Cover-Flight over himalaya annotated
b1
خانه » ۱۴ تا از بلندترین و خطرناک‌ترین قله های جهان!

۱۴ تا از بلندترین و خطرناک‌ترین قله های جهان!

b3
Flight over himalaya annotated
پرواز بالای منطقه خومبو، ۶ قله بیش از ۸۰۰۰ متر
و چندین قله بیش از ۷۰۰۰ متر مشخص است

ماجرا جوها همه جا هستند. از اعماق اقیانوس تا اوج آسمان‌ها. جسورترین‌هایشان را روی بلندترین قله‌ها می‌توان پیدا کرد.

Mountain Heights

بالاتر از ۸۰۰۰ متر راه بازگشتی نیست. قله مثل یک رباینده بزرگ، عقل و هوش را می‌رباید و کار تمام است. باید رفت. هر قدمی رو به جلو اوضاع را بدتر می‌کند. شش‌ها اکسیژن را به خودشان نمی‌کشند، درد می‌کشند و هر نفس زجر آورتر از قبلی می‌شود. هر چه ارتفاع بیشتر شود وضعیت بدتر می‌شود، تنها راه نجات برگشتن است، اینجاست که فقط یک چیز ممکن است کسی را وادار به رفتن کند: وسوسه، وسوسه قدم گذاشتن بر جایی که کمتر کسی فکر آن از سرش گذشته است، چه رسد به رسیدن به آن، این وسوسه آنقدر بزرگ است که تعداد زیادی انسان به خاطر آنجانشان را به خطر انداخته و بر بلندترین نقاط جهان ایستاده‌اند: ۱۴ قله هشت هزار متری.

list of people
افرادی که بدون داشتن کپسول اکسیژن به تمام
قله‌های بیش از ۸۰۰۰ متر صعود کرده‌اند

کوه‌ها در همه جای جهان همیشه اسرار آمیز و جذاب بوده‌اند. اما از میان همه کوههای اسرار آمیز جهان، هیمالیا در نپال و قراقروم در پاکستان جذابیت ویژه‌ای دارند. این رشته کوه‌ها بلندترین قلل جهان را در خود جای داده‌اند. کوه‌هایی که وسوسه فتح آن‌ها آدم‌های زیادی را به این دو منطقه کشانده است. وسوسه‌ای که در حقیقت یک مسابقه است، مسابقه‌ای برای برترین شدن چیزی مثل اولین فاتح قلل بلند جهان یا سریع‌ترین فتح. در این میان ۱۴ قله بالای هشت هزار متری وجود دارند. قله‌هایی که محل مسابقه برترین کوهنوردان جهان بودند، نام‌های مشهوری که حالا اسمشان در کنار این کوه‌ها قرار گرفته است. با هم نگاهی می‌کنیم به آمارها و ترین‌های هیمالیا نوردان مشهور جهان.

14- نام قله: شیشا پانگما

ارتفاع: ۸۰۲۷ متر
مشهور به: تاجی بر فراز جلگه‌ها

Shishapangma

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۵۱
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۲۳

تنها هشت هزار متری جهان است که به طور کامل در قسمت چینی هیمالیا قرار گرفته است و آخرین قله ۸۰۰۰ متری جهان بود که توسط هسو چینگ در همراهی با یک تیم ۹ نفره از چین در سال ۱۹۶۴ فتح شد. اسم قله به زبان تبتی به معنای قله‌ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن است. پیوتر مواراسکی از لهستان و سیمونه موره از ایتالیا در سال ۲۰۰۵ موفق به اولین صعود زمستانی این قله شدند.

13- نام قله: گاشربروم ۲

ارتفاع: ۸۰۳۴ متر
مشهور به: دیواره درخشان ۲

Gasherbrum2

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۸۱۷
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۱۹

گروه گاشربروم‌ها توده عظیمی از قلل هستند که همچون یک نعل اسب در جنوب یخچال گاشربروم‌ها قرار گرفته‌اند و ارتفاعی بالاتر یا کمی پایین‌تر از ۸۰۰۰ دارند. فیلیپ فریتزموراوک، جوزف لارچ و هانس ویلن پارت اتریشی در سال ۱۹۵۶ این قله را برای اولین بار فتح کردند. مثل بقیه برادرانش گاشربروم ۲ در زمستان مقابل کوهنوردان مقاومت می‌کند.

12- نام قله: برُود پیک

ارتفاع: ۸۰۵۱ متر
مشهور به: کوهستان پهن

Broad Peak

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۳۴۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۱۹

برودپیک هم بخشی از همان رشته کوههای گاشربروم در قراقروم پاکستان است. مردم محلی این قله را کوهستان پهن می‌نامند. اولین بار یک تیم اتریشی به سرپرستی هرمان بول در سال ۱۹۵۷ این قله را فتح کردند. هوای سرد و وحشی منطقه قراقروم در زمستان اجازه صعود زمستانه از این قله را نداده است.

11- نام قله: گاشربروم ۱

ارتفاع: ۸۰۸۰ متر
مشهور به: دیواره درخشان ۱

Hidden Peak

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۴۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۲۵

در زبان بلتی به آن گاشربروم یا دیواره درخشان می‌گویند. علت این نام گذاری درخشش دیواره آن در غروب آفتاب است. این قله مجموعه‌ای از قلل گاشربروم است که در منطقه قراقروم پاکستان قرار گرفته است. آنرده کافمن و پت شوئینگ آمریکایی برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ این قله را فتح کردند. گاشربوم هرگز در زمستان فتح نشده است.

10- نام قله: آناپورنا

ارتفاع: ۸۰۹۱ متر
مشهور به: خدای زراعت

Annapurna South Mountain

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۹۵
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۵۸

خدای زراعت مردم هندوی منطقه با ارتفاع ۸۰۹۱ متر یکی از مشکل‌ترین هشت هزار متری‌ها است. موریس پزوگ و لوییس لاچنال فرانسوی در ۱۹۵۰ برای اولین بار بر روی این قله ایستادند. استوره لهستانی جرزی کوکوچکا به همراه هموطنش آرتور هایر برای اولین بار در زمستان ۱۹۸۷ بالای این قله رسیدند. این سومین باری بود کوکوچکا برای اولین بار یک قله را در زمستان فتح می‌کرد. آنا پورنا اولین هشت هزار متری فتح شده توسط اوست.

9- نام قله: نانگا پاربات

ارتفاع: ۸۱۲۶ متر
مشهور به: کوهستان برهنه -کوه قاتل

Nanga parbat Pakistan

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۲۳
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۶۴

نانگاپاربات در کشور پاکستان و در فلات پامیر قرار گرفته است. اسم این کوه در زبان اردو به معنای کوهستان برهنه است. کوه برهنه یکی از سخت‌ترین هشت هزار متری‌ها است. به همین دلیل در نیمه اول قرن بیستم تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این صعود سخت را انجام دهند جان خود را از دست دادند. همین مسئله باعث شد به آن لقب کوه قاتل بدهند. هرمان بول اتریشی در سال ۱۹۵۳ برای اولین بار این قله را فتح کرد.

8- نام قله: ماناسلو

ارتفاع: ۸۱۶۳ متر
مشهور به: کوه رازآلود

Manaslu from base camp trip

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۴۴
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۵۳

ماناسلو یا کوه راز آلود یکی از آخرین هشت هزارمتری‌های کشف شده بود. این کوه در حقیقت یک مجموعه قله است که در منطقه «گورخا» واقع در قسمت نپالی هیمالیا قرار گرفته است. ماناسلو اولین بار به وسیله توشیو ایمانیشی ژاپنی و گیالزن نوربوی نپالی در سال ۱۹۵۶ فتح شد. تیم دو نفره لهستانی‌ها که از ماسیچ بربکا و ریچارد گاچوسکی تشکیل شده بود در زمستان ۱۹۸۴ به بالای این کوه رسیدند.

7- نام قله: دائولاگیری

ارتفاع: ۸۱۶۷ متر
مشهور به: کوهستان سفید

Dhaulagiri Mountain

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۳۰۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۵۸

کوهستان سفید یا دائولاگیری بخشی از رشته کوههای هیمالیا است که با ارتفاع ۸۱۶۷ متر در شمال غربی، در ناحیه شمال نپال قرار گرفته است. یک تیم بین المللی از آلمان، سوئیس و اتریش به سرپرستی پورت دیمبرگ اتریشی در سال ۱۹۶۰ این قله را برای اولین بار فتح کردند. جرزی کوکوچکای لهستانی به همراه هموطنش آندری زیچوک در زمستان سال ۱۹۸۵ این قله را فتح کردند.

6- نام قله: چوآیو

ارتفاع: ۸۲۰۱ متر
مشهور به: الهه فیروزه

ChoOyu-fromGokyo

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۶۳۹
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۲۹

در نقطه مقابل ماکالو در ۲۰ کیلومتری غرب اورست، چوآیو یا الهه فیروزه قرار گرفته است. هربرت تیچی و جوزف جوچلر اتریشی به همراه پاسانگ داوالاما از نپال در سال ۱۹۵۴ برای اولین بار چوآیو را فتح کردند.

جرزی کوکوچکا، بریکا و پاویلو کوفسکی در زمستان سال ۱۹۸۵ موفق به فتح این قله شدند. با وجود اینکه این قله ۸۲۰۱ متر ارتفاع دارد به دلیل شیب نه چندان زیاد آسان‌ترین قله ۸۰۰۰ متری دنیاست.

5- نام قله: ماکالو

ارتفاع: ۸۴۸۵ متر
مشهور به: کوه تنها

Makalu from Island Peak

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۰۸
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۲۶

پنجمین قله بلند دنیا تقریباً تنهاست و هیچ کوه بلندی را در نزدیکی‌اش نمی‌بینید. ماکالو با ارتفاع ۸۴۶۲ متر، یکی از سخت‌ترین کوههای ۸۰۰۰ متری دنیاست. این کوه اولین بار توسط جین کوزی و لیونل ترای فرانسوی در سال ۱۹۵۵ و یک سال قبل در زمستان به وسیله سیمون مورو فرانسوی و دنیس اورویکوی قزاق فتح شد.

4- نام قله: لوتسه

ارتفاع: ۸۵۱۶ متر
مشهور به: قله جنوبی

Lhotse Mountain

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۰۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۱۱

برادر کوچک‌تر اورست که در جنوب این کوه قرار گرفته است، با نام لوتسه یا کوه جنوبی شناخته می‌شود. این کوه اولین بار به وسیله فریتز لوچینگر و ارنست ریس سوئیسی در سال ۱۹۵۴ فتح شد. کریستوفر ویلیکی در زمستان سال ۱۹۸۸ توانست روی لوتسه بایستد. جبهه جنوبی لوتسه یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوهنوردی جهان است.

3- نام قله: کانگچِن جونگا

ارتفاع: ۸۵۸۶ متر
مشهور به: پنج جواهر بزرگ

Kangchenjunga

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۱۷۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۴۰

در نپال به سومین قله بلند دنیا «کانگچن جونگا» یا همان پنج جواهر بزرگ می‌گویند. این قله ۸۵۸۶ متری در کنار چهار جواهر دیگر، رشته کوهی به همین نام درست می‌کند. جورج بند و جو براون انگلیسی در سال ۱۹۵۴ پنج جواهر را بدست آوردند و کریستوف ویلیکی و جرزی کوکوچکا در سال ۱۹۸۶ به این منطقه در زمستان صعود کردند.

2- نام قله: کی ۲

ارتفاع: ۸۶۱۱ متر
مشهور به: کوه بزرگ

K2

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۲۲۰
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۶۶

کیلومترها دورتر بین پاکستان و چین در قراقروم، دومین قله بلند دنیا قرار گرفته است. در زبان محلی بالتی به این قله ۸۶۱۱ متری چوگوری یا کوه بزرگ می‌گویند. دومین قله مرگبار جهان اولین بار به وسیله آچیله کومپاگنانی و لاسدلی ایتالیایی در سال ۱۹۵۴ فتح شد. این قله هرگز در زمستان مغلوب کوهنوردان نشده است.

1- نام قله: اورست

ارتفاع: ۸۸۵۰ متر
مشهور به: الهه برف‌ها

Everest kalapatthar crop

تعداد کوهنوردانی که

 • زنده از قله به پائین برگشته‌اند: ۳۴۷۴
 • در راه بازگشت از قله جانشان را از دست داده‌اند: ۲۱۰

به روایت تاریخ، تابستان ۱۹۵۳ اولین باری بود که کسی بر بلندترین نقطه جهان ایستاد. «ادموند هیلاری» به همراه «تنسیگ نورکی» ۸۸۵۰ متر بالاتر از آبهای آزاد، قله اورست را فتح کردند. ۲۷ سال بعد، لزچک سیچی و کرزیستوف ویلیکی لهستانی موفق شدند در زمستان الهه برف‌ها را شکست دهند.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
6 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Arifhussainmir
Arifhussainmir
۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ۲۲:۲۵

زبردست امیر بهائی…….. This site is very good… Im arif from Pakistan 🇵🇰…. I can speak Persian ❤️

امیر
امیر
۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۳۹

مطالب جالبی بود. مرسی

بهزاد مولا
۳ آذر ۱۳۹۷ ۰۲:۵۸

محشره
راستی مستند کی۲ رو هم ببینید عالیه

ملیحه
ملیحه
۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۸

ممنون عالی بود

زهرا خلیلی
زهرا خلیلی
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۴۴

درود بر شما عالی بود مطالبتون .. در کانال تاریخ کوهنوردی https://t.me/sport52 منتظر نگاه زیبایتان هستم .

b1