42 25484058
b1
خانه » ۱۵ منظره طبیعی عجیب که تاکنون ندیده‌اید!

۱۵ منظره طبیعی عجیب که تاکنون ندیده‌اید!

b3

شاید این منظره‌ها به قدری عجیب باشند که تصور شود از سیارهٔ دیگری به زمین آورده شده‌اند و در واقع به گونه‌ای هستند که فقط در جلوه‌های ویژه هالیوودی می‌بینید. خوشبختانه این منظره‌ها بسیار دورتر از مکان‌هایی هستند که توسط توریست‌ها آسیب ببینند، بنابراین هنوز ظاهر فرازمینی خود را حفظ کرده‌اند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا این مناظر فوق‌العاده را به شما معرفی کنیم.

15- گذرگاه ساحلی غول‌ها (Giant’s Causeway)، ایرلند

giants causeway ireland

نقطهٔ عطف زمین شناسی در شمال ایرلند یک صخره به نام گذرگاه ساحلی غول‌ها (Giant`s Gauseway) است که از ستون‌های نسبتاً منظم شش ضلعی تشکیل شده است. جایی که اندازهٔ ستون‌هایش به گونه‌ای است که مانند گذرگاهی است که کمی از سطح زمین بلندتر است. اولین بار در سال ۱۶۹۳ این مکان توسط جهانیان شناخته شد. برخی معتقدند که توسط انسانهای غول پیکر ساخته شده است، عدهٔ دیگری می‌گویند که این جاده (Gauseway) منشأ آتشفشانی دارد و حتی گروهی معتقدند که کار موجودات فرازمینی است!

14- موج‌های سنگی، آریزونا، ایالت متحده آمریکا

moj

معمولاً تصاویری که از این منظرهٔ طبیعی می‌بینید شما را به یاد تصاویری که توسط فتوشاپ تهیه می‌شود می‌اندازد. درواقع اگر کسی این مکان را از نزدیک نبیند باور نخواهد کرد که وجود خارجی دارد. باور نکردنی است که این صخره‌های غول پیکر موج دار کاملاً طبیعی باشند.

13- دره خشک مک موردو (McMurdo)، قطب جنوب

mcmurdo

این دره در سرزمین ویکتوریا، در غرب درهٔ مک موردو واقع شده است محلی که در حدود دو میلیون سال است که هیچ بارشی در آن وجود نداشته است. اینجا خشک‌ترین نقطهٔ روی زمین است. ماسه‌های تمام نشدنی، استخوان بندی‌ها و صخره‌هایی که با بادهای شدید منحنی شکل شدند، شبیه به منطقهٔ تیراندازی فیلم‌های تخیلی یا یک سناریوی فانتزی است. مناظر و شرایط طبیعی این مکان کمی دور از مناظر زمینی دیگر است و بیشتر شبیه به مریخ است. سازمان فضایی ناسا پیش از اینکه کاوشگران خود را به سیارهٔ قرمز (مریخ) بفرستد آزمایش‌های زیادی را بر روی این مکان انجام داده بود.

12- ریو تنتو (Rio Tinto)، اسپانیا

riotinto

آب‌های قرمز رنگ رودخانهٔ Rio Tinto از میان سرزمین‌های کوهستانی غنی از مس می‌گذرند، و این منظرهٔ طبیعی عجیب را به وجود می‌آورد که هیچ شباهتی به نمونهٔ قبلی آن که توسط انسان ساخته شده بود ندارد. در نتیجهٔ خروجی هزار ساله این مکان، که توسط مردم کارتاژ (یک کشوربسیار قدیمی در شمال آفریقا جایی که اکنون کشور تونس قرار دارد) راه‌اندازی شد، خاک‌های این محل بسیار اکسید شده هستند و آب این رودخانه که بسیار رنگ عجیبی دارد سمی شده است. همچنین به علت افزایش قیمت مس و به منظور ذخیره سازی آنها استخراج فسیل‌ها نیز در چند دههٔ گذشته انجام نشده است.

11- صحرای به لک راک، نوادا، ایالات متحده آمریکا

42 25484058

یک مکان فوق العاده و عرفانی فرازمینی با تپه‌های رنگی خشک و آبفشان رنگی همگان را مجذوب خود می‌کند. این صحرا ظاهری شبیه به آتشفشان دارد که آن نیز بسیار جذاب است، و از ظواهر امر پیداست که دلیلی که فستیوال خاصی مانند برنینگ من (Burning Man) در اینجا برگزار می‌شود این است که کسانی را در اینجا گرد هم می‌آورد که آنها هم انسان‌های متفاوتی هستند و دوست ندارند که مانند همه باشند و می‌خواهند متفاوت باشند. در طی این فستیوال و در قلمرو آن گردش پول و همچنین مسافرت با ماشین کاملاً ممنوع است.

10- غار کریستال، مکزیک crystalsmexico

crystalsmexico

امروزه کریستال در بین مردم بسیار محبوب است مخصوصاً فرم قیمتی آن. جای هیچ تعجبی ندارد که مکانی که دارای درجه حرارت ۶۰ و رطوبت ۱۰۰ درصد است جایی است که قابل دسترس انسان‌ها نیست، اما عده‌ای از انسان‌های فداکار حاضر شدند که به این مکان بروند، تا به بررسی این سنگ گچ‌های کریستال بپردازند (به دلیل شرایط آب و هوایی بد این غار اکتشاف آن به کندی انجام می‌شود). این کریستال‌ها که در سال ۲۰۰۰ کشف شدند بزرگترین کریستال‌ها بر روی کرهٔ زمین هستند. بزرگ‌ترین نمونهٔ آنها ۱۱ متر طول، ۵ و نیم متر قطر و بیش از ۵۰ تن وزن دارد.

9- دریاچهٔ خالدار (spotted lake)، کانادا

spottedlake

این دریاچه که در یک مایلی شمال بندر واشنگتن و دریاچهٔ بریتیش کلمبیا (استانی در کانادا) واقع شده است و در میان مردم محلی به نام "klikuk" (به معنای بخار شدن در زیرآفتاب داغ) شناخته می‌شود، به مخازن آب کوچکی تقسیم می‌شود که هرکدام با سایه روشن‌های بی نظیری از سفید، سبز و زرد نقاشی شده‌اند. توصیفی که در مورد این دریاچه وجود دارد این است که دارای بالاترین غلظت مواد معدنی در آب است. این مکان حتماً ارزش بازدید کردن را خواهد داشت. آزمایشاتی که در اینجا انجام شده نشان می‌دهد که دارای نمکی از تیتانیم، کلسیم، سولفور و دیگر مواد معدنی مفید است.

8- The mosaic pavement(پیاده روی موزاییکی)، تانزانیا

tessellated pavement sunrise

شاید باور کردن آنچه می‌بینید سخت باشد، اما اینها مستطیل‌های کاملاً صاف هستند که در یک باریکه‌ای از تنگه شاهین واقع شده‌اند، این‌ها به هیچ عنوان ساختهٔ دست بشر نیستند و یک منظرهٔ طبیعی فوق العاده مانند صخره‌های موج دار آریزونا هستند. این مکان محصول فرسایش طولانی مدت به همراه جزر و مد و ته نشینی نمک دریا است.

7- دریاچه نمک خشک، بولیوی

piles of salt salar de uyuni bolivia luca galuzzi

دریاچه‌ای از نمک‌های خشک (سالار دو اویونی Salar de Uyuni) بالا آمده که تا ده‌ها کیلومتر ادامه دارد شامل ۱۰ میلیارد تن ازنمک است و شبیه به قسمتی از یک سیارهٔ دیگر است. این مکان جز لیست ناشناخته‌های آمریکای جنوبی است. انعکاس آسمان در پوسته‌های نمک با افق ادغام می‌شود و منظرهٔ بی نظیری را پدید می‌آورد.

6- کاپادوکیا، ترکیه

cappadocia turkey

منظره‌ای سنگی از کاپادوکیا با سوراخ‌هایش، تصاویری هک شده از هیتی‌ها بر روی سنگ‌ها تنها نمونهٔ موجود از این قبیل مناظر است که به ۳ هزار سال قبل برمی‌گردد. بیشتر از هر نقطهٔ دیگری در دنیا دارای صخره‌های شکل‌دار فوق العاده‌ای با منشأ طبیعی است که به سختی می‌توانید آنها را باور کنید.

5- دره ماه، برزیل

moon

زمانی که در پارک ملی Chapada dos Veadeyrus هستید اصلاً کار مشکلی نیست که تصور کنید که سیارهٔ خود را ترک کرده به یک سیارهٔ همسایه سفر کرده‌اید. این دره که در دشت بی درخت برزیل (Brazilian savanna) در نزدیکی شهر Chapada واقع شده است، به‌وسیلهٔ آب رودخانهٔ San Miguel شسته شده و علت نامگذاریش ظاهر غیرزمینی صخره‌هایش است.

4- صحرای سفید، مصر

white desert in egypt

تخته سنگ‌های گچی بزرگ در وسط یک صحرای بزرگ، شبیه به کوه‌های یخ هستند. دلیل اصلی به وجود آمدن این پدیده باد است. این منظرهٔ سوررئالیستی مرموز و محرمانه!

3- برکه خونین، ژاپن

beppu chinoike jigoku blood pond hell

در ژاپن، درنزدیکی شهر بپو مکان‌های زیادی از این دست وجود دارد که مردم ژاپن به آنها جهنم می‌گویند. به دلیل درجه حرارت بالای آب که به ۹۰ درجه هم می‌رسد و غلظت بالای نمک آهن که رنگ آب را به صورت قرمز خطرناکی درآورده و بخار شوک آورش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که در این مکان از آب برای استحمام استفاده کنید. این بخار که روی آب را پوشانده است، آن را عجیب و غریب‌تر می‌کند.

2- جنگل سنگی، چین

stone forest of shilin attr

۴۰۰ کلیومتر از سنگ‌های عجیب، که در استان یون نان چین واقع شده است، یک نمونهٔ بی‌نظیر از تأثیر آب بر روی صخره‌های سنگی جامد است. درختان این جنگل از سنگ آهک تشکیل شده‌اند، که در طی هزاره‌های فراوانی به‌وسیلهٔ عقب نشینی آب دریا که در هنگام عقب نشینی سنگ‌های نرم را شسته و فقط ستون‌های بلند را باقی گذاشته‌اند (که شبیه به درخت هستند) به وجود آمده‌اند.

1- غارهای Eisriesenwelt، اتریش

eisriesenwelt austria

غارهای یخی‌ای که در زالتسبورگ واقع شده‌اند، بزرگ‌ترین غارهایی هستند که بشر می‌شناسد. این غارها بیشتر از ۴۰ کیلومتر طول دارند اما تنها یک بخش کوچک از آنها را که جوانب امنیتی آن را در نظر گرفته‌اند برای بازدید عموم قرار داده شده است. شاید در هنگام ورود شما هیچ احساس غیر معمولی نداشته باشید، اما ارزش این را دارد که حتماً به این مکان سری بزنید، زمانی که در اینجا هستید خود را در دنیای دیگری تصور خواهید کرد که ازآبشارهای یخ زده، استالاگمیت و فرم‌های دیگری از یخ تشکیل شده است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Vivi

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
عسل
عسل
۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱

فوق العاده

فاطمه
فاطمه
۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲
Reply to  عسل

تبارک الله احسن الخالقین

b1