجه شوید.

8- یخچال پریتو مورنو (Perito Moreno)، آرژانتین

perito moreno glacier 2perito moreno glacier 1

در پارک ملی Lago Argentino، در مجموع ۱۳ یخچال طبیعی وجود دارد اما زیباترین آنها تحت عنوان پریتو مورنو شناخته می‌شود. این یخچال با توجه به اندازه و امکان دسترسی به آن، یکی از بزرگ‌ترین مناطق جذب گردشگر در آرژانتین به شمار می‌رود. این رود یخی با ۶۰ متر ارتفاع، دریاچه آرخنتینو (Argentino) را به دو قسمت تقسیم می‌کند: Southern Sea و Rich Sea. آب این دو قسمت به مرور زمان، آن را تخریب کرده و کانالی در میان این یخچال ایجاد کرده‌است. گرچه گردشگران با دیدن منظرهٔ با شکوه افتادن قطعات بزرگ یخ در آب، لذت می‌برند. در اطراف این منطقهٔ حفاظت‌شده می‌توانید حیواناتی نظیر شترمرغ، نوعی شتر بی‌کوهان با نام گواناکو (Guanaco) و حتی بزرگ‌ترین پرندهٔ جهان یعنی Condor را از نزدیک ببینید.

7- یخچال Bay، آلاسکا

glacier bay 2glacier bay 1 1024x768

پارک ملی بزرگ یخچال طبیعی Bay، در ساحل جنوب شرقی آلاسکا واقع شده‌است و تحت حفاظت یونسکو قرار دارد. به دلیل تعداد کم جاده‌ها در این ناحیه، تورهای پیاده‌گردی به ندرت ارائه می‌شوند و معمولاً گردشگران از تورهای هلی کوپتر و هواپیما استفاده می‌کنند. البته برای مشاهدهٔ یخ‌های درخشان این یخچال طبیعی، مجبور نیستید از هتلی که در محدودهٔ این پارک قرار دارد، خارج شوید. فرصت دیگری که از آن می‌توانید برای تماشای منظرهٔ با شکوه ایجاد تکه‌های یخ و کوه‌یخ‌ها و جدا شدن آنها از حاشیهٔ یخچال، استفاده کنید، گشت زدن در کنار سواحل است. ممکن است هنگام شنا، گرازهای دریایی، نهنگ‌ها و حتی دلفین‌ها را ببینید. در نواحی جنگل‌های ساحلی، گوزن و خرس نیز یافت می‌شوند.

6- یخچال Furtwangler، تانزانیا

furtwangler glacier 1

این یخچال طبیعی که در خط استوا واقع شده، از اوایل قرن بیست و یکم شروع به ذوب شدن کرد و بنا به پیش‌بینی‌های دانشمندان، تا سال ۲۰۲۰ کاملاً ناپدید خواهد شد. یخچال Furtwangler در دامنهٔ شمالی کوه کلیمانجارو (Kilimanjaro)، نزدیک به قله، در ارتفاع پنج هزار متری قرار گرفته‌است. گرچه صعود به بلندترین قلهٔ آفریقا برای گردشگرانی که آمادگی چندانی ندارند راحت است و به داشتن مهارت‌های کوهنوردی نیازی ندارد، اما رسیدن به این یخچال که پایین‌تر از قله واقع شده‌است، چندان ساده نیست. در حقیقت مشکل اصلی، رقیق شدن هوا در ارتفاع است که موجب می‌شود کمتر از نصف مسافران بتوانند به مقصد برسند. باقی گردشگران تسلیم شده و مجبور به بازگشت می‌شوند.

5- یخچال واختنایوکوت (Vatnajokull)، ایسلند

vatnajokull glacier 1

بزرگ‌ترین یخچال طبیعی ایسلند، بیش از ۸ درصد از خاک این کشور را پوشانده است. واژهٔ Vatnajökull از ترکیب واژه‌های vatna به معنی «آب‌ها» و jökull به معنی «یخچال طبیعی» ساخته شده‌است. این پهنه‌های بزرگ یخی و ترک‌دار، در مساحتی معادل ۸۳۰۰ کیلومتر مربع، گسترده شده‌اند. در زیر این یخچال، آتشفشان‌هایی قرار دارند که چند سال یکبار فوران کرده و یخ‌ها را ذوب می‌کنند. گردشگران با استفاده از جیپ و به همراه چند راهنما، به این منطقه سفر می‌کنند و در آنجا می‌توانند فعالیت مورد علاقه‌شان را دنبال کنند. از میان این فعالیت‌های تفریحی که مورد توجه گردشگران است می‌توان بالا رفتن از یخچال، گشت‌وگذار در حفره‌ها و شکاف‌های میان یخ‌ها، حمام کردن در چشمه‌های آب‌گرم طبیعی در زیر آرک‌های غارهای یخی و همچنین اسکی را نام برد.

4- یخچال Yulong، چین

yulong glacier 1yulong glacier 2

دانشمندان بارها دربارهٔ از بین رفتن این یخچال طبیعی که در جنوب چین واقع است، هشدار داده‌اند اما نظارت دائمی بر روی تغییرات آن که از سال ۱۹۸۲ انجام می‌شود، این پیش بینی‌های بدبینانه را کاملاً رد می‌کند چرا که تغیرات آب‌وهوا موجب تغییر وضعیت این یخچال می‌شود. در حال حاضر این یخچال در ارتفاع ۴۲۰۰ متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد، رفتن به آنجا و دیدن کردن از این طبیعت زیبا، ساده نیست. چرا که در این ارتفاع، هوا بسیار رقیق است و کسانی که نمی‌توانند از دیدن این منظرهٔ بکر و بی‌نظیر، چشم‌پوشی کنند، باید مجهز به ماسک اکسیژن باشند.

3- یخچال‌های Fox و Franz Josef، نیوزیلند

fox glacierfranz josef glacier

این یخچال‌ها که در آبشارهای یخی دامنه‌های غربی آلپ جنوبی واقع‌اند، تا نزدیکی جنگل‌های همیشه‌سبز نیمه‌گرمسیری ادامه می‌یابند. برای دیدن یخچال Franz Josef از اقامت‌گاهی به همین نام، قدم زدن را شروع کنید. همچنین می‌توانید برای دیدن این دو یخچال، سوار هلی‌کوپتر شوید و حتی روی آنها فرود بیایید.

2- یخچال Athabasca، کانادا

athabasca glacier

یکی دیگر از یخچال‌هایی که به سرعت در حال ذوب شدن است و به عنوان زیباترین یخچال طبیعی در آمریکای شمالی شناخته می‌شود، یخچال Athabasca است که در سال‌های اخیر، تقریباً نیمی از حجم خود را از دست داده‌است. در حال حاضر، طول آن به ۶ کیلومتر می‌رسد. در نتیجهٔ شدت گرفتن میزان ذوب یخ‌ها، این یخچال به طور مداوم در حال حرکت است و گشت‌وگذار بر روی آن بدون حضور راهنما، ممنوع است.

1- قارهٔ قطب جنوب

antarctica 2antarctica 1 1024x649

قارهٔ قطب جنوب، جایی است که بیشتر از هر جای دیگر در دنیا، برف و یخ و یخچال دارد. به نظر می‌رسد که با توجه به مسئلهٔ گرم شدن کرهٔ زمین، جمعیت این قاره افزایش یافته‌است. در طول نود سال فقط ۶ الی ۷ هزار نفر در این قاره بوده‌اند در حالی که در سال گذشته تعداد گردشگران به ۴۵ هزار نفر رسیده‌است. این افزایش جمعیت می‌تواند موجب آسیب زدن به اکولوژی این ناحیه شود. به همین جهت، اخیراً، ۲۸ کشوری که در این قاره به فعالیت‌های علمی می‌پردازند، توافقنامه‌ای امضا کرده‌اند که به موجب آن، تعداد گردشگران این قاره، محدود خواهد شد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Vivi

مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1