azure window
b1
خانه » ۱۵ تاق‌قوس دریایی شگفت‌انگیز در جهان!

۱۵ تاق‌قوس دریایی شگفت‌انگیز در جهان!

b3

تاق‌قوس های دریایی، پدیده‌هایی دیدنی و بسیار جذابی هستند که به صورت طبیعی و با کمک اقیانوس‌ها پدید آمده‌اند. این نوع تاق‌قوس‌ها معمولاً از سنگی نرم که طی میلیون‌ها سال با برخورد امواج و ایجاد غارها و تونل‌ها در دل سنگ فرسایش یافته، تشکیل شده‌اند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا به برخی از این تاق‌قوس‌ها بپردازیم.

برخی از تاق‌قوس‌ها تنها هنگام جزر در سواحل قابل دیدن هستند، در حالی که برخی دیگر، تنها با قایق در دسترس هستند. همهٔ این موارد، یک روز جذاب و دیدنی را برای عکاسان طبیعت رقم خواهند زد.

15- ساحل Kleftiko

۱۵ ساحل kleftiko

در ساحل Kleftiko جزایر یونانی Milos، شانس دیدن چندین تاق‌قوس دریایی را خواهید داشت، برخی از آنها آن‌قدر بزرگ هستند که باید با قایق از میانشان عبور کرد. این قوس‌ها که از دل دریا بیرون زده‌اند در نقاط دورتر از ساحل قرار داشته و به اشکال و اندازه‌های متفاوتی وجود دارند و تنها با قایق قابل دیدن هستند. بیشتر قایق‌ها توقفگاهی در کنار این تاق‌قوس‌ها برای شنا و غواصی هم دارند. افسانه‌ای محلی می‌گوید که دزدان دریایی از غارهای این مناطق برای پنهان شدن استفاده می‌کردند.

14- La Portada

۱۴ la portada

تاق‌قوس La Portada (دروازه) در منطقه Antofagasta کشور شیلی، به ارتفاع ۴۳ متر از اقیانوس آرام بیرون آمده است. این قوس از سنگ‌های آندزیت، سنگ‌ها و ماسه‌سنگ‌های رسوبی و همچنین فسیل‌هایی با میلیون‌ها سال قدمت، ساخته شده‌است. این تاق‌قوس چندان دور از ساحل نیست. نگاهی مختصر به ساحل، منظره‌ای عالی از این پدیده شیلیایی ارائه می‌دهد که بسیار از آن عکاسی شده‌است. برای بازدید ممکن است به دوربین هم نیاز پیدا کنید، چرا که مکانی محبوب برای مشاهدهٔ فوک‌های دریایی، کرکس‌ها و دیگر موجودات نیز است.

13- Pigeon Rocks

۱۳ pigeon rocks

صخرهٔ کبوتر دو سازهٔ غول‌پیکر سنگی است که در انتهای غربی بیروت قرار گرفته است. دیده‌بانی‌های غول‌پیکر مقصد محبوبی برای افراد محلی و بازدیدکننده‌ها است. تفرجگاه ساحلی یا کورنیش که دقیقاً در مقابل صخره‌ها قرار گرفته منظره‌ای بسیار عالی است، اما مسیر پایین آمدن به صخره‌های کوتاه‌تر، بسیار جذاب‌تر است.

12- تاق‌قوس Great Pollet

۱۲ تاق‌قوس great pollet

قوس Great Pollet در نزدیکی ساحل شهرستان Donegal در کشور ایرلند قرار دارد. قوس Great Pollet سازهٔ صخره‌ای بزرگی است که در شبه‌جزیره Fanad قرار گرفته و در شرایط آب‌وهوایی مختلف و زمان‌های مختلف سوژهٔ زیبایی برای عکاسان است. این قوس بر اثر حرکات آب اقیانوس اطلس ایجاد شده و نمونه‌ای برجسته از فرسایش دریایی به حساب می‌آید. این قوس توسط صخره‌های کوتاه‌تر و حوضچه‌های جزرومدی احاطه شده‌است.

11- Batu Bolong

۱۱ batu bolong

Pura Batu Bolong معبد کوچکی است که درست در کنار سنگی که از معبد معروف به Tanah Lot بالی افتاده، قرار دارد. این تاق‌قوس در انتهای دماغهٔ سنگی قرار گرفته که در اقیانوس مواج هند به سمت دریا قد علم کرده است. این صخره یک شکاف طبیعی دارد، از این رو همانند batu bolong نام آن دقیقاً به معنی «سنگ سوراخ‌دار» است.

10- Arch Rock

۱۰ arch rock

تاق‌قوس صخره‌ای ۱۲ متری یکی از چندین پل طبیعی در جزیرهٔ Anacapa، یکی از جزایر زنجیره‌ای Channel در سواحل کالیفرنیا است. این تاق‌قوس یک طبیعت زیبا و واقعی است و اغلب به عنوان منظره‌ای برای جزایر Channel به کار می‌آید. علاوه بر این تاق‌قوس، جزیره دارای دو ویژگی بارز دیگر شامل نقاط الهام‌بخش با مناظر خیره‌کننده و فانوس دریایی جزیرهٔ Anacapa است.

9- صخره‌های Hopewell

۹ صخره‌های hopewell

صخره‌های Hopewell مکان خوبی برای نزدیکی به تاق‌قوس‌های دریایی است. این تاق‌قوس‌ها در سواحل استان نیوبرانزویک واقع در خلیج فاندی کانادا است و به این معنا است که بازدیدکنندگان می‌توانند درمیان تپه‌ها قدم بزنند و در زمان جزر در اطراف آنها به پیک‌نیک بروند. این خلیج بیشترین جذرومد را در جهان دارد. بنابراین در زمان جزر مسافران می‌توانند با قایق‌های کانو یا کایاک درمیان قوس‌ها قایق‌رانی کنند.

8- تپهٔ Honopu

۸ تپه‌ی honopu

تاق‌قوس Honopu بلندترین تپه در هاوایی است. در ساحل Na Pali در جزیرهٔ Kaua'i می‌توان آن را یافت. بخشی جداشده از جزیره است که تنها با قایق و سپس با شنا قابل دسترس است زیرا قایق‌ها در اینجا نمی‌توانند لنگر بگیرند. بیشتر شبیه به یک پل طبیعی است که دارای آبشاری در سمت خشکی است که درمیان تونل قوس تخلیه می‌شود. ناحیهٔ ساحلی کوچکی در هر طرف قوس وجود دارد. بازسازی فیلم King Kong ۱۹۷۶ و فیلم شش روز و هفت شب (Six Days Seven Nights) این منطقه فیلم‌برداری شده‌است.

7- Azure Window

۷ azure window

Azure Window، یک قوس آهکی طبیعی خیره‌کننده با قله‌ای مسطح، یکی از جاذبه‌های بارز Malta است. این تپه که در جزیرهٔ Gozo واقع شده، در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی نمایش داده می‌شود و نماد معروف Malta است. دهکدهٔ توریستی Dwejra برای رفع نیازهای بازدیدکنندگانی که در اطراف تاق‌قوس جایی‌که به خلیج Dwejra سرازیر می‌شود، غواصی، شنا و قایق‌رانی می‌کنند، نزدیک است. تپه از دوردست قابل مشاهده است. اکثر مردم در اینجا با قدم زدن از نمای فوق‌العادهٔ آن لذت برده و سپس در آب خود را خنک می‌کنند.

6- Chathedral Cove

۶ chathedral cove

Chathedral Cove تنها با پای پیاده، قایق یا کایاک قابل دسترس است و یکی از جذابیت‌های بارز شبه‌جزیرهٔ کروماندل در نیوزیلند است. این ناحیه، دارای دو ساحل زیباست که توسط یک تاق‌قوس صخره‌ای جدا شده‌است. این تاق‌قوس کلیسامانند به کل منطقه شکوه فراوانی می‌دهد. ساحل شنی با درختان سایه‌دار Pohutukawa در امتداد ساحل، مکانی عالی برای پیک‌نیک و شنا است.

5- El Arco

۵ el arco

El Arco یک قوس طلایی رنگ در نوک شبه‌جزیرهٔ Baja در نزدیکی Cabo San Lucas است. آن را پایان زمین نیز می‌نامند زیرا اگر یک خط مستقیم به سمت جنوب بکشیم، خشکی بعدی که با آن برخورد می‌کند قطب جنوب است. El Arco از همه جای Cabo قابل مشاهده است. اما مسافران ممکن است بخواهند با یک قایق به آن نزدیک شوند. El Arco محل اتصال اقیانوس آرام و دریای Cortez است.

4- Playa de las Catedrales

۴ playa de las catedrales

Playa de las Catedrales یا ساحل کلیساها در نزدیکی Ribadeo در اسپانیا، به عنوان Playa de Aguas Santas (ساحل آب‌های مقدس) نیز شناخته می‌شود، زیرا اشکال صخره‌ای این قوس‌های دریایی چندگانه شبیه مناره‌های روی کلیساها است. برخی از این قوس‌ها و غارها تنها در زمان جزر قابل رویت هستند. در خلیج Biscay واقع شده و در زمان جزر قدم زدن درمیان ناحیه امکان‌پذیر است. درطول مد، آب برای بازدیدکنندگان مناسب نیست.

3- ساحل Wharariki

۳ ساحل wharariki

Wharariki به عنوان گوهر تاسمان درنظر گرفته می‌شود. در شمالی‌ترین حاشیهٔ جزیرهٔ جنوبی نیوزلیند واقع است و به اندازهٔ دیگر سواحل Kiwi بازدیدکننده ندارد که ممکن است به دلیل پیاده‌روی از میان جنگل‌ها و تپه‌های شنی برای دسترسی از بخش پارکینگ باشد. اما کسانی که به زحمت خود را به آنجا می‌رسانند، شاهد سواحل بی‌نظیر و تاق‌قوس‌های دریایی واقع در اقیانوس خواهند بود. ساحل آن مکانی خوب برای اسب‌سواری و دیدن حیات دریایی ازجمله فوک‌های دریایی هست.

2- ساحل Legzira

۲ ساحل legzira

ساحل Legzira در جنوب Agadir منحصربه‌فردترین ساحل Morocco شناخته می‌شود که احتمالاً به دلیل قوس‌های غول‌پیکر دریایی پراکنده در آن است. آن‌ها به‌قدری بزرگ هستند که یک فرد ایستاده در زیر آن در زمان جزر همانند یک عروسک به نظر می‌رسد. قوس‌ها در غروب آفتاب با درخشش قرمز رنگ منظرهٔ بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند. این ساحل به‌خاطر فرود گلایدرها و پاراسیلورها مشهور است، اما مکانی مناسب برای نشستن و لذت بردن از تاق‌قوس‌های شگفت‌انگیز دریایی است.

1- دروازهٔ Durdle

durdle door

دروازهٔ Durdle یک قوس دریایی است که از ساحل Jurassic در Dorset انگلستان خارج شده‌است. این منطقه متعلق به بخش خصوصی است اما به روی عموم باز است. این تاق‌قوس از سنگ‌آهک ساخته شده و توسط یک باریکه به طول ۱۲۰ متر متصل است. این تاق‌قوس دریایی با پای پیاده قابل دسترس است، اگرچه نیازمند قدم‌زدن در یک مسیر شیب‌دار در Lulworth Cove است. دروازهٔ Durdle صدوچهل‌میلیون ساله یکی از سواحل با بیشترین آمار عکس‌برداری در ساحل Jurassic است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTouropia

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
b1