cover 7 jongle
b1
خانه » ۷ تا از عجیب‌ترین جنگل های زیر آب دنیا!

۷ تا از عجیب‌ترین جنگل های زیر آب دنیا!

b3

جنگل های زیر آب، اصطلاحی است که برای توصیف بقایای جنگل‌هایی به کار می‌رود که به دلیل بالا آمدن سطح آب دریاها به زیر آب فرو رفته‌اند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا نگاهی به مطرح‌ترین جنگل‌های زیر آب بیاندازیم.

این جنگل‌ها عموماً در زیر گل‌ولای و خاک‌هایی غنی که حاوی بقایای گیاهان و درختان پیشین هستند، مدت‌های طولانی مدفون بوده‌اند تا اینکه پس از گذشت هزاران سال در اثر فرسایش یا پایین آمدن سطح آب دوباره نمایان شده‌اند. در این مقاله با هفت جنگل زیبا و شگفت‌انگیز در جهان آشنا می‌شویم که در میان آب‌های دریاچه‌ها شناور هستند.

7- دریاچه کیندی، قزاقستان

lake kaindy, kazakhstan2 lake kaindy, kazakhstan1

دریاچهٔ کیندی (Kaindy lake) دریاچه‌ای است به طول ۴۰۰ متر در کشور قزاقستان که عمق آن در بعضی نقاط به ۳۰ متر می‌رسد. این دریاچه در ۱۲۹ کیلومتری شهر آلماتی و ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. دریاچهٔ کیندی در نتیجهٔ رانش زمین و ریزش سنگ‌های آهکی به وجود آمده است. مسیری که به این دریاچه منتهی می‌شود دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از رود Saty Gorge و درهٔ چلیک ریور (Chilik River) است. تنهٔ خشکیده و کنده گونه‌ای از درختان صنوبر با نام Picea Schrekiana از میان آب‌های این دریاچه قد علم کرده‌اند.

6- دریاچه بزید، رومانی

lake bezid, romania1 lake bezid, romania2

دریاچهٔ بزید (Bezid) در کشور رومانی و در منطقهٔ ترانسیلوانا واقع شده است. این دریاچهٔ مصنوعی بعد از اینکه کل شهر بزید توسط سیل به زیر آب می‌رود، ایجاد می‌شود. این سیلاب به قدری شدید بوده است که تمامی خانه‌های شهر به زیر آب فرو رفتند و فقط برج کلیسای منطقه و نوک درختان از بالای سطح آب دریاچه نمایان است. ظاهراً ۲۵ سال قبل سدی در این منطقه ساخته شد تا مانع سیلاب‌هایی شود که مکرراً در این رود دره (river valley) اتفاق می‌افتاده است. کاملاً واضح است زمانی که خانه‌های ساکنان به زیر آب فرو رفته است آن‌ها مجبور بوده‌اند این شهر کوچک را ترک و به مکان دیگری نقل مکان کنند.

5- دریاچه پریار، هند

lake periyar, india1 lake kaindy, kazakhstan2 lake periyar, india3 lake periyar, india4

دریاچهٔ پِریار هندوستان در ایالت کرالا، یکی دیگر از جنگل‌های شگفت‌انگیز جهان است که بقایای درختان گذشته در آب‌های آن غوطه‌ور هستند؛ درختانی که تنهٔ خشکیدهٔ آن‌ها در حال پوسیدن و از بین رفتن است. ساقه‌های بعضی از این درختان همانند دست‌هایی که به سوی آسمان بلند می‌شوند از دل این دریاچه سر بر افراشته‌اند. آب این دریاچه که از طریق رودخانهٔ پریار تأمین می‌شود منطقه‌ای به مساحت ۵۵ کیلومتر مربع را پوشانده است. این دریاچه به نوبهٔ خود، آب رودخانهٔ Vaigai River در ایالت تامیل نادو را تأمین می‌کند که آب دریاچه با کمک تونل و آبراهه‌هایی از میان رشته‌کوه‌های Western ghat می‌گذرد و به ایالت تامیل نادو می‌رسد. هنوز هم بقایای این درختان خشکیده نشان می‌هد در گذشته به جای این دریاچه، جنگلی زیبا و سرسبز بوده است.

4- دریاچه سد یوداوالاوه، سریلانکا

udawalawe reservoir, sri lanka1 udawalawe reservoir, sri lanka2 udawalawe reservoir, sri lanka3

شاخه‌های انبوه و پرپیچ‌وخم درختانی که در دریاچه سد یوداوالاوه واقع شده‌اند یادآور وسعت و گستردگی جنگلی است که قبل از ساخته شدن سد در این منطقه وجود داشته است. قبل از ایجاد این دریاچه سد، این منطقه سرسبز و پردرخت بوده است. این دریاچهٔ عمیق توسط رود walave تغذیه و پرآب می‌شود که آب این رودخانه نیز توسط چشمه‌سارهای جنگل‌ها و جلگه‌های مرتفع‌تر تأمین می‌شود.

3- دریاچه ولتا، غنا

lake volta, ghana1 lake volta, ghana2 lake volta, ghana3

این دریاچه سد، وسیع‌ترین دریاچه سد در جهان است که تاکنون ساخته شده است. این دریاچه با ساخت سد هیدروالکتریکی آکوسومبو (Akosomba) ایجاد شده است که برق بیشتر مناطق این کشور را تأمین می‌کند. ساخت این سد در سال ۱۹۶۵ تکمیل شده است. قبل از اینکه سد آکوسومبو ساخته شود ۷۸۰۰۰ نفر سکنهٔ این منطقه مجبور به نقل مکان شدند، زیرا ۱۲۰ ساختمان بزرگ و تعداد بی‌شماری از خانه‌های مسکونی کوچک در این منطقه تخریب شدند.

2- دریاچه کدو، تگزاس

lake caddo, texas1 lake caddo, texas2 lake caddo, texas3

دریاچه کدو (lake caddo) با ۱۰۳ کیلومتر مربع وسعت که شامل خود دریاچه و زمین‌های باتلاقی اطراف آن نیز می‌شود، در مرز بین ایالت تگزاس و لوئیزیانا و بین دو شهرستان هریسون شمالی و ماریون جنوبی واقع شده است. سایه و تصویری از درختان باشکوه درون دریاچه بر روی آب‌های راکد و آرام آن انعکاس پیدا کرده است. در زیر آب‌های آرام دریاچه، تنه درختان سرو جا خوش کرده‌اند؛ به همین دلیل است که دریاچهٔ کدو در منطقهٔ مرزی بین تگزاس و لوئیزیانا میزبان بزرگ‌ترین جنگل درختان سرو در دنیا است.

1- دریاچه کامپونگ پلاک، کامبوج

kampong pluk, cambodia2 kampong pluk, cambodia۱

درختان غوطه‌ور در دریاچهٔ کامپونگ پلاک (kampong pluk) درختانی با نام mangroves هستند. این جنگل غوطه‌ور در آب، زیستگاه گونه‌های متنوعی از حیات‌وحش است. این جنگل علاوه براینکه زیستگاه گونه‌های متفاوتی از جانوران است محل زندگی انسان‌هایی است که با صید میگو گذران می‌کنند. مردم این منطقه روی پایه‌های چوبی بلند و محکم درون آب برای خود خانه‌هایی ساخته‌اند. این پایه‌های چوبی بلند در چهار طرف و زیر خانه قرار داده می‌شوند به طوری که خانه‌های ساخته شده روی این پایه‌ه از سطح آب دریاچه فاصلهٔ زیادی دارند که باعث می‌شود این خانه‌ها از سیلاب و حملهٔ جانوران موذی در امان باشند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAmusing Planet

وحید الوندی

وحید الوندی

علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و شگفتی های ایران و جهان

b2
b1