cover amazing wonders in south amrica
b1
خانه » ۱۰ تا از شگفت‌انگیزترین مناظر طبیعی آمریکای جنوبی!

۱۰ تا از شگفت‌انگیزترین مناظر طبیعی آمریکای جنوبی!

b3

قاره‌ بزرگ آمریکای جنوبی شگفتی‌های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. شگفتی‌هایی که شاید در هیچ کجای دیگری نمونهٔ مشابه نداشته باشد. شاید بدتان نیاید برای مقصد بعدی تعطیلاتتان هم که شده نگاهی به این لیست بیاندازید. پس در ادامه مطلب با عجیب‌ترین همراه باشید.

10- بیابان آتاکاما، شیلی

بیابان آتاکاما، شیلی بیابان آتاکاما، شیلی بیابان آتاکاما، شیلی

بیابان آتاکاما حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در عرض خط ساحلی اقیانوس آرام امتداد دارد. آتاکاما خشک‌ترین بیابان جهان محسوب می‌شود. این بیابان زیبا ویژگی‌های جذابی چون آتشفشان‌ها، آبفشان‌ها و چشمه‌های آب‌گرم را ارائه می‌دهد. همچنین یک رصدخانه در این مکان وجود دارد که اگر به تماشای ستاره‌ها علاقه‌مند باشید، فرصتی عالی در اختیار شما می‌گذارد، چرا که هیچ‌گونه آلودگی نوری در این بیابان وجود ندارد. بیابان آتاکاما در میان ۳ مقصد گردشگری برتر در شیلی قرار دارد. بازدیدکنندگانی که به این بیابان سفر می‌کنند، معمولاً در شهر کوچک سن پدرو دی آتاکاما شب‌ها را به صبح می‌رسانند.

9- پریتو مورنو (Perito Moreno)، آرژانتین

پریتو مورنو (perito moreno)، آرژانتین پریتو مورنو (perito moreno)، آرژانتین پریتو مورنو (perito moreno)، آرژانتین

کوه یخ پریتو مورنو به‌عنوان مقصدی یکپارچه و محبوب در آرژانتین به ثبت رسیده است. این کوه بزرگ ناحیه‌ای به وسعت ۲۵۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و هنوز هم اندازهٔ آن در حال رشد است. پریتو مورنو همچنین قطعه‌های یخی جدا و توده‌های یخ شناوری دارد که مناظری شگفت‌انگیز را خلق کرده‌اند. پارک ملی لس گلاسیرز توسط یونسکو محافظت می‌شود و طبیعت بکر خارق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. این مکان که بزرگ‌ترین پارک ملی آرژانتین به شمار می‌رود، در ایالت سانتا کروس واقع شده‌است.

8- تیتیکاکا (Titicaca)، خط مرزی پرو-بولیوی

تیتیکاکا (titicaca)، خط مرزی پرو بولیوی تیتیکاکا (titicaca)، خط مرزی پرو بولیوی تیتیکاکا (titicaca)، خط مرزی پرو بولیوی

تیتیکاکا بزرگ‌ترین دریاچه در آمریکای جنوبی است که بخشی از خط مرزی بین کشورهای پرو و بولیوی را می‌سازد. این دریاچه در ارتفاعات کوه‌های آند (۳۸۱۲ متر بالاتر از سطح دریا) قرار دارد و مرتفع‌ترین دریاچهٔ جهان به شمار می‌رود. جزایر زیادی روی این دریاچه واقع شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به دریاچهٔ مصنوعی اوروس (Uros) اشاره کرد که بازدید از تیتیکاکا را هیجان‌انگیزتر می‌کند. برخی از این جزایر خرابه‌های مربوط به دورهٔ اینکاها را در خود نگه می‌دارند. سطح آب در این جزیره‌ها بسته به فصل به‌طور متوسط ۵ فوت بالا و پایین می‌رود. می‌توانید با قایق به جزیره Taquile رفته و برای رسیدن به آثار تاریخی از ۵۵۳ پله سنگی بالا بروید.

7- جزایر گالاپاگوس، اکوادور

جزایر گالاپاگوس، اکوادور جزایر گالاپاگوس، اکوادور جزایر گالاپاگوس، اکوادور

مجمع‌الجزایر آتشفشانی گالاپاگوس هر بیننده‌ای را با طبیعت منحصربه‌فردش مسحور خود می‌کند. گونه‌های بومی متعددی در این منطقه توسط داروین مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و تأثیر به‌سزایی در نظریهٔ تکامل وی ایفا کرده‌اند. امروزه طبیعت بکر به خوبی محافظت‌شدهٔ این جزایر یکی از باارزش‌ترین شگفتی‌های طبیعی به جا مانده در جهان هستند. دسترس محدود به این جزایر آن را کاملاً چالش‌برانگیز می‌کند و از این رو افراد ماجراجوی زیادی مشتاق سفر به این منطقه هستند.

6- آبشار ایگواسو (Iguazu Falls)

آبشار ایگواسو (iguazu falls) آبشار ایگواسو (iguazu falls) آبشار ایگواسو (iguazu falls)

آبشار جادویی ایگواسو در خط مرزی آرژانتین و برزیل قرار دارد. این آبشار چندان مرتفع نیست، بااین‌وجود از ۲۷۵ آبشار کوچک تشکیل شده‌است که مجموع همهٔ آن‌ها حجم عظیمی از آب را به پایین می‌ریزد و باعث خلق چشم‌اندازهای حیرت‌انگیزی می‌شوند. یکی از ارزشمندترین شگفتی‌های طبیعی در آرژانتین و برزیل و همچنین سراسر آمریکای جنوبی است که قطعاً ارزش دیدن را دارد.

5- رود آمازون

رود آمازون رود آمازون رود آمازون

آمازون بزرگ‌ترین رود جهان است که سفر خود را از پرو شروع و از کلمبیا و برزیل عبور می‌کند. همچنین جنگل بارانی آمازون در برزیل که بزرگ‌ترین در نوع خود محسوب می‌شود و گونه‌های گیاهی و جانوری بی‌شماری را در خود نگه می‌دارد نیز اطراف این رود را فراگرفته است. بازدیدکنندگان می‌توانند با شرکت در تورهای قایق‌سواری روی این رودخانه به گشت‌وگذار بپردازند و از تماشای طبیعت خارق‌العادهٔ اطراف لذت ببرند.

4- کوکنان (Kukenan)، ونزوئلا

کوکنان (kukenan)، ونزوئلا کوکنان (kukenan)، ونزوئلا

کوکنان یکی از کوه‌های مرتفع با صفحه‌ای تخت است که یک آبشار هم دارد. آبشار کوکنان با ۶۷۴ متر ارتفاع در بخش جنوبی این کوه بلند (۲۶۸۰ متر) واقع شده‌است. این آبشار پس از آبشار آنجل که در همان نزدیکی قرار دارد، بلندترین آبشار جهان است.

3- آبشار آنجل (Angel Falls)، ونزوئلا

آبشار آنجل (angel falls)، ونزوئلا آبشار آنجل (angel falls)، ونزوئلا آبشار آنجل (angel falls)، ونزوئلا

ارتفاع ۸۰۷ متری آبشار آنجل، آن را به بلندترین آبشار جهان تبدیل می‌کند. این آبشار مرتفع و باشکوه در پارک ملی کانایما واقع شده‌است که خود پارک تحت حفاظت سازمان جهانی یونسکو قرار دارد. آبشار آنجل یکی از هیجان‌انگیزترین شگفتی‌های طبیعی در کل آمریکای جنوبی است که بازدید آن برای هر ماجراجویی واجب است. این آبشار در عمق جنگل قرار دارد، بنابراین دسترسی به آن امری مشکل است. بااین‌وجود، این کار برای افراد ماجراجو چالشی هیجان‌انگیز محسوب می‌شود.

2- درهٔ عمیق و باریک کولکا (Colca Canyon)، پرو

دره‌ی عمیق و باریک کولکا (colca canyon)، پرو دره‌ی عمیق و باریک کولکا (colca canyon)، پرو دره‌ی عمیق و باریک کولکا (colca canyon)، پرو

یکی دیگر از محبوب‌ترین جاذبه‌های پرو، درهٔ عمیق و باریک کولکا است که مکانی بسیار تماشایی به شمار می‌رود. این دره با عمق ۳۲۷۰ متری یکی از عمیق‌ترین دره‌های جهان به شمار می‌رود. درهٔ یاد شده همچنین مکانی رنگارنگ است که از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود. رخ کرکس آند نماد درهٔ کولکا است. با سفر و بازدید از این دره، می‌توانید این پرندهٔ باشکوه را تماشا کنید که در فواصل کوتاهی بر فراز دره پرواز می‌کند.

1- آکونکاگوا (Aconcagua)، آرژانتین

آکونکاگوا (aconcagua)، آرژانتین آکونکاگوا (aconcagua)، آرژانتین آکونکاگوا (aconcagua)، آرژانتین

کوه آکونکاگوا با ۶۹۶۱ متر ارتفاع بلندترین قلهٔ جهان در خارج از آسیا محسوب می‌شود. این کوه در فاصلهٔ ۱۱۲ کیلومتری شهر مندوزا قرار دارد که همه ساله کوهنوردان زیادی را که به دنبال چالشی بزرگ هستند به خود جذب می‌کند. بهترین مورد دربارهٔ این کوه این است که هیچ‌گونه مهارت ویژه‌ای برای دسترسی به قلهٔ آن وجود ندارد، چرا که مسیر نسبتاً راحتی برای این کار وجود دارد که یک راست به سمت قله کشیده شده‌است. پس اگر به کوهنوردی علاقه‌مند هستید، چنین فرصتی را از دست ندهید.

منبع فارسیکجارو


طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1