عکس-کاور-پاموکاله
b1
خانه » ۱۰ مکان شگفت‌انگیز طبیعی دنیا!

۱۰ مکان شگفت‌انگیز طبیعی دنیا!

b3

زمین مکان بسیار شگفت‌انگیزی است. در روی کره زمین مکان‌هایی وجود دارند که چندین سال و یا حتی چندین هزار سال بود که هیچ‌کس نتوانسته بود آن‌ها را کشف کند و کسی از این مکان‌ها اطلاعی نداشت. اما امروزه به کمک علم این مکان‌ها کشف شده‌اند و هر ساله هزاران نفر از آن‌ها بازدید می‌کنند. سفر به این مکان‌ها برای همه مقدور نیست. اما اینترنت این امکان را به ما می‌دهد تا تصاویر این مناطق زیبا را ببینیم و با آن‌ها از دور آشنا شویم. مکان‌هایی که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد، طبیعتی بسیار بکر و ناب دارند.

10- Pamukkale: ترکیه

پاموکاله

پاموکاله در زبان ترکی به معنی پنبه‌قلعه است. در آب این منطقه مقدار زیادی آهک وجود دارد و چون وجود آهک باعث سفید شدن آب این منطقه شده است به آن قلعه‌سفید هم می‌گویند. این مکان محلی با آبگیرهای آب گرم طبیعی در استان دنیزلی در جنوب غربی ترکیه است.

این محل دارای سنگ آهک متخلخل تراورتن است و آب روان باعث ته‌نشین شدن کانی‌های کربناتی به صورت ایوان‌های مطبق در این ناحیه شده‌است. پاموکاله در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مَندَرَس واقع شده‌است که در بیشتر فصول سال آب‌وهوایی معتدل دارد. وجود ۱۷ چشمه آب گرم در این منطقه باعث به وجود آمدن آتشفشان‌های زیرزمینی شده است. همچنین منطقه بسیار زیبای Pamukkale دارای چشمه‌های آب معدنی شفا بخش است. وجود این چشمه‌های آب معدنی هر ساله صد‌ها هزار نفر را از سراسر دنیا به این مکان زیبا می‌کشاند. رومی‌ها در Pamukkale شهر قدیمی‌ای به نام Hieropolis را ساخته‌اند. برای محافظت از این مکان، هتل‌ها و جاده‌های قابل دسترس به Pamukkale کمی دور‌تر از این منطقه ساخته شده است تا آسیبی به این منطقه نرسد و زیبایی Pamukkale همچنان حفظ شود.

9- Nine Hells of Beppu: ژاپن

Nine-Hells-Beppu

بپو در استان اوئیتا در کشور ژاپن واقع شده است که در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۲۴ به عنوان شهر شناخته شد. در بپو در جزیره Kyushu، دو هزار و هشتصد چشمه آب گرم وجود دارد. چشمه‌های این منطقه بسیار زیبا و دیدنی است. اسم جهنم یک، Umi Jigoku به معنی جهنم دریا است. آب این چشمه آبی فیروزه‌ای است و آنقدر داغ است که اگر یک تخم مرغ را داخل آن بیندازید در عرض چند ثانیه می‌پزد. اسم جهنم دو، Oniishibou و به معنی سر اصلاح شده است.

این اسم را به خاطر وجود گل‌های خاکستری بسیار داغ به آن داده‌اند. گل‌هایی که در قسمت سطح وجود دارد، شبیه به سر تراشیده راهبه‌های Buddhist هستند. اسم جهنم سه، Shiraike Jigoku و به معنی حوضچه سفید است. در این حوضچه به دلیل وجود کلسیم زیاد آب آن به رنگ سفید درآمده. اسم جهنم چهار، Yama Jigoku و به معنی کوه جهنمی است. Yama Jigoku توسط گدازه‌های آتشفشانی به وجود آمده است. این گدازه‌ها آنقدر زیاد بوده که اطراف حوضچه تشکیل یک کوه کوچک را داده است. اسم جهنم پنج، Kamada Jigoku و به معنی ظرف غذای داغ است. جهنم پنج، مجموعه‌ای از چشمه‌های آب بسیار داغ است.

در اطراف این چشمه‌ها مجسمه‌ای به شکل یک شیطان است که مشغول خوردن غذاست. به همین دلیل اسم آن را ظرف غذای داغ گذاشته‌اند. اسم جهنم شش، Oniyama Jigoku و به معنی کوه شیطانی است. در Oniyama طوفان‌های بسیار شدیدی می‌وزد. این طوفان‌ها به قدری شدید است که می‌تواند یک قطار را کاملاًَ زیر و رو کند. همچنین در این منطقه کروکودیل‌های وحشتناکی زندگی می‌کنند. اسم جهنم هفت، Kinryu Jigoku و به معنی اژدهای طلایی است. بعضی‌ها می‌گویند که این چشمه با بخار داغی که از دهان اژد‌ها بیرون آمده تشکیل شده است. اسم جهنم هشت، Chinoike Jigoku و به معنی حوضچه خونی است. آب این حوضچه بدلیل وجود مقادیر بسیار زیاد آهن، قرمزرنگ است. به همین دلیل اسم آن را حوضچه خونی گذاشته‌اند. اسم جهنم نه، Tatsumaki Jigoku و به معنی فوران است. Tatsumaki یک آب‌فشان است که هر نیم ساعت یک‌بار آب را فوران می‌کند. درجه حرارت آب در این حوضچه ۱۵۰ درجه سلسیوس است.

8- Sanqingshan: چین

Sanqingshan

کوه سنکینگ در استان جیانگشی چین قرار دارد و دارای سه قله و مناظر بی‌نظیر طبیعی می‌باشد. این کوه توسط چین به عنوان پارک ملی ثبت شده‌است. ۱۰۰۰ گونه گیاه و ۸۰۰ گونه از حیوانات در آن وجود دارند و پناهگاهی برای حیوانات و گیاهان است. مساحت آن ۲۲۰۰ کیلومتر مربع است و در سال ۲۰۰۸ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. این منطقه بسیار زیبا را Taoists و برای استراحتش ساخت. کوه Sanqingshan حدود ۲۰۰ سال است که با مه محصور شده است. تصویر محصور شده این کوه با مه بسیار زیبا و دیدنی است. این منطقه با داشتن آب و هوای بسیار عالی محل زندگی حیوانات و گیاهان مختلفی شده است. این منطقه تنها جایی است که می‌توان گیاهانی که در طب سنتی چین استفاده می‌شد را پیدا کرد.

7- The Plain of Jars: لائو

The-Plain-Jars

The Plain of Jars یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی در جنوب شرقی آسیاست که در فلات Xieng Khouang و روی کوه‌های ایندوچینا قرار گرفته است. هر مکانی می‌تواند شامل یک تا چهار صد کوزه باشد. باستان‌شناسان معتقدند که این مکان از ۳۰۰۰ سال قبل وجود داشته. این کوزه‌ها از ماسه‌سنگ، سنگ آهک، گرانیت و جوش‌سنگ یا سنگ درهم ساخته شده است. اما اغلب آن‌ها از ماسه‌سنگ درست شده است. ارتفاع بلند‌ترین کوزه ۲.۷ متر است. با نگاه اول متوجه خواهید شد که آن‌ها خیلی نامنظم قرار گرفته‌اند. طرز قرار گرفتن بعضی از آن‌ها عمودی و بعضی دیگر مایل است. نکته بسیار جالب در مورد این کوزه‌ها این است که مطالعات باستان‌شناسان و اختر‌شناسان ثابت کرده که مکان قرار گرفتن این کوزه‌ها دقیقاً مطابق با صور فلکی است. در مورد هدف از ساخت این کوزه‌ها حدس‌های زیادی زده می‌شود: لیوان نوشیدنی انسان‌های عظیم‌الجثه یا جمع کردن آب باران. بیشتر این کوزه‌ها خالی هستند اما داخل تعداد کمی از آن‌ها بدن انسان، ابزارآلات و یا مجسمه مومیایی شده بودا قرار دارد.

6- Spotted Lake of Osoyoos: کانادا

Spotted-Lake-Osoyoos

Spotted Lake of Osoyoos مکانی مقدس و قابل احترام برای مردم آن منطقه است. Osoyoos به زبان اکاناگان به معنی آب‌های باریک است. و این کلمه بسیار مناسبی برای توصیف اتفاقاتی است که در این دریاچه می‌افتد. آب این دریاچه شور است. این دریاچه، دریاچه بسته‌ای است یعنی هیچ جریان آبی به آن داخل و یا از آن خارج نمی‌شود. در این دریاچه مقادیر بسیار زیادی از مواد معدنی را می‌توان یافت. همچنین این دریاچه محتوی مقادیر بسیار زیادی از سولفات منیزیم، کلسیم و سولفات سدیم است. علاوه بر این ۸ ماده معدنی دیگر هم می‌توان در این دریاچه یافت البته به مقدار کم. مقدار کمی نقره و تیتانیم. مواد معدنی موجود در این دریاچه بسیار مفید هستند. مواد معدنی موجود در آب این دریاچه در تهیه آمونیاک که در جنگ‌ها بسیار استفاده می‌شود کاربرد دارد. در فصل تابستان و به دنبال تبخیر شدن آب، قطره‌های آب رنگارنگی درست می‌شود. این قطره‌ها به تناسب اینکه چه ماده معدنی‌ای داخل آب وجود دارد، رنگ‌های مختلفی به خود می‌گیرند. این رنگ‌ها می‌تواند سفید، زرد، آبی و یا سبز باشد. این دریاچه در یک مکان خصوصی قرار دارد و تنها تعداد کمی از مردم می‌توانند از این دریاچه دیدن کنند.

5- Chamarel Falls and the Colored Earth: موریتیس

Chamarel-Falls

موریتیس جزیره‌ای است که در جنوب شرقی آفریقا قرار دارد. این مکان قسمتی از یک مجمع‌الجزایر است که توسط یک آتشفشان خاموش که در زیر دریاست شکل گرفته است. در موریتیس می‌توانید از دیدن دو مکان شگفت‌انگیز لذت ببرید. اولی Chamarel Falls است. در Chamarel Falls سه آبشار وجود دارد که ارتفاع آن ۹۱.۵ متر است. این‌ها بلند‌ترین آبشار‌ها در موریتیس هستند. مشهوریت موریتیس در ابتدا به خاطر داشتن این آبشار‌ها بود اما در سال ۱۹۶۰ شن‌های رنگی در این منطقه دیده شد. این شن‌های رنگی بر اثر گدازه‌های آتشفشانی که چندین بار در سال فوران می‌کرده تشکیل شده است. شن‌ها در ۷ رنگ مختلف دیده شده‌اند: قرمز، قهوه‌ای، بنفش، آبی، نیلی و زرد. یکی از خصوصیت‌های بارز شن‌ها این است که بعد از مخلوط کردن آن‌ها، به راحتی می‌توان از روی رنگشان آن‌ها را از هم جدا کرد. هنوز این مسئله برای دانشمندان به صورت یک راز باقی مانده و نتوانسته‌اند آن را حل کنند.

4- Rio Tinto: اسپانیا

rio_tinto

Rio Tinto از کوه‌های Moreno شروع شده و تا خلیج Cadiz در Huelva در اسپانیا ادامه دارد. Rio Tinto به معنی رودخانه قرمز است و جالب این است که بدانید آب این رودخانه واقعاً قرمز است. دلیل قرمز بودن آب آن، وجود مقادیر زیادی آهن در این رودخانه است. از زمان‌های بسیار دور تا به امروز در این رودخانه فلزات دیگری همچون مس، طلا و نقره وجود داشته. از آنجایی که آب این رودخانه بسیار اسیدی است، می‌توان محل مناسبی برای رشد حیوانات و جانورانی باشد که می‌توانند در این آب زندگی کنند.

3- Fly Geyser Reno: نوادا

Fly-Geyser-Reno

Fly Geyser Reno خیلی اتفاقی و در سال ۱۹۱۶ در حالی که مشغول کندن چاه برای رسیدن به آب بودند کشف شد. آب بسیار داغ باعث سوراخ شدن قسمتی از دیواره چاه شد و به یکباره تمام دیوار فرو ریخت. مواد معدنی موجود در آب باعث ساختن آتشفشان مطبق کوچکی به ارتفاع ۱.۵ متر شد. به دلیل وجود مواد معدنی مختلفی که در آب وجود دارد این طبق‌ها به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. علاوه بر این، نزدیک این آتشفشان دو آب‌فشان هم تشکیل شده بود. آب بطور مداوم از داخل آن بیرون می‌ریزد. ماهی‌ها و اردک‌ها به راحتی می‌توانند در این آب زندگی کنند.

2- Vale Da Lua: برزیل

Vale-Da-Lua

Vala Da Lua حوضچه سنگی است که سطح بیرونی آن توسط رودخانه San Miguel کنده شده است. Vale Da Lua به معنی دره ماه می‌باشد. این اسم را به این دلیل روی آن گذاشتند چون فرسایش صخره‌ها توسط رودخانه خیلی به آرامی صورت می‌گیرد و سطح خاکستری رنگ آن شبیه به ماه می‌باشد. این دره قدیمی‌ترین صخره‌ها در دنیا را داراست. تخمین زده می‌شود که این صخره‌ها از ۱.۸ میلیارد سال قبل وجود داشته. رودخانه باعث تشکیل غار‌ها، سرداب‌ها، آبشارهای کوچک و صخره‌های عجیب و غریب شده است. اگر از فضا به این مکان نگاه کنید آن را بسیار زیبا و درخشان خواهید دید. سطح صخره‌ها بسیار براق و صیقلی است. جنگل‌های اطراف این منطقه تنوع گیاهی بسیار فراوانی دارد و گونه‌های زیادی از ارکیده به چشم می‌خورد.

1- Cano Cristales: کلمبیا

cano-cristales

Cano Cristales رودخانه‌ای است که در کوه‌های Serrania de la واقع شده است. این منطقه بسیار آرام و ساکت است و شما فقط صدای اسب، میمون‌ها و یا صدای پای خودتان را می‌شنوید. Cano Cristales پر از آبشارهای بسیار زیباست. آب این رودخانه بسیار شفاف است تا جایی که می‌توانید عکس خودتان را در آب آن ببینید. در بین فصل تابستان و زمستان که از سپتامبر تا نوامبر است، آب رودخانه رنگی می‌شود. رنگی شدن آب رودخانه در این فصول به خاطر وجود جلبک در آب است. آب این رودخانه به رنگ‌های قرمز، آبی، سبز، سیاه و زرد است. در این رودخانه هیچ ماهی‌ای زندگی نمی‌کند. اسم‌های دیگر این رودخانه «رودخانه پنج‌رنگ»، «رنگین‌کمان مایع» و» رودخانه‌ای که از بهشت جاری است» می‌باشد.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1