cover canada
b1
خانه » ۱۳ مکان دیدنی کانادا برای عاشقان طبیعت!

۱۳ مکان دیدنی کانادا برای عاشقان طبیعت!

b3

کوه‌ها، جنگل‌ها، بیابان‌ها، یخچال‌ها و سواحل، پدیده‌های طبیعی آرامش‌بخشی هستند و کانادا کشوری پهناور است که با وجود چنین جاذبه‌های گردشگری، هر سال بسیاری از مردم را جذب می‌کند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا بهترین مناظر کانادا را با هم ببینیم.

ممکن است قرن‌ها طول بکشد تا انسان بتواند همهٔ شگفتی‌های طبیعت روی کرهٔ خاکی را کشف کند، ولی اگر به دنبال لیستی از زیبایی‌های طبیعت کشور کانادا هستید با ما همراه شوید.

13- پارک آلگون کوئین (Algonquin Park)

پارک آلگون کوئین (algonquin park)

پارک آلگون کوئین از زیباترین پارک‌های کشور کانادا است. این پارک عظیم استانی، بزرگ‌تر از کل جزیرهٔ پرنس ادوارد است و منزلگاهی برای خوش‌منظره‌ترین مسیرهای قایق‌رانی، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری کوهستان است. این پارک همچنین اردوگاه و محل ماهی‌گیری مشهوری برای ماجراجویان است. پارک آلگون کوئین، منطقه‌ای ناهموار روی صخرهٔ کانادین شیلد (Canadian Shield) در غرب اوتاوا است. این منطقه به خاطر دریاچه‌ها، صخره‌ها و مناظر جنگلی فراوان خود، شهرت دارد. آلگون کوئین همچنین زیستگاه برخی از گونه‌های حیوانات همچون گوزن شمالی (موس یا کاریبو)، گوزن، سگ آبی و خرس سیاه است. در پارک چادر بزنید و در مسیرهای طبیعی پیاده‌روی کنید یا در کنار دریاچه دراز بکشید و از دیدن حیات وحش لذت ببرید.

12- دریاچهٔ لیتل مانیتو (Little Manitou)

دریاچه‌ی لیتل مانیتو (little manitou)

کانادا دریاچه‌ای مشابه دریای مرده (یا دریای نمک واقع در غرب اردن. از آنجا که هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در این دریا زندگی نمی‌کند، به این نام مشهور است) دارد که در قلب ساسکاچوان نهفته است. دریاچهٔ لیتل مانیتو (Little Manitou) که توسط سرخ‌پوست‌ها، «روح بزرگ» نام‌گذاری شده، به خاطر آب‌های سرشار از مواد معدنی خود معروف است و افرادی که قصد شنا کردن داشته باشند به راحتی در سطح آب شناور می‌شوند. این دریاچهٔ نمکی تقریباً به اندازهٔ نصف دریای مرده مواد معدنی دارد. در آب‌های این منطقه پارو بزنید یا از شناور بودن در آب‌های آرامش‌بخش آن جا لذت ببرید. روستاهای کوچک توریستی واتروس (Watrous) و مانیتو بیچ (Manitou Beach)، استراحتگاه و اردوگاه مناسبی برای بازدیدکنندگان دارند.

11- کاتدرال گِرو (Cathedral Grove)

کاتدرال گِرو (cathedral grove)

ساکنین بریتیش کلمبیا نسبت به «درخت بزرگ» ذهنیتی کاملاً متفاوت دارند. درخت‌های ماموت عظیم‌الجثه، سکویا و صنوبر داگلاس در بریتیش کلمبیا با همهٔ پدیده‌های طبیعی کانادا متفاوت هستند و تا حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارند و با دیدن آن‌ها، بلندترین درخت‌هایی که تاکنون دیده‌اید کوتاه به نظر می‌رسند. یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های منطقه در کاتدرال گرو (Cathedral Grove) واقع است که درختان صنوبر داگلاس در آن جا بیش از ۸۰۰ سال عمر دارند. از این جنگل عظیم‌الجثهٔ باستانی بازدید کنید، بر یکی از کهن‌ترین درخت‌های آن تکیه دهید و به عظمت آن جا خیره شوید. از طریق بزرگراه کنار نانایمو (Nanaimo) در بریتیش کلمبیا می‌توانید به راحتی به جنگل کاتدرال گرو دسترسی داشته باشید.

10- شفق شمالی (شفق قطبی)

شفق شمالی (شفق قطبی)

شما نیز احتمالاً عکس‌هایی تماشایی از شفق شمالی دیده‌اید، ولی آیا تا به حال از نزدیک چنین پدیدهٔ فوق‌العاده‌ای را نظاره کرده‌اید؟ چندین مکان در کشور کانادا وجود دارد که شما می‌توانید این نمایش نور را که از طریق تابش آفتاب در تعامل با میدان مغناطیسی زمین شکل می‌گیرد در آنجا مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنیم به سمت شمال روانه شوید، برای اینکه دید بهتری از افق برای عکاسی داشته باشید، از منبع نور دور شوید. آسمان را در شبی صاف نظاره کنید. پارک‌های استانی در آلبرتا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا (B.C.) مقاصد اصلی برای این کار هستند. یلونایف (Yellowknife) در خطهٔ شمال غربی به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای مشاهدهٔ این نورها است.

9- سواحل رِد سَند (Red Sand)

سواحل رِد سَند (red sand)

در سواحل خوش‌منظرهٔ جزیرهٔ پرنس ادوارد قدم بزنید تا پاهایتان در شن‌های قرمز رنگ فرو رفته و از مشاهدهٔ برخورد موج‌های خروشان اقیانوس اطلس به سواحل مسی کوچک‌ترین استان کانادا لذت ببرید. سواحل رد سند (Red Sand)، رنگ قرمز خود را از صخره‌های ماسه سنگی کنار ساحل به ارث برده‌اند که طی میلیون‌ها سال توسط امواج فرسایش یافته‌اند. تمام وقت خود را صرف ماندن در ساحل نکنید. جزیرهٔ پرنس ادوارد پر از زیبایی‌های طبیعی است که شامل منظره‌های اقیانوسی نفس‌گیر و برخی مناظر چوپانی می‌شود. در زمین‌های اطراف آن (که الهام‌بخش رمان Anne of Green Gables است) قدم بزنید. خاک این منطقه غنی از آهن است که کود معروفی برای سیب‌زمینی‌های جزیرهٔ ادوارد پرنسس به شمار می‌رود.

8- دریاچهٔ خال‌دار (Spotted lake)

دریاچه‌ی خال‌دار (spotted lake)

کویر اوکاناگان (Okanagan) در بریتیش کلمبیا یکی از اماکن کم‌یاب کانادا است. برای بازدید از این منطقهٔ ماسه‌ای و بایر، به راحتی می‌توانید با ماشین از جنوب درهٔ اوکاناگان در بریتیش کلمبیا به سمت آن جا بروید که زمان زیادی هم طول نمی‌کشد. یکی از مناظری که باید در این کویر ببینید، دریاچهٔ اسپاتد است که آبی مملو از مواد معدنی دارد و حالت روغنی دارد. این دریاچه حاوی نمک، منیزیم و دیگر مواد معدنی است که در سطح حوضچه‌های آن شناور است. دریاچهٔ اسپاتد در سرزمین سرخ‌پوستان قرار دارد و تمام مدت پذیرای بازدیدکنندگان است. اگر از طریق بزرگراهی که به شهر اوسویوس (Osoyoos) ختم می‌شود به آن جا بروید، نمای بهتری از آن منطقه را می‌بینید.

7- صخره‌های بوفالو جامپ (Head-Smashed-In Buffalo Jump)

صخره‌های بوفالو جامپ (head smashed in buffalo jump)

قبیله‌های سرخ‌پوستی قبلاً در صخره‌های تیز بوفالو جامپ (Head-Smashed-In Buffalo Jump) در آلبرتا به شکار بوفالو می‌پرداختند. پرتگاه فورت مکلود (Fort Macleod) در آلبرتا نیز شما را یاد فیلم‌های وسترن می‌اندازند. این صخره اکنون یکی از اماکن میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و مرکزی در اطراف آن هست که گردشگران می‌توانند در مورد شکار بوفالو آموزش ببینند.

6- پارک ملی گروس مورن (Gros Morne)

پارک ملی گروس مورن (gros morne)

پارک ملی کوهستانی گروس مورن (Gros Morne) که از اماکن میراث جهانی یونسکو نیز به شمار می‌رود، واقع در نیوفاندلند (Newfoundland) و جایی چشم‌نواز و دیدنی برای گردشگران است. این منطقه زمانی بستر اقیانوس بوده، ولی اشتقاق قاره‌ای باعث شد که بر روی سطح دریا بیاید و پارکی منحصر به فرد خلق کند. در میان تپه‌ها پیاده‌روی کنید، آبدره‌ها را سیاحت کنید، در آب‌ها قایق‌سواری کنید یا از شکل‌های نادر صخره‌های این طبیعت شگرف لذت ببرید. اگر هم واقعاً ماجراجو هستید، مسیر طبیعی به سمت قلهٔ کوهستان گروس مورن را بپیمایید.

5- کروکد بوش (Crooked Bush)

کروکد بوش (crooked bush)

در شمال غربی ساسکاتون (Saskatoon) درختان صنوبر لرزان (اشنگ) را می‌بینید که حس فیلم‌های ترسناک را القا می‌کنند. این منطقه کروکد بوش (Crooked Bush) نام دارد و درختان وهم آلود آن جا به گونه‌ای در هم پیچیده‌اند که نقاشی‌های سالوادور دالی را تداعی می‌کنند. این درختان با پیچیدن به خود منظره‌ای را خلق می‌کنند که در هیچ جای دیگری در کانادا نمی‌توانید آن را ببینید. حالت عجیب این درختان باعث شده تا داستان‌های ارواح توسط محلی‌ها خلق شود، ولی دانشمندان معتقدند که این ارواح و بادهای قدرتمند ساسکاچوایی نیستند که به درختان چنین فرمی داده‌اند، در واقع یک جهش ژنتیکی ساده باعث شده که این درختان اشنگ به دور خود بپیچند. بازدیدکنندگان می‌توانند از میان این درختان، در مسیر جنگلی قدم بزنند تا تجربه‌ای بی‌نظیر و منحصر به فرد را برای خود رقم بزنند.

4- پارک استانی دایناسور

پارک استانی دایناسور

پارک استانی دایناسور واقع در آلبرتا بدلندز (Alberta Badlands)، کانونی برای اکتشافات باستانی کانادا به شمار می‌رود که دارای هزاران فسیل دایناسور دفن شده زیر زمین‌های پر فراز و نشیب است. آمادهٔ پیاده روی شوید، برای حفاری ثبت نام کنید یا در بیابان اطراق کرده و ستاره‌ها را تماشا کنید. اگر به دایناسورها علاقه دارید، حتماً از این پارک دیدن کنید. ممکن است حتی فسیل واقعی دایناسور در آن جا پیدا کنید. این مناطق، سال‌ها مکانی برای حفاری بوده، با این حال هنوز چیزهایی برای استخراج باقی مانده است. دیرین‌شناسان به اکتشافات خود در آن جا ادامه می‌دهند و گونه‌هایی را در آن جا می‌یابند که هرگز ندیده‌اند. منظرهٔ خشک پارک دایناسور یکی از رویاهای عکاسان است، دامنه‌ها و قله‌های سنگ رسوبی که کنتراست زیبایی با آسمان آلبرتا خلق می‌کند، سوژه‌ای فوق‌العاده برای عکس‌های شما خواهد بود.

3- خلیج فاندی (Bay of Fundy)

خلیج فاندی (bay of fundy)

کف اقیانوس قدم بزنید، از غارهای دریایی دیدن کنید و از صخره‌های شاهکار خلیج فاندی عکس بگیرید. این خلیج در اطراف سواحل نیو برانزویک (New Brunswick) و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) است. جزر و مد، روزی دو بار خلیج فاندی را خالی از آب می‌کند و باعث می‌شود شما بتوانید در آن قدم زده، از غارهای آن جا دیدن کنید و از صخره‌های آن جا لذت ببرید. خلیج فاندی دارای بالاترین میزان جزر و مد در دنیا است، طوری که در یک جزر و مد خفیف سطح آب حدود ۱۶ متر کاهش پیدا می‌کند. واقعاً دیدن این صحنه لذت‌بخش است که میلیاردها تن آب از خلیج ناپدید شود و بعد از چند ساعت دوباره به جای خود بازگردد. وقتی ماه کامل است به آن جا بروید تا بالاترین میزان جزر و مد را ببینید.

2- تابستان قطبی

تابستان قطبی

شمال کانادا در تابستان‌ها نیز یخ زده باقی می‌ماند، اما معمولاً افرادی برای تماشا و بازدید به این منطقه سفر می‌کنند. ماه‌های می و ژوئن بهترین زمان برای سفری قطبی به نوناووت (Nunavut) است، چرا که در این فصل این منطقه مملو از پرندگان، وال‌ها و دیگر موجودات است. برای مشاهدهٔ انواع وال‌ها به آب بزنید یا این که در ساحل بمانید تا خرس‌های قطبی، گرازماهی‌ها و فک‌ها را ببینید. قطب شمال همچنین مقصدی عالی برای قایق‌سواری و کایاک‌سواری و همچنین یکی از بهترین مکان‌ها در کانادا برای پارو زدن در اطراف کوه‌های عظیم یخی است.

1- پارک ملی بنف (Banff National Park)

پارک ملی بنف (banff national park)

پارک ملی بَنف زیبایی شگفت‌انگیزی دارد و معمولاً تصاویر این منطقه را روی کارت پستال‌ها، پس زمینهٔ کامپیوترها و تبلیغات نوشیدنی می‌بینید. با کوه‌های عظیم که حلقه‌هایی از ابر دور آن را گرفته، دریاچه‌های شفاف و جنگل‌های انبوه، این پارک واقع در کوهستان راکی، یکی از زیباترین اماکن دیدنی کانادا است. این پارک مکانی شگفت‌انگیز است. مسیرهای طبیعی را پیاده‌روی کنید، از تپه‌ها بالا بروید، کوه‌ها را بگردید، روی شیب‌ها اسکی کنید یا این که در دریاچه‌ها پارو بزنید. بنف مقصدی الزامی برای گردشگران مشتاق طبیعت است و زیبایی آن واقعاً وصف‌ناپذیر است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیctv News

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1