cover jongle
b1
خانه » ۱۰ تا از زیبا‌ترین جنگل های جهان!

۱۰ تا از زیبا‌ترین جنگل های جهان!

b3

فضای خاص و افسونگری جنگل‌ها هر کسی را به دل جنگل فرا می‌خواند. هوای تازه و مناظر خاص و زیبا باعث می‌شود دوست‌داران طبیعت دیدن آنها را از دست ندهند. با عجیب‌ترین همراه باشید و از راهنمای تصویری برخی جنگل‌های جذاب و دیدنی جهان لذت ببرید.

10- جنگل مُسی (Mossy) (جنگلی پر از خزه)

mossy forest

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این جنگل: تانا راتا (بزرگ‌ترین بخش درون شهری کامرون است.)، جایی که محققان می‌توانند روزها اطراف کوه‌های آن به بررسی و تحقیق بپردازند و برای تغذیهٔ خود ظرف غذای گرم و چای محلی داشته باشند.

بهترین مسیر پیاده‌روی: تورهای مخصوص پیاده‌روی در این جنگل به ماجراجویان کمک می‌کنند تا در زمان‌هایی که بخشی از زمین لغزنده است و خاک زمین نرم بوده و ردپای عمیق روی آن باقی می‌ماند، در کمتر از یک ساعت بتوانند زیبایی‌های این جنگل را از نزدیک ببینند.

گیاهان کوزه‌ای‌شکل گوشت‌خوار (حشره‌خوار) و گل‌های ارکیدهٔ ظریف در میان خزه‌های سبز اسفنجی که درختان این جنگل را پوشانده‌اند مقاومت کرده و باقی‌مانده‌اند. راهی پرپیچ‌وخم که گردشگران را از مکانی پر از تپه‌ها و مزارع چای سبز عبور می‌دهد و سپس آن‌ها را به قلهٔ کوه‌های مه‌آلود مالزی می‌رساند. فراموش نکنید اگر به این حوالی رفتید حتماً به قلهٔ گانانگ برینگچانگ (Gunung Brinchang) بروید زیرا از آنجا همه جای شهر را می‌بینید. همچنین چکمه‌های خود را به همراه داشته باشید، رد پای شما روی خزه‌ها باقی‌مانده و پس از گام برداشتن شما ردپای‌تان پر از آب می‌شود.

9- پارک ملی هامبولت رِدوودز (Humboldt Redwoods)، کالیفرنیا

humboldt redwoods state park

بهترین مسیر رانندگی به سمت این پارک: مسیر معمولی برای رسیدن به این پارک، رانندگی در جادهٔ ۳۲ مایلی Avenue of the Giants است. در این منطقه، درختان کهن زیادی وجود دارد و شما در میان این درختان مانند حشره‌ای کوچک (مورچه) خواهید بود.

مسیر پیاده‌روی: درحالی‌که راهنمای مسیر Founders Grove Nature Trail برای بررسی ارتفاعات این مکان تحسین‌برانگیز بسیار شناخته‌شده و معروف است، حلقهٔ راکفلر واقع در مسیر پارک Bull Creek Flats با وجود جمعیت کمتر نسبت به مورد قبلی قوی‌تر عمل کرده است.

اگر در فکر دیدن درختان کهن و بسیار بزرگ هستید، حتماً از جنگل رِدوودز کالیفرنیا بازدید کنید که احتمالاً بهترین مکان برای شماست. پارک ملی هامبولت رِدوودز یکی از بهترین مکان‌ها در دل جنگل ایالتی رِدوود است و سه مورد از ۱۰ درخت بلند جهان در پارک Bull Creek Flats هستند. بله همینطور است، اگر واقعاً به دیدن درختان غول‌پیکر علاقه دارید باید به سمت همین جنگل رانندگی کنید، فقط بدانید که نمی‌توانید درختان را به آغوش بکشید، مگر اینکه دستان شما به طرز شگفت‌انگیزی بلند باشد.

8- پارک ملی گریت اُتوِی (Great Otway)، ویکتوریا، استرالیا

great otway national park

بهترین مسیر رانندگی به سمت این پارک: جادهٔ گریت اوشن که از غرب ملبورن در تورکی آغاز می‌شود.

بهترین روش برای پیاده رفتن به این پارک: مسیر پیاده‌روی دِ میتس رِست (The Maits Rest) کوتاه‌ترین و آسان‌ترین راه برای پیاده رفتن به این پارک بوده و دارای چشم‌اندازهای باشکوهی است، اقلیم داخل گریت اُتوِی هم یک جنگل انبوه و معتدل است.

در مسیری که از سمت جادهٔ مشهور گریت اوشن استرالیا به سمت جنگل انبوه و فوق‌العادهٔ پارک ملی گریت اُتوِی می‌رود، توده‌ای از درختان سرخس و ماهی‌خوارهای استرالیایی کوکابورا دیده می‌شود. وجه تشخیص این جنگل انبوه آبشارهایی معروف مانند اِرسکین (Erskine) و هندرسون (Henderson) است و در بخش جنوبی پارک، درختان اکالیپتوس مارپیچی (نوسان‌دار) دیده می‌شود، همچنین اگر در طول جادهٔ اُتوِی لایت هاوس حرکت کنید روی درختان آن کوآلاهای تنبل زیادی خواهید دید.

7- جنگل انبوه آمازون، آمریکای جنوبی

amazon rainforest

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: شهر ایکیتوس (در شمال خاوری کشور پرو) یکی از بهترین مکان‌ها برای رسیدن به جنگل آمازون است.

بهترین مسیر پیاده‌روی به سمت جنگل آمازون: اکثر تورهای بازدید از آمازون از سمت رودخانهٔ آن پیاده‌روی می‌کنند، اما چندین لُژ (lodges) (هتلی در مکان‌های ییلاقی و گردشگری) نزدیک شهر ایکیتوس در مسیر پیاده‌روی کانوپی (canopy walkway) قرار دارند که با طی این مسیر می‌توان این جنگل را از بالا به پایین بازدید کرد.

آمازون بزرگ‌ترین جنگل انبوه کرهٔ زمین که وسعت آن بیش از ۱٬۴ میلیارد جریب است (جریب: واحد اندازه‌گیری زمین معادل ۴۰۴۷ مترمربع). این جنگل با پدیدهٔ طبیعی حاصل‌خیز شده و نحوهٔ بارور شدن آن از طریق گردوغبار بیابان صحرای آفریقا (Africa’s Sahara) است و همچنین زیستگاهی برای پلنگ‌ها، دلفین‌های صورتی، توکان (انواع پرندگان منقار بزرگ و رنگین پر تیرهٔ Ramphastidae ـ بومی آمریکای استوایی) و sloths (تنبل: پستاندار بومی آمریکای مرکزی و جنوبی از تیرهٔ Bradypodidae از جنس‌های Bradypus و Choloepus) است. این را هم باید افزود که در این جنگل قبایلی زندگی می‌کنند که بسیار خوش شانس هستند، زیرا نمی‌دانند فیس بوک چیست!

6- آراشیاما بامبو گِرو (Arashiyama Bamboo Grove)، کیوتو، ژاپن

arashiyama bamboo grove

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: اینجا جنگل خیزران (نی هندی: از زیر تیرهٔ Bambusoideae) است؛ برای رفتن به آنجا می‌توان به راحتی از وسایل نقلیهٔ عمومی کیوتو مانند اتوبوس و مترو استفاده کرد.

بهترین مسیر پیاده‌روی به سمت جنگل: تنها مسیری که به طور مستقیم شما را به بامبو گِرو می‌رساند، استراحتگاهی با اتاق بسیار کوچک داشته که احتمالاً بلد نبودنِ زبان شما را بیازارد.

پیشرفتی که در بامبو گِرو دیده می‌شود تحسین‌برانگیز است. از آنجا که اشتراک‌گذاری تصاویر در شبکه‌های اجتماعی دلیل اصلی سفر به این جنگل است، شاید میزان شانس اینکه شما برای دیدن این بیشه به ژاپن سفر کنید، صفر باشد، ولی مسیر پیاده‌روی سبزپوش و دیدن ساقه‌های بلند بامبو و سایر جذابیت‌های ماورایی این بیشه می‌تواند دلیل قابل انکاری برای بازدید از آن باشد. اگر در این بیشه سکوت را رعایت کنید می‌توانید صدای برخورد باد با ساقه‌های بامبو را بشنوید که بسیار شگفت‌انگیز است.

5- جنگل سیاه، آلمان

black forest

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: شهر بادن‌بادن در حاشیهٔ غربی جنگل سیاه. این مسیر با جاذبهٔ طبیعی آب‌گرم‌ها آغاز شده و در همان روز می‌توان به جنگل رسید.

بهترین مسیر پیاده‌روی به سمت جنگل: این مسیر به خاطر فاصلهٔ زیاد برای پیاده‌روی معروف است (مسیر معروف وِست وِگ (Westweg) به فاصله حدود ۲۰۰ مایل)، ولی از شهر بادن‌بادن با طی مسیری که قلعهٔ شگفت‌انگیز Hohebaden در آن قرار دارد در کمتر از یک ساعت می‌توان به جنگل رسید.

اگر شما فکر می‌کنید پیاده‌روی نوعی نوآوری محسوب می‌شود، پس باید بگوییم پیاده‌روی از همین مسیر جنگل سیاه شروع شده‌است. اما این منطقه که در داستان‌های افسانه‌ای برادران گریم هم آورده شده، برای تمامی محققان که به دنبال محلی واقعی برای این داستان افسانه‌ای بودند؛ شگفت‌انگیز بود. برای رفتن به جنگل سیاه مسیرهای زیادی وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها مسیر رستوران “vesperstuben” است، آلمانی‌ها در این رستوران میان وعده‌های بی‌نظیری مانند کیک کرم کارامل و همبرگرهای معروف به گردشگران و بازدیدکنندگان جنگل سیاه می‌فروشند.

4- جنگل ابری تاندیاپا (Tandayapa)، اکوادور

tandayapa cloud forest

بهترین مسیر برای رفتن با ماشین: شهر کیتو (پایتخت کشور اکوادور) دو ساعت با جنگل ابری فاصله دارد و همچنین در جنوب آن قرار دارد. چندین هتل بین راهی با اتاق‌هایی برای پذیرایی مناسب از مسافران در این جنگل وجود دارد.

بهترین مسیر پیاده‌روی: منطقه‌ای به نام نیر مایندو (Near Mindo) که خانهٔ زرد Casa Amarilla معروف در آن قرار دارد و از بازدیدکنندگانی پذیرایی می‌کند که از این مسیر می‌خواهند با صرف هزینهٔ خیلی کم از جنگل مه‌آلود دیدن کنند. پرندگان رنگارنگ، گیاهان و حشرات زیادی در این جنگل مرطوب و کوهستانی زندگی می‌کنند. باید مواظب مرغ‌های مگس باشید، همچنین گیاهان توکان، ارکیده و سایر گیاهان مانند گیاهان مناطق شهری وجود دارد. همچنین در این جنگل بِرد واچر یا عکاس پرنده زیادی دیده می‌شود که لحظات جذابی از زندگی پرندگان را ثبت می‌کنند.

3- جنگل کِلپ (Kelp) در Monterey Bay Aquarium (جنگلی در آکواریوم خلیج مونتری)

kelp forest at the monterey bay aquarium

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: خلیج مونتری، کالیفرنیا، مسیری است که چندین مغازهٔ زیردریایی هر روز در دسترس افراد قرار دارد.

بهترین مسیر برای غواصی: بخش موج‌شکن در ابتدای این جنگل محبوب‌ترین بخش غواصی بوده و برای رسیدن به ساحل نوسانی جنگل کِلپ (kelp) و دیدن گوساله آبی بازیگوش و سمور آبی بهترین مسیر محسوب می‌شود. همچنین مسیر دیگری به نام پوینت لوبوس (Point Lobos) هم وجود دارد.

اقیانوس آرام مواج زمانی که موج‌های خود را به سواحل کالیفرنیا می‌فرستد، مواد مغذی مناسبی را برای جنگل سریع‌الرشد کِلپ (kelp) فراهم می‌آورد که می‌تواند رشد ۱۰ الی ۱۲ اینچی فقط در یک روز را برای گیاهان این جنگل آکواریومی فراهم کند و موجب تشکیل جنگلی متراکم در امتداد سواحل خلیج مونتری شده‌است. اگر شما از اسکوبا استفاده نکنید (SCUBA: دستگاه دمزنی زیرآب؛ برای غواصان) کارتان سخت است، زیرا آکواریوم معروف خلیج مونتری که مکانی برای تشکیل جنگل سرسبز کِلپ (kelp) شده‌است، جایی است که زیستگاه جاندارانی همچون ماهی ساردین، کوسه‌های پلنگی و مار ماهی‌ها محسوب می‌شود. اگر شما درون این آب‌ها غواصی کردید دیدن شیردریایی تقریباً حتمی است.

2- زیستگاه ساحلی Sian Ka’an، مکزیک

sian ka’an coastal biosphere reserve

بهترین محل دسترسی به این جنگل: شهر تولوم Tulum، تورهای شرکتی در کشور همسایهٔ مکزیک (Cancun) سفر یک روزه‌ای را به Sian Ka’an ترتیب می‌دهند، ولی اکثر ماجراجویان ممکن است بتوانند از طریق ورودی Muyil با سیستم حمل‌ونقل عمومی به این جنگل بروند.

مسیرهایی برای پیاده رفتن به این جنگل ساحلی: علاوه بر چندین راه پیاده‌روی کوتاه، برای رسیدن به جنگلی که در کنارهٔ اقیانوس وجود دارد تورهای قایقی هم ترتیب داده شده‌است.

اگر تصمیم بگیرید که به سمت ورودی Muyil رفته و در آنجا سوار قایق شوید، وقتی به کانال Mayan-dug رسیدید، اگر روی قایق راه بروید و پس از مدتی بنشینید و به نوک انگشتان پای خود نگاه کنید حتماً رد گیاهان mangrove (کرنا: انواع درختان و درختچه‌های کرانه‌زی و حاره‌ای که زیستگاه بچه ماهی‌ها، میگو و غیره هستند) را در سرانگشتان خود خواهید دید. آب‌های این منطقه، زیستگاه مخصوص سوسمارهاست، از آنجا که آب‌های این کانال کریستالی و شفاف است، اکثر تورها چه در هنگامی که سوار قایق هستند و چه در زمانی که افراد در این آب‌ها شنا می‌کنند با هیجان بسیاری مواجه می‌شوند. می‌توانید در این آب‌ها دلفین‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی را ببینید که در میان درختان کرنا مخفی شده‌اند، اما در طول این تور نباید انتظار دیدن پنج گونهٔ گربه‌های وحشی را داشته باشید که این منطقه زیستگاه آن‌ها هم محسوب می‌شود، زیرا این گربه‌ها در طول شب در این منطقه دیده می‌شوند.

1- پارک ملی Tsingy de Bemarahaُ، جزیره ماداگاسکار (در اقیانوس هند و ساحل جنوب‌شرقی آفریقا)

tsingy de bemaraha national park

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این پارک: شهر Morondava، با هشت ساعت رانندگی در بدترین جاده‌ای که می‌توانید تصور کنید!

بهترین مسیر برای پیاده رفتن: هر پیاده‌رویی که برای رسیدن به بخش Big Tsingy وجود دارد همراه با راهنمایی است که اجازه نمی‌دهد گم شوید، تحت خطر مرگ قرار گرفته یا از گرفتاری در میان صخره‌ها وحشت‌زده شوید.

خیلی خب حتماً در تصاویر هم می‌بینید که این جنگل بیشتر جنگل صخره‌هاست! شهرت بیشتر Tsingy به خاطر وجود سنگ آهک‌های قدیمی و محکمی است که برای پوشاندن ۲۳۰ مایل مربع از بخش ساختمان یونسکو به کار برده شده‌است. سفر یک روزه با گاری در این منطقهٔ غار مانند که روی صخره‌های آن شکاف‌های زیادی وجود دارد و رشته‌کوه مانندهای سنگی زیادی دیده می‌شود که زیستگاه ۱۱ گونه میمون، گونه‌های مختلف پرندگان و آفتاب‌پرست یا حرباسات (تیرهٔ Chamaeleontidae مارمولک‌های دم‌دراز و درخت‌پیما که می‌توانند رنگ بدن خود را تغییر داده و با محیط جور کنند)، باید در این سفر حتی مواظب گام برداشتن خود هم باشید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

وحید الوندی

وحید الوندی

علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و شگفتی های ایران و جهان

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۶:۲۱

کاش حداقل یکی از جنگل های ایران هم گذاشته بودید

b1