cover mountaines
b1
خانه » ۸ قله مرتفع و آسان برای کوهنوردان تازه‌ کار!

۸ قله مرتفع و آسان برای کوهنوردان تازه‌ کار!

b3

اگر شما هم از کوهنوردان تازه‌کار هستید و مشتاقید تا هرچه سریع‌تر بلندترین قله‌های دنیا را فتح کنید، می‌توانید از قله‌های معرفی شده در این فهرست شروع کنید. قله‌هایی با ارتفاع بیش از ۳۲۰۰ متر که برای آغاز ماجراجویی به عنوان یک کوهنورد گزینه‌های مناسبی هستند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

8- کوه فوجی، ژاپن، ۳۷۷۶ متر

کوه فوجی، ژاپن، ۳۷۷۶ متر

این قله که نزدیک به ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارد، یکه و تنها بر فراز پایتخت ژاپن واقع شده است. کوه فیجی که بلندترین کوه ژاپن و در واقع یک آتشفشان خاموش است یکی از آن کوه‌هایی است که مورد توجه کوهنوردان سراسر دنیا قرار دارد و از حیث دفعات صعود توسط کوهنوردان در صدر قلل مرتفع دنیا قرار دارد. رایج‌ترین مسیر برای صعود به این قله مسیر Kawaguchiko است که بالا رفتن از آن مقدمات کسب قدرت و استقامت لازم برای صعود به قلل مرتفع دنیا را برای کوهنوردان تازه‌کار فراهم می‌کند. این مسیر از ارتفاع ۲۳۰۰ متری آغاز می‌شود و در قله به انتها می‌رسد و برای کسانی که آمادگی بدنی کافی دارند حدود ۸ ساعت متوالی طی کردن این مسیر طول می‌کشد. فصل صعود به این قله دو ماه است؛ از اول جولای تا آخر آگوست.

7- قلهٔ پایکس (Pikes)، ایالات متحدهٔ آمریکا، ۴۳۰۲ متر

قله‌ی پایکس (pikes)، ایالات متحده‌ی آممریکا، ۴۳۰۲ متر

این قله با ارتفاع ۴۳۰۲ متر بلندترین نقطه در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا است. سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا شامل ۴۸ ایالت این کشور به همراه منطقهٔ کلمبیا به جز ایالت‌های آلاسکا و هاوایی است که با دیگر ایالت‌ها ارتباط مستقیم زمینی ندارند. صعود به این قله از یک مسیر عالی امکان‌پذیر است. اگر به بالای قله رسیدید و دوست نداشتید که مسیر بازگشت را پیاده طی کنید می‌توانید از قطار استفاده کنید یا می‌توانید با ماشین یکی از گردشگران که از دامنهٔ جنوبی قله مسیر را رانندگی کرده است، به پایین کوه برگردید. بالا رفتن از این کوه می‌تواند تجربهٔ خوبی برای شروع کوهنوردی و کسب آمادگی برای فتح قله‌های مرتفع باشد.

6- Tofana di Rozes، ایتالیا، ۳۲۲۵ متر

tofana di rozes، ایتالیا، ۳۲۲۵ متر tofana di rozes، ایتالیا، ۳۲۲۵ متر

فتح این قله یک تجربهٔ بی‌نظیر برای کوهنوردان است. از شروع مسیر کوهنوردی تا قله، ارتفاع آن ۱۲۰۰ متر افزایش پیدا می‌کند. حتی امکان تجربهٔ سنگنوردی را نیز برای گردشگران فراهم می‌کند بدون اینکه کوهنوردان تازه‌کار به تخصص و مهارت خاصی در این زمینه نیاز داشته باشند. این امکان با استفاده از راه‌های آهنکوب (via ferrata) برای تازه‌کاران فراهم شده است. این راه آهنکوب که Ferrata Lipella نام دارد مجموعه‌ای از پلکان‌ها و کابلهایی است که برای شرایط اضطراری احتمالی برای کوهنوردان در نظر گرفته شده است. کل مراحل صعود حدود ۵ ساعت طول می‌کشد که ۴ ساعت آن در مسیر آهنکوب است.

5- کوه هود (Hood)، ایالات متحدهٔ آمریکا، ۳۴۲۶ متر

کوه هود (hood)، ایالات متحده‌ی آمریکا، ۳۴۲۶ متر

شمال غربی اقیانوس آرام در آمریکا میزبان چندی از بزرگ‌ترین کوه‌های دنیا است. این منطقه قله‌های پوشیده از برف و آتشفشانی متعددی دارد که بالا رفتن از آنها تمامی مهارت‌های لازم برای فتح قله‌های ۸۰۰۰ متری را نیاز دارد اما در ارتفاع کم. یکی از این قله‌ها، قلهٔ کوه هود است که بهترین موقعیت را برای تجربهٔ صعود از کوه‌های برفی فراهم می‌کند حتی برای کوهنوردانی که تجربهٔ استفاده از کرامپون (یخ‌شکن) و تبر یخ را ندارند. رایج‌ترین مسیر برای فتح این قله، مسیر دامنهٔ جنوبی است که طی کردن آن از لژ Timberline نصف روز طول می‌کشد و از اواخر آوریل تا ژوئن هر سال قابل دسترس است.

4- بریتورن (Breithorn)، سوئیس، ۴۱۶۴ متر

بریتورن (breithorn)، سوئیس، ۴۱۶۴ متر

کوهنوردان در میان قله‌های بیش از ۴۰۰۰ متری آلپ، بیش از همه به قلهٔ غربی بریتورن صعود کرده‌اند و این به دلیل وجود تله‌کابینی به نام Klein Matterhorn است که کوهنوردان را به ارتفاع ۳۸۸۳ متری یعنی ۳۰۰ متری قله می‌برد. از اینجا به بعد کوهنوردان باید مسیری با شیب ۳۵ درجه را در مسیری برفی و یخی بالا بروند که نیازمند استفاده از یخ‌شکن و تبر یخ‌نوردی است. البته مسیر بسیار کوتاهی است اما تجربهٔ خوبی برای کوهنوردان تازه‌کار خواهد بود تا صعود به قله‌های برفی و قرار گرفتن در ارتفاعات بالا را تجربه کنند.

3- کلیمانجارو، تانزانیا، ۵۸۹۵ متر

کلیمانجارو، تانزانیا، ۵۸۹۵ متر

این کوه آتشفشانی که تقریباً ۶۰۰۰ متر ارتفاع دارد، بلندترین کوه آفریقا است. تجربهٔ صعود به این قله یکی از چالش‌برانگیزترین تجربیات برای کوهنوردان تازه‌کار خواهد بود. این ارتفاع شرایط را برای آنها فراهم می‌کند تا کوهنوردی در ارتفاعات بالا و هوای رقیق را تجربه کنند. تمامی مسیرهای صعود به کلیمانجارو نیاز به یک راهنمای محلی دارند اما به سادگی قابل طی کردن هستند. بیشتر این راهنمایان، گردشگران را از ابتدای راه یعنی ارتفاع ۱۸۰۰ متری تا قله که در ارتفاع ۵۸۹۵ متری قرار دارد در مدت ۵ تا ۶ روز همراهی می‌کنند. این مدت چند روزه به کوهنوردان تازه‌کار این فرصت را می‌دهد تا بدنشان با شرایط هوا و رقیق شدن آن هماهنگ شود. در هنگام صعود به کلیمانجارو کوهنوردان می‌توانند واکنش بدنشان در ارتفاعات بالا را بسنجند، بدون اینکه خطرات فنی و حادی مثل سقوط بهمن یا شکاف‌های عمیق در کمینشان باشد.

2- قلهٔ اوریزابا (Orizaba)، مکزیک، ۵۶۳۶ متر

قله‌ی اوریزابا (orizaba)، مکزیک، ۵۶۳۶ متر

صعود به بلندترین قلهٔ مکزیک فرصتی را برای کوهنوردان کم‌تجربه فراهم می‌کند تا صعود به قله‌های یخی را نیز در شرایطی با شکاف‌های کمتر و ارتفاع متعادل‌تر تجربه کنند. خدمات راهنمایی صعود به این قله چندین روز طول می‌کشد و ابتدا با قله‌های کم‌ارتفاع‌تر شروع می‌شود تا بدن کوهنوردان با شرایط جوی هماهنگ شود. سپس صعود به اوریزابای ۵۶۳۶ متری در طی یک یا دو روز آغاز می‌شود.
مرحلهٔ آخر صعود، از Piedra Grande شروع می‌شود سپس به سمت یخچال جاماپا (Jamapa) در ارتفاع ۵۰۰۰ متری ادامه می‌باید. سپس کوهنوردی در مسیرهای برفی و یخی با شیب ۴۰ درجه تا قله ادامه پیدا می‌کند.

1- قلهٔ آیلند (Island)، نپال، ۶۱۸۹ متر

قله‌ی آیلند (island)، نپال، ۶۱۸۹ متر

این قله که گاهی اوقات با عنوان ساده‌ترین قله ۶۰۰۰ متری دنیا نیز شناخته می‌شود در نپال واقع شده است و قله‌ای است که به سادگی حتی برای کوهنوردانی که کمترین تجربهٔ کوهنوردی دارند، قابل دسترسی و صعود است. البته صعود به این قله یک پیاده‌روی ساده نیست و در برخی نقاط نیاز به استفاده از یخ‌شکن و تبر یخ دارد. برخی از افراد صعود به قله از کمپ اصلی را یک روزه و برخی در دو روز به اتمام می‌رسانند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیRedbull

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1