coversahara
b1
خانه » ۶ تا از مشهورترین صحراهای جهان!

۶ تا از مشهورترین صحراهای جهان!

b3

بیابان‌ها و صحراها قسمت پهناوری از کرهٔ زمین را به خود اختصاص داده‌اند. این مناطق آب‌وهوا و پوشش گیاهی خاص خود را دارند. در این جا ما به معروف‌ترین صحراهای جهان اشاره می‌کنیم. با عجیب‌ترین همراه باشید.

6- صحرای Namibia: قدیمی‌ترین صحرای جهان

namibia

صحرای نامیبیا در آفریقا در امتداد ساحل نامیبیا است، که حدود ۵۵ میلیون سال در آن باران نباریده است. سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلی‌متر در این بیابان باران بارید، به همین دلیل ۸۰ هزار کیلومتر از این کویر، بی‌ثمر و غیرمسکونی است. این بیابان به زبان محلی نام‌گذاری شده که معنای مکانی است که در آن چیزی وجود ندارد. اما در این‌جا می‌توانید مرتفع‌ترین تپه‌های شنی جهان را ببینید که ارتفاعشان به ۳۰۰ متر هم می‌رسد. علاوه بر این منابع اورانیوم و الماس فراوانی هم در این بیابان یافت می‌شوند.

5- صحرای Atacama: خشک‌ترین صحرای جهان

atacama desert

کویر Atacama در بین رشته‌کوه‌های Cordilleraa و آند است، که بارش در آن‌جا بسیارکم اتفاق می‌افتد. سال‌هاست که در این بیابان بارشی اتفاق نیفتاده است و برخی ایستگاه‌های هواشناسی دنیا هیچ بارشی را برای این کویر ثبت نکرده‌اند. ارتفاع قله‌های این کوه‌ها به ۶۵۰۰ متر می‌رسد اما خشکسالی این منطقه را فراگرفته است و قله‌ها نیز از بارش برف محروم‌اند.

4- صحرای Uyuni در بولیوی: شورترین صحرای جهان

بیابان یونی

این صحرا ۱۰ هزار کیلومترمربع مساحت دارد و شورترین صحرای جهان است. ذخایر نمک این صحرا حدود ۱۰۰ میلیارد تن برآورد شده‌است. زمانی در این صحرا دریاچهٔ نمک وجود داشته اما در طول سالیان متوالی خشک، نمک‌ها در سطح زمین حل شده‌اند. در همین صحرا منابع و دخایر بسیار لیتیوم هم وجود دارد. مناظر شگفت‌انگیز این صحرا باعث جذب گردشگر به این مناطق شده‌است و مردم محلی که خانه‌هایشان را روی این صفحات نمکی ساخته‌اند، آن‌ها را برای اقامت به گردشگران پیشنهاد می‌کنند.

3- صحرای Aralkum در ازبکستان و قزاقستان:‌ جوان‌ترین صحرای جهان

aralkum

دریاچه آرال که اخیراً به چهارمین دریاچهٔ نمک جهان تبدیل شده‌است، در ۶۰ قرن پیش حدود ۹۰۰ درصد وسعت خود را از دست داد. این خشکی ناشی از پروژه‌های آبیاری جماهیر متحد شوروی است که تمام آب رودخانه را برای تغذیهٔ محصولات کشاورزی مانند پنبه مصرف کردند. تابه‌حال پروژه‌های زیادی برای نجات این دریاچه مطرح شده‌است، دانشمندان معتقدند که این کار عملی نیست. حتی اگر از آب دریای آمو و سیر هم بخواهند انتقال دهند این کار ۲۰۰ سال زمان می‌برد. درحال‌حاضر بیابان Aralkum سمی‌ترین بیابان جهان است. سموم و کودهای شیمیایی که برای رشد پنبه‌ها به‌کاررفته بودند، با آب رودخانه‌ها وارد دریاچه شده،‌ و به‌مرور دریاچه خشک و به بیابان تبدیل شد. مواد سمی که در این جا استفاده شده بود حتی در خون پنگوئن‌های قطب جنوب هم یافت می‌شود.

2- صحرای بزرگ آفریقا: بزرگ‌ترین صحرای جهان

sahara

اندازهٔ این صحرا که تقریباً کل قسمت شمالی آفریقا را اشغال کرده با ایالات متحدهٔ آمریکا مقایسه می‌شود. مساحت این صحرا ۹۹ میلیون کیلومترمربع است که ۱۱ کشور آفریقایی را در برمی‌گیرد. در سال ۱۹۲۲ بالاترین درجهٔ گرما در اینجا ثبت شد که میزان آن ۵۷٬۸ درجه سانتی‌گراد بود. هرساله بیش از ۱۶۰ سراب در صحرا به وجود می‌آید. حتی کارت‌های مخصوصی برای گردشگرانی عرضه می‌شود که می‌خواهند از این سراب‌ها دیدن کنند که متشکل از باغ‌های خرما، دشت‌ها و دامنهٔ کوه‌ها است.

1- صحرای Carcross در کانادا: کوچک‌ترین صحرای جهان

carcross desert

مساحت کوچک‌ترین صحرای جهان ۲۰۶۶ کیلومترمربع است که به بیان دقیق‌تر، بیابان محسوب نمی‌شود. در حقیقت آب‌وهوای این منطقه بسیار خشک‌تر از حومه و اطراف آن است و بارش باران نیز در این مکان تا حدی وجود دارد. در اواخر دههٔ ۹۰ قرن پیش مقامات محلی تلاش زیادی برای محافظت از صحرا کردند، اما ساکنان محلی که زمان زیادی در آنجا ساکن بودند و به جاده‌ها حمله می‌کردند، مانع این کار شدند.

4 ratings4.8/5
منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Vivi

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

1
دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
1 سلسله نظر
0 جواب‌های سلسله نظر
0 دنبال‌کنندگان
 
پرواکنش‌ترین نظر
داغ‌ترین سلسله نظر
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
روشنک
مهمان
روشنک

خیلی خوب بود کاش می شد که به همه ی این صحراها سفر می کردم

b1
error: Alert: Content is protected !!