کاور کوه مسطح یا کوه تیبل
b1
خانه » ۱۰ کوه مسطح باورنکردنی در جهان!

۱۰ کوه مسطح باورنکردنی در جهان!

b3

در اعماق جنگل ونزوئلا، جزیره‌هایی جدا از هم دارای کوه مسطح به نام تِپویس (tepuis) قرار دارند. کوهایی با قله‌های صاف به عنوان قدیمی‌ترین ساختارهای زمین‌شناسی بر روی زمین در نظر گرفته می‌شوند که قدمت آنها به حدود دو میلیارد سال پیش باز‌می‌گردد. از آنجا که به طور کامل از زمین جدا شده‌اند، این جزیره‌ها در بالای جنگل‌های انبوه دارای تعداد زیادی گیاهان منحصربه‌فرد و حیواناتی که در هر جای جهان یافت نمی‌شوند می‌باشند.

10- کوه کانر (Mount Conner)

10کوه کانر

کانر یک کوه مسطح به شکل نعل اسب است. این کوه اغلب با اولورو (Uluru) اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که هنگام نزدیک شدن به آلیس اسپرینگز (Alice Springs)، از جاده اولورو و کاتا تجوتا (Kata Tjuta) دیده می‌شود. بومیان این منطقه که این کوه را آرتیلا (Artilla) می‌نامند بر این باورند که اینجا محل زندگی مردان یخی است که آب‌وهوای سرد را به وجود آوردند.

9- بلوف قهوه‌ای (Brown Bluff)

بلوف قهوه

بلوف قهوه‌ای در رأس جنوبی شبه‌جزیره قطب جنوب قرار دارد، این کوه پوشیده از یخ و آتشفشانی دارای ۷۴۵ متر ارتفاع با صخره‌ای برجسته به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای می‌باشد. سواحل روبه‌روی بلوف قهوه‌ای محل زندگی هزاران پنگوئن جنتو (Gentoo penguin) است.

8- کوه عسگرد (Mount Asgard)

8کوه عسگرد

عسگرد، کوهی دو قلو با دو برج سنگی استوانه‌ای مسطح است که توسط سنگی شبیه به زین اسب از هم جدا شده‌اند. این کوه در پارک ملی جزیره بافین قرار دارد و شاید معروف‌ترین کوه بافین باشد. قله این کوه به نام عسگرد، قلمرو خدایان در اساطیر نورس نامیده شد. در سال ۱۹۷۶ ریک سیلوستر بدلکار برای افتتاح فیلم جیمز باند از این کوه پرشی انجام داد هرچند که محیط داستان، کوه‌های آلپ اتریش بود.

7- کوکِنان (Kukenan)

کوکنان

کوکِنان حدود ۲۶۸۰ متر ارتفاع و حدود ۳ کیلومتر طول دارد. این کوه نزدیک کوهی معروف‌تر به نام رُرایما (Roraima) قرار دارد. صعود به کوکِنان سخت‌تر است، بنابراین غالباً کمتر از کوه رُرایما به آن صعود می‌کنند. آبشارهای کوکنان، دومین آبشار بلند در جهان در انتهای جنوبی این کوه مسطح قرار دارند.

6- هِروبریئو (Heroubreio)

6هروبریئو

کوه هِروبریئو در مناطق مرتفع ایسلند قرار دارد و کوهی آتشفشانی و شیب‌دار می‌باشد که بعد از این که گدازه‌ها در میان یخچال‌های طبیعی ضخیم فواران کردند تشکیل شد. این نوع کوه مسطح را تویا (tuya) می‌نامند. با توجه به شیب‌دار و بی ثبات بودن کوه، با وجود دانستن وجود این کوه برای قرن‌ها، اولین صعود در سال ۱۹۰۸ انجام شد.

5- دِبرِ دامو (Debre Damo)

5دبر دامو

کوه دبر دامو در شمال اتیوپی نام کوهی مسطح و صومعه‌ای در قرن ۶ می‌باشد. این صومعه تنها با طنابی متصل به صخره قابل دسترس است که برای مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی، و داشتن اولین ساختمان کلیسا در اتیوپی، هنوز هم در سبک اصلی خودش شناخته شده می‌باشد. بر این باورند که صومعه در قرن شش توسط یک راهب سوریه‌ای تأسیس شد.

4- کانیونلندز (Canyonlands)

4کانیو نلندز

کوه کانیونلندز در شرق یوتا یک پارک ملی با چشم‌اندازی رنگارنگ است که توسط کلرادو و رودخانه سبز (Green River) در میان صخره‌های بی‌شمار و تپه‌ها به وجود آمده است. رودخانه، پارک را به چندین منطقه تقسیم کرده است. یک منطقه، جزیره‌ای در آسمان، دارای ویژگی‌هایی گسترده و تپه‌های با چشم‌اندازهای زیبا از سرتاسر کشور می‌باشد.

3- آیوآنتِپوئی (Auyantepui)

3آبوانتپوئی

آیوآنتِپوئی که در زبان مردم بومی پِمون (Pemon) به معنی «کوه شیطان» (Devil’s Mountain) می‌باشد، پربازدیدترین کوه با قله تخت در ونزوئلا است. بلندترین آبشار دنیا، آبشار آنجل، از یک شکاف در نزدیکی قله این کوه سرازیر می‌شود. این آبشار بعد از اینکه خلبان جیمی آنجل در سال ۱۹۳۳ به طور تصادفی سقوط کرد نام‌گذاری شد. در طول سفر بازگشت آنجل هواپیمای کوچک او را در قله این کوه گیر انداخت و ۱۱ روز طول کشید تا او و خدمه هواپیما به پایین کوه برسند.

2- کوه رُرایما (Mount Roraima)

2کوه ررایما

کوه رُرایما مرتفع‌ترین و معروف‌ترین کوه مسطح در ونزوئلا است. از آنجا که کوه به طور کامل از زمین جنگل جدا شده، تقریباً یک سوم از گونه‌های گیاهی در رُرایما تکامل یافته‌اند و منحصر به فلات می‌باشند. این کوه در سال ۱۹۱۲ زمانی که سر آرتور کانن دویل رمان داستانی خود را تحت عنوان دنیای گمشده نوشت معروف شد. او صعود به رُرایما را مانند سفری اکتشافی برای جست‌وجوی گیاهان و دانیاسورهای ماقبل‌تاریخ که معتقد بودند جداگانه و بدون تغییر برای میلیون‌ها سال در قله کوه‌ها زندگی می‌کردند، توصیف کرده است.

1- کوه مسطح یا کوه تیبل (Table Mountain)

1کوه مسطح یا کوه تیبل

کوه تیبل مشرف به شهر کیپ تاون، معروف‌ترین کوه با قله مسطح در جهان می‌باشد. اصلی‌ترین ویژگی آن فلاتی حدود ۳ کیلوتر از سمتی به سمت دیگر است، که توسط صخره‌های شیب‌دار احاطه شده‌است. مرتفع‌ترین نقطه این کوه ۱۰۸۶ متر بالاتر از سطح دریا می‌باشد. در اینجا ماشین برقی وجود دارد که مسافران را به قله کوه با مناظری مشرف به کیپ تاون و خلیج مسطح در شمال و حاشیه اقیانوس اطلس در غرب و جنوب می‌برد. «آنتونیو دِ سالدانها» اولین اروپایی‌ای بود که به این خلیج آمد، او در سال ۱۵۰۳ به این کوه عظیم صعود کرد و نام آن را کوه مسطح گذاشت.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Du lịch Iran
Du lịch Iran
۲۴ تیر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۷

بسیار عالی، ترجمه بی نقص شما را میستایم

تور ویتنام
تور ویتنام
۵ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۷

بسیار عالی، لذت بردم

b1