Cover-new-7-wonders-nature-amazon-river-basin
b1
خانه » عجایب ۷ ‌گانه طبیعی زمین!

عجایب ۷ ‌گانه طبیعی زمین!

b3

برندگان نهایی رقابت عجایب هفت‌گانه طبیعی زمین پس از ۴ سال رقابت تنگاتنگ مشخص شد. در میان برگزیدگان نهایی خلیج هالونگ، رودخانه زیرزمینی پوردو پرنس و کوه تیبل به چشم می‌خورند.

شاید در مورد عجایب هفت‌گانه دنیای مدرن که به شگفت‌انگیز‌ترین ساخته‌های دست بشر در سال‌های اخیر می‌پردازند، شنیده باشید. این‌بار هم به دعوت کمپین New 7 Wonders (هفت شگفت‌انگیز تازه)، ۴۴۰ منطقه از ۲۲۰ کشور جهان در رقابت تنگاتنگ انتخاب عجایب هفت‌گانه طبیعت شرکت کرده‌اند. آن‌ها برای عضویت در این طرح که توسط برنارد وبر، فیلم‌ساز سوئیسی در سال ۲۰۰۷ پیشنهاد شده، نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کرده‌اند. در ‌‌نهایت ۲۸ منطقه توسط داوران به رهبری رئیس سابق یونسکو برگزیده شدند و برای انتخاب برندگان نهایی از مردم در سراسر جهان خواسته شد، به بهترین‌ها رأی بدهند. در‌‌نهایت، برندگان نهایی پس از پایان رای‌گیری عمومی در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شدند و قرار است جشن معرفی هریک از آن‌ها در اوایل سال ۲۰۱۲ برگزار شود.

برگزارکنندگان این رقابت امیدوارند این عجایب هفتگانه دوم نیز به بخشی از خاطره جمعی تمامی انسان‌های روی زمین تبدیل شود. در این گزارش تصویری برندگان این رقابت را مشاهده می‌کنید.

7- آبشار Iguazú

new-7-wonders-nature-iguazu-falls

این آبشار زیبا و هلالی‌شکل که در مرز برزیل و آرژانتین در آمریکای‌ جنوبی واقع شده یکی از برندگان مشروط این رقابت است. آبشار Iguazú یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای جهان است که از لحاظ جاذبه توریستی چیزی مانند آبشار نیاگارا به علاوه تاج‌محل توصیف می‌شود.

تونی گیلز جهانگرد نابینایی که به بسیاری از کشورهای جهان سفر کرده، می‌گوید: «کافی است به کنار آبشار بروید و به سمفونی آن گوش کنید».

6- خلیج هالونگ

new-7-wonders-nature-halong-bay

در این تصویر قایق‌های چوبی جهانگردان را می‌بینید که به تماشای خلیج زیبای هالونگ و ماهی‌گیری در این منطقه که یکی از منتخبان عجایب ۷ گانه طبیعی است، آمده‌اند. این خلیج بسیار زیباست و دسترسی به آن بسیار آسان است. به همین دلیل مشکل جمعیت زیاد توریست‌ها، آلودگی منطقه و توسعه بی‌رویه آن باعث شده محیط‌ زیست هالونگ در معرض خطر جدی قرار بگیرد.

با اینکه دولت ویتنام تلاش کرده با وضع قوانین تازه‌ای شرایط را در این منطقه بهتر کند اما سازمان‌های نظارتی و محیط‌ زیستی نگران این مسئله هستند که انتخاب منطقه به عنوان یکی از برندگان نهایی رقابت می‌تواند توجه توریست‌های بیشتری را به آن جلب کند و این تلاش‌ها را بی‌نتیجه بگذارد.

5- کوه تیبل

new-7-wonders-nature-table-mountain

این تصویر شب‌های روشن کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی را نشان می‌دهد که در کوهپایه‌های تیبل، یکی دیگر از برگزیدگان رقابت‌های عجایب هفتگانه طبیعت واقع شده است. این کوه بخشی از زندگی و تفریح مردم محلی است. هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک تله‌کابین به سمت بالا حرکت می‌کند و بازدید از این کوه اولین چیزی است که مردم شهر به توریست‌ها پیشنهاد می‌کنند.

4- جنگل‌های بارانی آمازون

new-7-wonders-nature-amazon-river-basin

در این تصویر رودخانه گل‌آلود و پرپیچ‌وتاب آمازون را می‌بینید که در امتداد حاشیه سرسبز و زیبای جنگل‌های بارانی، جریان دارد. جنگل‌های بارانی آمازون که یکی دیگر از برگزیدگان رقابت عجایب هفت‌گانه طبیعت است، در منطقه‌ای به وسعت بیش از ۱۴میلیون کیلومترمربع کشیده شده و بیشتر از نیمی از جنگل‌های بارانی باقیمانده روی زمین را تشکیل می‌دهد.

کار‌شناسان می‌گویند بسیاری از مردمی که از آمازون بازدید می‌کنند، شگفت‌زده می‌شوند. آن‌ها انتظار دارند حیوانات وحشی را در گوشه و کنار ببینند، اما تجربه سفر به آمازون و گذر از گذرگاه‌های باریک آن یا جنگل‌های گل‌آلود و رودخانه وسیع با آن‌چه در کارتون‌ها و فیلم‌ها دیده‌اند، بسیار متفاوت است.

3- پارک ملی کومودو

new-7-wonders-nature-komodo-indonesia

این تصویر غواصی را نشان می‌دهد که همراه با ماهی‌های استوایی در کنار یک صخره مرجانی در پارک ملی کومودو در اندونزی شنا می‌کند. این پارک ملی در سال ۱۹۸۰ و برای حفاظت از اژده‌های کومودو تأسیس ‌شد اما در حال حاضر منطقه حفاظتی آن آبزیان و گونه‌های در خطر دیگری را نیز در برمی‌گیرد.

2- جزیره ججو

new-7-wonders-nature-jeju-island

همان‌طور که می‌بینید برف دهانه کوه آتشفانی هالا را در جزیره ججو، در کره جنوبی پوشانده است. این جزیره نیز یکی از برگزیدگان مردمی رقابت‌های عجایب هفت‌گانه است. هنوز تعداد رأی‌های هر منطقه اعلام نشده اما کار‌شناسان به شکل غیر علمی این رقابت‌ها معترض هستند. آن‌ها می‌گویند تنها کسانی که به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند و هر فرد می‌تواند بار‌ها و بار‌ها یک گزینه را انتخاب کند.

گروه‌های محیط‌ زیستی به آثار مخرب این رقابت روی مناطقی که در معرض خطر هستند، معترضند و عده دیگری این بنیاد را به دلیل رقم بالای حق عضویت کشور‌ها و شیوه انتخاب ۲۸ برگزیده نهایی مورد شماتت قرار داده‌اند. با این حال این بنیاد تلاش برای آغاز رقابت‌های ۷ شهر شگفت‌انگیز جدید را آغاز کرده است.

1- پورتو پرنس

new-7-wonders-nature-underground-river

قایق‌های پارویی خالی در دهانه اصلی غار منتظر گردشگرانی هستند که می‌خواهند طول رودخانه زیرزمینی پورتو پرنس را که در کشور فیلیپین واقع شده، بپیمایند. این رودخانه زیرزمینی چندین کانال گوناگون دارد که توسط استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها احاطه شده‌اند و در ‌‌نهایت به دریای چین جنوبی خواهد ریخت.

سازمان‌های محیط‌ زیستی اینجا هم مانند خلیج هالونگ، نگران آلودگی و گسترش بی‌رویه منطقه هستند. در کنار آن‌ها عده‌ای از کار‌شناسان نیز هدف برگزارکنندگان این رقابت را رسیدن به سود حاصل از این رقابت‌ها عنوان کرده‌اند و می‌گویند این بنیاد اهمیتی به مشکلاتی که برای اکوسیستم‌های شکننده این مناطق پیش خواهد آمد یا میراث زیست‌محیطی که برای آیندگان به جا خواهد ماند، نمی‌دهد.

منبع فارسیخبرآنلاین

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سام سارا
سام سارا
۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۰۱:۳۹

ایده خلاقانه و اجرای عالی آن توسط شما باعث شده تا با شگفتیهای جهان پیرامون آشنا بشیم.
سپاس فراوان. با آرزوهای موفقیتهای روز افزون برای شما

b1