cover
b1
خانه » ۱۰ مکان مقدس شگفت‌انگیز در گوشه‌وکنار دنیا!

۱۰ مکان مقدس شگفت‌انگیز در گوشه‌وکنار دنیا!

b3

مکان‌های مقدس واقعا شگفت‌انگیز هستند. معمولا صومعه‌ها، حرم‌ها و معابد در نقاط بکر ی واقع شده‌اند که زیبایی‌شان خالص است. همچنین برخی مکان‌ها به حدی دست‌نخورده هستند که مقدس محسوب می‌شوند و در میان مردم هر منطقه‌ای از احترام خاصی برخوردار هستند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید تا به معرفی ۱۰ مکان این‌چنینی بپردازیم.

10- دویل تاور (برج شیطان)، وایومینگ، ایالات متحده

top sacred devils photo by john haig top sacred devils photo by rikk flohr top sacred devils photo by brenda bergman top sacred devils

مکانی تشکیل‌شده بر اثر لاکولیت‌ قدرتمند و نفوذ ماگما که از طرف بومیان آمریکایی که افسانه‌های مختلفی در مورد ریشه‌های این محل ساخته‌اند، به‌عنوان مکانی مقدس در نظر گرفته شده‌است؛ بنابراین از بازدیدکنندگان خواسته می‌شود که به این مکان مقدس احترام بگذارند. قبایل محلی هنوز هم مراسم مذهبی خود را در این محل برگزار می‌کنند. هرسال در ماه ژوئن، یکی از فعالیت‌هایی که مورد تائید بومیان آمریکایی نیست و از بازدیدکنندگان انتظار می‌رود آن را انجام ندهند، بالا رفتن از برج شیطان است. بااین‌وجود، همه آزاد هستند که در ۲ کیلومتر مسیر پیاده‌روی دل‌فریب اطراف این ساختار به گشت‌وگذار بپردازند.

9- تپه‌ صلیب‌ها (The Hill of Crosses)، شاولیای، لیتوانی

top sacred crosses photo by kevin donegan top sacred crosses photo by kestas balciunas2 top sacred crosses photo by kestas balciunas top sacred crosses photo by zenonas rotautas top sacred crosses

تپه‌ صلیب‌ها یکی از مشهورترین نقاط کشور لیتوانی به شمار می‌رود. تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰۰ هزار صلیب در اینجا وجود دارد که توسط زائران جا گذاشته شده‌اند. پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۹۳ از این تپه بازدید کرد و آن را مکانی برای امید، صلح، عشق و فداکاری نامید. ازآنجایی‌که تپه‌ مذکور از اشغال کشور در طول جنگ، جان سالم به در برده است، زیارت آن دلالت بر مقاومت در برابر جنگ و ترور دارد. این تپه یکی از پر بازدیدترین و معتبرترین جاذبه‌های لیتوانی است. مصنوعات مختلفی که در طول چند دهه اینجا جمع شده‌اند، نمایشی منحصربه‌فرد از هنر مردمی را به وجود آورده است.

8- اولورو، سرزمین شمالی، استرالیا

top sacred uluru photo by petr marek top sacred uluru3 top sacred uluru2 top sacred uluru

صخره‌ شنی یکی از مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های کشور استرالیا به شمار می‌رود. مفهوم نمادین این ساختار به اندازه‌ خودش احساس‌برانگیز است. این مونادنوک یا به عبارتی اینسلبرگ برای بومیان استرالیا مقدس شمرده می‌شود. آن‌ها اعتقاد دارند که ارواح هنوز به همراه گونه‌های جانوری منحصربه‌فرد در این ناحیه زندگی می‌کنند. توریست‌های زیادی هرساله از این منطقه دیدن می‌کنند. از محبوب‌ترین فعالیت‌های تفریحی در اینجا می‌توان به بالا رفتن از اولورو اشاره کرد. بااین‌وجود اخیرا پیشنهاد شده‌است که ممنوعیت چنین فعالیت‌هایی اعمال شود؛ بنابراین بهتر است عجله به خرج دهید و هرچه سریع‌تر از اولورو بازدید کنید.

7- سینوتی (Cenote)، چیچن ایتزا، مکزیک

top sacred cenote2 top sacred cenote top sacred cenote photo by chris connick top sacred cenote photo by jack paulus

وجود گودال‌های طبیعی در کشور مکزیک، امری عادی است. چیچن ایتزا در تمدن مایا شهر مهمی محسوب می‌شد. سینوتی مقدس نه‌تنها به‌عنوان شگفتی طبیعت شناخته می‌شود، بلکه یک نقطه‌ تاریخی هم به شمار می‌رود. این گودال توسط زائرانی بازدید می‌شد که اشیا و گاهی اوقات حتی انسان‌ها را هم برای خدای باران قربانی می‌کردند. بعدها کالاهایی که به‌خوبی محافظت شده‌اند در ته این گودال پیدا شد. دو گودال چیچن ایتزا به طرز ویژه‌ای در میان گردشگران زیبا و دوست‌داشتنی هستند. ازآنجایی‌که خود این شهر هم بسیار جالب است ارزش بازدید کردن را دارد.

6- کوه فیجی، جزیره هونشو، ژاپن

top sacred fuji top sacred fuji photo by anish adhikari top sacred fuji photo by jirat srisabye top sacred fuji photo by kenui yamamura

کوه فیجی که آتش‌فشانی با مخروط متقارن است، سمبل و نماد فرهنگ کشور ژاپن به شمار می‌رود. این کوه با ۳۷۷۶ متر ارتفاع، بلندترین کوه این کشور محسوب می‌شود که به خاطر بار معنایی تاریخی، فرهنگی و مذهبی‌اش، به مدت چند قرن است که زائران را به‌سوی خود جذب می‌‌کند. امروزه مردم به دلایل مختلفی از این کوه دیدن می‌کنند. بالا رفتن از آن یکی از دوست‌داشتنی‌ترین فعالیت‌هایی است که صورت می‌پذیرد. همچنین افراد ماجراجو علاقه‌ زیادی به ورزش هیجان‌انگیز پاراگلایدر دارند. ازآنجایی‌که کوه فوجی با ۵ دریاچه‌ زیبا احاطه شده‌است، هرساله جشنواره‌های زیادی در اطراف آن برگزار می‌شود.

5- شانگری-لا، چین، Songzanlin

top sacred songzanlin photo by facechoo yong top sacred songzanlin photo by globetroptard aymeric b top sacred songzanlin photo by brendan van son top sacred songzanlin photo by rungthum lee

Songzanlin، بزرگ‌ترین صومعه‌ بودائی تبتی است که در یون‌نان قرار دارد. این صومعه یکی از مشهورترین و همچنین زیباترین معابد چین محسوب می‌شود. این مجموعه در سال ۱۶۷۹ ساخته و شبیه یک شهر تاریخی کوچک به نظر می‌رسد. معماری تبتی، طراحی و عناصر به‌کاررفته در آن، نقاشی‌های محافظت‌شده و مجسمه‌های طلایی بودا از این مکان یک مقصد جذاب گردشگری ساخته‌اند. به خاطر ساخته شدن صومعه در کوه‌ها، مناظری یکدست و زیبا در اطراف آن خودنمایی می‌کنند. مردم در روز ۲۹ نوامبر هرسال اینجا جمع می‌شوند تا راهبانی را که به همراه ماسکی بر صورت مشغول رقص‌های سنتی و مرسوم هستند به تماشا بنشینند. همچنین در ماه ژوئن، جشن مسابقه‌ اسب‌دوانی برگزار می‌شود و با غذا، رقص، آواز و خریدوفروش جامه‌های پوستین و پارچه‌ ابریشم از مردم پذیرایی می‌شود. همچنین در ماه سپتامبر و طی جشنواره‌ «اقلیت» هنرمندان برای ارائه‌ ساخته‌هایشان به این صومعه سفر می‌کنند.

4- دریاچه یام‌دراک (Yamdrok)، تبت

top sacred yamdrok top sacred yamdrok photo by harrison zhao top sacred yamdrok photo by christian ortiz top sacred yamdrok2 top sacred yamdrok photo by harrison zhao2

آب‌های تازه‌ دریاچه یام‌دراک که یکی از دریاچه‌های مقدس تبت است، در میان شهر لهاسا (پایتخت تبت) و شهر کوچک Gyantse واقع شده‌اند. به دلیل قدرت‌های معنوی این مکان، دالایی لاما (رهبر مذهبی بودائیان) و همچنین مردم بومی منطقه از آن زیارت می‌کنند. اهمیت قداست این دریاچه به بودای دوم برمی‌گردد که مذهب بودائی را وارد تبت کرد. همچنین صومعه‌ زنانه Samding بر روی یک شبه‌جزیره در وسط همین دریاچه ساخته شده‌است. این دریاچه در محیطی شگفت‌انگیز قرار دارد که برای تنها بودن و به آرامش رسیدن فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

3- دریاچه آبی، جزیره جنوبی، نیوزیلند

top sacred blue top sacred blue photo by klaus thymann2 top sacred blue photo by klaus thymann3 top sacred blue photo by klaus thymann4 top sacred blue photo by klaus thymann5 top sacred blue photo by klaus thymann

در میان دریاچه‌های پارک ملی نلسون، دریاچه‌ای نسبتا کوچک وجود دارد که گفته می‌شود شفاف‌ترین آب جهان را دارد. آبی که تقریبا به زلالی آب مقطر است، به این معنی که تا عمق ۸۰ متری آن قابل مشاهده است. این دریاچه برای قوم مائوری که آن را Rotomairewhenua می‌نامند، مقدس محسوب می‌شود، بنابراین ورود به دریاچه و شنا کردن در آن ممنوع است. بااین‌وجود، عکاسی به نام کلاوس تایمان (Klaus Thymann) به‌طور ویژه اجازه یافت تا وضوح و زیبایی دریاچه را برای اهداف علمی به تصویر بکشد. این دریاچه در پارکی زیبا قرار دارد که مکانی عالی برای آرامش، پیاده‌روی، ماهیگیری و فرصت کمپ زدن در دل طبیعت را فراهم می‌کند.

2- باتو کیو (غارهای باتو)، Gombak، مالزی

top sacred batu photo by danny xeero top sacred batu photo by ashraful hadi top sacred batu top sacred batu photo by matthew islamtop sacred batu photo by jordan alexander

تپه‌ سنگ آهکی باتو دارای تعداد زیادی غار و نقطه‌ مقدس است که توسط مردم محلی و همچنین گردشگران بازدید می‌شوند. مجموعه معبد باتو در سراسر این تپه پراکنده شده‌ که بخش اصلی آن در بالای تپه است و برای رسیدن به آن باید از ۲۷۶ پله بالا رفت. مکانی مبهم و فریبنده که در طول عمرتان حداقل یک‌بار باید ببینید. فریبندگی این محل نه‌تنها به خاطر شگفتی‌های طبیعی، بلکه به خاطر وجود یک مجسمه‌ بلند هندو هم است. اگر تصمیم گرفتید از این غارها بازدید کنید، بهتر است در یک تور راهنما ثبت‌نام کنید که در طول آن تاریخ و شکوه غارهای باتو را برایتان معرفی خواهند کرد. در ضمن مراقب میمون‌هایی که سعی می‌کنند بطری آبتان را بدزدند باشید، گرچه، این موضوع خود از جاذبه‌های سرگرم‌کننده‌ این منطقه است.

1- کلیموتو (Kelimutu)، جزیره فلورس، اندونزی

top sacred kelimutu top sacred kelimutu4 top sacred kelimutu photo by nathalie stravers top sacred kelimutu2

کلیموتو آتشفشانی است که ۳ دهانه‌‌ دریاچه‌ای شگفت‌انگیز در قله‌اش دارد. آب‌های این دریاچه‌ها به رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی خودنمایی می‌کنند. بومی‌های جزیره‌ فلورس بر این اعتقاد هستند که این دریاچه‌ها استراحتگاه ابدی اجدادشان است. بر طبق سنت و اعتقاد، رنگ آب دریاچه‌ها مربوط به خلق‌وخوی ارواح است. هیچ‌کس نمی‌تواند رنگ این آب‌ها را پیش‌بینی کند، چراکه گاهی به رنگ سیاه‌وسفید تغییر می‌کنند. علت این تغییر رنگ‌، دودی است که از آتشفشان و براثر فعالیت‌های شیمیایی ایجاد می‌شود. بدون شک این مکان، نقطه‌ای منحصربه‌فرد بر روی این کره‌ خاکی است. به‌علاوه پارک ملی که آتشفشان در آن واقع شده‌است، ارزش بازدید بالایی دارد.

منبع فارسیکجارو


مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1