عکس-کاور-سنگ۱
b1
خانه » سنگ های عجیبی که رشد می‌کنند!

سنگ های عجیبی که رشد می‌کنند!

b3

وقتی‌که برای نخستین بار نام تروانتز شنیده شد، کسی باور نمی‌کرد چنین چیزی واقعاً وجود داشته باشد. ماجرا درست شبیه به چیزهایی بود که ممکن بود کاپیتان کرک و خدمه‌اش در سیاره‌ای بیگانه پیدا کنند. صخره‌های سنگی عجیبی که هنگام ریزش باران شروع به رشد کرده و علاوه بر آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر جابجا می‌شوند؛ بدون آنکه هیچ وسیله کمکی در کار باشد. تا اینجای این مطلب شبیه به داستان‌های علمی-تخیلی است، به نظر شما این‌گونه نیست؟ باما همراه باشید.

به دنبال این مسئله و باکمی تحقیق مشخص شد تروانتز بخشی از دنیای تخیلات نبوده، بلکه پدیده زمین‌شناسی نادر و جالب‌توجهی است. رشد این سنگ‌ها انسان را دچار این تصور می‌کند که گویی حیات دارند؛ ولی درواقع چنین نیست. تروانتز در دهکده کوچک رومانیایی به نام «Costesti» یافت می‌شود. لغت تروانتز مترادف واژه آلمانی «Sandsteinkonkretionen» به معنای “ماسه سیمانی” است.

ماسه سیمانی اسمی عجیب برای یک صخره است؛ اما این نام بیانگر ماهیت و ذات وجودی این سنگ است. اشکال کروی‌شکلی از ماسه‌سنگ که به دنبال فعالیت‌های گسترده زمین‌شناختی و ارتعاشات زمین شکل‌گرفته‌اند. در حقیقت گفته می‌شود زلزله‌هایی که بانی اصلی به وجود آمدن این سنگ‌های عجیب هستند، در حدود ۶ میلیون سال پیش به وقوع پیوسته‌اند. این سنگ هنگامی‌که با آب تماس پیدا کند شروع به رشد می‌کند. سنگ‌هایی که ابعادشان در حدود ۶ تا ۸ میلی‌متر است، ناگهان به صخره‌هایی غول‌پیکر که ۶ تا ۱۰ متر بزرگی‌شان است تبدیل می‌شوند. بعضی از آن‌ها حتی به‌خودی‌خود از مکانی به مکان دیگر حرکت می‌کنند. هنگامی‌که آن‌ها را بشکنید، می‌توان حلقه‌های بیضوی و کروی شکلی را مشاهده کرد که به آن چیزی که در تنه درختان نیز قابل‌رؤیت است شباهت دارند.

این‌گونه تصور می‌شود که تروانتز شامل یک هسته سنگی است که با پوسته‌ای از جنس ماسه احاطه‌شده است. گفته می‌شود که همه تروانتزها یکدیگر را می‌شناسند؛ اما بعید به نظر می‌رسد این باور نشانی از حقیقت درخود داشته باشد.

اما چرا پس از یک بارش سنگین باران، این سنگ‌ها شروع به رشد می‌کنند؟ فرضیه‌های زیادی پیرامون این قضیه وجود دارند که برخی پایه علمی داشته و بعضی هم با رنگی از خیال و رویا آراسته‌شده‌اند و البته همگی سعی در توجیه و توضیح رفتارهای عجیب و نامتعارف تروانتزها دارند. در حال حاضر دانشمندان خود در مورد این پدیده دچار سردرگمی شده‌اند. آن‌ها بر این باورند که زیر این پوسته، سنگ‌ها دارای ترکیبات معدنی خاص و ویژه‌ای هستند. وقتی سطح سنگ مرطوب می‌شود، این مواد معدنی شروع به پخش‌شدن کرده و سنگ را وا می‌دارند رشد کرده و بزرگ شود. شاید این فرضیه توأم با حقیقت بوده و رشد سنگ را توضیح دهد.

اما البته باید این نکته را مدنظر داشت که این تنها در حد یک فرضیه است و نه بیشتر؛ تابه‌حال هیچ تحقیق مستند یا آزمایشات قاطعی روی این سنگ‌های اعجازآور صورت نگرفته است.

هم‌اینک آن‌ها فعلاً در خدمت کشور رومانی و صنعت گردشگری آن هستند. «Muzeul Trovantilator» یا موزه نگهداری تروانتز که در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شده، توسط سازمان میراث جهانی یونسکو حفاظت و حمایت می‌شود.

عکس (1) عکس (2) عکس (3) عکس (4) عکس (5) عکس (6)

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیOddity Central

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
12 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیر هوشنگ آریان پور
امیر هوشنگ آریان پور
۲۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۰:۱۶

امیر امامی گرامی من به شما تبریک میگویم که این سایت خوب را تهیه کرده و کوشش می کنید مطالب جالبی را پس از جمع آوری در آن درج کنید. با آروری موفقیت بیشتر برای شما. ارادتمند هوشنگ آریان پور

دانلود فیلم
دانلود فیلم
۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۱۵

مرسی عجیب و جالب بود

هی فیلم
هی فیلم
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۵۸

جالب و ترسناک بود چه چیزای عجیبی واقعا کنارمون هست

ابزار وبلاگ
ابزار وبلاگ
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۷

مرسی خیلی خاص و عجیب بود

mr bosh
mr bosh
۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱

فوق العاده زیباست امیر اقا
لذت بردیم

b1