۱۰ شگفتی بی‌بدیل طبیعت
b1
خانه » ۱۰ شگفتی بی‌بدیل طبیعت!

۱۰ شگفتی بی‌بدیل طبیعت!

b3

حتماً شما نیز در مورد عجایب هفتگانه چیزهایی شنیده‌اید. سازه‌های شگفت‌انگیزی که معماری دوران باستان را تلألویی دیگر بخشیده و اگرچه اکثر آنها در غبار زمان محو شدند، اما خاطره‌شان تابه‌امروز در ذهن بشر جاودانه باقی‌مانده است. این بار اما با مادر طبیعت همراه خواهیم شد، هنرمندی که بومش به وسعت دنیاها است و خالق عجایبی است که شاید بسیاری از آنها هنوز هم از دیدگان ما پنهان باقی‌مانده‌اند.

اگر بخواهیم فهرستی جامع از زیبایی‌های دنیا تهیه کنیم، گزینه‌های بی‌شماری پیش روی‌مان قرار خواهند گرفت. واقعیت این است که خالق هستی، پرتره‌های رنگارنگی خلق کرده است، تابلوهایی نفیس و تماشایی که تار و پودشان با خطوط ظریف زیبایی و رنگ‌های درخشان الهام در هم تنیده شده‌اند. جایی قلمرویی سنگی قد برافراشته و جایی دیگر مخمل سبز درختان، گرمی رنگ‌های شاد گل‌ها و درخشش پرشکوه خورشید هنگامه برپا کرده است. جایی زلال دریاچه‌ای آرام و جایی دیگر خروش امواج کف آلود. گاهی اعماق اقیانوس‌ها و گاهی بام آسمان، حتی آن دورها در کیهان، در کهکشان‌ها در فراسوی گسترهٔ دید ما. در قالب ۱۰ شگفتی برتر، شماری از عجایب طبیعی این جهان را به شما معرفی خواهیم کرد. فهرستی که توسط خبرگزاری CNN ارائه شده و هفت شگفتی بی‌نظیر طبیعت را در خود جای داده است. اما در این مطلب، اندکی این فهرست را گسترش داده و سه شگفتی دیگر را نیز به آن اضافه کردیم که شاید از پیش با آنها آشنا بوده باشید.

10- پاریکوتین (Parícutin)، مکزیک

پاریکوتین ۳ (parícutin)، مکزیک پاریکوتین ۲ (parícutin)، مکزیک پاریکوتین 1 (parícutin)، مکزیک پاریکوتین ۴ (parícutin)، مکزیک

آتشفشان پاریکوتین (Volcán de Parícutin)، قلّهٔ آتشفشانی مرگ‌آوری است که نمونه‌ای از آن در هیچ‌کجای دیگر جهان قابل مشاهده نبوده و نیست. در سال ۱۹۴۳ این آتشفشان یک‌باره و بدون مقدمه از دل مزرعهٔ ذرت کشاورزی بومی به نام دیونیسیو پولیدو (Dionisio Pulido) سربرآورد. در همان زمان این قلّهٔ نوظهور مورد توجه قرار گرفته و دانشمندان برای مطالعه و بررسی آن روانهٔ محل شدند. در طول ۹ سال بعد از این ظهور یک‌باره، دانشمندان به دقت ساختار این آتشفشان را مورد کندوکاو قرار داده و از آن نقشه‌ای جامع تهیه کردند، در آن زمان هزاران عکس از دهانهٔ این آتشفشان گرفته شد. پاراکوتین، مکزیک اما در سال ۱۹۵۲، فوران غیر منتظرهٔ این آتشفشان، فاجعه‌ای هولناک را رقم زد.

در آن زمان و به‌واسطهٔ فعالیت‌های آتشفشانی، این قلّه به صورت مخروطی ۴۲۴ متری در آمد که محوطه‌ای به وسعت ۲۳۳ کیلومتر مربع را با فورانی شدید با خاک یکسان کرد. محوطه‌ای وسیع با خاکستر، سنگ و گدازه پوشیده شده و دو شهر پاریکوتین و سَن خوان (San Juan Parangaricutiro) تقریباً به طور کامل تخریب شد. همچنین سه شهر دیگر نیز خسارات سنگینی را متحمل شدند. هزاران نفر در جریان این حادثه جان خود را از دست دادند. برای نخستین بار در تاریخ بشر، منطقه‌ای که تا پیش از این واقعه، زمینی سبز و آرام بوده و هیچ اثری از فوران‌های آتشفشانی در آن دیده نمی‌شد، رنگ عوض کرده و آتشفشانی متفاوت پا به عرصهٔ وجود گذاشت. فوران این آتشفشان برای اولین بار فرصتی در اختیار علوم مدرن قرار داد تا چرخهٔ فورانی آتشفشان‌های این چنینی را مورد بررسی قرار دهد. خوشبختانه هم‌اکنون این آتشفشان هیچ فعالیتی نشان نداده و خاموش است. در سفری به این منطقه می‌توان با هلیکوپتر بر فراز آتشفشان پرواز کرده و از زاویه‌ای متفاوت خسارات ناشی از این فوران ناگهانی را مشاهده کرد. تنها چیزی که از روستای سن خوان باقی‌مانده، کلیسایی است که اکنون متروکه و تنها در این ناحیه روزگار می‌گذراند.

9- آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا

آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا ۴ آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا ۳ آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا ۲ آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا ۱ آبشار ویکتوریا، مرز زیمبابوه و زامبیا ۵

یکی از معروف‌ترین و درعین‌حال زیباترین آبشارهای جهان، آبشار ویکتوریا یا (Mosi-oa-Tunya) است که در جنوب قارهٔ آفریقا و در مرز دو کشور زیمبابوه و زامبیا واقع شده‌است. این آبشار از رودخانهٔ زامبیزی (Zambezi) تغذیه می‌کند. آب این رودخانه به صورت مستقیم و از ارتفاعی در حدود ۱۰۸ متر به پایین سرازیر شده و منظره‌ای بدیع و مبهوت‌کننده را پدید می‌آورد. پهنای این آبشار در حدود ۱۷۰۸ متر است. ابعادی قابل توجه که حتی از کیلومترها دورتر نیز قابل مشاهده بوده و شگفتی بازدیدکنندگان را برمی‌انگیزاند. در کنار بازدید از این جاذبهٔ شگفت‌انگیز طبیعت، گردشگران می‌توانند جرئت به خرج داده و در استخر شیطان (Devil’s Pool) غوطه‌ور شوند. حفره‌ای مسحورکننده که به طورت طبیعی در مسیر جریان رودخانهٔ زامبیزی شکل گرفته و شنا کردن در آن چالش بر انگیز است. در فاصلهٔ ماه‌های سپتامبر تا دسامبر، جریان آب در این ناحیه اندکی از تب‌وتاب افتاده و شماری از شناگران شجاع‌دل تن به آب زده و در اعماق کم شنا می‌کنند.

8- دریاچهٔ هیلیِر (Hillier)، میدل آیلند (Middle Island)، استرالیا

دریاچهٔ هیلیِر ۲ (hillier)، میدل آیلند (middle island)، استرالیا دریاچهٔ هیلیِر ۱ (hillier)، میدل آیلند (middle island)، استرالیا دریاچهٔ هیلیِر ۳ (hillier)، میدل آیلند (middle island)، استرالیا

جزیرهٔ میدل آیلند که در مجمع‌الجزایر ریشِرشه (Recherche Archipelago) واقع شده، یکی از عجایب طبیعی و باشکوه جهان را در دل خود جای داده است، دریاچه‌ای شور که درست در لبهٔ این جزیره قرار گرفته است. این دریاچه هیلیِر نامیده شده و رنگ متفاوت آن در نگاه اول، هر بیننده‌ای را مات‌ومبهوت خود می‌کند. هنوز هیچ دانشمندی موفق به کشف قطعی رمز و راز وجودی این درخشش صورتی تماشایی نشده‌است. هر چند گروهی معتقدند که این رنگ صورتی نتیجهٔ حضور باکتری خاصی به نام "Dunaliella salina" در آب این دریاچه است. همچنین این رنگ دائمی بوده و با انتقال دادن، هیچ گونه تغییری در رنگ آب مشاهده نمی‌شود.

دریاچهٔ هیلیر ۶۰۰ متر امتداد و ۲۵۰ متر پهنا دارد. سریع‌ترین راه رسیدن به این جزیره پرواز با هواپیما است. سفری دو ساعته که از شهر پِرس (Perth) واقع در استرالیای غربی آغاز می‌شود. علاوه بر بازدید از این دریاچهٔ دیدنی، فعالیت‌های تفریحی متعددی در انتظار گردشگران این ناحیه است. راهپیمایی، دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، غواصی، موج‌سواری، تماشای شنا کردن وال‌ها، قایق‌سواری، کایاک‌سواری، ماهیگیری و تورهای تفریحی متعدد، از جمله امکاناتی است که امکان انجام آنها در سواحل این جزیره فراهم شده‌است. برای تماشای بهتر زیبایی غیر قابل انکار این دریاچه، گشت هوایی بهترین انتخاب به شمار می‌رود.

7- بندر ریو دو ژانیرو، برزیل

بندر ریو دو ژانیرو، برزیل ۳ بندر ریو دو ژانیرو، برزیل ۲ بندر ریو دو ژانیرو، برزیل ۱ بندر ریو دو ژانیرو، برزیل ۴

وقتی کاوشگران پرتغالی در سال ۱۵۰۲ به این منطقه رسیدند، در همان نگاه اول مجذوب چشم‌انداز متفاوت، تماشایی و سحرانگیز این خلیج شدند. قلل و صخره‌های واقع در این ناحیه دارای آن چنان اشکال عجیب و مرموزی بودند که اروپاییان تا آن زمان به چشم ندیده بودند. هنوز هم با گذر صدها سال، این منظرهٔ تماشایی، جذابیت غیر قابل انکار خود را حفظ کرده است. بندر ریو دو ژانیرو، بی‌شک یکی از نمادها و سمبل‌های فراموش‌نشدنی‌ای است که همواره کشور برزیل را به خاطرمان می‌آورد. شاید بتوان گفت که یکی از عادی‌ترین فعالیت‌های گردشگران این منطقه، سفر به قلّهٔ کُرکووادو (Corcovado) و بازدید از مجمسهٔ معروف عیسی منجی باشد. جایی که دورنمایی وسیع و خیره‌کننده از این بندر، پیش چشم بازدیدکنندگان گسترده شده‌است.

6- شفق قطبی

شفق قطبی ۳ شفق قطبی ۲ شفق قطبی ۴ شفق قطبی ۱

این پدیدهٔ زیبا و خیال‌انگیز که در نیم‌کرهٔ شمالی قابل مشاهده است، مدت‌هاست که نگاه بشر را به خود معطوف کرده است. به نقل از خبرگزاری CNN، شفق قطبی به تازگی در شمار ۷ شگفتی طبیعی جهان، جای گرفته است. کشورهای ایسلند، فنلاند، سوئد و نروژ بهترین گزینه‌ها برای تماشای این تابلوی نقاشی آسمانی هستند. در فصل زمستان این پدیده رایج‌تر بوده و تقریباً در همه جا قابل مشاهده است. انسان از دیر باز مفتون جادوی نهفته در آسمان‌ها بوده و هست. به جز رصد ستارگان، مشاهدهٔ رقص انوار شمالی نیز جذابیت و زیبایی خاص خود را دارد.

5- گرند کنینون، آریزونا، ایالات متحده

گرند کنینون، آریزونا، ایالات متحده ۴ گرند کنینون، آریزونا، ایالات متحده ۳ گرند کنینون، آریزونا، ایالات متحده ۲ گرند کنینون، آریزونا، ایالات متحده ۱

رودخانهٔ کلرادو در طی قرون متمادی، مسئولیتی سخت و قابل تقدیر را با صبر و تحملی ارزشمند به پایان رسانده است، حفر بزرگ‌ترین درهٔ جهان یعنی گرند کنیون. این درهٔ زیبا و سحرانگیز فرصت‌های متعددی را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد تا هم گشتی در دل این حکاکی شگفت‌انگیز طبیعت زده و هم از مناظر زیبای آن لذت ببرند. راه‌پیمایی، کوه‌پیمایی و برگزاری کمپ‌های تفریحی از جمله این فعالیت‌هاست. همچنین نقاط دیگری همچون آبشار هاواسو (Havasu Falls) و دیگر استخرها و حوضچه‌های طبیعی واقع در این ناحیه، فرصتی برای شنا کردن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. این پدیدهٔ ارزشمند زمین‌شناسی، جاذبه‌ای غیر قابل انکار است که بزرگی طبیعت و کوچکی انسان را به خوبی به رخ می‌کشد.

4- پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس (Lençóis Maranhenses)، مارِنیو (Maranhão)، برزیل

پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس ۴ (lençóis maranhenses)، مارِنیو (maranhão)، برزیل پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس ۳ (lençóis maranhenses)، مارِنیو (maranhão)، برزیل پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس ۲ (lençóis maranhenses)، مارِنیو (maranhão)، برزیل پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس ۱ (lençóis maranhenses)، مارِنیو (maranhão)، برزیل پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس ۵ (lençóis maranhenses)، مارِنیو (maranhão)، برزیل

پارک ملّی لینسویز مارانیِنسِس، از چشم‌اندازی خاص و متفاوت سود می‌جوید. اینجا درنگاه اول دنیایی بیگانه است، جایی که اقلیم بارانی و مرطوب با چشم‌انداز ماسه‌ای در هم آمیخته و در فقدان پوشش سبز گیاهان، منظره‌ای بس دیدنی و منحصربه‌فرد ارائه می‌کند. این تلماسه‌های باشکوه را می‌بینیم درحالی‌که با زلالی آبی مرداب‌ها و آبگیرها احاطه شده‌اند، پدیده‌ای خاص، یگانه و بی‌نظیر. شاید چشم‌انداز کلی این فضا شما را به یاد کویر بیندازد، ولی همین آبگیرهای فیروزه‌ای رنگ، وجهی خاص، افسون‌شده و متفاوت به اتمسفر این منطقه بخشیده‌اند. آب این آبگیرها زلال، آبی و گرم بوده و مناسب بازدیدکنندگانی است که دوست‌دارند در میان کویر، تنی به آب بزنند. آبی که نه سراب، بلکه واقعی بوده و همچون حوضچه‌هایی مالامال از جواهر، می‌درخشد.

3- میلفورد ساوند (Milford Sound)، نیوزیلند

میلفورد ساوند ۶ (milford sound)، نیوزیلند میلفورد ساوند ۵ (milford sound)، نیوزیلند میلفورد ساوند ۴ (milford sound)، نیوزیلند میلفورد ساوند ۳ (milford sound)، نیوزیلند میلفورد ساوند ۲ (milford sound)، نیوزیلند میلفورد ساوند ۱ (milford sound)، نیوزیلند۷ میلفورد ساوند (milford sound)، نیوزیلند

میلفورد ساوند، آب‌دره‌ای است که در جنوب غربی جزیرهٔ جنوبی نیوزیلند و در نزدیکی پارک ملّی فیوردلند (Fjorland) واقع شده‌است. این آب‌دره یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری نیوزیلند بوده و گفته می‌شود که شاعر، نویسنده و رمان‌نویس نامی انگلیسی رودیِد کیپلینگ (Rudyard Kipling) این آب‌دره را ستایش کرده و آن را هشتمین شگفتی بی‌نظیر طبیعت نامیده است. این آب‌دره دارای دو آبشار زیبا است، آبشار لیدی باون (Lady Bowen Falls) و آبشار اِسترلینگ (Stirling Falls). همچنین بعد از یک بارش شدید باران در این منطقه، صدها آبشار کوچک و بزرگ دیگر نیز پا به عرصهٔ وجود گذاشته و چندی خودنمایی می‌کنند. این ناحیه از نظر خدمات گردشگری و تورهای تفریحی نیز قابل ستایش بوده و امکانات خوبی را برای لذت بردن هر چه بیشتر از طبیعت خاص و رؤیایی این آب‌دره، فراهم آورده است. مناظر زیبایی که به خصوص در گشت‌وگذارهای شبانه روی رودخانه، زیبا و ستودنی هستند. کانو و کایاک‌سواری نیز از دیگر فعالیت‌های مفرّحی است که در سفر به این ناحیه می‌توان آنها را نیز تجربه کرد.

2- قلّهٔ اورست، هیمالیا

قلّهٔ اورست، هیمالیا ۳ قلّهٔ اورست، هیمالیا ۲ قلّهٔ اورست، هیمالیا ۱

شاید بتوان گفت که قلّهٔ اورست، بلندترین قلّهٔ جهان به اندازه‌ای شناخته‌شده‌است که دیگر نیازی به معرفی چندانی ندارد. قلّه‌ای باشکوه که در مرز نپال، تبت و چین، سر به آسمان ساییده است. قله اورست رشته‌کوه‌های هیمالیا خود از مناظر و چشم‌اندازهایی بدیع و سحرانگیز، دریاچه‌های مبهوت‌کننده، مسیرهای عبور تأثیرگذار و فرصت‌های بی‌شمار برای کوهنوردی برخوردارند. اما قطعاً تنها حرفه‌ای‌ها اقدام به بالا رفتن از این قلّه خواهند کرد، چالشی سخت که هر کسی جرئت و توان انجام آن را ندارد. هر چند باید گفت تازه‌کاران نیز با قدری تلاش و کوشش، مسیرهایی مناسب پیاده‌روی و یا کوه‌پیمایی خواهند یافت تا به گنجینهٔ تجربیات خود، آن هم در یکی از عجایب شگفت‌انگیز این کره، قدری بیفزایند.

1- جزایر بزرگ مرجانی، استرالیا

جزایر بزرگ مرجانی، استرالیا ۴ جزایر بزرگ مرجانی، استرالیا ۳ جزایر بزرگ مرجانی، استرالیا ۲ جزایر بزرگ مرجانی، استرالیا ۱

جزایر مرجانی، جواهر آبی باشکوه، خیره‌کننده و فراموش‌نشدنی که در دریای کورال (Coral Sea) و به وسعت ۲۳۰۰ متر گسترده شده‌است. این ناحیه بی هیچ تردیدی یکی از بزرگ‌ترین، بکرترین و متنوع‌ترین گونه‌ها و کلنی‌های آبی جهان را در دل خود جای داده است. این گسترهٔ آبی غنی، رنگارنگ و خیال‌انگیز، هر ساله میزبان هزاران بازدیدکنندهٔ ماجراجو است. بازدیدکنندگان مشتاقی که عاشق غواصی و غوطه‌ور شدن در میان این تنوع زیستی شگفت‌انگیز هستند. شاید به دلیل همین استقبال گسترده است که امکانات متعددی برای آموزش و همراهی گردشگران در این کاوش و جست‌وجوی به یادماندنی فراهم شده‌است. بی تردید باید اذعان نمود که طبیعت مهد شگفتی‌ها است، شگفتی‌هایی چشم نواز و مسحورکننده که بی هیچ حد و مرزی، در هر گوشه از این کرهٔ خاکی جایی برای خود دست‌وپا کرده‌اند. شگفتی‌هایی که شاید بشر هنوز موفق به کشف آنها نشده باشد. پس باید منتظر بود و دید شگفتی بعدی طبیعت در کجای این جهان قرار گرفته و چه زمانی معرفی خواهد شد.

منبع فارسیکجارو


b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۱۹

شفق قطبی دلم خواست

b1