عکس-کاور-ساحل-ماسه-سرخ
b1
خانه » ۱۰ تا از زیباترین و جالب‌ترین ساحل های دنیا!

۱۰ تا از زیباترین و جالب‌ترین ساحل های دنیا!

b3

با ما همراه باشید تا در این مطلب با ۱۰ تا از زیباترین و جالب‌ترین سواحل دنیا آشنا شویم.

10- ساحل شیشه‌ای

ساحل-شیشه

ساحل شیشه‌ای بخشی از خط ساحلی پارک ایالتی در کالیفرنیا است. بعد از جنگ جهانی دوم به مدت دو دهه از این محل برای دفع زباله‌های عمومی استفاده می‌شد. از آن زمان امواج دریا شیشه‌های شکسته‌ای را که بر روی ساحل بوده نرم کرده و به‌صورت کنونی درآورده است. هرچند که دلیل اصلی به وجود آمدن این ساحل، ناراحت‌کننده است اما نتیجه‌ی کنونی بسیار زیباست.

9- ساحل محصورشده

ساحل-محصورشده

ساحل گالپیوری در نزدیکی لانس در کشور اسپانیا است. اسم گالپیوری تنها جنبه‌ی عجیب‌وغریب این جزیره نیست؛ این جزیره در داخل یک خلیج کوچک و زیبا محصورشده و کاملاً شبیه داستان‌های فانتزی است. دریای کانتبری در دل خشکی نفوذ کرده تا این منظره‌ی زیبا را به وجود آورد و با اینکه اقیانوس دیده نمی‌شود امواج آن باقدرت به ساحل برخورد می‌کنند. این ساحل شبیه به یک استخر موج جادویی است.

8- ساحل توپ‌های بولینگ

ساحل-توپ-بولینگ

در سواحل کالیفرنیا شهری به نام مندوسینو وجود دارد؛ در نزدیکی این محل ساحلی به نام اسکونر گالچ وجود دارد که به نام ساحل توپ‌های بولینگ هم معروف است. هزاران صخره‌ی کوچک گرد به شکل ارتشی از توپ‌های بولینگ سرتاسر این ساحل را پوشانده‌اند و با جذر و مد مقابله می‌کنند. چیزی که عجیب است این است که همه‌ی این صخره‌ها ازنظر شکل، اندازه و فاصله مثل هم هستند باوجودی که انسان در آن هیچ نقشی نداشته است.

توجیه این مسئله بسیار ساده و ازنظر زمین‌شناسی بسیار طبیعی است. ازنظر تکنیکی به این پدیده سفت شدگی می‌گویند. این گوی‌های سخت از موادی تشکیل‌شده‌اند که از گلسنگ‌های سنوزوئیک بسیار مقاوم‌تر بوده‌اند. بنابراین بعد از گذشت میلیون‌ها سال و قرار گرفتن در معرض امواج مداوم اقیانوس آرام ساییده شده، صخره‌های خط ساحلی را به وجود آورده و توپ‌های بولینگ را بر جاگذاشته‌اند.

7- پر جمعیت‌ترین ساحل دنیا

پرجمعیت-ساحل-دنیا

این ساحل که به‌عنوان بزرگ‌ترین ساحل ماسه ای آسیا هم گزارش‌شده، احتمالاً ساحل شماره یک برای حمام آفتاب در دنیا است و در ایالت شاندونگ در کشور چین واقع‌شده و به نام هوی‌ای کوان هم معروف است. این ساحل به خاطر آب زلال، موج‌های کوتاه و شن‌های نرم معروف است. حتی در طول زمستان هم این محل مملو از شناگران مشتاق است.

6- ساحل فرودگاهی

ساحل-فرودگاهی

فرودگاه بارا احتمالاً تنها فرودگاهی است که در آن هواپیماها بر روی ساحل فرود می‌آیند. این فرودگاه در جزیره‌ی بارا در کشور اسکاتلند واقع‌شده است. این فرودگاه روزی یک بار به وسیله‌ی جذر و مد شسته می‌شود و اگر با پروازی که عصر هنگام در فرودگاه می‌نشیند به فرودگاه وارد شوید ماشین‌هایی را می‌بینید که با چراغ روشن در محوطه‌ی پارکینگ هستند و به دید خلبان‌ها کمک می‌کنند، البته فرودگاه به‌طور طبیعی روشن است. لازم به ذکر نیست که نباید در این ساحل پرسه بزنید مگر اینکه گیج و منگ باشید که در آن صورت هم تابلویی را می‌بینید که روی آن نوشته‌شده: به ساحل وارد نشوید خصوصاً وقتی پرچم در حال حرکت و فرودگاه فعال است.

5- ساحلی با آب جوشان

ساحل-آب-جوشان

این ساحل یک جاذبه‌ی زمین‌گرمایی در نیوزیلند است. این ساحل عجیب سالانه ۱۳۰ هزار نفر بازدیدکننده را به‌سوی خود می‌کشاند. آب داغ این محل تا ۶۴ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد اما باید گودالی حفر کنید تا بتوانید از گرمای آن استفاده کنید. این مخازن آب زیرزمینی به‌وسیله آتشفشان ایجادشده و به سطح زمین می‌رسند. این ساحل محل بسیار مناسبی برای یک حمام داغ عالی است. فقط به خاطر داشته باشید که بیل و سطل با خود داشته باشید.

4- ساحل یخچالی

ساحل-یخچالی

به گفته‌ی گروه سانلند امارات، ۸۰ درصد از پروژه‌ی ۴۰۰ میلیون پوندی پلاتزو ورساچی دبی تکمیل‌شده است. این پروژه‌ی جهانی هتلی است که اولین ساحل یخچالی دنیا را خواهد داشت. در این ساحل و در زیر ماسه‌ها سیستمی از لوله‌های جذب‌کننده گرما تعبیه‌شده و همچنین دستگاه‌های باد زن بسیار بزرگ برای این ساحل طراحی‌شده تا گردشگران را در دمای ۴۰-۵۰ درجه‌ی سانتی‌گرادی خنک نگه دارد.

3- ساحل ماسه سرخ

ساحل-ماسه-سرخ

ساحل ماسه سرخ در جنوب ساحل هانا واقع‌شده؛ مسیری که به این ساحل می‌رسد بر روی لبه‌ی یک صخره است و بازدیدکنندگان باید بسیار مراقب باشند. رنگ سرخ این ماسه‌ها به خاطر تپه خاکستر مخروطی شکلی است که این خلیج کوچک را احاطه کرده است. شنا در این ساحل تجربه‌ی متفاوتی است، فقط مراقب جریان‌های آب باشید و پشت دیواره‌ای که از مواد مذاب تشکیل‌شده شنا نکنید. به دلیل اینکه این ساحل بسیار بکر و منزوی است برهنگی در اینجا معمول است.

2- ساحلی با سفیدترین ماسه‌ی دنیا

ساحل-سفید-ماسه-دنیا

نقطه‌ی آرامی درساحل جنوبی نیو ساوت ولز در استرالیا وجود دارد که شایسته‌ تحسین بسیاری است. خلیج جرویس در اولین نگاه ازآنجاهایی به نظر نمی‌آید که رکوردهای جهانی کسب کرده باشد و تنها به‌عنوان یک محل آرام جلب نظر می‌کند اما اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم رتبه‌های جهانی هم کسب کرده است. ازجمله اینکه در کتاب رکوردهای گینس به‌عنوان ساحلی که سفیدترین ماسه را در دنیا دارد ذکرشده. علاوه بر این، این ساحل ۶ برابر ازنظر حجم و ۴ برابر ازنظر سطح از بندر سیدنی بزرگ‌تر است.

1- ساحل ماسه سبز

ساحل-ماسه-سبز

ساحل پاپاکوله آ، ساحلی با ماسه‌های سبزرنگ است که در جنوب کائو در جزیره‌ی هاوایی قرار دارد. در جهان تنها دو ساحل با ماسه‌ی سبزرنگ وجود دارد که دیگری در جزیره‌ی گوام در اقیانوس آرام است. رنگ سبز مشخص این ماسه‌ها به خاطر کریستال‌های زیتونی‌رنگی است که در تپه‌های خاکستری که در اطراف این محل هستند پیدا می‌شود.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1