آتشفشان پوآس، کاستاریکا
b1
خانه » ۸ آتشفشان فعالی که می‌توانید از نزدیک ببینید!

۸ آتشفشان فعالی که می‌توانید از نزدیک ببینید!

b3

کوه‌های آتشفشانی با فوران گدازه‌ها و جاری شدن مواد مذاب شاید برای بسیاری از ما جالب باشند. اما تاکنون به این فکر افتاده‌اید که به قلهٔ یک کوه آتشفشانی صعود کنید و تمام این اتفاقات را از نزدیک ببینید؟ در جهان ۸ آتشفشان فعال وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها صعود کرده و فعالیت آتشفشانی آن‌ها را از نزدیک تماشا کنید. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید با عجیب‌ترین همراه باشد.

زمانی که «سایمون تورنر» به قلهٔ یک کوه صعود کرد و به سمت دهانهٔ آتشفشانی آن رفت که یک دریاچهٔ مواد مذاب آتشفشانی در آن قرار داشت و فیلم آن را در صفحهٔ اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت، همه او را یک ابله نامیدند. اما شما هم می‌توانید به یک کوه آتشفشانی فعال صعود کنید. در واقع در سراسر جهان چند کوه آتشفشانی فعال وجود دارند که شما می‌توانید از نزدیک آن‌ها را ببینید. برای این ۸ کوه آتشفشانی فعال، مسیرهای کوه‌پیمایی برای تمام کوهنوردان از تازه‌کار گرفته تا کوهنورد حرفه‌ای وجود دارند.

8- پارک ملی کوه‌های آتشفشانی هاوایی، هاوایی

پارک ملی کوه‌های آتشفشانی هاوایی، هاوایی

اگرچه این پارک ملی جز ۲۵ پارک ملی پربازدید آمریکا نیست اما مواد فوران‌کننده‌ای که در «بیگ آیلند» از زمین فوران می‌کنند، «اولد فیثفول» را شبیه فوارهٔ آبی کرده‌اند. ممکن است شما وقتی حدود ۱۸ کیلومتر در اطراف «کیلائی» کوه‌پیمایی کنید به علت استنشاق بخارهای طبیعی و گازهای آتشفشانی دچار تنگی نفس شوید. اگر این مسیر برای شما کمی طولانی است، مسیری کوتاه‌تر (۶٬۵ کیلومتری) به سمت «کولائی ایکی» انتخاب کنید. این مسیر شما را مستقیم به دهانهٔ آتشفشان هدایت می‌کند. در مجموع طول مسیرهای این پارک ملی ۲۴۱٬۵ کیلومتر است که به گدازه‌های داغ و جنگل‌های انبوه منتهی می‌شود.

7- کوه آتشفشانی اتنا، ایتالیا

کوه آتشفشانی اتنا، ایتالیا

جزیرهٔ سیسیل را ۵۰۰٫۰۰۰ سال قبل تصور کنید. لایه‌های زمین‌ساز آفریقا و اروپا به هم برخورد می‌کنند و کوه اتنا شکل می‌گیرد که هم‌اکنون مرتفع‌ترین و فعال‌ترین کوه آتشفشانی اروپا است. اگرچه این کوه تقریباً در تمامی تاریخ بشر فوران کرده است، اما هنوز مردم می‌خواهند از آن بالا بروند. امروزه مردم نصف مسیر را با تله کابین طی می‌کنند. از آن‌جا بازدیدکنندگان قبل از این که به سمت قله و دهانهٔ آتشفشان، جایی که چشم‌انداز بسیار زیبای آن تا دریای مدیترانه ادامه دارد، حرکت کنند مسیر کوتاهی را در ابتدای مسیر طی می‌کنند. کوه آتشفشانی «استرامبولی» نیز در این منطقه قرار گرفته که یکی دیگر از آتشفشان‌های فعال است که می‌توان از نزدیک مشاهده کرد.

6- آتشفشان ایافیاتلایوکوتل، ایسلند

آتشفشان ایافیاتلایوکوتل، ایسلند

شاید شما این آتشفشان دوست‌داشتنی را از سال ۲۰۱۰ به یاد داشته باشید که به مدت یک هفته باعث تأخیر اکثر پروازهای جهان شد. اگر از پایتخت ایسلند، ریکیاویک، دو و نیم ساعت رانندگی کنید، می‌توانید صعود به قلهٔ ۱۶۷۶ متری را آغاز کنید. این کوه‌پیمایی حدود ۴ ساعت طول می‌کشد و بیشتر این مسیر از میان توده‌های برف و یخ می‌گذرد و این مساله به این معنی است که حتی اگر یخ شکن خود را هم به همراه آورده باشید، بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید. در طول مسیر در یک سمت می‌توانید سواحل ایسلندی را تماشا کنید و در سمت دیگر شکل‌گیری گدازه‌های آتشفشانی را ببینید.

5- آتشفشان کتپخی، اکوادور

آتشفشان کتپخی، اکوادور

اصلی‌ترین جاذبهٔ جادهٔ معروف «آتشفشان‌ها» در کوه‌های آند اکوادور، کتپخی است. کتپخی یک کوه صخره‌ای و آتشفشانی فعال است که ۵۳۳۴ متر ارتفاع دارد و صعود به آن بسیار مشکل است و برای رسیدن به قلهٔ آن باید ۲ روز در شرایط سخت کوه‌پیمایی کنید. زمانی که به قله رسیدید تجهیزات شما این امکان را به شما می‌دهد که حداقل بخشی از مسیر بازگشت را با دوچرخه طی کنید. اما اگر چنین شجاعتی را نداشتید که به قلهٔ اصلی بروید یا ابزار لازم برای کوه‌نوردی در کوه‌های آتشفشانی آند را نداشتید، می‌توانید به قله‌هایی صعود کنید که پیمودن مسیر آن‌ها آسان‌تر است. تورهای چند روزه نیز برای آماده سازی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.

4- آتشفشان رینجانی، اندونزی

آتشفشان رینجانی، اندونزی

بهترین مسیر صعود به قلهٔ این کوه آتشفشانی در اقیانوس آرام «حلقهٔ آتش» است که از «سمبالون لاوانگ» شروع می‌شود و از «پلاوانگان ۲» عبور می‌کند که محلی در شمال شرقی دهانهٔ آتشفشان است. شما می‌توانید قبل از رفتن، قسمتی از شب را این جا بگذرانید و ساعت ۲ نصف شب حرکت کنید تا بتوانید قبل از طلوع خورشید به قله برسید. این زمان بهترین موقع برای رسیدن به قله است چون اواسط صبح ابرها بر فراز جنگل‌های انبوه تشکیل شده و باعث مسدود شدن بهترین چشم‌اندازهای کوه می‌شوند.

3- آتشفشان پاکایا، گواتمالا

آتشفشان پاکایا، گواتمالا

زمانی بود که شما می‌توانستید به سمت گدازه‌های روان این آتشفشان فعال در نزدیکی «آنتیگوا» بروید و تا ذوب شدن کفش‌هایتان آن‌جا بمانید! خوشبختانه مردم محلی «پارک ملی آتشفشان پاکایا» به این نتیجه رسیدند که شاید این مسیر امن‌ترین مسیر برای بازدید از آتشفشان نیست و دسترسی به مناطق آتشفشانی و گدازه‌های روان را محدودتر کردند. یعنی هنوز هم گذر از میان فوران بخارهای داغ و صخره‌هایی که از گدازه‌های سرد و سخت شده شکل گرفتند، ارزش دو و نیم کیلومتر کوه‌پیمایی سخت و طاقت‌فرسا را دارد. و اگر می‌خواهید در تعطیلات خود در گواتمالا فعالیت‌های آتشفشانی بیشتری را ببینید، دهانهٔ آتشفشان «کرو کمادو» هم زیاد دور نیست.

2- آتشفشان پوآس، کاستاریکا

آتشفشان پوآس، کاستاریکا

شاید صعود به بزرگ‌ترین کوه آتشفشانی فعال جهان کار ساده‌ای باشد: یک پیاده‌روی کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای به «پارک ملی آتشفشان پوآس» شما را به مکانی می‌برد که می‌توانید به دهانهٔ آتشفشانی نگاه کنید که طول آن به یک و نیم کیلومتر می‌رسد. عمق این دهانه در وسط، دریاچه‌ای فیروزه‌ای به عمق ۳۰۴ متر است و کارشناسان به دلیل فرو رفتگی ۱۵۲۴ سانتی‌متری آن در ۱۵ سال گذشته، حدس می‌زنند که آتشفشان پوآس در اثر فوران گدازه‌ها شکل گرفته است. دومین دهانهٔ آتشفشانی پوآس که یک دریاچهٔ کوهستانی سبز گرمسیری و چشم نواز است، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کاستاریکا محسوب می‌شود.

1- آتشفشان ویلاریکا، شیلی

آتشفشان ویلاریکا، شیلی

آتشفشان ویلاریکا در پاتاگونیا فعال‌ترین آتشفشان کوه‌های آند است. این آتشفشان جز ۵ آتشفشان در جهان است که در دهانهٔ آن دریاچهٔ گدازهٔ واقعی وجود دارد و فوران مواد مذاب آن در اثر ترکیب با ذوب برف شدت بیشتری می‌یابد. برای رسیدن به این مکان هم به یک راهنما نیاز دارید و هم این که حتماً باید یک کوه‌نورد بسیار باتجربه باشید. اگر این چنین نیست و فقط شما به زیبایی این قله علاقه‌مند هستید، در یکی از تورهای دوچرخه‌سواری در کوهستان شرکت کرده و به راحتی به کوه‌پیمایی بپردازید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
b1