دنالی؛ آلاسکا 2
b1
خانه » ۱۰ مقصد کوهنوردی دنیا به پیشنهاد نشنال جئوگرافیک!

۱۰ مقصد کوهنوردی دنیا به پیشنهاد نشنال جئوگرافیک!

b3

نشنال جئوگرافیک به شیوهٔ قدیمی خود همواره بهترین مکان‌های دیدنی، تفریحی و مناسب برای طبیعت‌نوردی را معرفی می‌کند. ۱۰ گزینهٔ مد نظر او برای کوهنوردی و کوهنوردان برجسته و یا کمتر باتجربه، با روش جست‌وجوگرانهٔ نشنال جئوگرافیک انتخاب شده‌اند که ترکیبی از آیتم‌های کشف، ورزش، فرهنگ‌شناسی و رویارویی با خطر را در خود دارند. جالب اینجاست که پیشنهاد اول این مجموعه، دماوند ایران است.

10- کیوتن؛ مغولستان

کیوتن؛ مغولستان

در مغولستان آسان‌ترین راه برای طبیعت‌گردی، گشتن در استپ‌های سبز و بی‌پایان آن است. چادرنشینان قزاق به همراه کوه زیبای آلتای، چشم‌انداز منحصربه‌فردی برای این منطقه پدید آورده‌اند. همین مناظر است که سفر به کوه کیوتن را لذت‌بخش و دیدنی می‌کند؛ کوهی که در سرزمین‌های میان روسیه، چین و مغولستان قرار دارد.

کوهنوردان برای رسیدن به این قله، باید از یک منظرهٔ طلایی، وسیع و بایر بگذرند که از دورافتاده‌ترین نقاط روی زمین است. با وجود دورافتاده بودن این منطقه مهمان‌نوازی مهربانانهٔ چادرنشینان قزاق این منطقه، تعداد سفر به آن را افزایش داده است.

9- کلیمانجارو؛ تانزانیا

کلیمانجارو؛ تانزانیا

کلیمانجارو بلندترین کوه آفریقا در مرز تانزانیا و کنیاست. این قله از سه آتشفشان خاموش کیبو، ماونزی و شیرا تشکیل شده‌است و بلندترین قلهٔ آن اوهورا، ۵۸۸۹ متر ارتفاع دارد. رسیدن به قلهٔ کلیمانجارو با وجود مسیری پر از حیوانات و پرندگان شگفت‌انگیز بسیار هیجان‌آور است. برای صعود قطعی به این قله مسیر شما از فلات شیرا آغاز می‌شود و از طریق درهٔ بزرگ بارانکو ادامه پیدا خواهد کرد. اگر برنامهٔ صعود خوب پیش برود شما با رسیدن به لبهٔ کیبو، به بلندترین نقطه یعنی اوهورو خواهید رسید.

8- آندس؛ پرو

آندس؛ پرو

مسیر «اینکا» برای رسیدن به این قله یک سفر عالی در انواع اکوسیستم‌هاست؛ از دشت به صحرا و جنگل‌های گرمسیری. شما در این مسیر حتی از کوه‌های پوشیده از برف و رودخانه‌های وحشی نیز عبور خواهید کرد و مهم‌تر از همه از «ماچوپیچو» شهر گمشدهٔ مشهور اینکاها، گذر می‌کنید و در انتها به قلب امپراتوری اینکاها، «کوسکو» خواهید رسید.

7- اورست؛ نپال

اورست؛ نپال

با ارتفاع ۸۸۵۶ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین نقطهٔ روی زمین است؛ قله‌ای که برای چند دهه، صعود به آن یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای کوهنوردی تصور می‌شد. اولین صعود به این قله در سال ۱۹۵۳ توسط ادموند هیلاری و تنسینگ نورگی از امتداد مسیر گردنهٔ جنوبی به سمت قله انجام شد. از آن زمان تاکنون بیش از دو هزار نفر از این مسیر به کوه صعود کرده‌اند که موفق‌ترین مسیر برای صعود به این کوه بوده است.

6- ماترهورن؛ سوییس

ماترهورن؛ سوییس

ماترهورن زیبا، واقع در آلپ سوییس، شناخته‌شده‌ترین قله در اروپاست. به شکل یک هرم سنگی بزرگ مثل یک نشانهٔ جغرافیایی عمل می‌کند. برای بسیاری از کوهنوردان صعود به ماترهورن، زادگاه ورزش کوهنوردی، مانند یک بازگشت به سنت‌های ناب این ورزش است.

5- آلبراس؛ روسیه

آلبراس؛ روسیه

مثل یک برج نگهبان در کوه‌های قفقاز میان اروپا و آسیا ایستاده است. آلبراس یک آتشفشان بزرگ با دو قلهٔ مخروطی شکل است که ارتفاع آنها حدود ۲۰ متر با یکدیگر فاصله دارد. برای یک کوهنورد با مهارت متوسط، این کوه می‌تواند یک چالش بزرگ باشد اما صعود از آن واقعاً پر ارزش است. محل کوه برای بازدیدکنندگان از آن یک تجمع دیدنی از گروه‌های قومی، مانند ترکیه، گرجستان، آذری و روسی پدید آورده است.

4- کیتلالتپلت و ایزتاکیوهالت؛ مکزیک

mexico mountatin

این کوه‌ها در قلب مکزیک حدود ۱۲۸۷ کیلومتر در جنوب مرز ایالات متحده قرار دارند و به ترتیب سومین، ۵۶۱۴ متر و هفتمین، ۵۲۳۳ متر، کوه‌های مرتفع آمریکای شمالی هستند. صعود به این دو قله جزو جذاب‌ترین صعودها در مکزیک است.

3- دنالی؛ آلاسکا

دنالی؛ آلاسکا

به کوه مک‌کینلی هم شهرت دارد. در پارک ملی دنالی در آلاسکا بلندترین کوه در شمال آمریکاست. این توده‌سنگ نیازی به توضیح برای صعود ندارد چون هیچ کوه دیگری مانند این کوه در دنیا مناظر خیره‌کننده و متنوع از صعود ارائه نمی‌دهد.

می و ژوئن بهترین ماه‌ها برای صعود به دنالی هستند؛ درست پیش از خطر سقوط بهمن و باز شدن بیش از اندازهٔ شکاف‌های یخی. این کوه یک تجربهٔ فراموش‌نشدنی برای شما فراهم می‌کند و روح و روان کوهنوردانی که با چالش‌های آن روبه‌رو شده‌اند را نشانه می‌گیرد.

2- آناپورنا؛ نپال

آناپورنا؛ نپال

از لحاظ زمین‌شناسی و تنوع فرهنگی، سفر به آناپورنای نپال بی‌نظیر است. با پیمودن هیمالیای غول‌پیکر، شما در یک سفر از جنگل‌های سرسبز بامبو تا چشم‌اندازهای کوه‌های بلند و خشک را مشاهده خواهید کرد. بیشترین بازدیدکننده در این منطقه مربوط به قلهٔ تورانگ‌لا با ۵۳۶۸ متر ارتفاع است.

1- دماوند؛ ایران

دماوند؛ ایران

رشته‌کوه البرز بزرگ و خیره‌کننده در برابر دریای خزر در شمال شرق تهران تکیه زده است. بخار چشمه‌های آب‌گرم و دهانهٔ این آتشفشان خاموش و نیز یخچال‌های طبیعی کوچکی که در این کوه به چشم می‌خورند، مناظری دیدنی ساخته است.

منبع فارسیبامیلو

منبع خارجیNational Geographic

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
man of war
man of war
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۴۵

دماوند مال مازندرانه

هیتر گازی
هیتر گازی
۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۱۶

دماوند از همه زیباتر است

b1