cover mountains
b1
خانه » ۱۱ تا از زیبا‌ترین کوه های جهان!

۱۱ تا از زیبا‌ترین کوه های جهان!

b3

در دنیا رشته‌کوه‌های بسیاری وجود دارد. بعضی بلند و بعضی کوتاه‌تر هستند، اما همه آنها بی‌شک زیبایی‌های خاص خود را دارند. در این بین برخی به زیبایی چشمگیری شهرت دارند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا با زیباترین رشته‌کوه های دنیا آشنا شوید.

11- ماترهورن (Matterhorn)، سوئیس

ماترهورن (matterhorn)، سوئیس

ماترهورن در رشته کوه آلپ سوئیس شناخته‌شده‌ترین و زیباترین کوه در جهان است. می‌توانید برای داشتن یک عکس زیبا در اینستاگرام خود از زرمات تا قله مجاور یعنی کلاین-ماترهورن یک ماشین کابلی اجاره کنید و این کوه فوق‌العاده و حیرت‌انگیز را تماشا کنید.

10- تری چیمه دی لوریدو (Tre Cime di Lavaredo)، ایتالیا

تری چیمه دی لوریدو (tre cime di lavaredo)، ایتالیا

به نظر می‌رسد این سه قله بسیار زیبا در کوه‌های آلپ ایتالیا از دل زمین جوانه زده‌اند و هیچ قله دیگری در مجاورت آنها وجود ندارد. بلندترین قله ۹۸۳۶ فوت ارتفاع دارد و برای اولین بار در سال ۱۸۶۹ فتح شد، اما امروزه می‌توانید از طریق چند مسیر به این قله‌ها برسید، اما اگر می‌خواهید برای رفتن به این کوه‌ها ماشین اجاره کنید مراقب جاده‌های پیچ در پیچ و باریک آن هم باشید.

9- Kirkjufell، ایسلند

kirkjufell، ایسلند

Kirkjufell در ساحل شمالی شبه جزیره Snafellsnes در یک روستای ماهیگیری به نام Grundarfjorour واقع شده است. علی‌رغم ارتفاع ۱۵۰۰ پایی این کوه، یکی از نمادین‌ترین و پرعکس‌ترین کوه‌ها در کشور است و می‌توان در یک تور ۱۱ ساعته بسیار خارق‌العاده این کوه و یک غار، ساحل سیاه، و آتشفشان Snafellsjokull را بازدید کرد. اگر این قله را تحت شفق شمالی نبینید حتماً روزی پشیمان خواهید شد و حسرت آن را می‌خورید.

8- آما دابلام (Ama Dablam)، نپال

آما دابلام (ama dablam)، نپال

نام این قله به معنای «گردن‌بند مادر» است و با ارتفاع ۲۲۴۶۷ فوت در شرق نپال واقع شده و به «ماترهورن هیمالیا» مشهور است. و در منطقه سومین قله محبوب و درخواست داده شده برای صعود است. برای اولین بار در ۱۹۶۱ فتح شد.

7- تیبل (Table Mountain)، آفریقای جنوبی

تیبل (table mountain)، آفریقای جنوبی

یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترین قله‌ها در جهان کوه تیبل با قله‌ای مسطح و مشرف به کیپ تاون است و می‌توان با یک ماشین کابلی یا یک پیاده‌روی هیجان‌انگیز و عالی به آن رسید. کسانی که به این قله رسیده‌اند و آن را از نزدیک دیده‌اند هرگز احساس پشیمانی نخواهند داشت. اگر به قسمت مسطح کوه هم بروید ممکن است تعدادی پنگوئن هم مشاهده کنید.

6- سرو توره (Cerro Torre)، آرژانتین / شیلی

سرو توره (cerro torre)، آرژانتین شیلی

در جنوب پاتاگونیا که در مرز بین آرژانتین و شیلی است، یک کوه ناهموار با قله‌ای گرانیتی شیب‌دار خواهید دید که بیش از یک مایل ارتفاع دارد. با وجود اینکه این کوه سخت‌ترین کوه روی زمین برای صعود محسوب می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۷۴ فتح شد.

5- کوه رورایما (Mount Roraima)، ونزوئلا

کوه رورایما (mount roraima)، ونزوئلا

کوه رورایما با ارتفاع ۹۲۰۰ فوت درون ابرها یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های تشکیل شده روی زمین است. همچنین الهام‌بخش‌ترین محل برای فیلم‌های دیزنی/ پیکسار است. بخش عمده کوه در ونزوئلا واقع شده، اما بخش کوچکی از آن در گویان و برزیل قرار دارد.

4- هوآینا پیچو (Huayna Picchu)، پرو

هوآینا پیچو (huayna picchu)، پرو

شما تاکنون تصاویر زیادی از ماچوپیچو دیده‌اید! خب، این کوه در پشت آن قرار دارد و بالا رفتن از هوآینا پیچو (با ۸۹۲۰ فوت ارتفاع) یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن خرابه‌های اینکاها است. در حالی که از راه دور به نظر می‌سد صعود به این کوه‌های سرسبز غیر ممکن است، اما بالا رفتن از آن کاملاً شدنی است (اگر چه سطح آن در برخی نقاط شیب‌دار و لغزنده است) و روزانه تا ۴۰۰ نفر این کار را انجام می‌دهند و این تعداد هم محدودیتی است که دولت برای صعود به این کوه وضع کرده است. در امتداد کوه، همچنین می‌توانید معبد ماه را ببینید که در یک غار و برای انجام مراسم آیینی با سنگ‌کاری‌های نفیس ساخته شده است.

3- مانوالوا (Mauna Loa)، هاوایی

مانوالوا (mauna loa)، هاوایی

فراتر از درختان نخل و گل‌های گرمسیری جزیره بزرگ هاوایی، بزرگترین آتشفشان این سیاره در این جزیره واقع شده است. هفتصد هزار تا یک میلیون سال قدمت دارد. مانوالوا یک آتشفشان فعال با ارتفاعی حدود ۱۳۶۷۹ فوت است. آخرین فعالیت این آتشفشان در ۱۹۸۴ بود و رودخانهٔ عظیمی از گدازه را تا نزدیکی شهر هیلو راه انداخت.

2- هاف دام (Half Dome)، کالیفرنیا

هاف دام (half dome)، کالیفرنیا

این کوه شناخته شده برای شکل متمایز و شاخص آن، به صورت یکپارچه از سنگ گرانیت تشکیل شده و مشرف به دره یوسمیت نزدیک به ۸۸۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا است و از طریق یک پیاده‌روی ۱۴ تا ۱۶ ساعته می‌توان به پایه گنبد رسید. اخیراً دو کابل فلزی اجازه می‌دهد کوهنوردان به راحتی و تا ۴۰۰ فوت بدون تجهیزات کوهنوردی به قله برسند.

1- دنالی (Denali)، آلاسکا

دنالی (denali)، آلاسکا

بلندترین قله کوه در شمال امریکا با ۲۰۳۱۰ فوت، دنالی (نام قبلی آن کوه مک‌کینلی بوده است) است که بر افق آلاسکا احاطه کامل دارد. اطراف کوه با شش میلیون جریب بیابان و پارک ملی احاطه شده که زیبایی با شکوه را به قله کوه می‌بخشد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1